Proiect Lectie Clasa Vi

9
PROIECT DE LECŢIE Data: 14.X.2015 Profesor: COMAN SORINA Școala Gimnazială "Pavel Savin" Bibirești Clasa: a VI-a Obiectul: Matematică - Geometrie Titlul lecţiei: Unghi drept, unghi ascuțit, unghi obtuz; unghiuri congruente Tipul lecţiei: Lecţie de formare de priceperi și deprinderi Mijloace de învăţământ: fișa de lucru, cretă colorată, tabla, instrumente geometrice. Competenţe generale: - Identificarea unor date și relaţii matematice și corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite; - Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice; - Utilizarea algoritmilor și a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete; - Analiza și interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă. Competenţe specifice: - Recunoașterea și descrierea unor elemente de geometrie plană în configuraţii geometrice date; - Utilizarea instrumentelor geometrice (riglă, raportor, echer, compas) pentru a desena figuri geometrice plane descrise în contexte matematice date. 1

description

proiect lectie

Transcript of Proiect Lectie Clasa Vi

Page 1: Proiect Lectie Clasa Vi

PROIECT DE LECŢIE

Data: 14.X.2015

Profesor: COMAN SORINA

Școala Gimnazială "Pavel Savin" Bibirești

Clasa: a VI-a

Obiectul: Matematică - Geometrie

Titlul lecţiei: Unghi drept, unghi ascuțit, unghi obtuz; unghiuri congruente

Tipul lecţiei: Lecţie de formare de priceperi și deprinderi

Mijloace de învăţământ: fişa de lucru, cretă colorată, tabla, instrumente geometrice.

Competenţe generale:

- Identificarea unor date și relații matematice și corelarea lor în funcție de contextul

în care au fost definite;

- Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în

enunțuri matematice;

- Utilizarea algoritmilor și a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau

globală a unei situații concrete;

- Analiza și interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situații problemă.

Competenţe specifice:

- Recunoașterea și descrierea unor elemente de geometrie plană în configurații

geometrice date;

- Utilizarea instrumentelor geometrice (riglă, raportor, echer, compas) pentru a

desena figuri geometrice plane descrise în contexte matematice date.

Obiectivele lecţiei: a)cognitive:

O. C. 1: sǎ construiască un unghi de o măsură dată;

O.C.2 : să măsoare unghiuri;

O. C.3 :să stăpânească noțiunea de unghiuri congruente;

O C.4: să clasifice unghiurile după măsura lor.

O.C.5 : să folosească corect raportorul pentru stabilirea măsurii unui unghi;

b)motorii:

O.M.1: să execute mișcǎri ale aparatului verbomotor ȋn conformitate cu cerinţele

disciplinei;

O.M.2: sǎ scrie corect și estetic pe caiete ȋn ritm rapid;

c)afective:

1

Page 2: Proiect Lectie Clasa Vi

O.A.1:vor manifesta interes pentru mǎsurarea și clasificarea unghiurilor;

Resurse:

A.Bibliografice:

Matematicǎ , manual pentru clasa a VI-a, Editura Petrion, 2004;

Mate 2000+, consolidare, clasa aVI-a, Editura Paralela 45;

B.Metodologie:

strategie didacticǎ:algoritmicǎ

metode si procedee: conversatia, explicatia,exercitiul,munca

independenta,problematizarea, ciorchinele.

forme de organizare:frontala, individuala;

mijloace didactice:fişa de lucru, cretă colorată, tabla, instrumente

geometrice.

2

Page 3: Proiect Lectie Clasa Vi

Desfăşurarea lecţiei

Nr.

Crt.

Etapele

lecţieiActivitatea profesorului Activitatea elevilor

Metode

didacticeEvaluare

1. Captarea

atentiei

Se captează atenţia clasei prin anunţarea temei

lecţiei şi a obiectivelor

Conversaţia Aprecieri

orale

2.

Euntarea

obiectivelor

Comunica pe ȋntelesul elevilor conţinutul

ȋnvǎţǎrii si performantele pe care le asteapta de

la ei.

Aprecieri

orale.

3. Actualizarea

cunoştinţelor

-Ce este unghiul? (def.)

-Desenati unghiul AOB, apoi precizati

elementele sale.

-Intersecția a două semidrepte

cu aceeași origine.

-deseneaza unghiul AOB;

identifica varful , laturile,;

3. Anunțarea

lecției

Anunță titlul lecției noi: : Unghi drept, unghi

ascuțit, unghi obtuz; unghiuri congruente și

obiectivele urmărite în lecție.

Notează titlul lecției în caiete. Conversația Observarea

sistematică

4. Dirijarea

învățării

Activează elevii:

Care este u.m a unghiului?

Completare: Numărul de grade al unui unghi se

numește măsura unghiului.

Măsura unui unghi nul este 0 , iar măsura unui

Gradul

Iau notițe

Conversația

Activitate

frontală

Observarea

sistematică

3

Page 4: Proiect Lectie Clasa Vi

unghi alungit este 180 .

Li se explică elevilor cum se folosește

raportorul pentru a construi un unghi de o

măsură dată de ex. 60 notat și scriem

m( )=60

Def.:Două unghiuri sunt congruente dacă măsurile lor sunt egale.

Construiesc unghiul în caiete Explicația Aprecieri

verbale

5. Evaluarea

progresului

realizat

Despre ce am învățat la lecție? Pe tablă se scrie o schemă tip

ciorchine. (anexa)

Ciorchinele

6. Asigurarea

retenției și a

transferului

Propun elevilor spre rezolvare fișele de lucru. Rezolvă fișa de lucru. Activitate

comună.

Exercițiul

Consolodarea

teoriei prin

practică

Observare

sistematică

7. Tema acasă Din manual ex. 2 și 3 de la pag.131 Notează tema.

8. Aprecieri Se fac aprecieri asupra modului de desfășurare

al lecției.

Aprecieri

verbale.

4

Page 5: Proiect Lectie Clasa Vi

Măsurați unghiurile următoare cu raportorul ținând cont că cele două unghiurile

trebuie să aibă împreună 180 .

Măsurați unghiurile specificând și natura unghiului.

5

Page 6: Proiect Lectie Clasa Vi

Clasificați unghiurile următoare (ascuțit, drept, obtuz, alungit):

6

Page 7: Proiect Lectie Clasa Vi

Anexa

7