Proiect Ds Joc Logic

11
PROIECT DIDACTIC Educatoare: Barbu Viorica Gradinita: ”Nicolae Romanescu” Craiova Grupa: mare Tema anuală – Cum când și de ce se întâmplă? Subtema ”Legume de primăvara” Domeniul Știinte Disciplina: Activitate matematica Tema activitatii: « Ciorba de legume» Tipul activitatii: fixare de cunostinte, priceperi si deprinderi Forma de realizare - Joc logic Scopul : a) informativ : Sistematizarea cunoștințelor copiilor despre caracteristicile formelor geometrice ; Consolidarea cunoștințelor matematice privind recunoașterea și descrierea formelor și atributelor pieselor geometrice; Consolidarea deprinderilor de a construi submulțimi după criteriile învățate : formă, mărime, culoare, grosime ; Utilizarea limbajului matematic adecvat. b) formativ : Dezvoltarea capacității de aplicare a cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor motrice și practic-aplicative în jocuri și în rezolvarea unor situații problemă; Dezvoltarea operatiilor gandirii : analiza, sinteza, comparatia; Dezvoltarea spiritului de observatie, a creativitatii. c) educativ: Educarea abilității de a intra în relație cu ceilalți, de a comunica și a coopera, de a participa în spirit de fair-play la acțiuni realizate în echipă; Educarea interesului pentru activitatile matematice; Cultivarea placerii de a lucra cu piese geometrice. Obiective operaționale a) cognitive : sa descrie piesele din trusa logică, cu ajutorul atributelor, folosind deductia logică; sa sesizeze diferentele dintre piese; sa grupeze piesele dupa diferite criterii(formă, mărime, culoare, grosime); 1

description

joc logic

Transcript of Proiect Ds Joc Logic

Page 1: Proiect Ds Joc Logic

PROIECT DIDACTIC

Educatoare: Barbu VioricaGradinita: ”Nicolae Romanescu” CraiovaGrupa: mareTema anuală – Cum când și de ce se întâmplă?Subtema ”Legume de primăvara”Domeniul Știinte Disciplina: Activitate matematicaTema activitatii: « Ciorba de legume»Tipul activitatii: fixare de cunostinte, priceperi si deprinderiForma de realizare - Joc logicScopul :

a) informativ : Sistematizarea cunoștințelor copiilor despre caracteristicile formelor geometrice ; Consolidarea cunoștințelor matematice privind recunoașterea și descrierea formelor și atributelor

pieselor geometrice; Consolidarea deprinderilor de a construi submulțimi după criteriile învățate : formă, mărime,

culoare, grosime ; Utilizarea limbajului matematic adecvat.

b) formativ : Dezvoltarea capacității de aplicare a cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor motrice și practic-

aplicative în jocuri și în rezolvarea unor situații problemă; Dezvoltarea operatiilor gandirii : analiza, sinteza, comparatia; Dezvoltarea spiritului de observatie, a creativitatii.

c) educativ: Educarea abilității de a intra în relație cu ceilalți, de a comunica și a coopera, de a participa în

spirit de fair-play la acțiuni realizate în echipă; Educarea interesului pentru activitatile matematice; Cultivarea placerii de a lucra cu piese geometrice.

Obiective operaționalea) cognitive : sa descrie piesele din trusa logică, cu ajutorul atributelor, folosind deductia logică; sa sesizeze diferentele dintre piese; sa grupeze piesele dupa diferite criterii(formă, mărime, culoare, grosime); sa utilizeze diferite procedee pentru a realiza constructiile (alaturare, suprapunere, îmbinare,

alternare etc.); să ordoneșe piesele geometrice conform cerințelor metrodei piramida; sa utilizeze un limbaj matematic specific.

b) afective : sa participe cu interes la activitate ; sa se angajeze (afectiv) in rezolvarea sarcinilor stabilite. Să colaboreze cu ceilalți colegi în timpul activității.

c) psihomotorii : sa execute cerintele date, coordonandu-si miscarile oculo-motorii ; sa manuiasca piesele de constructie cu usurinta ; să rezolve fișa de lucru manuind cu usurinta instrumentele de scris ;

1

Page 2: Proiect Ds Joc Logic

Sarcina didactică Separarea pieselor dupa criteriul cerut ; Descrierea pieselor cu ajutorul atributelor ; Formarea de mulțimi cu piese geometrice după anumite criterii; Găsirea de obiecte corespondente din lumea reală pentru diferite forme geometrice; Crearea de jucării din forme geometrice.

Regulile jocului Copiii vor descrie piesele geometrice cu ajutorul atributelor și al negațiilor, vor percepe corect

însușirile unei piese, chiar dacă nu o văd, folosindu-se de indicațiile educatoarei sau simțul tactil(ghicirea apoi deducerea culorii)

Copiii vor aranja piesele in tabloul sub forma de oală, având suficiente alternative de completare a tabloului, ele depinzând de inspirație, de fantezia lor;

Răspunsurile și acțiunile corecte se vor aplauda.

Conditii initiale : copiii cunosc piesele geometrice si atributele acestora, au mai desfășurat și alte jocuri logice;Elemente de joc : surpriza, întrecerea, aplauzele, aducerea zarzavaturilor, gustarea ciorbei.Strategia didactică : mixtă

Resurse proceduralea) Metode și procedee : conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea, munca în echipă, piramida, joculb) Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual

Resurse materiale – Trusa Logi, Logi II, panou sub formă de oală pentru piesele geometrice, lingură de lemn, ladiță din carton, săculețul fermecat, fise de lucru, creioane colorate, medalii, cartoane pt pireamide.

Locul desfășurării: sala de grupă

Evaluare : verificare orală, aprecieri stimulative, analiza produselor activității.Durata: 30-35 minute 

Bibliografie : - M E C T, Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), 2008

- Gheorghe Iftimie, Jocuri logice pentru prescolari si scolarii mici, EDP, Bucuresti, 1976 ;- Breben, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., Metode interactive de grup, editura Arves;- Joita, E., Didactica aplicata, Ed. Gheorghe Cartu Alexandru, Craiova 1994 ;

2

Page 3: Proiect Ds Joc Logic

Desfasurarea activitatiiEtapele activitatii Activitatea educatoarei Strategii didactice Evaluare

Metode si procedee

Mijloace didactice

Forme de organizare

(Instrumente și indicatori)

I. Moment organizatoric

Amenajarea spațiului educațional conform temei și subtemei, a centrului tematic.Aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului și asigurarea unei atmosfere propice pentru buna desfășurare a activității.Introducerea copiilor în sala de grupă.

Conversașia Frontal Observarea comportamentul ui copiilor

II.Captarea atenției

Se va face printr-un moment surpriză:Copiii vor găsi în sala de grupă un coș acoperit si deasupra o scrisoare.Educatoarea va citi scrisoarea care este trimisă de Zâna Primăvară :Dragi copii,Eu știu că vouă vă place foarte mult să vă jucați și de aceea astăzi am trecut pe la voi să ne jucăm împreună, dar nu v-am găsit. Așa că, v-am lăsat acest coș și am plecat la alți copii.

ConversațiaExpunerea

Coș, Scrisoarea de la Zâna Primăvara

FrontalObservarea comportamentului copiilor

III. Reactualizarea cunostintelordobândite anterior

Voi îndemna copiii sa priveasca în coș și să-mi spună ce au descoperit(Trusa Logi, tabloul sub formă de oală, lingura de lemn).Insist pe denumirea de piese geometrice după care le voi preciza copiilor faptul că Primăvara a știut că ei iubesc foarte mult piesele geometrice și le place să se joace cu ele.Vom răsturna piesele geometrice pe covor după care le voi cere copiilor să-mi denumească piesele(cercuri, pătrate, triunghiuri, dreptunghiuri mari și mici, groase și subțiri, roșii, galbene și albasre)Voi insista pe atributele pieselor: formă, culoare, marime, grosime și pe utilizarea unui limbaj specific matematică corectă. ;Solicit să le grupeze dupa diferite criterii; Orientez atentia copiilor spre obiectele din clasa si solicit

ConversațiaExercițiul Trusa Logi

FrontalGrupuriIndividual

orală

Întrebări și răspunsuriAnaliza răspunsurilor:-fluiditatea vorbirii

Capacitatea de a recunoaște piesele geometrice

Capacitatea de a coopera în cadrul echipei

Capacitatea de a forma mulțimi de obiecte după criterii date

3

Page 4: Proiect Ds Joc Logic

sa gaseasca asemănări intre obiectele din mediul înconjurator și piesele geometrice ;

IV. Enuntarea temei si a obiectivelor

- Pentru ca Zâna Primavară să nu se supere că nu ne-a găsit astăzi, cu aceste piese geometrice îi vom face o ciorbă de legume și ne vom juca un joc care se numește” Ciorba de legume”Va trebui mai întâi sa stabilim ce legume ne trebuie pentru a face o ciorbă și apoi rețeta ciorbei. Fiecare piesă geometrică va îndeplini rolul unei legume.Voi trebuie să urmăriți cu atenție ce piese sunt cerute pentru a face ciorba iar atunci când le puneți în oală să spuneți tot ce știți despre piesa respectiovă.

ConversațiaExplicațiaProblematizarea Frontal

ÎntrebăriRăspunsuriObservarea comportamentului copiilor

Explicarea joculuiIn fața copiilor se află piesele geometrice pe o măsuță ce reprezintă cămara iar tabloul sub formă de oală și lingura se află pe masa educatoarei.Educatoarea cere copiilor să-i aducă :Roșii mici și galbene.Copilul care aduce piesa cerută o pune în oală spune câte roșii a adus și le denumește: Eu am pus în oală 4 roșii sub formă de cerc, pătrat, triunghi și dreptunghi mici și galbene.Desfășurarea jocului de probăSe va executa un joc de proba conform regulilor de joc. Copilul numit va trebui sa spuna ce formă are leguma lui ce culoare, marime grosime.La cerința educatoarei copilul poate să spună și ce nu este leguma lui ”Piesa mea nu este roșie, nu este galbenă, nu este subțire, nu este mică,nu are forma de triungi nici de cerc, etc” Realizarea propri/zisă a joculuiEducatoarea gustă din ciorbă si nu are gust, mai cere alte piese :2 cartofi mari si roșiiSub formă de…, 3 cepe sub formă de triunghi, o țelină sub formă de pătrat mare și albastru, etc.

ExplicațiaDemonstrațiaProblematizareaExercițiul

ProblematizareaExercițiulJocul

Trusa LogiLingura de lemn

Frontal

Individual

Observarea comportamentului copiilor

Capacitatea de a forma mulțimi de obiecte după criterii date

Aprecieri verbale

V. Prezentarea conținutului și dirijarea învățării

4

Page 5: Proiect Ds Joc Logic

După aducerea fiecărei legume se gustă din oală și se fac grimase mimându-se senzația unui gust neplăcut și de către copii. După ce au fost cerute aproape toate piesele geometrice educatoarea îi anunță pe copii că ciorba este foarte gustoasă pentru că au fost puse toate legumele din rețetă. Complicarea joculuiRestul legumelor din cămară se vor pune într-o lădiță pentru a le folosi la alte mâncăruri.Pe rând copii vor veni și vor lua câte o piesă o vor denumi și vor spune Ce este această piesă ?, Cum este această piesă ? și Cum nu este această piesă ?Copilul care ia piesa o denumește conform cerinței folosind un limbaj adecvat după care merge la ”Săculețul fermecat” și trebuie să ia din el aceeași piesă fără să o vadă, folosindu-se de simțul tactil : ghicire și deducerea culorii, după care piesa este scoasă din săculeț și arătată copiilor, costatându-se dacă sarcina afost rezolvată corect sau nu iar piesa este așezată împreună cu cealaltă în ladița de legume pentru a avea mai multe legume în cămară.Copiii trebuie să urmărească cerințele cu atenție pentru a putea formula corect răspunsurile.Răspunsurile bune și complete sunt apreciate și răsplătite cu aplauze de către colegi.

ConversațiaProblematizareaExercițiul

Cutie de cartonTrusa LogiOala de cartonLingura de lemn

Săculețul fermecatTrusa Logi

Individual

individual

Observarea comportamentului copiilor

Aprecierea respectării regulilor jocului

Aplauze,

VI. Asigurarea feedback-ului

Copii vor trece la măsute pentru a realiza ”Diamantul pătratelor”.Pe fiecare măsuță este lipită câte o piesă geometrică(pătrat, triunghi, cerc, dreptunghi).Fiecare copil va primi un carton cu 5 nivele

Problematizarea Exercițiul Diamantul

individualObservarea comportamentului copiilor

Capacitatea de utiliza figurile geometrice

5

Page 6: Proiect Ds Joc Logic

unde cu ajutorul truselor individuale Logi II vor așeza în rafturi legumeleLi se cere copiilor să așeze piesele geometrice punând la baza piramidei o piesă care să fie asemănătoare cu piesa lipită pe măsuță. Urmează apoi piese selectate pe criteriul mărime, apoi culoare apoi grosime, urmând ca în partea de sus a piramidei să fie așezat cartonașul care ne arată cum se numesc aceste piese și pe care scrie ”PIESE GEOMETRICE”Copiii vor verbaliza acțiunile efectuate.Apoi li se va da să rezolve o fișă de lucru.Se explică sarcinile fișei de către educatoare, iar dacă este nevoie se vor da explicații suplimentare necesare în rezolvarea corectă a acesteia.

Cartoane specifice metodei diamantulTrusa Logi II

Fișe de lucruCreioane colorate

individualCapacitatea de a forma mulțimi cu piese geometrice după diferite criterii

Aprecieri verbale

Analiza produselor activităţii

VII. Evaluarea Educatoarea apreciaza activitatea copiilor in functie de implicarea acestora in realizarea sarcinilor date, colaborarea cu colegii de grup, participarea creatoare la activitate.Propune sa meargă în parc a doua zi să-i deseneze Primăverii legumele pe care le-au folosit la ciorbă.Ca recompensă copiii vor primi câte o medalie sub forma de cerc, patrat…..etc.

ConversațiaMedalii în formă de piese geometrice

frontal Aprecieri verbaleAprecierea rezultatelor prin acordare de medalii

6

Page 7: Proiect Ds Joc Logic

7