Proiect Lb Rom

12
Scoala cu clasele I-VIII nr. 29 Timisoara Str. Ioan Slavici nr. 51 PROIECT DIDACTIC DATA: CLASA: a III-a A OBIECTUL: Limba si literatura romana SUBIECTUL: Ce te legeni…, Mihai Eminescu TIPUL LECTIEI: De predare-invatare OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 - sa citeasca in mod corect, coerent, constient si expresiv textul; O2 – sa identifice titlul, autorul si personajele participante la dialog; O3 – sa asocieze cuvinte si expresii cu imaginile corespunzatoare si cuvintele date cu explicatia lor; O4 – sa alcatuiasca propozitii cu cuvinte date; O5 – sa raspunda la intrebari pe baza textului; O6 – sa gaseasca sinonime si antonime pentru cuvintele date; O7– sa explice anumite expresii din text; O8 – sa transcrie selectiv versuri conform cerintei; O9 – sa transpuna in imagini continutul poeziei; METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul didactic, invatarea prin descoperire, evaluarea formativa, citirea in lant, citirea selectiva. MIJLOACE DE INVATAMANT: fise de lucru, fise bio-bibliografice, portretul scriitorului, ilustratii, planse, laptop, prezentare Power Point, cartonase cu cuvinte, expresii despre toamna si semne de punctuatie, coli de desen, markere, creioane colorate, carioci.

Transcript of Proiect Lb Rom

Scoala cu clasele I-VIII nr. 29 Timisoara

Str. Ioan Slavici nr. 51

PROIECT DIDACTICDATA: CLASA: a III-a AOBIECTUL: Limba si literatura romanaSUBIECTUL: Ce te legeni, Mihai EminescuTIPUL LECTIEI: De predare-invatare

OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 - sa citeasca in mod corect, coerent, constient si expresiv textul;

O2 sa identifice titlul, autorul si personajele participante la dialog; O3 sa asocieze cuvinte si expresii cu imaginile corespunzatoare si cuvintele date cu explicatia lor; O4 sa alcatuiasca propozitii cu cuvinte date;

O5 sa raspunda la intrebari pe baza textului; O6 sa gaseasca sinonime si antonime pentru cuvintele date; O7 sa explice anumite expresii din text; O8 sa transcrie selectiv versuri conform cerintei;

O9 sa transpuna in imagini continutul poeziei;METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul didactic, invatarea prin descoperire, evaluarea formativa, citirea in lant, citirea selectiva.MIJLOACE DE INVATAMANT: fise de lucru, fise bio-bibliografice, portretul scriitorului, ilustratii, planse, laptop, prezentare Power Point, cartonase cu cuvinte, expresii despre toamna si semne de punctuatie, coli de desen, markere, creioane colorate, carioci.BIBLIOGRAFIE: V. Paraiala, D. Paraiala, C.G. Paraiala, Limba si literatura romana auxiliar pentru clsa a III-a, citire-lectura, Editura Euristica, Iasi, 2005, pg. 25-27 www.didactic.roNr. crt.Momentele lectiei

Continutul lectieiMetode si procedeeMijloace de invatamantForme de organizareObs.

1.Momentul organizatoricElevii isi pregatesc materialele si instrumentele de scris necesare orei de limba si literatura romana. Se pregateste materialul didactic de catre invatator.conversatiaManuale, caiete, instrument-

te de scrisactivitate frontala

2.Verificarea cunostintelor insusite anteriora) Verificarea temei pentru acasa se va face prin adunarea caietelor de teme si corectarea acestora de catre invatatoare intr-un moment ulterior lectiei.

b) Verificarea cunostintelor insusite anterior de catre elevi referitoare la semnele de punctuatie si intonarea corecta a propozitiilor.

In vederea acestui lucru se va juca jocul Formeaza propozitia!, cunoscut de elevii. Acestia vor primi pe fiecare banca un set de cartonase cu cuvinte si cu semne de punctuatie.

Vor trebui sa le ordoneze in vederea obtinerii unor propozitii.

Se lasa timp de lucru cateva minute, apoi se verifica frontal prin venirea catorva elevi la panou pentru ordonarea propozitiilor.

Acestea vor fi citite de cateva ori cu intonatia ceruta de semnele de punctuatie.conversatia

explicatia

demonstratia

exercitiul

jocul didacticcartonase cu cuvinte pt. fiecare pereche

panou

planse

activitate frontala

activitate in perechiVezi anexa 1

3.Captarea atentiei- Despre ce anotimp vorbesc aceste propozitii? (toamna)

- Extrageti din aceste propozitii semnele toamnei si asociati-le cu imaginile corespunzatoare!

Cativa elevi vor trece la panou si vor pune, cu ace cu gamalie, in jurul cuvantului toamna (scris pe un cartonas) si in dreptul imaginilor corespunzatoare fasiile de hartie cu cuvintele si expresiile cerute. Elevii vor completa si cu informatii proprii.

Se sintetizeaza astfel informatiile detinute de elevi despre acest anotimp.

Pe fiecare cartonas extras din propozitii sunt 1 sau 2 litere ingrosate.

Se atrage atentia elevilor asupra acestora.

Literele ingrosate formeaza trei cuvinte care puse in ordinea corespunzatoare va vor da titlul unei poezii in care se vorbeste despre venirea toamnei.

Elevii vor obtine titlul Ce te legeni..conversatia

explicatia

demonstratia

exercitiul

jocul didactic

panouilustratii cu semnele toamnei

fasii de hartie colorata cu cuvinte si expresii despre toamna

markere

activitate frontala

activitate individuala

activitate in perechiVezi anexa 2

4.Anuntarea temeiAstazi, la ora de limba si literatura romana, vom citi poezia Ce te legeni.. scrisa de Mihai Eminescu.

Se scriu data si titlul pe tabla.conversatiatabla

markereactivitate frontala

5.Predarea noilor cunostinte si dirijarea invatariiElevii primesc fisa bio-bibliografica a autorului si citesc individual informatiile despre viata si activitatea acestuia. Fisa urmeaza a fi adaugata la portofoliu.

Invatatoarea ii intreaba apoi ce lucruri noi au aflat despre Mihai Eminescu.

Elevii primesc si o fisa de lucru.

Se analizeaza ilustratia din manual care insoteste textul.

Se explica folosirea semnului de punctuatie din titlu.

Se citeste textul in lant o data.

Se scoate in evidenta faptul ca poezia e scrisa sub forma unui dialog intre poet si codru.

Se rezolva exercitiul 1 de pe fisa (harta textului). Se explica elevilor ca poetul atribuie codrului insusiri omenesti, il vede ca pe o persoana cu care poate vorbi.

Se citeste textul pe roluri.

Se extrag cuvintele noi din text si se scrie explicatia acestora. Se alcatuiesc, oral, propozitii cu acestea.

Se fac exercitii de citire selective.

Se raspunde la intrebari pe baza textului.

Se cauta sinonime si antonime ale unor cuvinte din text. (exercitiile 3, 4 de pe fisa)

Se scoate in evidenta diversele sensuri ale cuvintelor se leagana, ingana si vreme prin rezolvarea exercitiului 5 de pe fisa.

Se explica expresiile si versurile: trece vremea mea; frunzisul mi-l rareste; Ducand gandurile mele / si norocul meu cu ele.; zarea lumii-ntunecand; Si cu doru-mi singurel/De ma-ngan numai cu el.; ma lasa pustiit.conversatia

invatarea prin descoperire

citirea in lant, citirea selectiva

explicatia

demonstratia

exercitiul

portretul scriitorului fise bio-bibliogra-fice

fise de lucru

planse

activitate frontala

activitate individuala

activitate in perechiVezi anexa 3

Vezi anexa 4

6.Fixarea cunostintelorJoc didactic: Varstele codruluiSe prezinta imagini ale codrului in cele patru anotimpuri si se cere sa se spuna cu ce varste ale lui ar putea fi asociate si sa se gaseasca cuvinte care sa arate cum poate fi acesta in fiecare din ele.

Transcriere selectiva:

Scrieti cate 3 versuri care redau:

1. aspecte ale codrului la sfarsitul toamnei

2. plecarea pasarilor calatoare

3. tristetea codrului

Exercitiul 8/ fisa:

Scrie cateva enunturi care dovedesc ca poetul atribuie insusiri omenesti codrului.

Elevilor li se face o prezentare Power Point a continutului poeziei transpus in imagini.

Li se cere sa transpuna si ei continutul poeziei in imagini in timp ce asculta inregistrarea audio a poeziei.conversatia

explicatia

demonstratia

exercitiul

jocul didactic

fisa de lucru imagini cu padurea in cele 4 anotimpuri

laptop

prezentare Power Point

coli de desen

creioane colorate, carioci

activitate frontala

activitate individuala

Vezi anexa 4

7.Incheierea lectieiSe prezinta desenele; se afiseaza cele mai reusite.

Tema pentru acasa: memorarea poeziei.

Completarea portofoliului cu noua fisa si rezolvarea cerintelor de pe aceasta (pana la sfarsitul semestrului).

Se fac aprecieri asupra modului cum au participat elevii la lectie. Se acorda calificative celor mai activi.conversatia

explicatia

evaluarea formativadesenele elevilor

fisa de portofoliuactivitate frontalaVezi anexa 5

NUFRUNZELESTOLURIZILELE S-AU

MAI

RUGINIIDEADEVIN COPT

RASUNA

SERANDUNELE

VESTEJITMAI :

CANTECUL

LEAGANAINTARZIATEBRUMASCURTEGUTUILE

PASARILOR

IN SEFLORILE SINUCILE

IN

BATAIAVADDINNOPTILESTRUGURII

CODRU

VANTULUIINGRADINAMAI,

!

.

ZARE

!LUNGI,

INVALUIE RECE.

PARCUL

?.

PLOAIA

DE OCTOMBRIEPUSTIU.

ANEXA 1

Propozitiile de pe cartonase:1. Nu mai rasuna cantecul pasarilor in codru!

2. Frunzele ruginii se leagana in bataia vantului.

3. Stoluri de randunele intarziate se vad in zare.4. Bruma a vestejit florile din gradina!

5. Zilele devin mai scurte si noptile mai lungi?

6. S-au copt: gutuile, nucile, strugurii.

7. Ploaia rece de octombrie invaluie parcul pustiu.

Anexa 2:

Frunzele ruginii

bataia vantului

Zilele mai scurte

randunele intarziate

Bruma

TOAMNA noptile mai lungi

gutuile, nucile, strugurii

Ploaia rece octombrie

Anexa 3:MIHAI EMINESCU

( 1850- 1889 )

Fiind al aptelea din cei unsprezece copii pe care i-a avut Gheorghe Eminovici i soia sa, Raluca , Mihai Eminescu s-a nscut la 15 ianuarie 1850, la Botoani . Studiile primare le face la Cernui, avnd ansa unui profesor de limba romn foarte bun, Aron Pumnul, la moartea cruia scrie i prima sa poezie intitulat La moartea lui Aron Pumnul.

A studiat la Viena , la Berlin , a lucrat la Biblioteca Central din Iai, apoi la ziarul Timpul.

Anul 1883 este anul n care apare primul volum de Poezii scrise de Mihai Eminescu.A iubit si a descris frumusetile naturii in poezii ca: Revedere, Ce te legeni..., La mijloc de codru des, Fiind baiet paduri cutreieram..., Povestea codrului, dar si in basme precum Fat-Frumos din Lacrima.

Moare la 15 iunie 1889, fiind nmormntat la cimitirul Belu din Bucureti.