Proiect Lectie Tgv

download Proiect Lectie Tgv

of 9

description

clasa a 8-a matematica recapitulare

Transcript of Proiect Lectie Tgv

PROIECT DIDACTIC

A. Date generale

UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial I. Alexandru Bratescu VoinestiDISCIPLINA: MatematicaCLASA: a VIII-a DPROFESOR: Bucur FlorentinaDATA: 3.VI.2013DURATA: 50 minLOCUL DESFURRII LECIEI: Sala de clasaUNITATEA DE NVARE: Recapitulare TEMA LECIEI: Rezolvari teste- tip evaluare nationalaTIPUL LECIEI: Lecie de fixare si consolidare

B. Scopul activitii, obiectivele operaionale, strategii didacticeScopul activitii: Transmiterea, sistematizarea i consolidarea cunotinelor generale din clasele V-VIII Dezvoltarea capacitatii de mobilizare in vederea atingerii performantelor maxime in momentul examenului (incadrare in timp, corectitudinea rezolvarilor)

Obiective operaionale: CognitiveO1: S identifice desene, seciuni, desfurri de corpuri geometriceO2: Sa utilizeze notiunile de numar real, relatii intre multimi, calcul algebric, functie, proprietati ale figurilor geometrice si a corpurilor geometrice O3: Sa identifice problemele care se rezolva cu ajutorul ecuatiilor, inecuatiilor sau a sistemelor de ecuatiiO4: Sa analizeze situatii practice cu ajutorul rapoartelor, procentelor, proportiilorO5: Sa aplice in rezolvarea problemelor elementele de logica si de teoria multimilor

Afective

O6: Sa transpuna in limbaj matematic enuntul unei problemeO7: Sa reorganizeze cunostintele in jurul unor idei centrale O8: Sa stabilileasca noi legaturi intre cunostinte (ce nu pot fi realizate cu usurinta in procesul parcurgerii secventiale a acestora)

Psiho-motorii:O9: S foloseasca in mod corect n probleme concrete formulele cunoscuteO10: S rezolve integral un model de testare nationala

C. Strategii didactice

Metode de nvare:Metode de nvare: Metode activ-participative: Metode de comunicare oral- explicaia Metode bazate pe aciune- conversaia, algoritmizarea Metode constructiviste- observaia, modelarea, problematizarea, conflictul cognitiv Metode active- Metoda tiu-Vreau s tiu- Am nvatProcedee de instruire: Conversaia de consolidare n etapa de fixare a cunotinelorForme de organizare: Individual Forme de dirijare: Dirijat de profesor, independent sau prin materiale didactice Resurse materiale: Fie de lucru TablaMetode de evaluare: Chestionarea oral Observarea sistematic a elevilor

D. Bibliografie Culegere Evaluare Nationala 2013. Teste de matematica- Giuclea Adina, Editura Trend, 2013

Structura leciei pe secvene de instruire

Secvenele instruirii

Compe-teneActivitate desfurat de:Strategii didacticeEvalu-are

ProfesorElev

1). Moment organizatoric (2 min.)-Verificarea frecvenei elevilor, a cureniei din clas

-Raporteaz absenii i motivele absentrii

Conversaia

2). Anunarea temei noi i a obiectivelor(2 min.)Se prezint tema- Rezolvari teste- tip evaluare nationala si obiectivele lectieiElevii noteaza in caiete titlul lectiei si retin explicatiile profesoruluiExplicatia

3). Verificarea cunotinelor anterioare (10 min.)O1

O2

O3

O4

O5

Profesorul realizeaza reactualizarea cunostintelor printr-un set de intrebari

1. Definitia numarului prim. Exemple2. Criteriul de divizibilitate cu 9.3. Cardinalul unei multimi. Definitie. Exemplu.4. Fractie ireductibila. Definitie.5. Fractia subunitara, echiunitara, supraunitara. Definitie.6. Valoarea absoluta a unui numar ( Modulul). Definitie7. Partea intreaga a numarului real x. Definitie8. Media artimetica. Definitie. Media geometrica. Definitie. Generalizare.9. Probabilitatea. Definitie10.

Ecuatia de gradul I. Forma generala- Solutia. Ecuatia de gradul II. Formula radacinilor x, x.11. Suma masurilor unghiurilor unui triunghi este.grade.12. Teorema lui Pitagora. Enunt13. Volumul prismei regulate, piramidei regulate 14. Volumul trunchiului de piramida regulat 15. Volumul cilindrului, Volumul trunchiului de con, volumul sferei

Elevii raspund la intrebari:

1. Se numeste numar prim orice numar natural, diferit de 1, care are divizori numai pe 1 si pe el insusi.2. Daca suma cifrelor unui numar natural este divizibila cu 9, atunci acel numar este divizibil cu 9.3. Cardinalul unei multimi finite este numarul finit de elemente al multimii.4. O fractie se numeste ireductibila atunci cand numitorul si numaratorul sunt prime intre ele, adica c.m.m.d.c al lor este 1.

5. Fractia , cu a, b numere naturale, b diferit de 0 este Subunitara daca ab6.|x|= x, daca x>=0 sau x, daca x