Proiect-LF (Beuca-CM)

download Proiect-LF (Beuca-CM)

of 11

Transcript of Proiect-LF (Beuca-CM)

x VIZAT ........................................... Coordonator, Asist. univ. dr. Ilona BDESCU Facultatea de Litere Craiova VIZAT ............................. Mentor, Prof. Constantin MATEI coala Nr. 22 ,,Mircea Eliade Craiova

PROIECT DIDACTIC Lecie finalStudentpracticant: Clasa la care susine lecia: Data: Durata leciei: Unitatea colar: Loc de desfurare: Profesor-mentor: Aria curricular: Obiectul de nvmnt: Unitatea de nvare: Subiectul leciei: Tipul de lecie: Obiective de referin: Beuc I. Nicuor Laureniu Facultatea de Litere Craiova Anul al III-lea Specializarea: Romn-englez a V-a E 08.12.2011, de la ora 14.00 la ora 14.50 coala Nr. 22 ,,Mircea Eliade Craiova Sala de clas Matei Constantin Limb-comunicare Limba i literatura romn Unitatea didactic nr. 4: Naraiunea Modurile verbale nepredicative/nepersonale. Mixt s manifeste curiozitate i interes fa de lecie; s se adapteze la situaia concret de sintax; s manifeste interes pentru participarea la or; s utilizeze n redactarea rspunsurilor cunotinele de morfosintax; s asigure corectitudinea relaiilor sintactice la nivelul textului comunicat. a) cognitive: La sfritul leciei elevii trebuie: O1 - s identifice n vorbire verbul i ce arat acesta; O2 sa dea definiia corecta a modului; O3 - s recunoasc modurile nepredicative/nepersonale i ale verbului; O4 - s conjuge verbe la nepredicative/nepersonale; O5 - s recunoasc mrcile distinctive ale modului nepersonal i s le diferenieze. b) afective: La sfritul leciei elevii trebuie: O6 - s recepteze noile informaii ca relevante i folositoare; O7 - s manifeste grij pentru felul n care i construiesc rspunsurile orale precum i pentru felul n care scriu; O8 - s participe cu interes la lecie;

Obiective operaionale:

1

O9 - s fie dispui s rezolve sarcinile prezentate; O10 - s stpneasc informaiile spre a le putea folosi. c) formative: La sfritul leciei elevii trebuie: 1. s diferenieze modurile nepredicative / nepersonale de cele predicative / personale dup sensul i forma verbului; 2. s opereze cu noiunile gramaticale nou-nsuite: mod nepredicativ / nepersonal, infinitiv, participiu, supin, gerunziu; 3. s cunoasc ortografia modurilor nepredicative/nepersonale n comunicarea scris. 4. s creeze comunicri n care s se foloseasc diferite verbe la moduri nepredicative/nepersonale; Coninuturi (centrate C(O1) verbul este partea de vorbire flexibil care arat aciunea, starea pe obiective): sau existena, verbul la modurile personale ndeplinete funcia sintactic de predicat al propoziiei din care face parte; C(O2) modul este forma pe care o ia verbul pentru a arata felul in care vorbitorul considera aciunea; C(O3) modurile nepredicative/nepersonale sunt : infinitiv, participiu, gerunziu, supin; C(O4) dintre modurile nepredicative/nepersonale, doar la infinitiv verbul are forme diferite de timp (prezent / perfect); C(O5) verbele la modurile nepredicative/nepersonale nu i modific forma dup persoan; C(O6) verbele la cele 4 moduri personale au categoria gramatical a persoanei ndeplinind i funcia de predicat, iar cele la moduri nepersonale, neavnd categoria persoanei, ndeplinesc alte funcii sintactice dect cea de predicat, i anume subiect, nume predicativ, atribut sau complement. Competene specifice: Strategia didactic: Metode si procedee: Resurse: - utilizarea corect a flexiunii verbale n textul scris, utiliznd corect semnele ortografice i de punctuaie; - respectarea normelor morfosintactice n propoziii i n fraze; mixt dictarea, analiza gramatical, demonstraia, exerciiul didactic, explicaia, analiza-sinteza, diagrama Venn, problematizarea, observaia, conversaia (preponderent, cea euristic), algoritmizarea, exerciiul, jocul didactic. - materiale: fia de activitate individual, fia de activitate pe grupe de lucru, plan cu text lacunar-anexa 1, fia de lucru pe grupe, manualul colar, tabla, culegere de exerciii, texte lingvistice, testul de evaluare sumativ; - umane: colectivul de elevi (clas de nivel mediu), capacitile de nvare ale elevilor (elevii au deprinderea de a lucra fie individual, fie pe grupe), cunotinele nsuite anterior de ctre ei despre verb elevii posed cunotie elementare temeinice despre verb). - activitate frontal combinat cu activitatea independent individual i cea pe grupe de elevi sumativ, curent, oral i scris.

Forme de organizare: Evaluare:+

2

BIBLIOGRAFIE: Crian, 2004 GALR-2005-I MECT, 2011 Matei, 2005a Crian, Alexandru; Dobra, Sofia; Smihian, Florentina. Limba romn. Manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2004 Academia Romn. Institutul de Lingvistic Iorgu Iordan Al. Rosetti. Gramatica limbii romne. I. Cuvntul, Editura Academiei Romne, Bucureti, 2005. Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i Sportului. ,,Programa colar revizuit. Limba i literatura romn. Clasa a V-a., Bucureti, 2011 Matei, Constantin (i colectiv). Proiectarea pedagogic a procesului de predare nvare la limba i literatura romn n ciclul primar, gimnazial i liceal. Modele de planificri i proiecte didactice pentru clasele I-XII, Editura Didactica Nova, Craiova, 2005; Matei, Constantin (i colectiv). ,,Tehnologia didactic n proiectarea activitii anuale, semestriale i a tipurilor de lecie n nvmntul preuniversitar, Editura ,,Gheorghe Alexandru, Craiova, 2005; Refereni tiinifici: prof. univ. dr. Elena Joia i prof. univ. dr. Marin Stoica Gherghina, Dumitru (i colectiv)..,,Metodica predrii limbii i literaturii romne n coala primar, gimnaziu i liceu, Editura Didactica Nova, 2005; Refereni tiinifici: prof. univ. dr. Ovidiu Ghidirmic i prof. drd. Constantin Matei. Ivnu, Dumitru.,,Metodica predrii limbii i literaturii romne n gimnaziu i liceu, Chiinu, 1999; Ivnu, Dumitru.,,Metodica predrii limbii i literaturii romne, Editura Avrmeanca, Craiova, 1996; Joia, Elena (coord.).,,Pedagogie i elemente de psihologie colar. Pentru examenele de definitivare i obinerea gradului didactic II (cap. XI: ,,Proiectarea pedagogic a activitilor de instruire i educaie. Moduri i forme de organizare a activitilor practice), Editura Arves, [Craiova], [2003]; Dobra, Sofia. Limba romn n gimnaziu. Culegere de exerciii, Bucureti, Ed. Humanitas, 2004.

Matei, 2005b

Gherghina, 2005 Ivnu, 1999 Ivnu, 1996 Joia, 2003

Dobra, 2004

3

DESFURAREA LECIEIACT ACT SEC STRATEGII DIDACTICE EVA

4

DURATA SECVENEIVENE IDACTICE

IVITATEA STUDENTULUI-PRACTICANT

ORGANIZAREDEFORME

5

RESURSE PROCEDURALE

ELEVILORIVITATEA

LUARE

5 min.3. Captarea ateniei 3 min.2.Verificarea temei 1 min.1. Moment organizatoric

Pregtesc materialele Frontal necesare leciei. Asigur disciplina i ordinea n clas. Notez absenele.

Explicaia Conversaia

Se pregtesc pentru ora de limba i literatura romn

Verific din punct de vedere cantitativ tema pe care au avut-o de rezolvat elevii acas pentru lecia de azi. Verific mpreun cu elevii tema din punct de vedere calitativ, fcnd corecturile, completrile i observaiile care se impun. Se realizeaz cu ajutorul unui text lacunar din care lipsesc verbele (Anexa 2) - Cum este acest text? - De ce nu are neles? Se rescrie la tabl mpreun cu elevi Se analizeaz dou verbe Anun tema leciei i obiectivele propuse. Scrie tema leciei noi pe tabl

Frontal

Observaia Ascult efectuarea temei, se corecteaz dac este cazul.

Observaia sistematic

Fi-text lacunar

Exerciiul Problematizarea

Elevii rezolv sarcinile de lucru de pa fia de lucru.

Fia text lacunar

Individual Frontal Observaia Ascult cu atenie Conversa- noua tem i ia obiectivele. Noteaz titlul leciei pe caiete.

1 min.4. Anunarea temei noi i a obiectivelor

6

23 min.5. Dirijarea nvrii

Reactualizeaz cunotinele despre verb cu ajutorul unui text scris pe tabl i a ntrebrilor. Text: Pe vremea din poveste,stpnii puteau s scurteze viaa cui pofteau. O fat ceruse stpnului su s o crue fgduindu-i s-i spun seara poveti.

Frontal

Observaia Observ c cele Conversa- patru cuvinte ia subliniate sunt verbe deoarece exprim aciuni.

Individual Aprecieri

( T.Arghezi Cartea cu jucrii) ntrebri pe baza textului: *Ce pri de vorbire sunt cuvintele subliniate? *De ce? *Ce diferen exist ntre verbul puteau i verbul fgduind ? Se fixeaz cunotinele cu ajutorul diagramei Vennasemnri i deosebiri ntre modurile personale i nepersonale.

Pe grupe

Exerciiul

Sesizeaz c diferena dintre cele dou verbe const n conjugare, mod, timp.

Frontal

Diagrama Venn

Efectueaz sarcina pe grupe. Elevii sesizeaz asemnrile i deosebirile, fiecare iese la tabl i completeaz diagrama Venn (Variant posibil de text completat: Vlad i Mircea ascult muzic. Ei doresc s participe la un concurs de muzic uoar, ns nimeni nu i-a auzit cntnd pn acum. Ei vor cnta pe scen pentru prima dat.

Pe grupe Observaia sistemati -c

Individual

7

Solicit elevii s se gndeasc la alte pri de vorbire care au categoria persoanei i a numrului.

Frontal

Frontal

Conversai Constat c Aprecier a verbele aflate la i verbale moduri personale Sistematiz au persoane (de a-rea unde i numele) i pot constitui predicatul propoziiei spre deosebire de verbele aflate la moduri nepersonale sau nepredicative. Observ c prile de vorbire substantiv, pronume, adjectiv au categoria numrului, iar pronumele are i categoria persoanei. Exerciiul Problematizarea Efectueaz exerciiile din fia de lucru, lucrnd pe grupe. Vezi anexa 1

2 min. pentru acas 5 min.6. Evaluare formativ 7.Tema

Profesorul propune efectuarea exerciiilor din fia de lucru (anexa 1) Verific efectuarea corect a sarcinii de lucru.

Pe grupe

Propune ca tem pentru acas exerciiile din caietul elevului de la pagina 52

Elevii i noteaz tema pentru acas.

+

8

Anexa 1 FI DE LUCRU NR. 1Numele i prenumele elevului: .. Clasa a V-a 1. Identific verbele aflate la moduri nepredicative / nepersonale din urmtoarele enunuri i trece-le n tabelul de mai jos: a) Dorina de a fi cel mai bun o au aproape toi elevii. b) E foarte uor de promis un lucru. c) Venind spre coal, discut cu Victor. d) Temele fcute de tine sunt de nota zece. e) E foarte uor de promis un lucru. f) Rufele sunt pentru clcat. VERBUL a) b) c) d) e) f) BAREM DE NOTARE Se acord un punct din oficiu i cte 1,50 puncte pentru fiecare verb i mod pe care le-ai identificat corect. MODUL

9

Anexa 2 FI DE LUCRU NR. 2Numele i prenumele elevului: .. Clasa a V-a Completeaz urmtorul text lacunar cu verbele potrivite ca neles i form. Vlad si Mircea muzica. Ei doresc .. la un concurs de (a) (b) muzica uoar, ns nimeni nu i-a auzit . pn acum. Ei . pe scena pentru (c) (d) prima data. Scrie la care dintre modurile verbului studiate pn n prezent se afl fiecare dintre verbele scrise de tine n textul de mai sus: VERBUL a) b) c) d) BAREM DE NOTARE Se acord dou puncte din oficiu i cte dou puncte pentru fiecare dintre cele patru verbe scrise de tine n textul lacunar. ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Dac ai pierdut cumva dou puncte la rezolvarea cerinelor de mai sus, ai posibilitatea s le recuperezi preciznd la care dintre modurile i timpurile studiate pn n prezent sunt urmtoarele verbe din textul dat: VERBUL doresc nu a auzit MODUL, TIMPUL MODUL

10

Diagrama VennASEMNRI i DEOSEBIRI ntre MODURILE PREDICATIVE / PERSONALE i MODURILE NEPREDICATIVE/ NEPERSONALE

Deosebiri

Deosebiri

Asemnri

11