Proiect Pedagogic Ms

4
PROIECT DE LECŢIE CLASA: Pregatitoare UNITATEA ŞCOLARĂ: Liceul Teoretic „Dante AlighieriBucuresti DISCIPLINA: RELIGIE LECŢIA: Dumnezeu ne-a daruit o lume frumoasa TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe DURATA: 50 minute PROFESOR: Ștefan Sâmza DATA: 31.01.2014 OBIECTIVE OPERATIONALE 1. sa inteleaga care este rostul Creatiei 2. sa faca o deosebire intre starea omului inainte si dupa caderea in pacat 3. sa deduca responsabilitatile oamenilor fata de natura si animale STRATEGIA DIDACTICĂ 1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, generalizarea FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual 2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, marcar, manual. 3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă BIBLIOGRAFIE: 1. Fisele pentru Clasa Pregatitoare, Editura Sf. Mina, Iasi, 2013 2. Sfanta Scriptura, Editura IMBOR, Bucuresti, 2004 3. 153 de istorisiri minunate adunate de la Sfintii Parinti, Editura Sophia, Bucuresti, 2002

Transcript of Proiect Pedagogic Ms

Page 1: Proiect Pedagogic Ms

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: Pregatitoare

UNITATEA ŞCOLARĂ: Liceul Teoretic „Dante Alighieri” Bucuresti

DISCIPLINA: RELIGIE

LECŢIA: Dumnezeu ne-a daruit o lume frumoasa

TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe

DURATA: 50 minute

PROFESOR: Ștefan Sâmza

DATA: 31.01.2014

OBIECTIVE OPERATIONALE

1. sa inteleaga care este rostul Creatiei

2. sa faca o deosebire intre starea omului inainte si dupa caderea in pacat

3. sa deduca responsabilitatile oamenilor fata de natura si animale

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. RESURSE PROCEDURALE

SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia,

problematizarea, feed-back-ul, generalizarea

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, marcar, manual.

3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:

1. Fisele pentru Clasa Pregatitoare, Editura Sf. Mina, Iasi, 2013

2. Sfanta Scriptura, Editura IMBOR, Bucuresti, 2004

3. 153 de istorisiri minunate adunate de la Sfintii Parinti, Editura Sophia, Bucuresti, 2002

Page 2: Proiect Pedagogic Ms

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele

instruirii (timp) CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Metode şi

procedee

Forme de

organizare

Resurse

materiale

Modalităţi

de

evaluare Moment

organizatoric

(2 min)

- Profesorul rosteşte cu elevii rugăciunea

Verifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului

clasei pentru începerea orei.

Rostesc rugăciunea

Elevii spun absenţii şi se

pregătesc de lecţie.

Conversaţie Frontal Catalog Observaţia

Captarea atenţiei

(1 min)

- Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează

obiectivele urmărite

Elevii ascultă şi devin atenţi la

obiectivele urmărite.

Expunerea Frontal Tablă,

cretă

-

Reactualizarea

cunoştinţelor

asimilate anterior

(5 min)

Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări din

lecţia anterioară.

Elevii răspund la întrebări

expunându-şi punctele de

vedere

Conversaţia

euristică

Frontal Manual Evaluare

orală

Dirijarea învăţării.

(30 min)

1

2

Am vazut ora trecuta ca Dumnezeu a creat lumea si tot ce

ne inconjoara. El a creat si stelele si planetele, si

pamantul pe care locuim, plantele, animalele, pasarile,

pestii si omul.

Natura si tot ce ne inconjoara au fost create de

Dumnezeu pentru om. Dumnezeul nostru a făcut cerul şi

pământul şi toate câte sunt în ele. La porunca lui

Dumnezeu, pământul a dat tot felul de plante şi animale.

Dintre plante, pământul a produs unele pentru mâncare

(legumele, cerealele), altele spre miros plăcut (florile),

altele spre vindecarea bolilor (plantele medicinale). Nu

există vreo plantă în care să nu fi pus Dumnezeu ceva

folositor pentru om. La fel şi animalele: unele sunt pentru

hrană (oile, vacile), altele pentru muncă (caii, măgarii,

boii, cămilele).

În Rai, înainte ca omul să calce porunca lui Dumnezeu,

toate erau supuse omului. Pământul dădea singur roade

spre hrana omului. Oamenii, ca şi animalele, mâncau

numai ierburi şi fructe. Abia după potop au început să

mănânce carne. Apoi, în Rai omul înţelegea la ce e bun

fiecare animal şi fiecare plantă; de aceea Adam a fost pus

de Dumnezeu să dea nume tuturor animalelor. Totul în

Rai era luminos, frumos, sfinţit, căci harul lui Dumnezeu

le însuflețea pe toate. Omul fusese făcut să fie regele

naturii şi să se înalţe la Dumnezeu atât pe sine, cât şi

natura.

Prăbuşindu-se primii oameni în păcat, şi natura s-a

prăbuşit în stricăciune, o dată cu ei, deşi ea era

nevinovată.

Elevii răspund cu ajutorul

profesorului, dacă va fi nece-

sar.

Elevii raspund eventualelor

întrebări.

Conversaţia

Expunerea

Modelarea

Frontal

Fise de

lucru

Sfanta

Scriptura

Evaluare

orală

Page 3: Proiect Pedagogic Ms

3

Astazi, vom face o plimbare cu Cristian pana la Gradina

Zoologica sa facem cunostinta cu o parte din animalele

salbatice create de Dumnezeu. Va spuneam ca inainte de

caderea lui Adam in pacat animalele salbatice traiau in

pace si armonie cu omul. Dar, azi acestea sunt

periculoase pentru viata omului. Chiar si animalele dintr-

o gradina zoologica pot fi periculoase cu toate ca sunt in

mai obisnuite cu omul. Oamenii pierzand comuniunea cu

Dumnezeu, au pierdut si comuniunea cu natura si

animalele care il ascultau.

Cu toate acestea, au mai fost oameni cu viata sfanta

bineplacuta lui Dumnezeu care s-au imprietenit cu

animalele salbatice. Astfel au fost Sf. Mamant si Sf.

Gherasim de la Iordan.

Acum vom da pagina. Daca Dumnezeu a creat lumea

pentru om, atunci omul trebuie sa aiba o responsabiliate

fata de natura. Omul trebuie sa se ingrieasca de natura.

Privind imaginile, sa deducem impreuna ce

responsabilitati avem.

Elevii urmaresc fisele de lucru

Elevii asculta istorisirea cu

atentie

Expunerea

Frontal

Fisa de

lucru

Carte de

istorisiri

minunate

Obţinerea

performanţei

(10 min)

Se propune elevilor spre rezolvare un exercitiu din fisa

de lucru

Elevii lucreaza. Exerciţiul

Feed-back-

ul

Individual Fise de

lucru alb-

negru

Evaluare

scrisă

Încheierea lecţiei

(2 min)

Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare.

Rosteşte rugăciunea

Sunt atenţi la cerinţe

Rostesc rugăciunea

-

Page 4: Proiect Pedagogic Ms

Schiţa tablei

Dumnezeu ne-a daruit o lume frumoasa

Dumnezeu a creat natura pentru om. Fiecare planta si fiecare animal are

rostul lui.

Relatia omului cu natura inainte de caderea in pacat a omului era foarte

stransa. Dupa pacat, animalele si natura nu il mai recunosc pe om drept stapan

peste ele.

Omul trebuie sa aiba grija de Creatia lui Dumnezeu.