Proiect Didactic - Organizarea Activitatii in Unitatile de Alimentatie Publica (1)
-
Upload
humeniuc-andrey -
Category
Documents
-
view
383 -
download
10
Transcript of Proiect Didactic - Organizarea Activitatii in Unitatile de Alimentatie Publica (1)
Grupul Şcolar Economic Administrativ Piatra Neamţ
Profesor: Buruiana GianinaAn şcolar: 2010-2011
PROIECT DIDACTIC
Modulul II: Organizarea activităţii în unităţile de alimentaţie publică şi turism Data: 15.12.2010Clasa: a IX-a GProfil: ServiciiFilieră: TehnologicăDomeniul de pregătire de bază: Turism şi alimentaţie publicăUnitatea de învăţare: Baza tehnico-materială în turismTema lecţiei: Caracterizarea principalelor unităţi de cazareTipul lecţiei: Formare de priceperi şi deprinderi
Unităţi de competenţe: Baza tehnico-materială în turism şi alimentaţie publică.
Competenţe generale: Utilizează baza tehnico-materială a unităţilor de cazare.
Competenţe derivate vizate (la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili): CD1: să definească structura de primire turistică; CD2: să enumere principalele structuri de cazare; CD3: să clasifice unităţi de cazare după criterii stabilite; CD4: să identifice structuri de primire turistice cu funcţiuni de cazare; CD5: să descrie principalele structuri de primire turistice cu funcţiuni de cazare.
Obiective cu efecte asupra personalităţii:
a) afective - conştientizarea importanţei studierii unităţilor de cazare;- îmbunătăţirea dispoziţiei de receptare a cunoştinţelor predate;- creşterea satisfacţiei de a cunoaşte elemente legate de unităţile turistice cu funcţiuni
de cazare;- creşterea motivaţiei de a răspunde;- creşterea satisfacţiei de a rezolva teste.
b) psihomotorii:- să-şi formeze priceperi şi deprinderi de execuţie corectă şi în timp optim a
etapelor parcurse.
Metode şi procedee: observaţia sistematică, expunerea, conversaţia, problematizarea, exerciţiul dirijat, jocul didactic, munca independentă;
Mijloace de învăţământ:a) Materiale informativ – demonstrative: tabla, creta, planşe, prezentare Power Point.b) Materiale pentru formarea şi exersarea deprinderilor: fişă de lucru, test de evaluare.c) Bibliografie:
- Mihai Ştefania – „Alimentaţie publică şi turism”, Editura Niculescu ABC, Bucureşti, 2006;
- Mihai Ştefania – „Tehnologie hotelieră”, Editura Niculescu ABC, Bucureşti, 2003;
- Lupu Nicolae – „Hotelul – economie şi management”, Editura All Beck, Bucureşti, 2005;
- Burja Vasile, Voiculescu Florea, Burja Camelia – „Didactica ştiinţelor economice – ghid metodologic cu caracter aplicativ”, Editura Irecson, Bucureşti, 2006;
- Niţă Valentin – „Gestiunea hotelieră”, Editura Tehnopress, Iaşi 2007.
Forma de organizare a lecţiei: activitatea frontală şi individuală;
Resurse materiale: 1. Oficiale: Curriculum pentru clasa a IX-a, Profilul: Servicii, Domeniul pregătirii
de bază: Turism şi alimentaţie.2. Temporale: 50 min;3. Spaţiale: Laborator;4. Psihopedagogice: memoria, atenţia, voinţa, personalitatea.
Evaluare: frontală, prin rezolvarea sarcinilor de lucru din fişa propusă.
Desfăşurarea activităţii didactice
Nr. Crt
.Secvenţele lecţiei
ActivitateMetode Mijloace Evaluare
Profesor Elev
1 Momentul organizatoric
1min
Pregătirea materialelor necesare lecţiei Elevii de serviciu identifică condiţiile de igienă şi organizare la clasă
2 Captarea şi orientarea atenţiei
3min
„Ce aţi face dacă aţi avea de irosit cincizeci de minute?”
Răspund la întrebare Conversaţia Frontală
3 Anunţarea subiectului şi a obiectivelor urmărite
1min
„Eu m-am gândit să irosim cele cincizeci de minute într-un mod cât mai util, discutând cu voi şi rezolvând exerciţii variate pentru a consolida cunoştinţele referitoare la <Caracteristicile unităţilor de cazare>”.Se scrie titlul la tablă.
Elevii reţin sarcinile de lucru ce vor fi realizate până la sfârşitul orei.
Notează în caiete titlul lecţiei.
Problematizarea Frontală
4 Operaţionalizarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor
În timpul verificării cantitative a temei, elevii lucrează individual următorul exerciţiu:
Enumeraţi principalele structuri de primire cu funcţiuni de cazare.
Completează exerciţiul propus
Exerciţiul Individuală
20min Verificarea calitativă a temei şi a exerciţiului propus Răspund la întrebări Conversaţia FrontalăRecapitularea cunoştinţelor asimilate în ora anterioară prin adresarea următoarelor întrebări:
Ce sunt structurile de primire?
De câte feluri sunt structurile de primire?
-Structurile de primire reprezintă orice construcţie sau amenajare destinată cazării, servirii mesei împreună cu serviciile aferente-Structuri de primire cu funcţiuni de cazare, cu funcţiuni de alimentaţie, cu funcţiuni de tratament, cu
Conversaţia
Conversaţia
Frontală
Frontală
Enumeraţi principalele structuri de primire cu funcţiuni de cazare.
funcţiuni de agrement.-Principalele structuri de primire cu funcţiuni de cazare sunt: hotelul, hotelul pentru tineret, hotel apartament, motelul, hostelul, cabana turistică, vilă, bungalou, pensiunea turistică, pensiunea agroturistică, satul de vacanţă, popasul turistic, campingul, hanul turistic, complexul balnear.
Conversaţia Frontală
Clasificaţi structurile de primire după nivelul de confort:
Clasificaţi unităţile hoteliere după capacitate şi după regimul de funcţionare
- După nivelul de confort, unităţile hoteliere pot fi: de categorie modestă (1*), nivel mediu (2*-3*) şi de lux (4*-5*)- În funcţie de capacitatea de cazare, hotelurile sunt cu capacitate mică, medie, mare. După regimul de funcţionare, unităţile de cazare sunt deschise permanent şi sezoniere
Conversaţia Fişă de documentare
Frontală
Descrieţi unitatea hotelieră Ce este pensiunea turistică?
Descriu unităţile hoteliere solicitate.
Conversaţia Portofoliu Frontală
Solicitarea rezolvării exerciţiului propus: Stabliţi corelaţiile:
A. B.Structuri de primire cu funcţiuni de cazare:
Caracteristici:
1. Hotelurile
2. Campingurile
a. Situate de regulă în afara localităţilor, în apropierea arterelor intens circulateb. Pun la dispoziţia turiştilor camere, garsoniere sau
Rezolvă exerciţiul propus Exerciţiul Planşă didactică
Individuală
3. Pensiuni agroturistice
4. Motelurile
apartamentec. Asigură cazarea în corturi sau ruloted. Pot asigura o parte din alimentaţia turiştilor cu produse din producţia proprie
Prezentarea unor imagini ale unor unităţi de cazare din judeţul Neamţ.
Urmăresc imaginile prezentate
Observarea sistematică
Prezentare PowerPoint
Frontală
Completarea cuvintelor din rebusul prezentat. (Anexa1) Completează cu răspunsurile corecte.
Problematizarea Planşă didactică
Frontală
Rezolvarea unei fişe de lucru referitoare la tema propusă (Anexa 2)
Elevii citesc cerinţele şi marchează răspunsurile corecte
ExerciţiulMunca independentă
Fişa de lucru Frontală
5 Asigurarea conexiunii inverse (feed-back-ului)
10min
Antrenarea elevilor în jocul numit „Bingoturism”
Fiecare cartonaş conţine un set de două întrebări cu referire la lecţia studiată.
Citesc cerinţele şi răspund la întrebări
Problematizarea
Exerciţiul
Planşă didactică Frontală
6 Fixarea şi evaluarea cunoştinţelor10min
Fişă de evaluare tip grilă (Anexa 3) Elevii citesc cerinţele exerciţiilor şi marchează răspunsurile corecte
Exerciţiul Test de evaluare
Individuală
7 Activităţi de încheiere
5min
Temă: Realizaţi o analiză comparativă între două unităţi de cazare diferite, evidenţiind următoarele aspecte: caracteristici, capacitate, categorie de confort, perioadă de funcţionare, servicii oferite.Aprecierea activităţii elevilor.Se notează elevii.
Notează tema pentru acasă
Aprecierea activităţii desfăşurate.
Conversaţia Frontală