Proiect lectie finala

5
Proiect de lecţie Lecţie finală Obiectul de învăţământ: Tehnologii in mecanica de motoare Clasa: a X-a Profesor: Gheti Marius Alin Unitatea de învăţare: Determinarea si masurarea uzurii motoarelor cu ardere interna Tema lecţiei: Uzura de oboseala Tipul lecţiei: MIXTA Obiectiv cadru: insusirea de cunostinte noi si dezvoltarea capacitatii de identificare si posibila remediere a efectelor uzurilor de oboseala pe organele mobile si fixe ale motoarelor cu ardere interna, precum si cunoasterea tipurilor de uzura de oboseala ce pot aparea la un motor cu ardere interna (pitting, exfoliere, cavitatie) Competente specifice: CS 1 – să enunţe definitia uzurii de oboseala; CS 2 – să cunoască modurile de manifestare a acestui tip de uzură și metode pentru evitarea rau ameliorarea acesteia; CS 3 – să enumere piesele de pe motor unde apare uzura de oboseală CS 4 să enumere modalităţi de reparare a pieselor motoarelor unde apare uzura de oboseală Strategii didactice: a. mijloace de învăţământ: Prezentare PowerPoint, video proiector, rezumatul lectiei, schema motorului cu ardere interna, manual, tablă, cretă. b. metode de învăţământ: Conversaţia, expunerea, problematizarea, explicaţia c. forme de activitate: Frontal, pentru transmiterea cunostintelor noi Pe grupe, pentru analiza locurilor (pieselor) din motor unde apar uzuri de abraziune Evaluarea cunostinţelor dobândite anterior d. metode de evaluare: Verificare curentă orală Observarea sistematică a elevilor

description

lectie finala

Transcript of Proiect lectie finala

Page 1: Proiect lectie finala

Proiect de lecţieLecție finală

Obiectul de învăţământ: Tehnologii in mecanica de motoareClasa: a X-a Profesor: Gheti Marius Alin

Unitatea de învăţare: Determinarea si masurarea uzurii motoarelor cu ardere internaTema lecţiei: Uzura de obosealaTipul lecţiei: MIXTA Obiectiv cadru: insusirea de cunostinte noi si dezvoltarea capacitatii de identificare si posibila remediere a efectelor uzurilor de oboseala pe organele mobile si fixe ale motoarelor cu ardere interna, precum si cunoasterea tipurilor de uzura de oboseala ce pot aparea la un motor cu ardere interna (pitting, exfoliere, cavitatie)

Competente specifice:CS1 – să enunţe definitia uzurii de oboseala;CS2 – să cunoască modurile de manifestare a acestui tip de uzură și metode pentru evitarea rau ameliorarea acesteia;CS3 – să enumere piesele de pe motor unde apare uzura de obosealăCS4 – să enumere modalități de reparare a pieselor motoarelor unde apare uzura de oboseală

Strategii didactice:a. mijloace de învăţământ: Prezentare PowerPoint, video proiector, rezumatul lectiei, schema motorului cu ardere interna, manual, tablă, cretă.

b. metode de învăţământ: Conversaţia, expunerea, problematizarea, explicațiac. forme de activitate: Frontal, pentru transmiterea cunostintelor noi Pe grupe, pentru analiza locurilor (pieselor) din motor unde apar uzuri de abraziune Evaluarea cunostințelor dobândite anterior

d. metode de evaluare: Verificare curentă orală Observarea sistematică a elevilor

Bibliografie Tiberiu Laurelian, Elemente de tribologie – curs anul III pentru specializarea

Material Rulant de Cale Ferată George Frățilă, Mariana Frățilă, Stefan Samoilă, Automobile- construcție,

intreținere și reparare

Page 2: Proiect lectie finala

Succesiunea activităţilor de instruire

Nr.Crt.

EvenimentDidactic

Durata(min.)

Activitatea de instruireActivitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric

3 - verificarea prezenţei, verificarea aspectul clasei, captarea atenţiei, Enumera obiectivele din cadrul orei

- se pregătesc pentru lecţie, raspund prezent la strigarea catalogului- elevul de serviciu sterge tabla

2. Verificarea temei si a noţiunilor teoretice asimilate la lecția precedentă

10 - pune întrebări elevului (sau elevilor) care sunt ascultati in vederea notarii:Ce intelegi prin uzura de abraziune?Carui fenomen predominant si hotărâtor se datoreaza uzura de adeziune si cum se produce aceasta?Ce au în comun toate tipurile de uzuri?Explicați cum se manifestă fenomenul de pitting.Daca unul sau mai multi elevi raspund corect si promt la aceste intrebari, acestora se acorda o nota nu mai mica de 8.

- arată tema ce a fost dată lecția anterioară- răspund individual la întrebări

4. Definirea si explicarea uzurii de oboseală.

20 - defineste uzura de oboseala- enumera tipurile de astfel de uzuri - pitting - exfolierea suprafețelor - fenomenul de cavitație- explica modul de producere/aparitie a fiecarui tip de uzura de oboseala in parte

- notează in caiete,sunt atenți și raspund la intrebari din decursul lecției

5. Identificarea pieselor pe care se produce uzura abraziva la MAI

12 - imparte clasa in echipe de catre patru elevi- explica tema de discutat pe echipe: ,,La ce piese ale motorului apare uzura de oboseală?”- desemnarea unui lider pentru fiecare echipa- raspunde la intrebarile echipelor in caz de dificultate a acestora- la sfarsit se centralizeaza raspunsurile, se verifica corectitudinea lor si se

-se impart pe echipe conform celor stabilite de profesor- isi aleg un lieder- pe baza celor prezentate anterior, discuta intre ei si incearca sa identifice unde se produc uzurile de oboseală- completează fișa de lucru- lider-ul, la sfarsit, prezintă rezultatele si justifică raspunsul dat-sunt atenti la explicatiile suplimentare și isi noteaza eventualele completari.

Page 3: Proiect lectie finala

explica de ce este corect sau nu cele dezbatute de elevi pe grupe

6. Evaluarea 3 - noteaza elevii care au fost activi

7. Încheierea lecţiei 2 - tema pentru acasă- imparte fisa lectiei cu rezumat si raspunde la intrebari

- isi noteaza tema pentru acasa- adreseaza intrebări profesorului