proiect mate cu primvara.docx

24
EDUCATOARE: Nacu Dana Elena GRADINITA: BUSY BEES ACADEMY GRUPA: mica BUILDING BEES TEMA : Wake up! It’s spring time!” TEMA PROIECTULUI: Când primavara sosește CATEGORIA ACTIVITATII: Activitate matematică (Activitati pe domenii experientiale-domeniul stiinta) SUBIECTUL: Al catelea fluturas a zburat ? MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic SCOP : formarea deprinderii de a numara corect pana la 3 respectand succesiunea numerelor; folosirea corecta a numeralelor ordinale pentru a stabili locul fiecarui numar in sirul natural al numerelor; dezvoltarea spiritului de observatie, a memoriei vizuale, a atentiei voluntare, a rapiditatii in gandire, formarea stapanirii de sine si a unei atitudini corecte in joc. OBIECTIVE OPERATIONALE: O 1 -sa precizeze culorile florilor si fluturilor; PROIECT DE ACTIVITATE

Transcript of proiect mate cu primvara.docx

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: Nacu Dana ElenaGRADINITA: BUSY BEES ACADEMYGRUPA: mica BUILDING BEESTEMA : Wake up! Its spring time!TEMA PROIECTULUI: Cnd primavara soseteCATEGORIA ACTIVITATII: Activitate matematic (Activitati pe domenii experientiale-domeniul stiinta)SUBIECTUL: Al catelea fluturas a zburat ? MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic SCOP : formarea deprinderii de a numara corect pana la 3 respectand succesiunea numerelor; folosirea corecta a numeralelor ordinale pentru a stabili locul fiecarui numar in sirul natural al numerelor; dezvoltarea spiritului de observatie, a memoriei vizuale, a atentiei voluntare, a rapiditatii in gandire, formarea stapanirii de sine si a unei atitudini corecte in joc.OBIECTIVE OPERATIONALE:O1-sa precizeze culorile florilor si fluturilor; O2-sa numere prin incercuire florile si fluturasii; O3-sa formeze perechi floare-fluturas avand ca si criteriu culoarea; O4-sa identifice fluturasul care a zburat; O5-sa utilizeze corect numeralul ordinal, acordandu-l cu substantivul pe care il determina; O6-sa respecte reguluile jocului; O7-sa identifice numarul fluturasilor de pe foaie parasind sala de grupa in functie de numarul acestora.

SARCINA DIDACTICA: recunoasterea si determinarea locului numarului in sirul numeric si al numerelor cu care se invecineaza, prin intermediul numeralului ordinalREGULI DE JOC: inchiderea si deschiderea ochilor la semnalul educatoarei (sunetul clopotelului), atentia, stapanirea de sine, rapiditatea in actiune. Castiga copilul care a dat cele mai bune raspunsuri si a lucrat cel mai repede ELEMENTE DE JOC: surpriza, disparitia si aparitia fluturasilor, aplauze, ghicirea, intrecereaSTRATEGIA DIDACTICAMetode i procedee:explicaia, exerciiul, jocul, problematizarea, conversaia Material didactic: flori , fluturi, cifre, realizate din hartie colorata in rosu, galben, albastru, panou, clopotel, foi cu 1,2,3 fluturi insotiti de cifra corespunzatoareBIBLIOGRAFIE : Somesanu Elena, Jocuri didactice matematice pentru gradinitele de copii , ISJ/CCD Suceava, Ed. Suceava, 1977.Neagu Mihaela, Beraru Georgeta, Jocuri matematice n grdini ndrumtor metodologic ediia 2005 Curriculum pentru invatamantul prescolar, MECI.2009 Editura DPHDURATA: 15-20 min.

EVENIMENTUL DIDACTICOBIEC-TIVE OPERATIONALECONTINUTUL STIINTIFICSTRATEGIA DIDACTICAEVALUARE

I.MOMENTUL ORGANIZATO RICAerisirea slii de grup;Aezarea mobilierului n form de semicercPregatirea materialului didactic

II CAPTAREA ATENTIEICaptarea atentiei pentru o scurta povestioara: Ati vazut ca acum a venit primavara cu vreme calda si frumoasa. Florile au inceput sa infloreasca, insectele s-au trezit din somnul lor, fluturii au inceput sa-si dezmorteasca aripile catifelate si zboara deasupra florilor. Tare placut e sa-i privesti ! O sa rog cativa fluturasi sa poposeasca si in grupa noastra. Priviti cati fluturasi doresc sa intre la noi in clasa! Iata ca prin fereastra deschisa (se trage perdeaua) au patruns in grupa cativa fluturasi (care vor fi atarnati de o ata subtire, invizibila, de pervazul de sus al ferestrei). Ce frumosi sunt ! Dar am uitat sa va spun ce mi s-a intamplat azi dimineata cand veneam spre gradinita: o fetita mi-a daruit cateva flori. Se prezinta florile primite.PovestireaSurpriza

expunerea

III REACTUALIZAREA CUNOSTINTE LORO1

O2

O3Se vor verifica recunoasterea culorilor si numaratul in concernul unu- trei: copiii vor preciza culorile acestor flori si le vor aseza pe un panou (un copil va aseza pe panou floarea rosie, altul pe cea galbena, altul pe cea albastra). Copiii precizeaza numarul florilor primite numarandu-le prin incercuire. Fluturasii vor fi asezati in dreptul florii care are aceeasi culoare cu ei pentru ca sunt obositi dupa atata zbor. Cel rosu va trebui sa-si gaseasca floarea rosie.Cel de-al doilea fluturas, cel galben va forma pereche cu floarea de aceeasi culoare. La fel vom proceda si cu al treilea, cu cel albastru. Sub fiecare fluturas vom aseza cifra corespunzatoare conform locului pe care-l ocupa pe panou. Conversa-tia

exercitiul

problematizareaPrecizeaza culoarea fluturasilorNumara florile pe care le-am primit! Grupeaza fluturasii cu florile de aceeasi culoare!

IVANUNTAREA TEMEI SI ENUNTAREA OBIECTIVELOR Se anunta tema: Astazi se vor juca cu acesti fluturasi un joc frumos care se numeste : Al catelea fluturas a zburat ? Vor invata sa spuna corect al catelea fluturas va disparea daca va zbura.

explicatia

V DESFASURAREA PROPRIU-ZISA A ACTIVITATIIO4

O5

O6

Se precizeaza regulile jocului: toti copiii inchid ochii iar la semnul dat de clopotel ii vor deschide si vor privi panoul.Cat timp copiii au ochii inchisi, educatoarea ascunde un fluturas (ex: al doilea). La semnal deschid ochii. -Ce s-a intamplat? Al catelea fluturas a zburat? De unde stiti ? A cata floare a ramas fara pereche ? Fluturasul va fi adus la locul sau dupa ce s-a raspuns corect. Intre cine se afla fluturasul al doilea? ( intre primul si al treilea). . La fel de procedeaza si cu ceilalti fluturas. Raspunsurile corecte sunt rasplatite cu aplauze.

Explicatia

Problema tizarea

Exercitiul

aplauzePrecizeaza al catelea fluturas a zburat!Precizeaza intre cine se afla fluturasul care a zburat!Inchide/ deschide ochii!

VI ASIGURAREA RETENTIEI SI TRANSFERULUI SI INCHEIEREA ACTIVITATIIO7Complicarea jocului: pentru ca s-au descurcat vor zbura cate 2 fluturasi deodata. (ex: primul si al treilea) copiii precizand care fluturasi au zburat. In incheiere se fac aprecieri asupra activitatii si se ridica pe rand o plansa cu : unul, doi sau trei fluturi. Tot atatia copii vor parasi grupa cati fluturi sunt indicati pe plansa.

Explicatia

problematizareaParasiriti sala de clasa cate doi (in functie de cati fluturi sunt pe plansa)

3

2

1

1 23

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA : Grdinia Busy Bees AcademyNIVELUL GRUPEI: micEDUCATOARE: Nacu Dana ElenaCATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate pe domenii experienialeDOMENIUL EXPERIENIAL VIZAT: Domeniul stiinMIJLOC DE REALIZARE: Joc didacticTEMA ACTIVITII: *Trenuleul primverii*SCOPUL ACTIVITII: consolidarea i verificarea cunotinelor copiilor despre formarea de mulimi de obiecte ; gruparea obiectelor dup anumite criterii date; recunoaterea formelor geometrice cerc i ptrat ; formarea de mulimi *cu tot attea obiecte*prin aezarea obiectelor n perechi; aezarea grupurilor de obiecte n spaiul indicat; stimularea interesului de a rezolva situaii problematice cu caracter matematic ; dezvoltarea ateniei , a spiritului de observaie .OBIETIVE OPERAIONALE:-s grupeze obiectele dup criteriul formei , mrimii , culorii , sesiznd apartenena lor la o mulime ;-s recunoasc formele geometrice cerc , ptrat cu 1 2 atribute ( mrime , culoare);-s formeze mulimi cu *tot attea obiecte* prin aezarea obiectelor n perechi;-s aeze grupele de obiecte ntr-un spaiu dat conform indicaiilor educatoarei ;-s verbalizeze aciunea folosind un limbaj matematic adecvat ;-s respecte regulile jocului .STRATEGII DIDACTICE :METODE I PROCEDEE :conversaia , explicaia , elemente de problematizare , demonstraia , jocul .MATERIAL DIDACTIC: *Zna Primvara* , trenule , coule , bileele , imagini decupate fluturi , ghiocei, lalele (roii , galbene) , buburuze (mari , mici) ,albinue , frunze , stimulente .DURATA : 20 minuteSARCINA DIDACTIC : separarea mulimilor dup un criteriu precizat ; recunoaterea cercului i ptratului cu atributele de mrime i culoare , formarea de mulimi cu *tot attea obiecte*.REGULILE JOCULUI : copiii trebuie s o ajute pe *Zna Primvar* s i urce n trenule prietenii . Pentru aceasta , copilul chemat de zn extrage din coule un bileel . El va ndeplini sarcina cerut de zn prin intermediul bileelului .ELEMENTE DE JOC : surpriza , ateptarea , aplauze , mnuirea materialului , stimulente .VARIANTE DE JOC: V1 copiii separ obiectele i formeaz mulimi dup criteriul formei , culorii , mrimii ;V2 copiii urc *prietenii primverii* n vagoanele ptrat sau cerc , mari sau mici , rou , galben verde sau albastru ;V3 copiii vor pune n perechi elementele unor mulimi , formnd mulimi cu *tot attea obiecte* .

EVENIMENTUL DIDACTICCONINUTUL TIINIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

Moment organizatoricAsigurarea condiiilor desfurrii activitii:-aerisirea slii de grup-pregtirea materialelor

Captarea atenieiSe prezint copiilor sub form de surpriz *Zna Primvara*. S eprezint motivul pentru care aceasta a venit la ei : le cere ajutirul pentru a-i ncrca prietenii n trenule i a porni cu ei n toat ara , s aduc primvara:conversaiaEvaluarea cunotinelor despre anotimpul primvara

Anunarea temei i a obiectivelorSe anun titlul jocului:*Trenuleul primverii* . Pentru a o ajuta pe primvar, ei trebuie s i grupeze pe prietenii primverii cum le va cere aceasta i apoi s i urce n trenule.conversaia, explicaiaEvaluarea capacitii de a asculta cu atenie sarcinile de lucru

Prezentarea coninutului i dirijarea nvriiSe prezint copiilor regulile jocului . Primvara va numi un copil care va extrage din cosuleul ei un bileel . Educatoarea citete sarcina pe care primvara o traseaz copilului prin intermediul bileelului . Acesta ndeplinete sarcina i primete aplauze n cazul executrii corecte .explicaia , de monstraia , exerciiulEvaluarea capacitii copiilor de a asculta cu atenie regulile jocului Evaluarea capacitii copiilor de a forma mulimi de acelai fel

Desfurarea joculuiPe rnd , cte un copil numit de primvar extrage un bilet din couleul acestuia . Educatoarea i citete sarcina , copilul o ndeplinete i primete aplauze dac este corect . Ceilali copii l irmresc i l corecteaz n cazul unui eec . Copiii ndeplinesc urmtoarele sarcini :-formeaz mulimea de fluturi-formeaz mulimea de buburuze-formeaz mulimea de flori-separ fluturii dup culoare(fluturi galbeni, fluturi albatri)-separ buburuzele dup mrime (buburuze mari , buburuze mici)-separ florile dup form (ghiocei , lalele)exerciiul , explicaia , joculEvaluarea capacitii copiilor de a forma mulimi dup un anumit criteriu (form, mrime,culoare)

Obinerea performanei i asigurarea conexiunii inverseDup indicaiile din bileele copiii i vor urca n trenule pe prietenii primverii astfel:-urc ghioceii n vagonul rotund , albastru -urc lalelele n vagonul ptrat , galben-urc buburuzele mari n vagonul ptrat , verde, mare-urc buburuzele mici n vagonul ptrat , verde , mic-urc fluturii galbeni n vagonul rotund , rou , i mare-urc fluturii albatri n vagonul rotund , rou i micconversaia , elemente de problematizare , exerciiulEvaluarea capacitii copiilor de a aeza mulimile conform cerinelor

Asigurarea reteniei i a transferuluiSe vor forma mulimi cu *tot attea elemente* :-urc n vagonul lalelelor attea albinue cte lalele-urc n vagonul buburuzelor mici attea frunze cte buburuze miciexerciiul , elemente de problematizareEvaluarea capacitii copiilor de a forma perechi i a realiza echivalena mulimilor

ncheierea activitiiFixarea temei jocului .Aprecieri generalei individuale asupra modului cum au rspuns i cum s-au comportat la activitate . Primvara i rspltete pe copii pentru ajutorul acordat .conversaiaStimulente (primvara i rspltete cu bombonele din couleul su)

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 09.03. 2015Grupa: micDomeniul experenial: tiinCategoria de activitate: MatematicTema: Aseaza-ma la culoarea mea!"Mijloc de realizare: Joc didactic

OBIECTIV CADRU : consolidarea cunostintelor prescolarilor referitoare la recunoasterea culorilor pieselor geometrice si separarea acestora dupa criteriul culorii; OBIECTIVE OPERATIONALE: a) cognitiv-informationale: -sa sesizeze culorile si insusirile pieselor geometrice -sa verbalizeze actiunile efectuate si sa foloseasca limbajul matematic adecvat, b) psiho-motorii: -sa manuiasca abil materialul didactic c) afective -sa participe cu interes la joc;

SARCINA DIDACTICA: sa separe piesele dupa criteriul culorii;

REGULI DE JOC: atentie sporita din partea copiilor in timpul jocului; la rugamintea iepurasului copiii aseaza piesele geometice la culoarea corespunzatoare: copiii inchid si deschid ochii sesizand greseala;

Forma de organizare: - frontal;Metode i procedee: exerciiul, explicaia, conversaia, problematizarea,observareaMaterial didactic: piesele geometrice ( rosii,galbene,albastre) mari si mici; hartie glace rosie, galbena, albastra; iepurasul; Locul de desfasurare:sala de grupaDurata: 15 minute

ETAPELE ACTIVITATIIACTIVITATEA EDUCATOAREIACTIVITATEA COPIILOR

1.Organizarea activitatiiVoi crea cadrul necesar bunei desfasurari a activitatii : -asezarea mobilierului; -pregatirea materialului didactic; -aerisirea salii de grupa;-colaborarea la asezarea mobilierului;-stabilirea ordinei si disciplinei;

2.Captarea atentieiIntroducerea in activitate o voi realiza prin prezentarea iepurasului musafir :-Cine a venit la noi?-Sa va spun de ce a venit ?-Iepurasul nu stie sa aseze fiecare piesa geometrica la culoarea ei si va roaga pe voi sa-l ajutati .El va fi foarte atent la voi si va invata cum trebuie sa lucreze corect .La sfarsitul activitatii el va rasplati copiii care l-au ajutat , cu un stimulent.-Vreti sa-l ajutam pe iepuras?

Copii raspund;

Copiii asculta;

Copiii aproba;

3.Anuntarea temei -Astazi ne vom juca un joc frumos care se numeste Aseaza-ma la culoarea mea!-Cum se numeste jocul?

Copiii raspund;

4. Explicarea jocului-Copii iepurasul v-a adus ceva! Priviti! Ce am eu pe masa?

-Iepurasul va intreaba daca toate piesele geometrice au aceiasi culoare!-Fiecare piesa trebuie sa-si caute casuta de culoarea ei! Piesele rosii le vom aseza la casuta de culoare rosie , cele galbene la casuta de culoare galbena , iar cele albastre la casuta de culoare albastra! Aici ,jos pe covor am pregatit cele 3 casute pentru piesele noastre!-Il ajutati pe iepuras sa le aseze la casuta potrivita culorii fiecarei piese? Daca sunteti atenti ,lucrati corect ,iepurasul v-a invata si el de la voi sa le aseze!Copiii observa;Copiii raspund;Copiii observa;Copiii raspund:

Copiii asculta explicatiile;

Copiii raspund;

5.Dirijarea invatariiIepurasul cheama un copil sa aleaga o piesa si sa o aseze la casuta de culoarea ei.-Sa vina Sonia sa aleaga o piesa!-Aseaza-ma la culoarea mea!

-De ce ai asezat-o in casuta aceea?intreaba iepurasul?-A lucrat corect?-Sa o aplaudam!

Iepurasul solicita alt copil sa vina sa aleaga o piesa pe care apoi sa o aseze la casuta de culoarea corespunzatoare .Fiecare rezolvare corecta a sarcinii date este rasplatita cu aprecieri verbale si aplauze.

Copilul solicitat alege o piesa;Copilul aseaza piesa la casuta care corespunde culorii ei;

Copilul motiveaza alegerea facuta;

Copiii apreciaza;Copiii aplauda;

Copiii solicitati de iepuras lucreaza;

Copiii urmaresc rezolvarea sarcinii de lucru;Copiii aplauda ;

6.Asigurarea retentiei si a transferului-Acum este randul iepurasului sa va arate ce a invatat de la voi!Si pentru ca are emotii va roaga sa inchideti ochii in timp ce el aseaza o piesa la culoarea ei.-Ce ii spunem iepurasului?-Deschide-ti ochii sa vedem daca a lucrat corect!-A asezat corect piesa? -Cine il ajuta sa-si corecteze greseala?

-Il mai lasam sa aseze inca o piesa?-Inchideti ochii!-A lucrat corect?

-Sa il aplaudam!-Acum el se grabeste sa plece ,dar va veni maine sa va multumeasca pentru ajutor si sa se joace cu voi!Copiii inchid ochii;

Copiii raspund;Copiii deschid ochii;Copiii descopera greseala;Un copil corecteaza greseala iepurasului si motiveaza de ce acesta a gresit;

Copiii raspund;Copiii inchid ochii;Copiii deschid ochii si apreciaza rezolvarea corecta a sarcinii de catre iepuras;

Copiii aplauda;

Copiii isi iau la revedere de la iepuras;

7.Evaluarea performantei-Daca iepurasul a plecat ,vreti sa ne jucam putin i s colorm piesele?-Haideti sa coloram piesele mari cu rosu iar pe cele mici cu albastru!-Acum sa asezam piesele geometrice mari in casuta mare iar piesele mici in casuta mica!Copiii raspund;

Copiii coloreaza;

Pe rand, cate un copil vine la calculator silucreaza;

8.Incheierea activitatiiVoi face aprecieri generale ,voi imparti stimulente din partea iepurasuluiVom canta Vine, vine primavara!Copiii asculta aprecierile;

Copiii executa cantecul apoi parasesc sala de grupa;