Proiect Didactic Mem Corectat - Bun

download Proiect Didactic Mem Corectat - Bun

of 11

description

proiect didactic mem

Transcript of Proiect Didactic Mem Corectat - Bun

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVTMNT:Scoala Gimnazial Boureni, Bals, Jud. Iasi NVTTOR:

Parasca DomnicaDATA:

06 martie 2014

CLASA:

PregtitoareARIA CURRICULAR:

Matematic si stiinte ale naturiiDISCIPLINA:

Matematic si explorarea mediuluiUNITATEA TEMATIC: E primvar!SUBIECTUL:

Numerele naturale 0-10 repetare, recuperare, dezvoltareTIPUL LECTIEI:

ConsolidareSCOPUL LECTIEI:Consolidarea cunostintelor despre numerele naturale n concentrul 0-10, prin aplicarea lor n contexte diferite OBIECTIVE OPERATIONALE:

O 1 s numere corect cresctor si descresctor formnd sirul numeric 0-

10;

O 2 s recunoasc cifrele nvtate 0-10;

O 3 s gseasc vecinii numerelor date;

O 4 s raporteze numrul la cantitate si cantitatea la numr;

O 5 s compare numerele, colornd numrul mai mic, respectiv mai

mare, din perechile date;

O 6 s descompun numrul 10 ajutndu-se de betisoare;STRATEGII DIDACTICE:

a) resurse procedurale: conversatia, observatia, explicatia, exercitiul,

probematizarea, cubul;

b) resurse materiale: cub, cifre magnetice, tabla magnetic, fis de

lucru, recompense (floriceleautocolante);

c) forme de organizare: frontal, pe grupe, individual;RESURSE UMANE: 17 elevi RESURSE DE TIMP: 35 minute + 10 minute activitti n completare;RESURSE INFORMATIONALE:

1) Coord. Laurentia Culea, Conona Petrescu, Alina Ilie, Mihaela Axente Ce si cum predam la clasa pregatitoare, ghidul profesorului, Pitesti, Editura Diana, 2012;

2) Neacsu Ioan Metodica predarii matematicii, Bucuresti, E.D.P., 1998;3) Curriculum National, Programe scolare pentru nvtmntul primar, MEN, 2013;

Desfsurarea activittii

NR

CrtSECVENTELE LECTIEI

OBTIMPCONTINUTUL INSTRUCTIV- EDUCATIVSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

MetodeMaterial

didacticForme de organizare

1.Moment organizatoric

2 min.

Asigurarea unui climat educational favorabil.

Pregtirea si distribuirea materialului didactic.

Aerisirea salii de clasa.

Intrarea ordonata a elevilor in clasa.InstructajAct.

frontal

2.Captarea atentiei

3min. * Se va face printr-un PPT cu cntecelul Numrtoarea.

Conversatia

PPTAct.

frontal

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

operationale2min. Anuntarea temei propuse, a obiectivelor operaionale urmrite si a recompenselor;

Astzi la MEM vom numra, vom gsi vecinii numerelor, vom compara numerele si vom descompune numerele. ConversatiaAct.

Frontal

4.Consolidarea cunostintelorO1O2

O3

O4

O5

15 min* Sarcina I: Ghicitori - elevii care rspund corect vin n fat si aleg cifra corespunztoare rspunsului si o aseaz pe tabla magnetic.

Poate fi asemnat

Fr grij cu o roat

Prima este nvtat

Care-i cifra cutat? (0)

Roaba care-o mpingi ntruna

Cte roti ea are? (una)

Este simplu de facut

Dupa unu e trecut

Seamana cu un ratoi

Sigur stiti e cifra (2).

E un opt pe jumatate

Cifra iezilor din carte

Dupa doi el se aseaza

Care-i cifra asta oare? (3)

De-l primesti din intamplare

Este o rusine mare

Chiar de nu poti sta pe el

Zici ca e un scaunel. (4)

n mnus sau ciorap

Cte degete ncap? (5)

E un noua rasturnat

Si de sapte e urmat

E o mica ghicitoare

Care-i cifra asta oare? (6)

Cati pitici sunt in poveste

Cate zile-n saptamana

Dupa sase poposeste

Sigur stiti ce cifra este. (7)

Zici ca-i o clepsidra mare

Asezata in picioare

Dupa sapte ea soseste

Haide spune se numeste (8)

E un sase inturnat

Si e mult mai cautat

Sa apara-n cataloage

Care-i cifra asta oare?(9)

Degetele de la mini

n total de le aduni

Si le pui ca niste bete.

n total sunt (10).

Ce am format din cifre magnetice?

Numara crescator de la 0 la 10.

Formeaz sirul numeric descresctor.

Numara descrescator de la 10 la 0. * Sarcina a II-a: Raspunde si arat cifra :

Elevul care raspunde vine si alege cifra corespunzatoare raspunsului de pe catedra.

: Aproape de 0 e (1)

Omul are .(2) ochi.

Capra are(3) iezi.

Punguta cu (2) bani.

La o mana sunt (5) degete.

Alba-ca-zapada si cei (7) pitici.

* Sarcina aIII-a:

Gaseste vecinii numerelor: 6, 2, 7, 4, 8, 10. *Sarcina aIV-a:

Raspunde si formeaza o multime cu atatea elemente cate iti sugereaza raspunsul:

Cine stie oare cate anotimpuri anul are? (4)

Primavara e cuvant,

Primavara-i anotimp,

Primavara-i manda floare

Cate luni aceasta are? (3)

*Sarcina a V-a:

Completeaza corect multimile de elemente:

Eleviii din bnci vor descompune numrul 10 pe mese cu ajutorul betisoarelor, iar un elev completeaz la tabl multimile, ajutndu-se de betisoare.

Conversatia

ConversatiaExercitiul

Exercitiul Exercitiul Problematizarea

Ghicitori

Cifre magnetice

Cifre magneticeJetoane cifre

Cifre magnetice

BetisoareFoi flip-chart

betisoare Act. Frontal

Act. Frontal

Act. Frontal

Act. Frontal

Act. Frontal si individual

Act. Frontal si individual

Capacitatea de a

formula tare i clar rspunsurile.

Capacitatea de a numra corect cresctor si descresctor, formnd sirul numeric.Capacitatea de a recunoaste cifrele 0-10.

Capacitatea de a gsi vecinii numerelor date.Capacitatea de a raporta numrul la cantitate.

Capacitatea de a descompune numrul 10

5.Obtinerea performantelor

O1

O5

O4

O2

O6

10 min.

* Copiii sunt mprtiti in sase grupe si voi realiza metoda cubului, fiecare grupa are cate o sarcina de lucru, dup rostogolirea cubului: ANEX1. Descrie imaginea si coloreaz primul miel cu gri, al doilea cu maro, iar celui de-al treilea deseneaz-i pete de culoare neagr.

2. Compara colorand numarul mai mare/mai mic din fiecare pereche.

3. Asociaza cifra cu multimea corespunzatoare.

4. Analizeaza incercuieste cifra 10, taie cifra 8.5. Aplica scrie cifrele nvtate 0-10.

6. Argumenteaz completeaza corect multimile.Cubul

Exercitiul Cub

Fise

Act.

pe grupe

Capacitatea de a numra cresctor, de a compara numerele, de a raporta numrul la cantitate si cantitatea la numr, de a recunoaste si scrie cifrele nvtate si de a descopmune numrul 10.

6.

ncheierea activittii

Activitti recreative

O6

3min.10 min. * Evaluez participarea elevilor la lecie, modul n care au rezolvat sarcinile individuale i n grup; Stimulente - recompense (floricele autocolante).

Joc: Trenuletul.

Sunt asezate zece scaunele unul in spatele celuilalt ca vagoanele, elevii trebuie sa se aseze in vagonul care arata cifra artat de mine, prin numarare (ex. al V-lea vagon).ConversatiaJocul Floricele

Scunele Act.

Frontal

Act.

Frontal

Evaluez capacitatea de a utiliza corect numeralul ordinal.

ANEX

1.DESCRIE imaginea si coloreaz primul miel cu gri, al doilea cu maro, iar celui de-al treilea deseneaz-i pete de culoare neagr.

2.COMPAR colornd numrul mai mare/mai mic din fiecare pereche.

* COLOREAZ NUMRUL MAI MARE DIN FIECARE PERECHE .

* COLOREAZ NUMRUL MAI MIC DIN FIECARE PERECHE .

3. ASOCIAZ cifra cu multimea corespunztoare.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 104.ANALIZEAZ ncercuieste cifra 10, taie cifra 8, coloreaz cifra 9.

1 5 8 7 6 4 8 10 7 2 3 10 0 7 3 4 8 7 6

10 7 5 0 0 10 2 8 4

5.APLIC scrie numerele nvtate cresctor si descresctor:

6.ARGUMENTEAZ completeaz corect multimile.

9

3

9

0

2

2

9

4

6

8

7

3

8

8

9

5

6

8

3

9

7

9

2