proiect didactic consiliere si orientare).pdf

4
1 MINISTERUL EDUCAŢIEI ȘI CERCETĂRII ȘTIINȚIFICE INSPECTORATUL ŞCOLAR AL JUDEŢULUI ALBA CENTRUL ȘCOLAR DE EDUCAȚIE INCLUZIVĂ ALBA IULIA Str. T. Vladimirescu, nr. 39 cod. 510207, tel. 0258819383, fax 0258819383 e-mail: [email protected] PROIECT DIDACTIC DATA: 02.03.2015 ȘCOALA: CENTRUL ȘCOLAR DE EDUCAȚIE INCLUZIVĂ, ALBA IULIA CLASA: a VII-a deficiențe grave PROFESOR PSIHOPEDAGOGIE SPECIALĂ: Zdrenghea Ioana Cristina OBIECTUL: Consiliere și orientare SUBIECTUL: Meserii și ocupații – Joc de rol TIPUL LECŢIEI: mixtă SCOP: Cunoașterea tipurilor de meserii și a importanței lor. OBIECTIVE CADRU: Dezvoltarea capacităţii de valorizare maximă a potenţialului elevilor. OBIECTIVE DE REFERINȚĂ: Exersarea comunicării verbale şi nonverbale cu caracter aplicativ joc de rol Exersarea vocabularului, utilizând corect cuvintele sau expresiile însuşite Formarea şi educarea capacităţii de autocunoaştere şi a cunoaşterii celorlalţi Identificarea şi afirmarea preferinţelor, a intereselor pentru diferite profile ocupaţionale

Transcript of proiect didactic consiliere si orientare).pdf

  • 1

    MINISTERUL EDUCAIEI I CERCETRII TIINIFICE INSPECTORATUL COLAR AL JUDEULUI ALBA

    CENTRUL COLAR DE EDUCAIE INCLUZIV ALBA IULIA Str. T. Vladimirescu, nr. 39 cod. 510207, tel. 0258819383, fax 0258819383 e-mail: [email protected]

    PROIECT DIDACTIC

    DATA: 02.03.2015

    COALA: CENTRUL COLAR DE EDUCAIE INCLUZIV, ALBA IULIA

    CLASA: a VII-a deficiene grave

    PROFESOR PSIHOPEDAGOGIE SPECIAL: Zdrenghea Ioana Cristina

    OBIECTUL: Consiliere i orientare

    SUBIECTUL: Meserii i ocupaii Joc de rol

    TIPUL LECIEI: mixt

    SCOP: Cunoaterea tipurilor de meserii i a importanei lor.

    OBIECTIVE CADRU:

    Dezvoltarea capacitii de valorizare maxim a potenialului elevilor.

    OBIECTIVE DE REFERIN:

    Exersarea comunicrii verbale i nonverbale cu caracter aplicativ joc de rol

    Exersarea vocabularului, utiliznd corect cuvintele sau expresiile nsuite

    Formarea i educarea capacitii de autocunoatere i a cunoaterii celorlali

    Identificarea i afirmarea preferinelor, a intereselor pentru diferite profile ocupaionale

  • 2

    OBIECTIVE OPERAIONALE:

    Obiectve cognitive:

    - s neleag semnificaia global a unui mesaj audiat/ transmis

    - s recunoasc o meserie dup obiectele/instrumentele folosite i dup imagini;

    - s formuleze rspunsuri legate de situaii de via, ntmplri, texte citite

    - s argumenteze de ce i-ar plcea s fac o anume meserie atunci cnd va fi mare;

    Obiective psihomotorii:

    - s-i dezvolte aptitudinea de coordonare oculo-manual

    - s antreneze musculatura fin a minilor/degetelor

    - s adopte o poziie corect n banc

    Obiective afective:

    - s se implice, cu plcere i interes, la toate etapele leciei;

    - s se bucure de rezultatele muncii depuse;

    - s i cultive ncrederea n forele proprii;

    Durata: 25-30 minute

    Strategii didactice:

    METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, observaia, aprecierea verbal.

    FORME DE ORGANIZARE: frontal ,individual.

    MIJLOACE DIDACTICE: imagini, fie de lucru, joc didactic Potrivete meseria

  • 3

    Etapele leciei Strategia didactic Activitatea elevilor Metode i procedee Mijloace didactice

    1.Moment

    organizatoric

    Se pregtesc materialele pentru

    nceperea activitii.

    Se asigur un climat propice pentru

    buna desfurare a activitii.

    Se pregtesc pentru lecie.

    Conversaia

    2.Captarea ateniei Prezint elevilor jocul Potrivete meseria. Fiecare elev va primi cteva meserii pe care vor trebui s le potriveasc cu instrumentele/ uneltele potrivite.

    Ascult i sunt ateni

    Potrivesc meseriile.

    Conversaia Explicaia

    Jocul didactic

    Potrivete mesesria

    3.Anunarea temei

    Se anun subiectul leciei i obiectivele nvrii. Astzi vom afla mai multe despre meserii i importana lor. i solicit pe elevi s m ajute s potrivim pe o plan imagini cu aciuni potrivite meseriilor indicate.

    Sunt ateni la cele prezentate

    Lipesc imaginile potrivite

    Conversaia

    Observaia

    Imagini

    Lipici

    4.Desfurarea

    activitii

    Elevii vor juca roluri potrivite unor

    meserii Ghicete meseria. Elevii vor extrage cte un jeton i vor trebui s indice prin gesturi sau expresii meseria din imaginea de

    pe jeton la nevoie, elevii vor fi ndrumai. Ceilali elevi vor trebui s ghiceasc meseria. Vom discuta despre importana meseriilor.

    Ascult instruciunile.

    Urmresc gesturile

    colegilor i ghicesc

    meseria.

    Discut despre importana

    meseriilor.

    Conversaia

    Explicaia

    Imagini

    5.Evaluarea La final, elevii vor discuta despre

    meseriile pe care ar dori s le aib

    Discut liber. Conversaia

  • 4

    performanei. cnd vor deveni aduli. Observaia

    Aprecierea verbal

    6.ncheierea activitii Se fac aprecieri finale asupra

    modului n care au participat elevii

    la activitatea desfurat. Vor fi

    oferite recompense.

    Ascult aprecierile.

    Primesc recompense.

    Aprecierea verbal