euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi...

21
PROIECT DIDACTIC Şcoala Specială cu cls. I-VIII Arad Data: 25.01.2007 Clasa a VI a B Aria curriculară: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE Disciplina: MATEMATICĂ Conţinutul: Adunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare şi consolidare Obiective de referinţă: 1.3 să efectueze operaţii de adunare şi de scădere în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste ordin; 2.6 să rezolve probleme care presupun o singură operaţie dintre cele învăţate; 2.7 să formuleze oral exerciţii şi probleme cu numere de la 0 la 10.000. Obiective operaţionale: O 1 – să rezolve corect adunări şi scăderi cu numerele naturale din concentrul 0 – 10000; O 2 – să calculeze corect şiruri de adunări ; O 3 – să opereze cu noţiunile matematice învăţate: termeni, sumă, descăzut, scăzător, diferenţă O 4 – să rezolve probleme cu o singură operaţie; O 5 – să compună probleme după exerciţii date; O 6 – să rezolve individual exerciţii şi probleme asemănătoare celor lucrate frontal;

Transcript of euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi...

Page 1: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Specială cu cls. I-VIII AradData: 25.01.2007Clasa a VI a BAria curriculară: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢEDisciplina: MATEMATICĂConţinutul: Adunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare şi consolidare

Obiective de referinţă:1.3 să efectueze operaţii de adunare şi de scădere în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste ordin;2.6 să rezolve probleme care presupun o singură operaţie dintre cele învăţate;2.7 să formuleze oral exerciţii şi probleme cu numere de la 0 la 10.000.

Obiective operaţionale:O1 – să rezolve corect adunări şi scăderi cu numerele naturale din concentrul 0 – 10000;O2 – să calculeze corect şiruri de adunări ;O3 – să opereze cu noţiunile matematice învăţate: termeni, sumă, descăzut, scăzător, diferenţă O4 – să rezolve probleme cu o singură operaţie;O5 – să compună probleme după exerciţii date;O6 – să rezolve individual exerciţii şi probleme asemănătoare celor lucrate frontal;O7 – să scrie corect cifrele şi exerciţii, respectând poziţia corectă a corpului în timpul scrierii;O8 – să participe cu interes la lecţie.Rezultate aşteptate:¤ ordonarea şi sistematizarea cunoştinţelor privind rezolvarea adunărilor şi scăderilor în concentrul 0 – 10000;¤ operarea cu terminologia matematică specifică;¤ dezvoltarea rapidităţii de calcul;¤ aplicarea informaţiilor dobândite în situaţii concrete de viaţă.

Page 2: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare

Resurse:● metodologice: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, problematizarea, aprecierea verbală şi prin notare;● materiale: fişe de lucru, personalizate cu elemente din povestea Scufiţa Roşie; ● umane: numărul elevilor – 9.

Forme de activitate: frontală, individuală, pe grupeDurata lecţiei : 45 minute

ETAPELE LECŢIEI

OB.

OP.

ORGANIZAREA SITUATIILOR DE INVATARERESURSE/METODEACTIVITATEA PROPUNATORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

- I - -II- -III - - IV - - V -1. Moment organizatoric

Asigur condiţiile necesare desfăşurării in bune condiţii a lecţiei cerând elevilor să pregătească materialele necesare, să-şi corecteze poziţia in bancă şi să păstreze ordinea şi disciplina. Împart clasa în trei grupe, urmând ca în timpul desfăşurării lecţiei fiecare grupă să îşi aleagă un nume.

Îşi pregătesc, caietele, îşi corectează poziţia în bancă.

Exerciţiul organizatoric

2.Captarea atenţiei

Voi citi elevilor câteva fragmente din diferite poveşti.Cer elevilor să recunoască poveştile. Cu care dintre aceste poveşti ne-am ,,jucat” în orele trecute la matematică? Cu care poveste nu ne-am ,,jucat”? Voi prezenta personajele acestei poveşti

Recunosc poveştile.

Răspund la întrebare.

Scufiţa Roşie

-fragmente din diferite poveşti-lectura

- conversaţia-jocul didactic

3.Enunţarea temei şia obiectivelor

Anunţ elevii că în această lecţie vor efectua exerciţii care presupun operaţii de adunare, scădere probleme şi jocuri matematice.

Reţin obiectivele enunţate de învăţatoare.

Ascultă cu atenţie.

- expunerea

-frontal

Page 3: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare

Vom organiza şi un concurs, pentru aceasta va trebui să ajutăm personajul principal din povestea cu care ne vom « juca » astăzi. Fiecărei flori culese de către Scufiţa roşie îi va corespunde câte o fişă cu exerciţii.

4. Dirijarea învăţăriişi obţinerea performanţelor

O1

O3

O8

Să ne imaginăm că petrecem o zi împreună cu acest personaj. Pe fiecare floare culeasă de către Scufiţa Roşie se află câte un exerciţiu sau câte o problemă, pe care fata va trebui să le rezolve. Astfel va afla şi lupul dacă ea este o fată deşteaptă. Matematica e grea iar fata e mică şi eu vă propun ca voi să fiţi ajutoarele sale, nu înainte , însă, de a răspunde la câteva întrebări, pentru a-i demonstra Scufiţei că voi sunteţi buni la matematică. (anexa 1)

Reprezentanţii fiecărei echipe extrag câte o fişă.

Fiecare elev va răspunde la câte o întrebare. Dacă răspunsul este corect se va acorda un punct echipei din care face parte.

- pe grupe

- pe grupe

- fişe de lucru

- concurs

-exerciţiul

- problematiza-rea

-pe grupe

O1

O3

Pe prima floare se află un exerciţiu de descompunere a numerelor în mii, sute, zeci şi unităţi.(anexa 2)

Elevii rezolvă fişa pe grupe. Fiecărui elev din grupă îi corespunde un număr de descompus.

O1

O3

A doua floare este pasionată de operaţiile de adunare şi acădere, de aceea propune spre rezolvare o fişă cu exerciţii.(anexa 3)

Rezolvă exerciţiile

O1 Florii numărul 3 îi place foarte mult să afle termenul necunoscut. Ea a pregătit o fişă cu exerciţii.(anexa 4)

Rezolvă exerciţiile.

O1

O7

O8

Ce de-a patra floare vrea să o încurce pe Scufiţă şi îi dă să rezolve exerciţii cu mai multe variante de răspuns. Ea trebuie să taie răspunsurile greşite (Anexa 5)

Fiecare grupă va rezova câte 3 exerciţii.

Page 4: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare

-problematizarea

O1

O7

Floarea a cincea este mai indulgentă, ea îi dă spre rezolvare exerciţii simple de adunare şi scădere (Anexa 6)

Fiecare echipă ezolvă câte 2 operaţii.

O4

Cea de-a ţasea floare este curioasă să afle dacă Scufiţa ştie să rezolve şi probleme. ( Anexa 7)

Fiecare grupă va rezolva câte 2 probleme.

O5

Ultima floare, pasionată şi ea de matematică îi cere să compună o problemă după un exerciţiu dat. (Anexa 8)

Fiecare grupă va alcătui o problemă după exerciţiul dat.

5. Asigurarea retenţiei şi a transferului

Voi calcula punctajul pentru fiecare echipă şi voi stabili locul pe care îl ocupă fiecare. În funcţie de locul ocupat vor primi note. Se fac aprecieri asupra felului în care au răspuns pe parcursul lecţiei.

Elevii ascultă aprecierile. -aprecierea verbală şi prin notare

Page 5: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare
Page 6: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare
Page 7: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare
Page 8: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare

Fişa nr. 6

9866-7852=

3413+1294=

7127+1163=

Page 9: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare

Fişa nr. 6 Fişa nr. 6

9866-7852= 9735-3211=

3413+1294=

7127+1163=

8966-2356= 4521-1214=

Page 10: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare

Fişa nr.2

Descompune numerele: 7953 2431 3552 în mii, sute, zeci şi unităţi. 7953=……………………………. 2431……………………………… 3552=…………………………….

Fişa nr.2

Descompune numerele: 7953 2431 3552 în mii, sute, zeci şi unităţi. 7953=……………………………. 2431……………………………… 3552=…………………………….

Fişa nr.2

Descompune numerele: 7953 2431 3552 în mii, sute, zeci şi unităţi. 7953=……………………………. 2431……………………………… 3552=…………………………….

Page 11: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare

Fişa nr.3

4352+3254=

7899-4217=

5117=2314=

Fişa nr.3

4352+3254=

7899-4217=

5117=2314=

Fişa nr.3

4352+3254=

7899-4217=

5117=2314=

Page 12: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare

Fişa nr. 4 Fişa nr. 4

Aflaţi termenul necunoscut: Aflaţi termenul necunoscut:

a + 5712 =8799 1352+a = 9962 a + 5712 =8799 1352+a = 9962

Fişa nr. 4

Aflaţi termenul necunoscut:

a + 5712 =8799 1352+a = 9962

Page 13: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare

Fişa nr 5 Fişa nr 5

Taie rezultatele greşite: Taie rezultatele greşite:

7254-2044= 2998 9933 5210 199+7200= 6590 9850 7399 3953+2056= 4567 6009 3845 5722- 5310= 5957 412 1214 5568-3244= 2324 7815 3802 211 +7750= 7961 7658 7922

Fişa nr 5

Taie rezultatele greşite:

7254-2044= 2998 9933 5210 3953+2056= 4567 6009 3845 5568-3244= 2324 7815 3802

Page 14: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare

Fişa nr. 7

1) Mihaela avea 3789 de lei. Ea îi dă mamei sale 2223 de lei. Câţi lei mai are acum Mihaela?

Rezolvare:

R:......................

Fişa nr. 7

1) Mihaela avea 3789 de lei. Ea îi dă mamei sale 2223 de lei. Câţi lei mai are acum Mihaela?

Rezolvare:

R:.......................

Fişa nr. 7 1) Mihaela avea 3789 de lei. Ea îi dă mamei sale 2223 de lei. Câţi lei mai are acum Mihaela?

Rezolvare: R:.......................

Page 15: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare

Fişa nr. 8

Compune o problemă după următorul exerciţiu:

2515+4175=

Fişa nr. 8

Compune o problemă după următorul exerciţiu:

2813+4146=

Fişa nr. 8

Compune o problemă după următorul exerciţiu:

3243+3415=

Page 16: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare

ANEXA 1

1) Numerele care se adună se numesc … 3) Rezultatul adunării se numeşte … 4) Numărul din care se scade se numeşte….. 5) Semnul matematic folosit la operaţia de scădere se numeşte… 6) Semnul matematic folosit la operaţia de adunare se numeşte … 7) Rezultatul scăderii se numeşte…. 8) La numărul 2345, cifra 2 reprezintă cifra… 9) Minus este semnul operaţiei de…

Page 17: euinvat.bluepink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewAdunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare