Proiect Didactic Mate

15
PROIECT DIDACTIC Inv. Morozan Mariana CLASA: a IV-a B DISCIPLINA: MATEMATICĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Elemente intuitive de geometrie CONŢINUTURI: Ne jucăm, recapitulăm, geometrie învăţăm! TIPUL LECŢIEI: Consolidare şi formare de abilităţi matematice SCOPUL LECŢIEI: - consolidarea cunoştinţelor despre elementele de geometrie studiate; - dezvoltarea gândirii logice; - stimularea şi dezvoltarea gândirii creatoare. OBIECTIVE CADRU: - cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii; - dezvoltarea capacităţilor de explorare / investigare şi rezolvare de probleme; - formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic;

description

proiect didactic matematica pentru invatamantul primar

Transcript of Proiect Didactic Mate

Page 1: Proiect Didactic Mate

PROIECT DIDACTIC

Inv. Morozan MarianaCLASA: a IV-a BDISCIPLINA: MATEMATICĂUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Elemente intuitive de geometrie

CONŢINUTURI: Ne jucăm, recapitulăm, geometrie învăţăm!

TIPUL LECŢIEI: Consolidare şi formare de abilităţi matematice

SCOPUL LECŢIEI: - consolidarea cunoştinţelor despre elementele de geometrie studiate; - dezvoltarea gândirii logice; - stimularea şi dezvoltarea gândirii creatoare.

OBIECTIVE CADRU:- cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii;- dezvoltarea capacităţilor de explorare / investigare şi rezolvare de probleme;- formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul matematic; - dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:A) Cognitive:

Pe parcursul lecţiei şi la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

OC 1 – să execute creativ construcţii din figuri geometrice cunoscute; OC 2 – să recunoască şi să denumească figurile geometrice studiate;

OC 3 – să definească figurile geometrice;

Page 2: Proiect Didactic Mate

OC 4 – să opereze cu noţiuni de geometrie: laturi, vârfuri, perimetru; OC 5 – să deseneze figurile geometrice plane, respectând criterii date şi ajutându-se de reţeaua de linii a caietului de matematică sau de riglă; OC 6 – să observe şi să descrie proprietăţi simple ale figurilor geometrice plane;OC 7 – să aplice cunoştinţele elementare de geometrie în rezolvarea şi compunerea unor exerciţii şi probleme.

B) Psihomotorii:

OM 1 - să-şi dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de învăţător;OM 2 - să scrie corect şi estetic în ritm rapid; OM 3 - să adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.

C) Afective:OA 1 - vor participa cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;OA 2 - se vor mobiliza pentru realizarea fiecărei sarcini;

RESURSE:A) Bibliografice:

1. oficiale: Curriculum Naţional - Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 2004;

2.metodico - didactice: Dumitru Săvulescu (coordonator), Costică Lupu, Ioan Cuceu, Melania Sârbu, Silvia Rotaru, - Metodica predării matematicii în ciclul primar, Editura “Gheorghe Alexandru”, Craiova, 2006

Page 3: Proiect Didactic Mate

M. Neagu – C. Petrovici – Elemente de didactica matematicii în grădiniţă şi în învăţământul primar, Editura PIM, Iaşi, 2002;

3. pedagogice: Venera Mihaela Cojocariu, Teoria şi metodica instruirii, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2002 Rodica Leonte, Mihai Stanciu – Strategii activ – participative de predare – învăţare în ciclul primar, Editura CCD, Bacău, 2004;

4. ştiinţifice: Aron Ioan, Herescu I. Gheorghe – Aritimetică pentru învăţători,Editura Didactică şi

Pedagogică, Bucureşti, 1993

B) Metodologice:

Strategia didactică: inductivă, semialgoritmică;Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, observaţia, metoda “ciorchinele”, munca independentă,

calcul mintal, problematizarea, jocul didactic;Forme de organizare: frontală, individuală;Mijloace didactice: fişe de lucru, fişe de evaluare, flanelograf, plicuri, marker, videoretroproiector

C) Temporale: 50 minute

Page 4: Proiect Didactic Mate

OBIECTIVE EVENIMENTELE LECŢIEI/ STRATEGII DIDACTICE CONŢINUTURI ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢAREOB. ETAPELE LECŢIEI

CONŢINUTURI ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARESTRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE

METODE ŞI PROCEDEE

MIJLOACE MODURI DE ORGANIZARE

OC1OM1OA2

I. CAPTAREA ATENŢIEI

-Se creează condiţiile necesare bunei desfăşurări a lecţiei.-Propun elevilor să realizeze un desen sugerat de versurile poeziei (Anexa 1).-Elevii realizează pe o foaie de matematică desenul, urmând paşii descrişi prin versurile citite de învăţător.

Conversaţia,jocul didactic

Culori,foi de matematică

Activitate frontală şi individuală

Aprecieri verbale

OC2OM1OA1

II. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR

-Solicit elevilor să observe şi să enumere elementele geometrice folosite în realizarea desenului.-Elevii constată că s-au folosit de figurile geometrice învăţate (triunghi, pătrat, dreptunghi).-Voi anunţa elevii că activităţile desfăşurate în ora de matematică vor avea rolul de a recapitula cunoştinţele despre figurile geometrice plane învăţate şi de a aplica aceste cunoştinţe în rezolvarea de exerciţii şi probleme.-Voi nota titlul pe tablă: “Ne jucăm, recapitulăm şi geometrie învăţăm!”

Conversaţia,explicaţia

Activitate frontală

Aprecieri verbale

III. REACTUALIZAREA ŞI CONSOLIDAREA CUNOŞTINŢELOR

a) Conversaţia dirijată:

Page 5: Proiect Didactic Mate

OC2OC3OC4OC6OM1OA1

OA1

OC5OC7

-Propun elevilor să urmărească un material pawer point.-Pe baza materialului prezentat voi solicita elevilor să-şi reactualizeze cunoştinţele despre elementele geometrice studiate şi să răspundă la câteva întrebări:*Ce este dreapta? Dar semidreapta?*Care este diferenţa dintre semidreaptă şi segmentul de dreaptă? Ce sunt dreptele paralele? *Ce este poligonul? Dar patrulaterul? Daţi exemple de patrulatere.*Cum aflăm perimetrul unei figuri geometrie? Ce este semiperimetrul?

b) Activitate frontală:-Observ pe uşă un plic adresat elevilor clasei a IV-a , îl deschid şi le citesc conţinutul: “Am să vă dau o veste. Din lumea cuvintelor a dispărut un cuvânt. L-a furat un căpcăun. Fără acest cuvânt doamna învăţătoare nu va mai putea lăuda pe cel ce bine la ore va răspunde.Un elev a pornit pe urmele lui să găsească cuvântul. Vreti şi voi să-l ajutaţi?”-Drumul este presărat cu obstacole. Dacă vom rezolva corect exerciţiile şi problemele date de căpcăun vom găsi cuvântul furat. Fiecare obstacol trecut ne va descoperi o literă din cuvânt.-Propun elevilor să rezolve exerciţiile şi problemele de pe fişele de lucru precizându-le că răspunsurile corecte la fiecare exerciţiu/problemă propuse în fişa de lucru se găsesc pe spatele unui carton. Pentru fiecare item rezolvat corect vom întoarce un carton pe care este scrisă o literă .Reunnind literele, la final, vom descoperi cuvântul furat.-Se vor rezolva pe rând itemii propuşi, atât la tablă cât şi pe fişele de lucru (Anexa 2).-La final după ce vor fi întoarse toate cartonaşele, elevii vor descoperi cuvântul BRAVO.

Conversaţia

Explicaţia,Exerciţiul

Explicaţia

Exerciţiul,problematizarea

Material prezentat în pawer point

Cretă colorată

Plic

Cartoane,Fişe de lucru

Activitate frontală

Activitate frontală şi individuală

Observare sistematică

Aprecieri verbale

Observare sistematică

Aprecieri verbale

Page 6: Proiect Didactic Mate

OC7OM1OA1

IV. OBŢINEREA PERFORMANŢEI

-Voi prezenta elevilor o problemă. Aceştia o vor avea pe o fişă de lucru (Anexa 3).-Se va citi, analiza şi rezolva problema folosind metodaCiorchinele.

Conversaţia,Explicaţia,Analiza, exerciţiul,Ciorchinele

Fişe cu probleme

Activitate frontală

Aprecieri verbale

OC7OA2OM2

V. EVALUARE

-Elevii vor rezolva fişa de evaluare respectând indicaţiile primite (Anexa 4).-Se vor face aprecieri asupra întregii activităţi şi se vor acorda calificative celor mai activi elevi.

Explicaţia,Exerciţiul,Munca independentă

Fişe de evaluare

Activitate individuală

Aprecieri verbale

OM1

VI. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI

-Voi pune câteva întrebări elevilor:-Voi anunţa tema pentru acasă şi voi da indicaţiile corespunzătoare.

Conversaţia,explicaţia

Culegere de exerciţii şi probleme

Page 7: Proiect Didactic Mate

ANEXA 1

Când desenez o casă Şi dacă urci pieptişFac un pătrat mai mare, Dai şi de acoperiş,Latură cam de 12 pătrăţele are. E un triunghi ce areFerestrele sunt ochii, Un vârf proptit spre soare.Dreptunghiuri către soare Mai are casa dar,Şi-o uşă casa are Şi-un coş dreptunghiularDreptunghi ce stă-n picioare. Pe care ies acum, Spirale lungi de fum.

ANEXA 2FIŞA DE LUCRU

Page 8: Proiect Didactic Mate

I.1. Încercuiţi răspunsul corect:

A. Într-un dreptunghi laturile sunt: B. Dreptunghiul cu laturile egale este:a) toate egale a) rombb) toate paralele b) pătratc) câte două egale c) trapez

C. Perimetrul unui pătrat este 48m. Cât este latura D. Lungimea unui dreptunghi este de 6cm, iar lăţimea pătratului? de 4cm. Perimetrul va fi:

a) 10m a) 20cmb) 20m b) 36cmc) 12m c) 28cm

I.2. Calculează:a) suma numerelor din interiorul pătratului, dar exteriorul cercului;b) produsul numerelor din interiorul cercului şi al pătratului;c) diferenţa numerelor din interiorul cercului, dar exteriorul pătratului;d) câtul numerelor din exteriorul cercului şi al pătratului.

568

8

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

168

3 456

480

10000

739 978

9

Page 9: Proiect Didactic Mate

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

I.3. Dacă perimetrul unui triunghi echilateral este de 693m,câţi metri are o latură?Desenaţi triunghiul.………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

I.4. Un teren în formă de pătrat are latura cât 2/3 din cel mai mare număr scris cu cifrele 1,9,5. Cât este latura pătratului în metri? Dar perimetrul?………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………I.5. Perimetrul unui pătrat este de 120m. Aflaţi perimetrul unui dreptunghi care are lungimea de trei ori mai mare decât latura pătratului şi lăţimea cât jumătate din latura pătratului.………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………ANEXA 3

PROBLEMĂ

Page 10: Proiect Didactic Mate

Bunica are 6 feţe de masă în formă dreptunghiulară cu lungimea de 250cm şi lăţimea cât 2/5 din lungime. Ea doreşte să le pună dantelă pe margini .

De câţi metri de dantelă are nevoie bunica?Câţi lei va costa toată dantela dacă un metru costă 17 lei?

ANEXA 4NUMELE……………………. DATA.............................

FIŞĂ DE EVALUARE

Page 11: Proiect Didactic Mate

I.1. Completaţi spaţiile punctuate cu denumirile corespunzătoare:*Dreptele care se intersectează şi formează în jurul punctului de intersecţie unghiuri drepte se numesc…………………*Dreptunghiul cu două laturi consecutive egale este …………………..*Suma laturilor unui poligon se numeşte…………………………

I.2. Desenaţi un triunghi dreptunghic în interiorul unui pătrat.

I.3. Câte dreptunghiuri sunt în figura următoare:

a) 4; b) 9; c) 5?

I.4. Lungimea, în metri, a unui dreptunghi este egală cu cel mai mic număr natural de trei cifre distincte, iar lăţimea reprezintă 2/3 din lungime. Aflaţi perimetrul dreptunghiului.……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...