Proiect Portret Literar Mihai

download Proiect Portret Literar Mihai

of 4

Transcript of Proiect Portret Literar Mihai

PROIECT DE LECIE

DATA: 23.04.2014CLASA: a V a CARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA DE NVMNT: Limba i literatura romnPROFESOR: PCURARU IULIANASUBIECTUL: Portretul literarTIPUL LECIEI: Mixt

COMPETENE GENERALE:3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

COMPETENE SPECIFICE:3.2. recunoaterea modurilor de expunere utilizate ntr-un text narativ;3.3. identificarea expresiilor i a cuvintelor noi ntr-un text literar sau nonliterar;4.1. redactarea unor lucrri scurte pe o tem, urmrind un plan.

OBIECTIVE OPERAIONALE : La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

1. O 1. s identifice rolul personajelor n ansamblul operei literare;1. O 2. s identifice modurile de expunere din text;1. O 3. s identifice figurile de stil folosite n descrierea personajului;1. O 4. s defineasc modalitile de caracterizare a unui personaj;1. O 5. s realizeze o scurt compunere n care s caracterizeze un prieten, animalul preferat sau un personaj preferat.

STRATEGIA DIDACTIC:1. Metode de nvmnt i procedee didactice: conversaia, explicaia, nvarea prin descoperire, starburst, Fia personajului.

1. Mijloace de nvmnt i materiale didactice: fie de lucru, tabla, manualul.

1. Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, activitate ,,n perechi.

1. Locul de desfurare: sala de clas

BIBLIOGRAFIE:

1. Pamfile, Alina, Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteti, 2003.1. Popescu, tefania, Gramatica practic a limbii romne, Editura Tedit FZH, Bucureti, 2009.1. Smihian, Florentina, Sofia Dobra, Alexandru Crian, Limba romn. Manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2004.1. Smihian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii i literaturii romne, vol.I, Credis, Bucureti, 2005.1. Smihian, Florentina, Sofia Dobra, Nicoleta Kuttesch, Limba i literatura romn pentru clasa aV-a, ART, Bucureti, 2010.

1. Resurse: capacitatea de nvare a elevilor.Din punctul de vedere al capacitii de nvare, clasa este omogen. Majoritatea elevilor dispun de capaciti sporite de nvare, iar restul posed resurse suficiente astfel nct s colaboreze cu profesorul pentru o bun desfurare a activitii didactice. 1. Timp: 50 minuteDEMERSUL DIDACTIC ETAPELE LECIEI

TIMPACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICEEVALUARE

MetodeMijloace

1.Momentul organizatoric1-Salutul-Notarea absenilor-Voi avea grij ca elevii s i pregteasc materialele necesare orei de limba romn.-Rspund la salut- i pregtesc materialele necesare orei

2. Verificarea temei i a cunotinelor anterioare5-se verific tema selectiv.MO:

-rspund ntrebrilor puse.

2.Captarea i meninerea ateniei3-Cine a vzut vreodat un portret?Cum se realizeaz un portret?

-rspund cerinelorconversaiatabla

3.Anunarea temei i a competenelor

2- Voi anuna tema i obiectivele leciei: ,,Astzi vom continua studiul operei literare Romnii supt Mihai-Voievod Viteazul de Nicolae Blcescu.. -Voi nota titlul leciei pe tabl: Portretul literar-Rspund cerinei.-Elevii i noteaz titlul leciei.

ExplicaiaTabla

Observare sistematc

4. Dirijarea nvrii23-Cum am putea defini portretul literar?Portretul literar = text descriptiv care prezint imaginea unui personaj literar.-Care sunt personajele pe care le ntlnim n acest text literar? Ce fel de personaje sunt?-Care sunt momentele subiectului i ideile principale (pe scurt)?-Desenez pe tabl schema caracterizrii personajului.-Cer elevilor s identifice n text pasajele unde este descris Mihai-Viteazul.- Anexa 1 Starburst-Anexa 2 Fia personajului

-Elevii rspund ntrebrilor.

-Elevii deseneaz schema caracterizrii personajului n caiete, iar profesorul la tabl.-Elevii precizeaz care sunt personajele, momentele subiectului i modurile de expunere. -elevii lucreaz att individual, ct i n perechi.Conversaia catihetic

Starburst

Fia personajului

ncurajez i ajut elevii Evaluare oralObservare sistematic

5. Asigurarea feed-back-ului, a reteniei i a transferului-Feed-back-ul se realizeaz pe ntreg parcursul etapei Dirijarea nvrii i se concretizeaz prin aprecieri verbale.

6.Tema pt. acas1Realizai portretul unui prieten, animalului preferat sau al unui personaj preferat ntr-o compunere de 20 de rnduri.-noteaz tema.