PROIECT de LECTIE.scaderea in Concentrul 0-20

12
PROIECT DE LECTIE Profesor: Nan Anca Elena Şcoala : Colegiul National “Doamna Stanca”Fagaras Data: Clasa : a IV-a Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii Obiectul: Matematică Unitatea de învăţare: Scaderea in concentrul 0-20 Tema lecţiei: consolidare Durata: 50 min Obiective de referinţă: OR1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcule specifice matematicii:

Transcript of PROIECT de LECTIE.scaderea in Concentrul 0-20

PROIECT DE LECTIE

Profesor: Nan Anca Elenacoala : Colegiul National Doamna StancaFagarasData: Clasa : a IV-aAria curricular: Matematic i tiine ale naturiiObiectul: MatematicUnitatea de nvare: Scaderea in concentrul 0-20Tema leciei: consolidareDurata: 50 min

Obiective de referin:OR1. Cunoaterea i nelegerea conceptelor, a terminologiei i a procedurilor de calcule specifice matematicii: OR2. Dezvoltarea capacitii de explorare/investigare i de rezolvare a problemelorOR3. Manifestarea interesului pentru folosirea tehnologiilor informaiei n studiul matematicii.

Obiective operaionale:a) cognitive

OC1. Sa efectueze scaderi cu numere naturale in concentrul 0-20 fara trecre peste ordin( 1 si 5)OC2. S verbalizeze n mod constant modalitile de calcul folosite n operaii i probleme simple care implic adunarea

OC3 S rezolve probleme care presupun o singur operaie dintre cele nvate

b) afective

OA1. Elevii s fie ateniOA2. S participe cu interes la lecieOA3. S manifeste curiozitate i creativitate n rezolvarea sarcinilor propusec) psiho-motorii

OP1. S aeze corect n paginOP2. S scrie lizibil n caiete i pe tablStategii didactice:a) metode i procedee folosite: conversaia, observaia sistemica, explicaia, puzzele cu numereb) mijloace de realizare: caietul , puzzele.c) forma de organizare: frontal, individual , orala

ETAPELE LECIEI OBIECTIVECONINUT I SARCINI DE INSTRUIRESTRATEGII DIDACTICEMETODE DE EVALUARE

ACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

1. Momentorganizatoric

OA1OA2- Aerisirea salii ce clasa - Pregtirea leciei cu cele necesare

- Se pregtesc pentru lecie.Conversaia

2.Verificarea cunostintelor dinlectiile anterioare(10 min) OA2 OA3-Se verifica daca elevii au inteles notiunile din lectiile anterioare.- Elevii raspund la intrebarile profesoruluiConversatia

Verificarea prin sondaj

3.Anunarea temei si a obiectivelor (3min ) OA3 Astazi la ora de matematica vom vorbi despre Adunarea numerelor in concentrul 0-20

-Noteaz subiectul leciei pe caiet i sunt ateni la obiectivele anunate

ConversaiaExplicatiaObservaresistematic

4.Dirijarea invatarii(15 min)OC1OC2OC3

Voi face o sinteza teoretica a operatiei de adunare.Profesoara propune exercitii orale cu scaderi in concentrul 0-20 pe baza intuitiv- actionala.Ofer elevilor fisa de lucru.

Elevii sunt atenti si noteaza pe caiete.

ConversatiaMunca independentaExplicatia

Observaresistematic

5.Intensificarea retinerii si asigurarea transferului(13 min)

OP1OP2Elevii vor efectua tabla scaderii in concentrul 0-20Adunari cu 1,2, 3, 4,5,6, 7, 8, 9, 10, Elevii participa activ la rezlvarea exercitiilor prezentate la tabla notand eventualele observatii sau idei in caiete.Conversatia si Explicatia Observaresistematic

6. Evaluarea performantei(5 min)OC1OC2OC3Se fac aprecieri recomandari, notarea elevilor care s-au remarcat la lectie.-Isi fac autocorectarea folosind fise de lucru.ConversatiaAprecierea verbal

7. Tema pentru acastaPreimesc o fisa de lucru ca tema pentri acasa.Converatia

FI DE LUCRU1. Calculeaz!10+ 4= 12- 2= 1+ 2+ 3+10= 20- 1- 2- 3- 4=10+ 7= 18- 8= 5+ 5+ 0+10= 19- 5- 4- 3- 2= 6+10= 11- 1= 1+ 3+ 3+10= 18- 2- 1- 5- 4= 5+10= 13- 3= 4+ 6+ 0+10= 17- 5- 2- 6- 1=2. Completeaz tabelul!a11101610151412

3+a

a1613191518142017

a-3

3. Calculeaz i descoper valorile steluelor!

10 +2 +5 -3 +1 -5 +6 +4

4. Descompune pe 15, 17, 13, 19 i 11 dup modelul:ZU = Z + U + UEx: 16= 10+ 4+ 2

Fisa de lucru

1. Calculeaza:13 + 6 = 17 12 = 10 + 5 = 17 4 = 12 + 6 + 1 =19 10 = 4 + 11 = 18 7 = 2 + 10 = 19 5 4 = 3 + 14 = 9 8 = 5 + 12= 13 3 = 12 10 + 6 = 2. Completeaza: 18 = 12 6 + = 17 + 14 = 18 15 = 3 10 = 16 + 3 = 17 15 = 3 15 = 2 4 = 19 16 = + 3

3. Afla termenul necunoscut:

6 + a = 18 a 14 = 1 19 a = 14 a = . a = a = .a = . a = .. a = .V: .. V: . V: ..

4. Scrie cte doua exerciii de adunare i doua de scadere folosind numerele date: 3, 19, 16 17, 2, 15___________ ___________ _____________ ________________________ ___________ _____________ _____________

5. Marete cu 6 numerele: 4, 12, 10, 11:_____________ _____________ ______________ ____________

6. Afla numerele cu 12 mai mici dect: 15, 19, 13, 12: _____________ _____________ ______________ _____________

7. Micoreaza suma numerelor 4 i 13 cu 7. ______________________________________

8. n gradina sunt 18 lalele. Florin a cules 5 lalele pentru mama lui. Cte lalele au ramas n gradina? Rezolvare Raspuns: ..9. Ion are n ograda lui 12 gaini, 2 cocoi i 5 gte.Cte pasari are Ion n total?

Rezolvare

. Raspuns: