Proiect didacti1

15
Proiect didactic Disciplina: Informatica Clasa: a IX-a Data: 24.02.2011 Durata: 45 min Profesor: Ababii Cristina Subiectul lecţiei: Instrucţiunea de atribuire Tipul lecţiei: lecţie de structurare a cunoştiinţelor Obiectivul cadru: - aplicarea instrucţiunii de atribuire la explicarea programelor elaborate în Pascal; Obiective operaţionale: La sfîrşitul lecţiei elevul va fi capabil:

description

.............

Transcript of Proiect didacti1

Proiect didacticDisciplina:InformaticaClasa: a IX-aData: 24.02.2011Durata: 45 minProfesor: Ababii CristinaSubiectul leciei: Instruciunea de atribuireTipul leciei: lecie de structurare a cunotiinelorObiectivul cadru:-aplicarea instruciunii de atribuire la explicarea programelor elaborate n Pascal;Obiective operaionale:La sfritul leciei elevul va fi capabil: Ob1.s explice n mod corect ce presupune execuia unei instruciuni de atribuire fr ajutorul manualului ;Ob2.s explice situaiile n care variabila i rezultatul expresiei snt compatibile din punctul de vedere al atribuirii cu ajutorul manualului ;Ob3.s aleag care din instruciunile propuse de profesor fcute n baza unor declaraii snt corecte, obiectivul va fi considerat atins dac va alege 4 instruciuni din 5 corecte ;Strategii didactice:Metode si procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, problematizarea, lucru cu fiaMijloace de nvmnt: calculator, proiector, manual, fie de lucru, limbajul de programare PascalBibliografie:1.Anatol Gremalschi, Iurie Mocanu, Ion Spinei Informatica, Manual pentru clasa a IX-a, editura tiinaEtapele lecieiObiectiveActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorStrategii didacticeTimp

1.Momentul organizatoricSalut elevii.ntreb:Cum dispoziia astzi?Verific prezena elevilorElevii m salut.mi rspund la ntrebare.Elevii se pregtesc pentru lecie.3 min

2.Comunicare temei noi i trezirea intersului fa de noua lecieLimbajul de programare Pascal este limbajul care l studiai la momentul de fa i cnd lucrai n acest limbaj este nevoie de a opera cu variabilele care la rndul lor au nite valori. Deoarece nu putem lucra direct cu valorile acestor variabile apare necesitatea de a atribui valorile date unor variabile. Astfel n cadrul programului se lucreaz doar cu variabilele care au un nume scurt i cteodat sugestiv.Cu variabilele se lucreaz mai simplu deoarece fie valoarea acesteia este un numr mare, fie este o expresie. De aceea pentru a ne uura lucrul cu programele astzi vom studia temaInstruciunea de atribuireElevii ascult cu atenie i noteaz tema nou n caiet.Conversaia3 min

3.Activitatea de predareOb1Pentru nceput i pentru ca s v fie clar trebuie s v art ce form are instruciunea de atribuire. Scriu la tabl forma instruciunii respective::=Evident c n aceast instruciune are loc o execuie. Execuia unei instruciuni de atribuire presupune:1.Evaluarea expresiei din partea dreapt;2.Atribuirea valorii obinute variabilei din partea stng;Ca s v fie mai clar v voi prezenta cteva exemple:a:=7;am atribuit cifra 7 variabileiab:=a+5;variabileibi s-a atribuit o expresie care trebuie evaluat.x:=(ay);variabileixde asemenea i s-a atribuit o expresie de tip Boolean care trebuie evaluatp:=notx;prin prezena cuvntuluinotobservm c variabilei p dup evaluarea expresie ce i se atribuie o valoare de tip booleanc:=M;variabileici se atribuie o liter a alfabetului.Trebuie s reinem c simbolul := se citeteatribuirei desemneaz o atribuire i nu trebuie confundat cu operatorul de relaie = (egal). O atribuire are loc dac variabila i rezultatul evalurii expresiei snt compatibile din punct de vedere al atribuirii. n caz contrar se va produce o eroare. Variabila i rezultatul evalurii expresiei snt compatibile din punctul de vedere al atribuirii dac este adevrat una din urmtoarele afirmaii:1.Variabila i rezultatul evalurii snt de aceleai tipuri;2.Tipul rezultatului este un subdomeniu al tipului variabilei;3.Ambele tipuri snt subdomenii ale aceluiai tip, iar rezultatul este n subdomeniul variabilei;4.Variabila este de tipreal, iar rezultatul de tipintegersau un subdomeniu al acestuia.Elevii ascult i i fac notie.Elevii noteaz exemplele n caiet.ExplicaiaDemonstrarea15 min

4.Consolidarea materialului nou n practicOb2Pentru exemplificare vom examina programul de la pagina 77.Analizm mpreun cu elevii programul i le propun cteva ntrebri pe baza programului respective.De ce atribuirea i:=k; din program va fi corect pentru 1