proiectcomisiametodica

6
PROIECT DIDACTIC DATA: 18.04.2008 GRUPA: mare pregatitoare DURATA: 30-35 minute ACTIVITATEA: Educatie muzicala TEMA ACTIVITATII: Cantec “Glasul florilor” -predare Joc cu text si cant-“Bat din palme”-repetare TIPUL DE ACTIVITATE: Activitate mixta FORMA DE REALIZARE: Activitate frontala SCOPUL ACTIVITATII: Formarea deprinderii de a intona corect, expresiv siomogen, cantecul, respectand pozitia corecta, tonul, semnalul de inceput, dictia si respiratia in emiterea sunetului Consolidarea deprinderii de a asocia versurile jocului cu miscarile proprii OBIECTIVE OPERATIONALE: - sa interpreteze textul si melodia cantecului “Glasul florilor”; - sa interpreteze cantecul in mai multe variante : educatoare-copii, grupuri de copii, individual -sa-si coordoneze miscarile in functie de textul jocului cu cant “Bat din palme”; CBIECTIVE EDUCATIVE: Dezvoltarea dragostei si interesului pentru muzica Cultivarea dragostei pentru natura si frumusetile ei METODE SI PROCEDEE:

description

proiecte diverse

Transcript of proiectcomisiametodica

GRADINITA P

PROIECT DIDACTICDATA: 18.04.2008GRUPA: mare pregatitoare

DURATA: 30-35 minuteACTIVITATEA: Educatie muzicala

TEMA ACTIVITATII: Cantec Glasul florilor -predare Joc cu text si cant-Bat din palme-repetareTIPUL DE ACTIVITATE: Activitate mixta

FORMA DE REALIZARE: Activitate frontalaSCOPUL ACTIVITATII: Formarea deprinderii de a intona corect, expresiv siomogen, cantecul, respectand pozitia corecta, tonul, semnalul de inceput, dictia si respiratia in emiterea sunetului Consolidarea deprinderii de a asocia versurile jocului cu miscarile proprii OBIECTIVE OPERATIONALE: - sa interpreteze textul si melodia cantecului Glasul florilor;

- sa interpreteze cantecul in mai multe variante : educatoare-copii, grupuri de copii, individual

-sa-si coordoneze miscarile in functie de textul jocului cu cant Bat din palme;

CBIECTIVE EDUCATIVE: Dezvoltarea dragostei si interesului pentru muzica

Cultivarea dragostei pentru natura si frumusetile ei METODE SI PROCEDEE: demonstratia, exercitiul, explicatia, conversatia, expunerea,, interpretarea model, pe grupe si individual jocul.MATERIAL DIDACTIC: planse cu imagini sugestive, casetofon, caseta, cdMATERIAL BIBLIOGRAFIC:Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii editie revizuita.. Metodica educatiei muzicale in gradinita de copii,Maria Dolgosev-EDP, Bucuresti,1973

,,Caietul professional al educatoarei,Ed Omfal Esential,2006

EVENIMENTULDIDACTICCONTINUTUL STIINTIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

I. Organizarea activitatii Pentru buna desfasurare a activitatii de educatie muzicala se realizeaza :- aerisirea salii de grupa;

- pregatirea materialului didactic (stativul cu plansele sugestive);

- asezarea scaunelor in semicerc.

Copiii intra ordonat in sala de grupa, si se aseaza pe scaunele in semicerc.

II. Desfasurarea activitatii1. Introducerea in activitate Discutii despre primavara, saptamana Floriilor, flori de sezon Se va prezenta elementul surpriza, ,,Zana Primavara

Conversatia

Observatia

Aprecieri verbale

2. Anuntarea temei si a obiectivelor Anuntarea titlului noului cantec, ,,Glasul florilor si al jocului ce va fi repetat, ,,Bat din palme Enumerarea obiectivelor in termeni accesibili copiilor

Expunerea

3.Activitati muzicale pentru incalzirea vocilorSe atrage atentia asupra adoptarii pozitiei corecte a corpului cand cantam: spatele drept, picioarele sub scaunele, mainile pe genunchi.

Exercitii pentru reglarea respiratiei si omogenizarea vocii:a)exercitii de respiratie: (mirosim floarea, suflam intr-o papadie, suflam lumanarea, umflam balonul)

b)exercitii de mobilizare a corzilor vocale: (ca trompeta, ca toba, claxonul masinii)

c)scurte fragmente melodice din cantecul ce va fi predat, cu ajutorul silabei,,la:

Demonstrarea exercitiilor in fata copiilor

Repetarea cu copiii de 1,2 ori

ExpunereaExplicatia

Demonstratia

Exercitiul

Observarea comportamentului copiilorAprecieri verbale

4.Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii a)Familiarizarea copiilor cu textul cantecului -Prezentarea unor imagini reprezentative pentru cantec

-Discutarea acestor imagini

b)Demonstrarea cantecului

-Se audiaza cantecul inregistrat

-Se interpreteaza cantecul de catre educatoare

-Se recita versurile care apoi se repeta cu toti copiii

-Se repeta cantecul model de catre educatoare

-Se vor face precizari asupra modului de interpretare corecta a cantecului

c)Executarea cantecului impreuna cu copiii -Se executa cantecul cu toata grupa, urmarindu-se intonatia si dictia (pe fragmente si in intregime)

-Se repeta cantecul de 2,3 ori, fara a obosi prea mult copiii

-Se repeta cantecul individual de 1,2 copii

ExpunereaConversatia

euristica

Demonstratia

Exercitiul

Demonstratia

Interpretarea model

ExplicatiaExercitiul muzical

,,-,,Aprecieri verbaleAprecieri verbale

Aplauze

5.Obtinerea performantei Se inregistreaza pe caseta interpretarea cantecului de catre copii si se audiaza inregistrarea

6.Repetarea jocului cu text si cant Reamintirea titlului jocului si demonstrarea acestuia de catre educatoare

Repetarea jocului de catre copii

Se va urmari executarea cat mai corecta a miscarilor si coordonarea cat mai buna a acestora cu ritmul melodieiDemonstratia

JoculAprecieri verbale

7.Incheierea activitatii Se fac aprecieri pentru modul cum au participat la activitate, individuale si colective. Participa la evaluare si copiii.

Acordarea de recompense(mici jetoane cu flori de primavara)ConversatiaAprecieri verbaleAcordarea de recompense