Proiect didacticisjarges.ro/wp-content/uploads/2017/12/GHENA_Georgeta_XII_Romania... · OBIECTUL:...

6

Click here to load reader

Transcript of Proiect didacticisjarges.ro/wp-content/uploads/2017/12/GHENA_Georgeta_XII_Romania... · OBIECTUL:...

Page 1: Proiect didacticisjarges.ro/wp-content/uploads/2017/12/GHENA_Georgeta_XII_Romania... · OBIECTUL: Istoria UNITATEA DE INVATARE: ... pedagogice (metode şi procedee): ... gandirii)

1

Proiect didactic

DATA: 18. V. 2016

CLASA: a XII-a A

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Tehnologic Costesti - Arges

PROFESOR: Ghena Georgeta

OBIECTUL: Istoria

UNITATEA DE INVATARE: STATUL SI POLITICA

SUBIECTUL: Romania dupa 1989

TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare-evaluare (mixtă)

SCOPUL LECTIEI : de a-i determina pe elevi să înţeleagă contextul istoric ce a condus la prăbuşirea

sistemului comunist în România şi modul în care s-a realizat revenirea la un sistem democratic. Cultivarea

capacităţii de analiză a fenomenelor istorice şi acumularea elementelor de cultură generală.

Competente specifice:

1.2. Intelegerea si utilizarea termenilor istorici specifici secolului al XX-lea, în diferite

situaţii de comunicare scrisă sau orala: democratie, constitutie;

3.5. Localizarea în timp şi spaţiu a faptelor istorice de dupa 1989, pe baza surselor

istorice

3.6. Prezentarea unui fapt istoric referitor la sfarsitul secolului al XX-lea, utilizând

informaţii selectate din surse istorice;

3.7. Sa defineasca cauzele care au dus la schimbarea regimului in Romania;

2.3. Dezvoltarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi, în cadrul unei

dezbateri;

3.3. Descoperirea în sursele de informare a perspectivelor multiple asupra evenimentelor

şi proceselor istorice;

3.4. Analiza diversităţii sociale, culturale şi de civilizaţie în istorie pornind de la sursele

istorice.

Activităţi de învăţare: 1) Interpretarea, la prima vedere, a unei surse documentare;

2) Plasarea corectă în timp şi în spaţiu a evenimentelor istorice;

3) Dezvoltarea deprinderii de a citi hărţi şi texte istorice;

FORME DE ORGANIZARE

a) a conţinuturilor: interdisciplinară.

b) a activităţii: în grupuri mici, individuală, frontală.

Page 2: Proiect didacticisjarges.ro/wp-content/uploads/2017/12/GHENA_Georgeta_XII_Romania... · OBIECTUL: Istoria UNITATEA DE INVATARE: ... pedagogice (metode şi procedee): ... gandirii)

2

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;

TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE: interevaluarea în cadrul

grupului, orală, individuală, portofoliul elevului.

RESURSE:

a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia euristică, activitatea pe grupe constituite în funcţie

de tema dezbaterii, lectura explicativă, metode interactive, explicaţia, expunerea, descoperirea,

descrierea, modelarea.

b) materiale (mijloace de învăţământ): imagini, tabla şi creta , manual, atlasele/hărţile istorice, fişe

de lucru, întrebări scrise.

specifice disciplinei : - Manual pentru cl. a XII-a, Ed. Corint, autori- Alexandru

Barnea (coord.), Vasile Manea, Eugen Palade, Florin Petrescu, Bogdan

Teodorescu, pag. 12-13

c) bibliografice:

- Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Curriculum Naţional, Programa şcolară pentru cls. a

XII a.

- Alina Mungiu ,, Romania dupa 1989,, , Bucuresti, 1992.

d) temporale: 50 minute

e) spaţiale: Laboratorul de istorie

Page 3: Proiect didacticisjarges.ro/wp-content/uploads/2017/12/GHENA_Georgeta_XII_Romania... · OBIECTUL: Istoria UNITATEA DE INVATARE: ... pedagogice (metode şi procedee): ... gandirii)

3

D E S F Ă Ş U R A R E A L E C Ţ I E I

ETAPELE LECŢIEI

OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE

(metode,

instrumente,

indicatori)

Activitatea profesorului Activitatea

elevului

metode şi

procedee

mijloace

didactice

1. Moment

organizatoric (2`)

Salutul; Menţin ordinea şi disciplina în clasă;

Citesc catalogul pentru notarea absenţelor. Imi

pregătesc mijloacele didactice necesare pentru

ora de istorie şi solicit elevilor să se

pregătească la rândul lor.

Elevii se pregatesc

pentru lectie.

conversaţia

explicaţia

-

Frontala

2. Reactualizarea

Cunoştinţelor (10`)

O5

Verific cunoştinţele elevilor din lecţia

anterioară,, REGIMUL COMUNIST IN

ROMANIA,, solicitand elevilor sa raspunda

unui set de intrebari:

* Care a fost principala urmare pentru

Romania dupa al Doilea Razboi Mondial ?

* Mentionati data instaurarii regimului

comunist in Romania !

* Prezentati cateva aspecte ale regimului

national comunist !

* Prezentati momentul prabusirii regimului

comunist in Romania !

Elevii raspund la

intrebari.

Conversatia

Explicaţia

Descoperirea

-

evaluare orală

evaluare

individuală

3. Captarea atenţiei si

anuntarea obiective-

lor

(2`)

O1

O2

O6

Anunt titlul lectiei. Cer elevilor sa emita in

doua minute cat mai multe idei despre

democratia-de dupa 1989.

Elevii descoperă că

vor studia lecţia:

Romania

dupa 1989 !

Raspund la

solicitarea

profesorului.

conversaţia

descoperirea

brainstorming

-

-

Page 4: Proiect didacticisjarges.ro/wp-content/uploads/2017/12/GHENA_Georgeta_XII_Romania... · OBIECTUL: Istoria UNITATEA DE INVATARE: ... pedagogice (metode şi procedee): ... gandirii)

4

Enumer şi explic obiectivele, prin descoperirea

activităţilor ce vor conduce la atingerea

acestora.

conversaţia

euristică

explicaţia

tabla şi creta

5. Dirijarea

invăţării (24`)

a) Prezentarea

conţinutului ce urmează

a fi predat, sistematizat

şi evaluat

b) prelegere interactivă

O1

O3

O5

O2

O4

Adresez elevilor următoarea întrebare :

- Cine poate definii cu propriile sale cuvinte

,,democratia-de dupa 1989 ?,,

Prezint evoluţia politică a României,dupa 1989

atat pe plan intern, cat si extern :

PLAN INTERN :

-program de democratizare a vietii

politice,economice si sociale, pluralism

politic, constituirea unui stat de drept, bazat

pe legi, etc.

-prezint modul în care s-au desfăşurat alegerile

prezidenţiale şi parlamentare din 1990, 1992,

1994, 1996, 2000, 2004.

-1990- alegeri castigate de FSN in frunte cu

ION ILIESCU.

-1991- este elaborata o noua Constituie

democratica. Prezint constitutia, citesc articole

din lege.

-1992- alegeri castigate de FSN in frunte cu

ION ILIESCU. -1996 - alegeri castigate de CONVENTIA

DEMOCRATA in frunte cu EMIL

CONSTANTINESCU -2000- alegeri castigate de PSD in frunte cu

ION ILIESCU -2004...alegeri castigate de ALIANTA

PENTRU DREPTATE SI ADEVAR in frunte

conversaţia

euristică

expunerea

explicaţia

descrierea

descoperirea

conversaţia

tabla şi creta

Page 5: Proiect didacticisjarges.ro/wp-content/uploads/2017/12/GHENA_Georgeta_XII_Romania... · OBIECTUL: Istoria UNITATEA DE INVATARE: ... pedagogice (metode şi procedee): ... gandirii)

5

cu TRAIAN BASESCU

- 2009 –este ales presedinte tot TRAIAN

BASESCU.

PLAN EXTERN :- principalele

obiective : aderarea la N.A.T.O ( 2004),

integrarea UNIUNEA EUROPEANA (2007 ),

etc.

-1991-membra a CONSILIULUI DE

COOPERARE A ATLANTICULUI DE

NORD

-1993- a fost acceptata in CONSILIUL

EUROPEI

-1993- primul stat care a aderat la

PARTENERIATUL PENTRU PACE

-1993-a semnat ACORDUL DE ASOCIERE

LA UNIUNEA EUROPEANA

-2005- TRATATUL DE ADERARE LA

UNIUNEA EUROPEANA, dar aderarea

propiu zisa la U.E pe 1 ianuarie 2007.

organizarea pentru

activitatea de grup -

-

☺ Împărţirea elevilor pentru a obţine 4 echipe

de elevi.

în grupuri mici

(4x6=24 elevi)

Conversaţia -

6. Sistematizarea

şi fixarea

cunoştinţelor

(Feedback prin

raportarea la

obiectivele propuse

iniţial, cu

solicitarea elevilor) (10`)

O1

O2

O3

O4

O5

☺ Aşezarea elevilor pe grupe. Elevii au

primit la inceputul orei fise de lucru.

Grupa 1- Mentionati asemanarile intre

constitutiile democratice 1866, 1923 si 1991!

Grupa 2- Mentionati deosebirile intre

constitutiile democratice 1866, 1923 si 1991 !

Grupa 3- Mentionati asemanarile intre

constitutia autoritara 1938 si cea democratica

din 1991 !

Grupa 4 – Mentionati asemanarile intre

constitutia din 1965 si cea din 1991 !

Grupurile

cooperează în

elaborarea

răspunsurilor.

Elevii analizeaza

fisele de lucru,

prezinta si

argumenteaza

SINELG

(sistemul

interactiv de

notare si

eficientizare

a lecturii si

gandirii)

activitatea pe

grupe

constituite în

Fise de lucru

Întrebările

interevaluarea

în cadrul

grupului

Page 6: Proiect didacticisjarges.ro/wp-content/uploads/2017/12/GHENA_Georgeta_XII_Romania... · OBIECTUL: Istoria UNITATEA DE INVATARE: ... pedagogice (metode şi procedee): ... gandirii)

6

Profesorul indruma grupele

in rezolvarea cerintei.

Dupa expirarea timpului, profesorul cere

elevilor sa comunice rezolvarea cerintei!

raspunsurile. funcţie de

tema

dezbaterii

7. Încheierea

lecţiei (2`)

O6

Profesorul face aprecieri individuale şi

colective asupra nivelului atins şi asupra

comportamentului la lecţie; Sunt notaţi elevii

care s-au evidenţiat cel mai mult in timpul

lectiei; Elevii primesc tema pentru acasa :

Realizati o compunere cu tema : ,,Presa –a

patra putere in stat !,,

conversaţia

explicaţia

evaluare

individuală

portofoliu