Proiect Vaza Cu Flori

17
PROIECT DIDACTIC Data: 26 aprilie 2010 Clasa: II A Liceul Teoretic „Gh. Lazăr” Avrig Învăţătoare: Codruţa Trântor Arie curriculară: Educaţie tehnologică Disciplina: Abilităţi practice Unitate de învăţare: Activităţi cu materiale diverse Subiect: „Vaza de flori” Tip lecţie: recapitulare şi consolidare Scop: sistematizarea unor deprinderi tehnice de lucru şi recapitularea unor proprietăţi ale materialelor diverse, folosite în realizarea acestei compoziţii combinată; Obiective operaţionale: Cognitive: O 1 : - să asculte textul problematic în vederea deducerii temei lecţiei; O 2: - să cunoască proprietăţile diferitelor materiale şi a modului de operare cu fiecare dintre acestea; O 3 : - să rezolve „rebus”-ul ca exerciţiu problematic în vederea aflării tipului de floare pe care trebuie să-l realizeze grupul O 4 : - să rezolve exerciţiile matematice pentru aflarea numărului de flori pe care-l au de realizat;

description

cnnc

Transcript of Proiect Vaza Cu Flori

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Data: 26 aprilie 2010

Clasa: II A

Liceul Teoretic Gh. Lazr Avrig

nvtoare: Codrua Trntor

Arie curricular: Educaie tehnologic

Disciplina: Abiliti practice

Unitate de nvare: Activiti cu materiale diverse

Subiect: Vaza de flori

Tip lecie: recapitulare i consolidare

Scop: sistematizarea unor deprinderi tehnice de lucru i recapitularea unor proprieti ale materialelor diverse, folosite n realizarea acestei compoziii combinat;

Obiective operaionale:

Cognitive:

O1: - s asculte textul problematic n vederea deducerii temei leciei;

O2: - s cunoasc proprietile diferitelor materiale i a modului de operare cu fiecare dintre acestea;

O3: - s rezolve rebus-ul ca exerciiu problematic n vederea aflrii tipului de floare pe care trebuie s-l realizeze grupul

O4: - s rezolve exerciiile matematice pentru aflarea numrului de flori pe care-l au de realizat;

O5: - s rezolve exerciii de comunicare (aranjare de litere, ordonare de silabe) n vederea aflrii numrului de flori pe care-l au de realizat;

O6: - s s rspund ntrebrilor despre primvar, folosind cunotine asimilate la cunoaterea mediului; O7: - s interpreteze cntecele cerute: Albinua mea!, Primvara a sosit!;

Afective: O8: - s aprecieze lucrrile celorlalte grupe, sesiznd atu-uri, greeli; O9: - s i trezeasc sentimentul i dorina de ntrajutorare a celor doi copii, pentru a realiza vaza de flori;

Psihomotori:

O10: - s folosesc corect instrumentele i materialele cerute, pentru a evita accidentele sau stricarea acestora; O11: - s realizeze folosind ablon, monede sau desen liber pentru realizarea sarcinilor date;

O12: -s s folosesc tehnici diferite de lucru: ndoire, suprapunere, rsucire; tiere dup contur realizat prin ablon, realizat prin desen liber;

O13: - s-i folosesc cu ndemnare degetele pentru tierea hrtiei, rsucirea ei;

O14: s execute bti din palme sau micri pe cntecul interpretat;

Resurse materiale: foarfec, lipici, hrtie glasat i creponat, lemn de la ascuirea creioanelor, borcan mbrcat n band adeziv de hrtie i pictat

Resurse procedurale: conversaia, conversaia euristic, exerciiul, problematizarea, observaia, demonstraia, nvarea prin descoperire, explicaia, audiia, lectura, asamblarea, interpretarea.

Resurse temporale: 50 min.

Tip activitate: individual, grup, frontal.

Etapele lecieiOb. Activitatea nvtoareiActivitatea elevilorTimp Metode

i procedeeMijloace didacticeTip activitate

Moment organizatoricSe pregtete materialul necesar orei de abiliti practice; se controleaz ca elevii s aib materialele necesare orei.Elevii i pregtesc cele necesare orei de abiliti practice.2 min.Conversaia

Observaia Foarfec

Lipici

Hrtie glasat i creponat

Band adeziv de hrtie Frontal

Captarea ateniei Se va realiza prin citirea unui scurt text problematic.

Text:

Florile din grdin

surdeau mngiate de soare. Elena i Marcel au hotrt s aduc bucuria lor i n cas. Le-au adunat din iarba verde i le-au strns ntr-un buchet. Au ajuns n camer, dar s-au ntristat. nainte cu o zi, cnd s-au jucat, din greeal au spart vaza de flori.

Acum unde s aeze florile dac nu au vaz?

Ce credei i putem ajuta? Cum? Elevii ascult textul.

Elevii dau soluia pentru ai ajuta pe copii, realiznd o vaz de flori.5min.Problematizarea

Audiia

Lectura

Conversaia Text Frontal

Anunarea temei Astzi vom reliza ovaz de flori. Dar m-am gndit a realiza pe grup aceast vaz, folosind materiale diferite, tehnici variate astfel ca la sfritul orei s realizm mai multe vaze de flori din care cei doi copii pot alege pe cea mai reuit.

Se va arta modelul finit, (unul dintre ele ce poate fi realizat). Elevii ascult cu interes.

Elevii observ modelul reinnd idea urmrit n finalizarea obiectului.3min.Explicaia

Conversaia

ObservaiaModel: Vaza pentru floriFrontal

Dirijarea nvrii, realizarea lucrrii - Fiecare grup va primi un rebus din care va afla ce fel de flori vor trebui realizate pentru vaza grupui su. (Anexa 1.)

Crui anotimp aparin aceste flori?

Care este culoarea specific acestui anotimp?

Care sunt lunile de primvar?

Care este srbtoarea important a primverii?

Ce s-a ntmplat cu natura n aceast primvar?

- Pentru a afla cte flori trebiue s realizeze elevii primesc pe grup sarcini diferite de aflare(Anexa 2)

- Fiind o lecie de sistematizare de deprinderi, elevii vor primi pe grup instruciuni de realizare a florilor i de ornare a vazei de flori (Anexa 3).

- Vaza de flori(borcan) a fost mbrcat cu band adeziv de hrtie i n ora de educaie plastic a fost pictat dndu-i un fond dup dorina grupului.

- n timpul lucrului pentru a atenua momentele de agitaie se va propune elevilor s cnte Albinua mea comparndu-le hrnicia cu a acestei insecte.Elevii sunt grupai n ase grupe de lucru.

Elevii primesc rebusul i l rezolv aflndu-i fiecare floarea lui. Citesc soluia gsit.

Elevii rspund la ntrtebri.

Elevii rezolv sarcina i afl numrul de flori pe care l vor realiza.

Elevii primesc sarcinile de lucru, materialele necesare i se apuc de treab. 25minConversaie euristic

Problematizarea

Exerciiul

Problematizarea

Observaia

Conversaia.

nvarea prin descoperire

Rebus

Borcan mbrcat n band adeziv i pictat ntr-o culoare;

Hrtie glasat, creponat

Lemn de la ascuirea creionului

Lipici

Foarfec Grupe de elevi (cte 3 elevi n grup)

Obinerea performanei. Se va realiza un dcor de primvar prin aezarea acestor vaze, produsul finit, cu crengue nflorite.

Elevii aeaz vazele lucrrile celorlali.

5minAsamblare Vaze realizate de elevi

Realizare dcor Cte un elev din grupul de lucru

Evaluarea lucrrilor Se vor aprecia i evalua lucrrile.

Elevii apreciaz lucrrile celorlali.

5minConversaie euristic Frontal

ncheierea activitiiPentru o creare i o ncheiere a activitii se va interpreta un cntec de micare, cntec de primvar.Elevii cnt Primvara a sosit5minInterpretare cntecCntec Primvara a sositFrontal

Anexa I

GRUP I

1. nfloresc pe crengue

2. Anotimp care trezete natura la via

3. n ce lun suntem?

4. Luna n care srbtorim Ziua Mamei

5. Luna florilor este

GRUP II

1. Anotimp care trezete natura la via

2. Flori galbene care apar primvara

3. Martie, aprilie, mai sunt primverii

4. Srbtoarea primverii care a fost

5. Ziua Mamei este n luna ..

GRUP III

1. Insecte cu aripi frumos colorate

2. n ce lun suntem?

3. Cine nclzete cu razele sale?

4. Ziua Mamei este n luna ..

5. Floare ce vestete prima primvara

GRUP IV

1. Ziua Mamei este n luna ..

2. Ce face important buburuza?

3. De Pate se mnnc rosii!

4. Srbtoarea primverii care a fost

5. n ce lun suntem?

GRUP V

1. Insecte cu aripi frumos colorate

2. n ce lun suntem?

3. Cine nclzete cu razele sale?

4. Ziua Mamei este n luna ..

5. Floare ce vestete prima primvara

Anexa 2

GRUP I

Aeaz literele i afl cte lalele trebuie s faci:

T, e, r, i.

..

GRUP II

Afl rezultatul i afl cte panselue trebuie s faci:

100 80 = - 10 = +5 = - 13 =

GRUP III

Afl cte flori suprapuse vei realiza:

937

929

GRUP IVAfl cte flori pe crengue vei realiza :

200 + 112 300 =

GRUP V

Afl cte flori vei realiza gsind silaba potrivit:

se

ce tru

Pa

GRUP I

Sarcini de lucru :

- tiai trei tulpini din verde, le lipii

- facei 3 ptrate colorate, apoi le ndoii i realizai lalele

- tiai prin indoirea hrtiei n dou, trei frunze verzi,

- apoi le lipii, pe vaz, cum dorii. Dac dorii putei tia i iarb din verde.

GRUP II

Sarcini de lucru :

- tiai trei tulpini din verde, le lipii

- decupai trei cercuri verzi, apoi le tiai n jumtate i facei frunze lipindu-le pe vaz

- decupai pentru panselue trei cercuri nchise de culoare i dou deschise de culoare daschise, apoi le lipii. A doua panselu putei folosi alt culoari.

- n mijloc aezai un ghemotoc de culoare galben.

GRUP II

Sarcini de lucru :

- tiai trei tulpini din verde, le lipii

- decupai prin folosirea ablonului trei flori mari i trei flori mici.

- lipii n mijloc floarea mare de cea mic i un mijloc galben

- tiai prin indoirea hrtiei n dou, trei frunze verzi

GRUP IV

Sarcini de lucru :

- rsucii hrtia creponat pentru a forma crengue i le lipii pe vaz

- decupai cu ajutorul ablonului i prin suprapunere 12 flori de aceasi culoare. Le lipii unde vrei voi. Le aezai n mijloc ghemotoace galbene.

- dac dorii putei face cteva frunzulie, mici.

GRUP V

Sarcini de lucru :

-rsucii hrtia i formai patru tulpini pe care le lipii pe vaz

- lipii floarea din lemnul creioanelor

- realizai frunze din hrtie creponat, rsucind-o puin.

- dac avei timp pictai florile din lemn.

GRUP ul VI:

- vor lucra difereniat, fiind copii cu ritm lent de lucru.

Vor avea de colorat i apoi de decupat flori tipizate.