Proiect didactic5

6
Proiect didactic Scoala: Liceul Tehnologic Vedea Clasa: a VIII-a Data: 25.XI.2013 Profesor: Prodan Elena Tema plastică: Compoziţia decorativă pe baza modificării succesive a spaţiului în cadrul unei liniaturi Subiect aplicativ: Banda decorativă Obiectiv fundamental: însuşirea noţiunii de compoziţie decorativă, dezvoltarea gȃndirii divergente Tipul lecţiei: de învăţare, de formare a priceperilor şi deprinderilor. Obiective operaţionale: O1-Să explice compoziţia decorativă traditională şi modernă O2-Să observe pe imaginile din manual, albume de artă, planşe-model; O3-Să rezolve tema plastică; O4-Să respecte etapele de lucru; O5- Să realizeze o compoziţie, folosind spaţiul plastic; O6-Să evalueze şi să-şi autoevalueze lucrările Strategia didactică

description

proiect de educatie plastica

Transcript of Proiect didactic5

Page 1: Proiect didactic5

Proiect didactic

Scoala: Liceul Tehnologic VedeaClasa: a VIII-aData: 25.XI.2013Profesor: Prodan ElenaTema plastică: Compoziţia decorativă pe baza modificării succesive a spaţiului în cadrul unei liniaturiSubiect aplicativ: Banda decorativăObiectiv fundamental: însuşirea noţiunii de compoziţie decorativă, dezvoltarea gȃndirii divergenteTipul lecţiei: de învăţare, de formare a priceperilor şi deprinderilor.

Obiective operaţionale:O1-Să explice compoziţia decorativă traditională şi modernăO2-Să observe pe imaginile din manual, albume de artă, planşe-model;O3-Să rezolve tema plastică;O4-Să respecte etapele de lucru;O5- Să realizeze o compoziţie, folosind spaţiul plastic;O6-Să evalueze şi să-şi autoevalueze lucrările

Strategia didactică

Metode :conversaţia, explicaţia, observarea sistemică, activitatea practică individuală;Mijloace: coala de desen , acuarela/tempera, pensule, vas pentru apă, cȃrpa de şters, planşe realizate de elevi, manual, album de artă.

Page 2: Proiect didactic5

Obiective operaţionale

Secvenţele didactice

Activitatea de predare-invăţare (conţinuturi şi strategii didactice

Evaluare

O1,O2

Moment organizatoric

Reactualizarea cunoştintelor

Anunţarea temei plastice a subiectului şi transmiterea noului conţinut

Pregatirea pentru desfăşurarea lecţiei(salut, absenţe , materiale specifice)-conversaţia , dialogul;-Ce este portretul?-Care sunt proporţiile unui portret?-Care sunt proporţiile corpului omenesc?

-Ce influentează proporţiile corpului omenesc?-Cum se desenează corpul in proporţii corecte?-Cum este reprezentat corpul in diferite epoci?-Cum se realizează analiza compozitiei cu personaje?

-dialogul dirijat, conversaţia, explicaţiaTema: Compoziţia decorativă pe baza modificării succesive a spaţiului in cadrul unei liniaturiArta decorativă a apărut din dorinţa omului de a-şi înfrumuseţa viaţa, fiind considerată una dintre primele lui manifestări artistice.Incepȃnd cu 1900 , intre arhitectură , artele plastice şi decorative, se stabileşte un nou dialog pe principiul unitaţii de stil a functionalitătii şi în general pe legatura dintre social şi artisticComponentele artei decorative sunt:a.elementele de limbaj:punctul, linia, forma ,culoarea si valoareab.procedeele folosite in arta decorativă-stilizarea-juxtapunerea şi suprapunereac.sursele de inspiraţie:natura , geometrie

Frontală

Frontală

Page 3: Proiect didactic5

Obiective operaţionale

Secvenţele didactice

Activitatea de predare-invăţare (conţinuturi şi strategii didactice

Evaluare

O3,O4

O4,O5

O5,O6

Stimularea imaginaţiei creatoare

Activitatea propriu-zisă

Evaluarea

d.tipurile de elemente decorative:-motivul decorativ;-decorul aplicat realizat din alte materiale decȃt materialul obiectului suport-ornamentul plat-ţesut , imprimat, pictat;-ornamentul in relief-ornamentul geometric compus in retele

La subiectul “Banda decorativă” spaţialitatea este sugerata prin suprapunerea unor forme sau linii care dau impresia de aproape-departe;-efectul spaţial al culorii prin care se pot obtine iluzii optice spaţiale de apropiere sau departare-modelul gradat de la închis la deschis pe principiul umbrelor şi luminilor care dau impresia profunzimii sau a reliefului.

-exerciţiul-In timp ce elevii lucrează profesorul îndrumă individual sau frontalDe obicei în compoziţia plastică se impune un ritm variabil, realizat printr-o diversitate de forme cu mărimi şi dispuneri cȃt mai expresive , pentru a evita egalităţile şi repetiţiile monotone.

-dialog dirijat,conversaţia-Se realizează o expoziţie cu lucrările elevilor care se evaluează după urmatoarele criterii:-respectarea temei plastice-bogaţia şi expresivitatea culorilor-folosirea umbrelor şi luminilor care dau

Individuală

Frontal

Page 4: Proiect didactic5

Obiective operaţionale

Secvenţele didactice

Activitatea de predare-invăţare (conţinuturi şi strategii didactice

Evaluare

Incheierea lecţiei

impresia profunzimii sau a reliefului-originalitate, creativitate

Se fac aprecieri asupra desfăşurării lecţiei in ansamblu