Proiect de Lectie.dirigentie

23
Proiect de lectie Instituţia: Gimnaziul Alexeevca Profesor: Motelică Elena Disciplina: Diriginţie Clasa a VII-a Data: 25. 02. 2013 Tema: “Comportamentul adecvat. Bunele maniere.” Tipul lecţiei: combinată Obiective operaţionale: O 1 - să comunice în baza subiectului propus; O 2 – să distingă calităţile unui comportament adecvat în raport cu un comportament inadecvat; O 3 – să explice rolul bunelor maniere; O 4 – să participe activ în cadrul sarcinilor realizate, manifestînd interes şi exprimare liberă a opiniilor; Metode şi procedee: conversaţia dirijată, ciorchinele, jocul didactic, “Cutia cu surpriză”, mozaicul, rebusul, studiul de caz, problematizarea, graficul T. Mijloace de învăţămînt: cutia, căţeluşul, fişe cu întrebări, planşe, plicuri. Resurse bibliografice: www. youtube .com/watch?v=WvdYqBTyx38 , http://www.youtube.com/watch?v=BEDAQjNILVU ; www.didactic.ro

Transcript of Proiect de Lectie.dirigentie

Page 1: Proiect de Lectie.dirigentie

Proiect de lectie

Instituţia: Gimnaziul Alexeevca

Profesor: Motelică Elena

Disciplina: Diriginţie

Clasa a VII-a

Data: 25. 02. 2013

Tema: “Comportamentul adecvat. Bunele maniere.”

Tipul lecţiei: combinată

Obiective operaţionale:

O1 - să comunice în baza subiectului propus;

O2 – să distingă calităţile unui comportament adecvat în raport cu un comportament inadecvat;

O3 – să explice rolul bunelor maniere;

O4 – să participe activ în cadrul sarcinilor realizate, manifestînd interes şi exprimare liberă a

opiniilor;

Metode şi procedee: conversaţia dirijată, ciorchinele, jocul didactic, “Cutia cu surpriză”,

mozaicul, rebusul, studiul de caz, problematizarea, graficul T.

Mijloace de învăţămînt: cutia, căţeluşul, fişe cu întrebări, planşe, plicuri.

Resurse bibliografice: www. youtube .com/watch?v=WvdYqBTyx38 ,

http://www.youtube.com/watch?v=BEDAQjNILVU; www.didactic.ro

Demersul didactic

Etapele

lecţiei

Activitatea dirigintelui Actvitatea

elevilor

Metode şi

procedee

Mijloace

de

învăţămîn

t

Evocarea

Moment organizatoric:

Stabilirea ordinei şi disciplinei.

Verificarea absenţei.

Interogarea temei de acasă.

Pregătesc cele

necesare

desfăşurării

Comunicarea

Page 2: Proiect de Lectie.dirigentie

Captarea atenţiei:

Prezint elevilor o cutie şi le propun unora să o ţină

în mînă ghicind ce se află în ea.

Prezint surpriza ce se afla în cutie: un căţeluş cu

capul pansat.

Îndemn elevii să-l ia în mîini, să-l mîngîie şi să-i

adreseze un cuvînt frumos.

- Ce aţi făcut nu demult?

- Cuvintele adresate de voi au fost în

concordanţă cu situaţia căţeluşului?

- De ce aţi dat dovadă în asemenea situaţie?

- Voi aţi întîlnit astfel de cazuri? Cum aţi

procedat?

Propun să se împartă în trei grupe pentru a rezolva

rebusul cu scopul de a descoperi tema lecţiei.

I grup – Comportament (Anexa 1)

lecţiei.

Anunţă

prezenţa.

Citesc eseul

pregătit acasă.

Intuiesc

surpriza.

Iau căţeluşul

în mîină şi îi

adresează cîte

un cuvînt:

drag, milos,

sărman,

scump...

Am fost

alături de

sănătatea lui.

De bună

educaţie, de

omenie,

Dau exemple

de situaţii.

Se grupează şi

rezolvă

rebusul.

Jocul didactic

Cutiuţa cu

surpriză

Descoperirea

Situaţia de

problemă

Conversaţia

dirijată

Rebusul

Cutia

Căţeluşul

Anexa 1

Anexa 2

Anexa 3

1 C o p i l

2 O m

3 M e m o r i e

4 a P t

5 O m e n i e

6 R ă u t a t e

7 T i m i d

8 A m a b i l

9 M i l o s

10 E m o t i v

11 N o r o c

12 T a l e n t

Page 3: Proiect de Lectie.dirigentie

II grup – Maniere (Anexa 2)

M a t u r

s c o A l ă

î N v ă ț a r e

I n v i d i e

E l e v

R e g u l i

d E s t i n

III grup – Adecvat (Anexa 3)

S A N Ă T A T E

D E L I C A T

R E A L

Ș C O L A R

V O I N Ț Ă

M A N I E R Ă

S T R Ă D U I N Ț Ă

Solicit intuirea temei după cuvintele marcate.

Anunţ tema lecţiei: “Eticheta unui comportament

adecvat.

Bunele maniere.”

Familiarizez elevii cu obiectivele lecţiei prin poezia

alcătuită:

Afară e o vreme tristă

Dar nu vreau să fiu pesimistă.

La şcoală cu drag am venit,

De lecţie m-am pregătit.

Ora de dirigenţie

O realizez cu multă bucurie.

Voi veţi avea de aflat

Ce e un comportament adecvat.

În jur veţi avea doar plăcere

De veţi demonstra bune maniere.

Intuiesc tema

lecţiei.

Scriu tema în

caiet.

Ascultă poezia

şi deduc

obiectivele.

Descoperirea Caietul

Page 4: Proiect de Lectie.dirigentie

Un copil bine educat.

Oriunde e lăudat.

Vă doresc succes în toate

Şi-o furtunoasă activitate!

Realizare

a sensului

Propun de a se comenta citatul (scris pe tablă):

“Dacă nu putem fi buni, măcar să încercăm să fim

politicoşi.”

(N.Steinhardt)

- În clasa noastră sînt asemenea persoane? Ce

le propuneţi?

- Ce înţelegeţi prin noţiunea comportament,

manieră?

- Daţi exemple de bune maniere.

Orice om trebuie să accepte că bunele maniere nu

sînt inutile, ele contribuie la formarea noastră, la

bucuria de a trăi printre oamenii civilizaţi.

O purtarea aleasă, corectă în familie, la şcoală, pe

stradă. În ospeţie îi determină pe ceilalţi să te

considere o persoană manierată.

- Scrieţi, fiecare, cîte o calitate bună unui

comportament adecvat, apoi o lipiţi pe

planşa anexată pe tablă. (Anexa 4)

Toate aceste calităţi bune sînt indispensabile unui

copil bine crescut, unei persoane manierate. O

asemenea persoană reprezintă un model pentru cei

din jur, pentru că îşi organizează viaţa după anumite

reguli pe care le respectă întotdeauna.

Contrar calităţilor bune, cunoaşteţi, că sînt şi

Comentează

citatul

exprimîndu-şi

liber

gîndurile.

Comportamen

t – conduită,

modalitate de

a acţiona în

diverse

situaţii:

Manieră –

mod de

comportare

corectă.

Dau exemple

de bune

maniere.

Scriu fiecare

cîte o calitate

pe foiţa

adezivă

primită

(expresia

feţei), apoi o

lipesc la

planşa anexată

pe tablă.

(blîndeţea,

Comentariul

Discuţie dirijată

Ciorchinele

Ciorchinele

Conversaţia

dirijată

Foiţele

adezive

(expresie a

feţei).

Anexa 4

Foiţe

(nouraşi)

Anexa 5

Page 5: Proiect de Lectie.dirigentie

calităţi rele.

- Notaţi fiecare, (pe nouraşul primit), cîte o

calitate rea unui comportament adecvat şi o

lipiţi pe planşa fixată la tablă. (Anexa 5)

- De unde puteţi învăţa bunele maniere?

- De la ce vîrstă?

- Unde putem da dovadă de ele?

Solicit împărţirea clasei în două echipe pentru a nota

regulile ce trebuie respectate: (Anexa 6)

I echipă – acasă;

II echipă – la şcoală.

( Completez răspunsul elevilor cu reguli

adăugătoare). (Anexa 7)

- Cineva respectă întotdeauna aceste reguli,

ori ocazional?

În societatea noastră există trei tipuri de categorii

de oameni:

I categorie – respectă întotdeauna cu stricteţe codul

bunelor

maniere;

II categorie – cunosc codul de conduită, dar nu-l

respectă din

diverse motive;

III categorie – sînt lipsiţi de maniere fiindcă trăiesc

într-un mediu

nefavorabil, nu au o educaţie

adecvată.

- Voi în care categorie vă plasaţi?

Argumentați-vă opțiunea.

Împart celor trei grupe o poezie secţionată pentru a o

aranja la forma iniţială cu scopul descoperirii “Celor

10 reguli elementare.” (Anexa 8)

Se discută asupra conținutului poeziei.

Ofer fişele de lucru pentru a completa cu reguli de

comportare;

I grup – la masă; (Anexa 9)

II grup - pe stradă; (Anexa 10)

III grup - gesturile cu mîina. (Anexa 11)

Completez alte regului. (Anexa 12)

bunătatea,

toleranţa,

bunul simţ,

sinceritatea,

înţelepciunea,

înţelegerea,

amabilitatea,

politeţea,

etc...)

Scriu cîte o

calitate rea pe

nouraşul

primit,

completînd

ciorchinele de

la tablă.

De acasă, de

la şcoală...

Cea mai

fragedă.

Oriunde.

Lucrează în

echipă.

Notează

regulile

respective.

Ascultă

Argumentează

Graficul T

Descoperirea

Mozaicul

Problematizare

a

Anexa 6

Anexa 7

Versurile

poeziei,

Anexa 8

Anexa 9

Anexa 10

Anexa 11

Anexa 12

Page 6: Proiect de Lectie.dirigentie

alegerea

Aranjează

versurile

poeziei. Citesc

conţinutul ei.

Completează

fişele de lucru

cu reguli de

comportare

adecvate,

respectiv

grupului.

Reflecția Prezint două filmuleţe de la “Şcoala bunelor

maniere” din Chişinău.

Se discută secvenţele.

Împart fişe de lucru individual. (Anexa 13)

- Realizaţi corespondenţa situaţiilor din cele

două coloniţe alegînd corect răspunsul.

Privesc la

ecran.

Observă.

Lucrează

individual.

Realizează

corespondenţa

situațiilor.

Prezentare Ppt

Observaţia

Problematizare

a

Filmuleţele

Anexa 13

Extensia Citesc îndemnul adresat elevilor:

“Tu, în fiecare clipă trebuie să spui, să arăţi cine

eşti, ce valori porţi în conştiinţa ta, ce bogăţii şi

frumuseţi tăinuiesc în mintea ta, în simţirea ta. Toate

acestea le răspîndeşti în preajma ta printr-o

modalitate care te înfăţişează lumii şi care se

numeşte comportarea ta de fiecare zi.”

Tema de acasă:

Alcătuirea unui mesaj către colegii de clasă, unde

veţi veni cu rugămintea de a fi buni, de a da dovadă

de o comportare exemplară, de a evita calităţile rele.

Ascultă

Notează în

caiet tema de

acasă.

Anexa 14

Page 7: Proiect de Lectie.dirigentie

(Anexa 14)

Anexa 1. Descoperiţi cuvîntul ascuns în

verticala A-B

A

1

2

3

I

M

4 T

5

6

N

R

7

8

9

M

B

M

Page 8: Proiect de Lectie.dirigentie

10 M

11

12

O O

L

Anexa 2 Descoperiţi cuvîntul ascuns în verticala A-B

A

U

O

N E

V I

L

R L

S N

B

Anexa 3. Descoperiţi cuvîntul ascuns în

verticala A-B

A

Page 9: Proiect de Lectie.dirigentie

A T

L C

R

R

O Ă

I

R U

B

Anexa 4

Page 10: Proiect de Lectie.dirigentie

Scrieţi, fiecare, cîte o calitate bună unui comportament adecvat

Anexa 5

Page 11: Proiect de Lectie.dirigentie

Scrieţi, fiecare, cîte o calitate rea unui comportament adecvat

Anexa 6 Notaţi regulile ce le respectaţi

Acasă La şcoală

Page 12: Proiect de Lectie.dirigentie

Anexa 7

Bunele maniere

Acasă

La scoală

- dimineata te scoli la timp pentru a-ţi îngriji

corpul: te speli pe dinţi, pe faţă, te piepteni şi

te îmbraci ordonat;

- în fiecare dimineaţă îţi aeriseşti camera;

- este bine să faci gimnastica de înviorare;

- nu este politicos să laşi patul nestrâns şi

lucrurile împrăştiate;

- nu trebuie să te ridici din pat în ultimul

moment şi să iei micul dejun în grabă;

- când pleci la scoală salută-i pe membrii

familiei şi îmbrăţişaz-o pe mama;

- ajută-ţi mama să servească masa;

- dă-i o mână de ajutor în gospodărie, la spălatul

vaselor, la ştersul prafului;

- poţi să-ţi ajuţi părinţii la cumpărături dacă

magazinul alimentar este aproape de casa ta;

- respectă orele de odihnă ale membrilor din

familie şi a vecinilor, evitând să faci zgomote;

- nu este politicos să fii mofturos faţă de părinţi,

fraţi, bunici sau prieteni;

- cînd părinţii au oaspeţi, străduieşte-te să laşi o

impresie bună;

- respectă-ţi bunicii, ajută-i, nu-i contrazice şi

ascultă-le cu atenţie sfaturile;

- trebuie să fii un bun coleg, prieten cu cei din

clasă;

- trebuie să-i protejezi pe cei mai mici;

- salută-ţi colegii când ajungi la scoală;

- nu trebuie să trînteşti uşa cînd intri în sala de

clasă şi nici s-o închizi nepăsător, dacă vezi că

în spatele tău este o persoană;

- cînd urci scările, permite-le colegilor mai mici

să treacă primii;

- respectă programul tău de scoală;

- dacă se întâmplă să întârzii, cere-i scuze

doamnei profesoare;

- poartă-te frumos în pauză, respectă-ţi colegii,

evită să faci gălăgie, să le vorbeşti urît;

- dacă doi sau mai mulţi colegi se ceartă,

încearcă să-i împaci, vorbindu-le frumos;

- dacă un prieten are nevoie de ajutorul tău, nu-l

refuza, ajută-l numai dacă poţi;

- cand îţi serveşti mâncarea, oferă-i şi colegului

de bancă din pachetul tău;

- dacă primeşti orice, nu uita să spui

„mulţumesc”;

- adresează-te frumos, cere-ţi scuze cand greşeşti

şi mulţumeşte ori de câte ori este cazul;

- aminteşte-ţi ziua de naştere a colegilor, urează-

le „La mulţi ani” şi oferă-le mici atenţii.

Anexa 8 Cele 10 reguli elementare

Page 13: Proiect de Lectie.dirigentie

Fii corect, sincer, curat

Şi ai doar de cîştigat!

Dacă eşti mereu cinstit,

Visul ţi l-ai împlinit!

Ochii să-i deschizi mai bine

La cei buni de lîngă tine!

Spune simplu ce gîndeşti,

Pe nimeni să nu jigneşti!

Trei expresii te-nsoţesc:

„Te rog!”, „Scuze!”, „Mulţumesc!”

Fii prieten cu dreptatea

şi cu punctualitatea!

Zilnic ordonat de-i fi

Vei avea doar bucurii!

Toleranţa, dărnicia,

Îţi arată omenia!

Tînăr sau bătrîn de este,

Omul, la fel preţuieşte!

Ţine minte: politeţea

Îţi va alunga tristeţea!

Anexa 9 Completaţi cu reguli de comportare

LA MASĂ

Page 14: Proiect de Lectie.dirigentie

Anexa 10 Completaţi cu reguli de comportare

PE STRADĂ

Page 15: Proiect de Lectie.dirigentie

Anexa 11 Completaţi cu reguli de comportare

A GESTURILOR CU MÎINILE

Page 16: Proiect de Lectie.dirigentie

Anexa 12 Comportarea pe stradă

să avem aspect îngrijit (pieptănaţi, curaţi, îmbrăcaţi decent);

se merge, nu se aleargă îmbrâncind trecătorii;

gesturile folosite nu trebuie să deranjeze trecătorii( să gesticulăm, să ne manifestăm

zgomotos);

dacă atingem din greşeală pe cineva să spunem politicos ,,Scuzati,,; ,,Vă rog să mă iertati,,.

să aruncăm hârtiile sau resturile menajere la coşul de gunoi şi să nu mai dăm vina pe primar

că nu face curăţenie;

să evităm privirea fixă, curioasă, a unei persoane care ne trezeşte interesul;

să nu tragem cu urechea şi să nu intervenim în discuţiile altor persoane;

evitarea pieptenatului, fardatului, fumatului pe stradă;

oricât de grăbiţi am fi să nu mâncăm pe stradă sau să mergem cu mâncarea în mână;

dacă suntem în grup să nu ocupăm tot trotuarul;

Page 17: Proiect de Lectie.dirigentie

salutăm eventualele cunoştinţe, iar dacă sunt pe celălalt trotuar le facem un gest discret cu

mâna.

Gesturile pe care le facem cu mîinile

- Nu vom gesticula cu mîinile.

- Nu trebuie să tinem mîinile în buzunare.

- Nu trebuie sa batem nervos cu degetele in masa.

- Nu vom arăta cu degetul un obiect sau o persoană.

- Este cu desavîrsire interzis să ne pocnim degetele sau sa le vîrîm in nas (nici cînd suntem

singuri).

- Nu vom încrucișa mîinile pe piept.

- Nu vom pune mîinile în șolduri.

- Vom duce mîna la gură atunci cînd tușim, strănutam sau căscăm.

- Nu vom duce mîna la gură atunci cînd vom rîde, chiar dacă am izbucnit într-un rîs spontan; nu

vom rade în hohote zgomotos, lovindu-ne peste coapse.

- Nu uita că esti mai simpatic cînd zîmbesti, cu conditia să nu-ti etalezi zîmbetul chiar permanent.

La masă

o Aseaza-te la masa dupa ce ti-ai spalat mainile

o Incepe sa mananci dup ace gazda face urarea de ,,Pofta buna”,sau dup ace incep ceilalti

sa manance

o nimeni nu pune mâna pe lingura si nu serveste înaintea gazdei.

o Stai drept pe scaun,nu pe-o rana,nu te legana..

o Tineti coatele lipite de corp si nu pe masa in timp ce mananci

o Mesteca cu gura inchisa sin nu plescai

o Nu vorbi cu gura plina.Inghite ce ai in gura si dupa aceea raspunde la o eventuala

intrebare. Oamenii care incearca sa manince si sa povesteasca in acelasi timp fac o

impresie dezagreabila

o Nu face zgomote nepoliticoase (sa-ti sufli nasul,sa-ti tragi nasul,sa rîgai)

o nu cauta si nu lua bucata cea mai mare. Ia doar bucata din dreptul tau, indiferent ce îti

cade 'la sorti'

o nu privi în farfuria nimanui. Daca cineva a varsat ceva din greseala pe fata de masa, nu

baga în seama, ci fa-te ca nu vezi

o Spune,,te rog”daca doresti ceva de pe masa si nu ajungi,sa ti se dea,nu sa te intinzi dupa

el

Page 18: Proiect de Lectie.dirigentie

o nu folosi în veci tacâmul pe care l-ai lins, ca sa te servesti din platou sau din borcanul

comun. Foloseste lingurita sau furculita pusa special pentru aceasta. Mai mult, este

groaznic sa lingi tacâmul pus pentru uz comun. Si mai ales sa le pui la loc

o pâinea se serveste cu mâna, niciodata cu furculita; caci se poate întâmpla ca furculita cu

care ai mâncat sa atinga si urmatoarea felie.

o se manânca tot din farfurie, fara a se lasa nimic. Dar, sub nici o forma nu se face farfuria

"luna" cu o bucata de pâine.

Anexa 13 Realizaţi corespondenţa situaţiilor din cele două coloniţe alegînd

corect răspunsul.

Fată de cei mai în vîrstă trebuie să Nu uit să spun mulţumesc.

Cînd urc scările nu arunc hîrtiile sau alte resturi pe jos.

Dacă întîrzii la ore îmi scot mîinile din buzunar.

În pauză trebuie să permit celor mai mici sau mai mari să

treacă.

Cînd primesc orice nu vorbesc cu gura plină.

Cînd merg pe stradă îi respect şi nu sînt mofturoasă.

Cînd vorbesc cu cineva matur îi cer scuze profesorului.

În timp ce mănînc mă port frumos, nu fac gălăgie.

Mergînd pe drum nu trag cu ureche, nu intervin în discuţiile

altor personae.

Dacă am mîncat tot din farfurie nu o fac lună cu o bucată de pîine.