Proiect Didactic - Ed.teh-flori

11
Data: 12.03.2015; Unitatea de invatamant: Liceul Pedagogic; Clasa: a IV-a A; Obiectul: Ed. Tehnologica; Tema: Cos cu flori; Subiectul: 8 martie-Ziua mamei; Tipul de lecție: formare de priceperi și deprinderi; Scopul lectiei: formarea și consolidarea priceperilor și deprinderilor elevilor de decupare dupa contur, lipire, asamblare; Obiective operaționale: O 1 - sa numeasca tehnicile de lucru necesare realizarii cosului cu flori: decupare dupa contur, lipire, asamblare, origami; O 2 -sa numeasca materialele si instrumentele folosite in realizarea lucrarii (carton, hartie, foarfeca, lipici); O 3 - sa numeasca etapele necesare pentru a realiza produsul final;

description

proiect didactic, scoala , ed tehnologica

Transcript of Proiect Didactic - Ed.teh-flori

Data: 12.03.2015; Unitatea de invatamant: Liceul Pedagogic; Clasa: a IV-a A; Obiectul: Ed. Tehnologica; Tema: Cos cu flori; Subiectul: 8 martie-Ziua mamei; Tipul de lecie: formare de priceperi i deprinderi; Scopul lectiei: formarea i consolidarea priceperilor i deprinderilor elevilor de decupare dupa contur, lipire, asamblare; Obiective operaionale:O1- sa numeasca tehnicile de lucru necesare realizarii cosului cu flori: decupare dupa contur, lipire, asamblare, origami;

O2-sa numeasca materialele si instrumentele folosite in realizarea lucrarii (carton, hartie, foarfeca, lipici);O3- sa numeasca etapele necesare pentru a realiza produsul final;O4- sa numeasca etapele necesare pentru a realiza laleaua si/sau zambila (au libertatea de a alege ceea ce vor face) ;

O5- s respecte tehnica de lucru i etapele realizrii lucrrii;O6- sa-i coordoneze corect micrile pentru a obine lucrri frumoase, originale; Strategii didactice: Metode i procedee: exerciiul, conversaia, explicaia, demonstraia,; Materiale didactice:

sabloane: carton verde-cos, carton verde-partea de jos a cosului, hartie galbena-mijlocul florii;

flori decupate (tema);

hartie colorata (rosie, galbena, roz, violet, verde);

lipici, paie de suc; instrumente: foarfeca; materiale audio-vizuale; Forme de organizare:

-frontal;

-individual;

Resurse spatiale: sala de clasa; Resurse umane: 28 elevi; Resurse temporale: 45 minute; Propunatoare: Constantin Elena-Dana

Invatatoare: Dumitru Ioana Prof. coordonator: Gheorghe Victoria.

Scenariu didactic

Momentul

didacticOb.

Opera-

tionale Desfasurarea lectieiStrategii

didactice Evaluare

1.Momentul

organizatoric Se asigura conditiile necesare pentru

o buna desfasurare a lectiei;

Se pregateste materialul didactic necesar lectiei;

Elevii se pregatesc de lectie urmand

indicatiile propunatoarei;-exercitiul organizatoric-observarea

comportamente

-lor copiilor

2. Verificarea temei Elevii au avut ca tema de decupat florile pentru tema ce o vom realiza astazi. Propunatoarea verifica cine a realizat tema.

-convorbirea

-frontal

2. Captarea

atentiei Se descopera scopul pentru care vom realiza tema de astazi. Se prezinta elevilor o ghicitoare: Ne iubeste, ne rasfata,Zi de zi ne da povataDesigur, v-ati dat seama,Nu e alta decat. (mama);

Se va realiza o discutie referitoare la ziua de 8 martie si la semnificatia acesteia.-frontal

-conversatia

3. Anuntarea

temei Se anunta tema lectiei: Astazi vom face un mic dar pentru mama: un cos cu flori.

-conversatia

-frontal

4. Dirijarea

Invatarii

O2O1O3O5O6O4

Prezentarea si intuirea modelului

Fiecare mama este speciala pentru fiecare copil in parte , de aceea fiecare cadou trebuie sa fie la fel de special precum mama voastra.

Astazi o sa aveti posibilitatea de a alege ce flori o sa-i daruiti mamei in cos. Ce materiale avem pe masa?

Explicarea i demonstrarea modului de lucru

Li se explic i li se demonstrez copiilor modul de lucru:-se taie pe contur sablonul cosului primit(cartonul verde);

-se lipeste cartonul verde sub forma de cilindru;

-se decupeaza partea de jos a cosului (forma de cerc) si se taie conform sablonului.

-se lipeste partea de jos a cosului;-se lipesc florile doua cate doua;

-se decupeaza mijlocul florii si apoi se lipeste;

-se lipesc florile in cos;

Dupa explicarea si demonstrarea etapelor de lucru invatatoarea solicita 2-3 copii pentru a le repeta!

Executarea lucrrilor de ctre copii

Inainte de a incepe executarea lucrarilor copiii sunt anuntati dupa ce criterii sunt evaluate lucrarile lor.

Se fac observatii cu privire la pastrarea curateniei si ordinii pe banca, la efectuarea sarcinii in mod ingrijit.

Copiii sunt urmariti in timpul realizarii temei, se fac observatii daca este cazul, se va cere respectarea etapelor de lucru, se va acorda explicaii suplimentare i ajutor copiilor care ntmpin dificulti; Dupa ce au realizat cosul elevii vor realiza floarea sau florile dorite.

Explicarea si demonstrarea modului de realizare a zambileiEtapele:

1. o coala de hartie colorata se pliaza (indoaie) pe jumatate, pe verticala, iar apoi se taie marginea comuna pentru a obtine doua parti egale ;2. se vor taia pe latime mai multe fasii de hartie ;

!fasia nu se va taia de tot ci pana aproape de linie;

3. partea netaiata se va da cu lipici;

4. se va rula hartia pe pai.

5. cu ajutorul foarfecii se vor incretii petalele zambilei.Explicarea si demonstrarea modului de realizare a lalelei

1. prin indoire se obtine un triunghi;

2. prin indoire se obtine cel de-al doilea triunghi pe cealalta diagonala;

3. se desface iar apoi se intoarce si se realizeaza un dreptunghi;

4. se realizeaza un nou triunghi.5. se indoaie colturile si de o parte si de cealalta parte, si pe o parte si pe verso;

6. se intoarce invers, cu partea de jos in sus.

7. sa indoaie coltul din partea stanga putin peste linia din mijloc, apoi cel din partea dreapta. Se procedeaza identic si pe verso.

8. se introduc colturile din partea dreapta in buzunarul din partea stanga. Se procedeaza identic si pe verso.

9. se sulfa prin spatial liber si se obtine un boboc de lalea.

10. pentru a obtine laleaua se indoaie cele patru colturi.

Pentru a se asigura respectarea etapelor de lucru cu ajutorul videoproiectorului se vor prezenta imaginile specifice fiecarei etape: in prima parte a zambilei, in a doua parte a lalelei.

Copiii vor realiza floarea sau florile dorite. Propunatoarea va oferi explicatii si ajutor.-conversatia

-frontal

-observatia-explicatia-frontal

-explicatia

-observatia

-demonstratia

-convorbirea

-frontal

-frontal

-explicatia

-conversatia

-exercitiul

-individual

-explicatia

-demonstratia

-frontal

-explicatia

-demonstratia

-frontal

-video-

proiector

-explicatia

-individual

-exercitiulObservarea

comportamen-

telor Aprecieri asupra modului de lucru

5. Analiza

lucrarilorO1

O3 Se va realiza o explozitie cu lucrarile copiilor . Solicit civa elevi s i analizeze lucrarea dup criteriile:

-finalizarea lucrarii;

-decupare corecta dupa contur;

-suprapunerea si lipirea corecta a florilor;

-lipirea florilor in locul indicat;-lipirea corecta a partii de jos a cosului;

-realizarea lalelelor si/sau zambilelor dupa etapele explicate. Lucrarile cele mai bune vor fi aplaudate.-frontal

-observatia

-conversatia

-explicarea

argumentelor Aprecierea

rezultatelor

6.Incheiere In incheierea activitatii, in cazul in care sunt copii care nu si-au finalizat lucrarea , propunatoarea le sugereaza sa lucreze acasa pentru a o finaliza. De asemenea, ea le multumeste copiilor pentru interesul si curiozitatea manifestata.-conversatia

-frontal

Aprecieri globale asupra comportamen-telor copiilor si asupra raspunsurilor.