Proiect memorizare

download Proiect memorizare

of 6

Transcript of Proiect memorizare

  • 8/17/2019 Proiect memorizare

    1/6

     

    PROIECT DE ACTIVITATE

    Grădinița cu program prelungit Nr.7  

    Data :7.III.2013

    Tema centrală (de studiu): Cu ce și cum ne exprimăm ceea ce simțim?

    Proiectul DA Eu simt, eu trăiesc, eu exprim! 

    NU

    Subtema : Zâmbetul mamei 

    Grupa : mare A 

    Categoria de activi tate : Activitate pe domenii experieţ iale (ADE)  

    Domeniul: LIMBĂ ŞI COMUNICARE 

    Tema activităţii : ,,Mama este tot ce-i bun” 

    Felul activităţii : memorizare

    T ipul activităţii:  De transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe 

     Durata activităţii :30-35 minute

    Obiective de referinţă:

    -să înţeleagă şi să transmită mesaje simple, să reacţioneze la acestea; 

    -să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles; 

    -să înţeleagă că tipăritura (scrisul) are înţeles (semnificaţie). 

    Obiective operaţionale:

    O1:- să răspundă în propoziţii scurte şi corect formulate, la întrebările propunătoareiadresate pe tot parcursul activităţii;

    O2:- să execute corect exerciţiile pentru încălzirea aparatului fono-articulator, prin

    mişcări adecvate ale buzelor, limbii şi controlul respitaţiei; 

    O3- să reţină titlul poeziei ,,Mama este tot ce-i bun” şi autorul;

    O4:- să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvinte noi ( zori de zi, vers) utilizându-le în

    cel puţin două propoziţii; 

    O5:- să memoreze logic, corect şi coerent versurile poeziei ,,Mama este tot ce-i bun”

     pe baza imitării modelului propunătoarei ;

    O6:- să recite poezia expresiv, respectând intonaţia, ritmul şi pauzele necesare. 

  • 8/17/2019 Proiect memorizare

    2/6

     

     Metode şi procedee didactice: conversaţia, expunerea, explicaţia, exerciţiul

     Materiale şi mijloace didactice : Demonstrative:imagine în care este înfățișată

    mama împreună cu copilul ei 

    Distributive : felicitare de colorat, creioane colorate Strategia didactică:  bazată pe conversaţia euristică, analogică 

     Modul de organizare a activităţii copiilor : frontal, individual

     Modalităţi de evaluare: Forme de evaluare: Formativă 

    Metode de evaluare: Analiza răspunsurilor,aprecieri verbale 

    Efectivul grupei : 20 copii

    Educatoare :Costin Emilia

     Propunătoare: Turda Ioana Lavinia

    Bibliografie:

    1. 

    Mitu, Florica, Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educațional,

    București, 2005; 

    2.  Totharsanyi, Sandor, Metodica predării limbii române în grădinițele și la clasele

     primare din unitățile școlare cu predare în limba maghiară, îndrumător practic. 

    3.  www.didactic.ro

  • 8/17/2019 Proiect memorizare

    3/6

     

    I.  ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII Asigur condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii: aranjarea mobilierului în semicerc şi pregătirea materialului didactic. 

    II. 

    DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII 

    Evenimentele

    instruirii

    Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Ob.

    Op.

    Metode

    didactice

    Mijloace şimateriale

    didactice

    Modalităţide evaluare

    1. Captarea şi

    orientareaatenţiei 

    T=2 min 

     Secvenţa I

    a) introducerea copiilor în tematica activităţii: -  pentru a capta atenţia copiilor voi folosi oimagine în care este înfățișată mama și copilul ei -Bună dimineața,copii! Numele meu esteLavinia, iar azi vom ține împreună o activitatemai deosebită. -Priviți această imagine; cine este înfățișată înimagine?

    -Foarte bine! După cum v-am spus activitatea deazi este mai deosebită, în sensul că ne vom pregăti sufletește pentru ziua de mâine. Știți pecine sărbătorim, mâine? -Asa este, și fiind ziua lor, m-am gândit să lefacem o bucurie, dar înainte vom face câteva

    exerciții de prounție. -efectuez cu copiii exerciţii pentru pregătirea

    aparatului fono-articulator, exerciţii de

     pronunţie a vocalelor şi a consoanelor şi

    exerciţii pentru imitarea sunetelor din natură 

    -Toată lumea pronunţă sunetul a, e, i, o u, ă, î, s,c . Imităm vântul: v- jjjjj. Imităm şarpele: sssssss.

    -Bună dimineaţa! 

    -În imagine este înfățișată mama,împreună cu copilașul ei! 

    -Mâine le vom sărbători pe mamelenoastre.

    O1

    O2

    Conver-

    saţia 

    Planșă în

    care este înfățișatămama

    Analiza

    răspunsu-rilor

  • 8/17/2019 Proiect memorizare

    4/6

     

     Ne imaginăm că luăm o bomboană şi ointroducem în gură. Spunem că limba este bomboana şi apăsăm obrajii stânga-dreapta.

    2. Anunţareatemei şi aobiectivelor

    T=1 min 

    -După cum v-am spus, azi le vom pregăti osurpriză mamelor noastre de ziua lor, și anume o poezie foarte frumoasă dedicată lor, în care neexprimăm tot ceea ce simțim pentru ele. Poeziase numește: ,,Mama este tot ce-i bun”,iarautoarea se numește Paulina Popa. 

    -Ascultă cu atenţie.  O3 Expune-rea

    Observa-

    rea

    comporta-

    mentelor

    copiilor

    4. Prezentareanoului conţinutşi dirijarea învăţării 

    T=10 min. 

    b) familiarizarea copiilor cu textul literar

    - recit poezia model ţinând cont ca aceasta să fierecitată clar, expresiv, însoţită de mimică şigesticulaţie corespunzătoare şi să creeze emoţiecopiilor pentru a le motiva acestora

    memorizarea (Anexa 1)

    - după recitarea model, voi mai recita încă odată poezia pentru înţelegerea textului poeziei decătre copii - explic copiilor cuvintele necunoscute din

     poezie

    * zori de zi = dis de dimineață;* vers = un rând dintr-o poezie;

    -solicit copiilor să formuleze propoziții cucuvintele noi

     Secvenţa a II -a

    -recit primele două versuri din prima strofă,după care o voi recita împreună cu copiii de 2ori; mai apoi leg de primele două versuriurmătoarele două, repetând cu copiii întreaga

    -Formulează propoziții.

    -Memorează poezia. 

    O3

    O4

    O5

    O6

    Expune-rea

    Conversa

    ţia 

    Analizarăspunsu-rilor

    Aprecieri

    verbale

  • 8/17/2019 Proiect memorizare

    5/6

     

    strofă de 2 ori -în același mod voi proceda și cu următoareledouă strofe după care vom recita împreunăîntreaga poezie.

    - aleg un copil care va veni în faţă pentru arecita poezia

    - copilul va recita poezia cu ajutorul

     propunătoarei - după ce copilul a recitat poezia acesta va fi

    stimulat prin aplauze şi aprecieri pozitiveindividuale- mai aleg 2-3 copii care să recite individual poezia

    - împart colectivul de copii în două grupe (grupafetiţelor şi grupa băieţilor) - fiecare grupă recită poezia pe rând 

    -Recită poezia. 

    5. Obţinereaperformanţeişi asigurareaconexiunii

    inverse

    T=7 min. 

    -Haideţi să mai spunem încă o dată împreună poezia.

    - Ce poezie am învăţat astăzi?-Foarte bine, iar acum am să va îmapart ofelicitare pe care să o colorați cât mai frumos șisă o dăruiți mamei voastre. Luaţi-vă scăuneleleşi aşezaţi-vă la măsuţe. 

    -Recită poezia .

    -“Mama este tot ce-i bun” de PaulinaPopa.

    -Se aşează la măsuţe. -Coloreaza felicitarea. 

    O6 Conver-

    saţia Fișă decolorat

    Analiza

    răspunsu-rilor

    Aprecieri

    verbale

    6. Evaluareaperformanţei 

    T=3 min. 

    -Apreciez modul în care au colorat felicitările șiacord recompensele. 

    -Aţi lucrat foarte frumos,aşa că veţi primiicâte o steluță .

    O1 Conver-sația 

    Aprecieri

    verbale

    III ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII Copiii îşi strâng materialele cu care au lucrat, aşezându-le la locul lor apoi formează trenuleţul pentru a merge la baie. Aceştia ies din sala de grupă

    cântând un cântecel.

  • 8/17/2019 Proiect memorizare

    6/6

     

    Anexa 1- POEZIE

    Mama este tot ce-i bun

    de Paulina Popa

    Mama e un cântec vesel,E iubirea-n zori de zi,

    Mama-i cântecul culorii,

    Florile de pe câmpii.

    Mama-i curcubeu pe ape,

    E sărut de suflet sfânt, Mama-i îngerul de-aproape,

    Fericirea pe pământ. 

    Mama este tot ce-i bun,

    Mama-i versul lăcrimând, Mama-i flacără arzând; Orșiunde, orișicând.