Proiect de Lectie Viii A

7

Click here to load reader

Transcript of Proiect de Lectie Viii A

Page 1: Proiect de Lectie Viii A

PROIECT DE LECŢIE

Data: 27 mai 2008

Clasa: a VIII-a A

Şcoala: Liceul Teoretic ,, C-tin Romanu-Vivu” Teaca

Profesor: Nacu Mirela

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţele naturii

Obiectul: Opţional Biologie ,,Educaţie pentru sănătate”

Unitatea de învăţare: Consumul şi abuzul de substanţe toxice

Tema: Alcoolul şi consecinţele lui

Scopul lecţiei:Conştientizarea consecinţelor consumului de alcool şi dezvoltarea abilităţilor de

prevenire a consumului de alcool a adolescenţilor

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele:

Să descrie motivele pentru care adolescenţii consumă alcool;

Să evidenţieze şi să analizeze efectele de scurtă şi lungă durată a consumului

de alcool;

Să identifice, prin discuţie de grup, joc de rol, modalităţi prin care şcoala şi

familia pot contribui la prevenirea consumului de alcool a adolescenţilor.

Tipul lecţiei: Lecţie de transmitere şi însuşire a noilor cunoştinţe – varianta lecţie bazată pe

Îmbinarea muncii frontale cu munca independentă.

Metode de lucru: prelegere, discuţii de grup, jocul de rol, conversaţia euristică, descoperirea.

Resurse materiale: materiale informative pe tema alcoolului, fişe de lucru, coli de hârtie,

markeri.

Locul desfăşurării: laboratorul de biologie

Evaluare: formativă prin chestionare orală şi observarea elevilor.

Bibliografie:

Manual de educaţie pentru sănătate, editura Corint, 2006, autor Zoe Partin

Ghidul pentru părinţi, editura Casei Corpului Didactic Cluj 2000

Colecţia Arborele lumii

www.google.ro

1

Page 2: Proiect de Lectie Viii A

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

Organizarea clasei -Pregăteşte materialul didactic.

-Notează în catalog elevii absenţi şi

verifică dacă sunt condiţii optime

pentru desfăşurarea orei.

-Îşi pregătesc cărţile şi caietele.

Captarea şi

menţinerea atenţiei

-Prezintă tema activităţii şi câteva

date statistice despre consumul de

alcool în rândul tinerilor în

România.

-Urmăresc cu atenţie materialul

prezentat.

Prezentarea

obiectivelor urmărite

-Notează titlul lecţiei pe tablă/coală

şi prezintă elevilor obiectivele

lecţiei.

-Notează în caiete titlul lecţiei şi

urmăresc obiectivele.

Dirijarea învăţării -Organizează elevii în grupe de câte

4-5 elevi şi le cere acestora ca în

cadrul grupului să discute şi să

identifice motivele pentru care

adolescenţii consumă alcool.

-Notează pe coală cu marker, cât

mai multe păreri din partea fiecărei

grupe de elevi.

-Prin prelegere, prezintă, descoperă

şi analizează împreună cu elevii,

efectele de scurtă şi lungă durată a

consumului de alcool, posibilele

semne ale consumului de alcool al

adolescenţilor (obiectiv nr.2)

-Întocmeşte o schiţă a lecţiei

împreună cu elevii.

-oferă elevilor spre rezolvare, de

-Se grupează, discută şi identifică

motivele consumului de alcool, notând

în caiete şi îndeplinind astfel primul

obiectiv.

-Comunică profesorului motivele

identificate.

-Ascultă cu atenţie, participă activ

oferind o paletă variată de răspunsuri.

Identifică şi efecte în ceea ce priveşte

accidentele de circulaţie datorate

consumului de alcool sau posibilele

raporturi sexuale neprotejate.

2

Page 3: Proiect de Lectie Viii A

această dată individual, două fişe de

activitate: una în care elevii să

identifice prin marcarea cu un ,,X”

organele afectate de consumul de

alcool şi a doua care cuprinde un set

de afirmaţii legate de consumul de

alcool, elevii trebuind să bifeze

cu ,,adevărat” sau ,,fals” fiecare

propoziţie si să aducă şi argumente

acolo unde este necesar.

-Discută răspunsurile împreună cu

elevii, stabilindu-le pe cele corecte.

-Primesc fişe de lucru şi încep să le

rezolve, apoi comunică, la solicitarea

profesorului răspunsurile date. Sunt

comparate şi discutate răspunsurile

însoţite de argumente şi în

cadrul grupei.

Evaluare -Este completată cu o activitate tot

pe grupe bazată pe jocul de rol:

fiecare grupă va primi un scenariu

diferit, prin interpretarea căruia să

scoată în evidenţă comportamentele

problemă asociate consumului de

alcool.

-La sfârşitul activităţii stabileşte un

clasament al grupelor şi notează

elevii care s-au evidenţiat şi au dat

cele mai multe răspunsuri bune.

-Grupele construiesc dialogul, fiecare

elev din grupă intrepretând un anumit

rol (părinte, fiu, fiică etc.).

Se formulează concluzii.

-Primesc aprecieri din partea

profesorului.

3

Page 4: Proiect de Lectie Viii A

Schiţa lecţiei

Alcoolul şi consecinţele lui

Consumul de alcool determină efecte grave asupra sănătăţii, vieţii de familie, activităţii şcolare.

Motivele pentru care adolescenţii consumă alcool- pentru câştigarea poziţiei în grup;- pentru a crea sau menţine o anumită imagine;- pentru a scăpa de probleme;- de plăcereEfectele de scurtă durată ale consumului de alcoolEfectele imediate ale consumului de alcool sunt o uşoară relaxare, inhibiţii mai reduse

şi reacţii mai lente. Cu cât este consumat mai mult alcool, cu atât va fi mai mult afectat comportamentul acelei persoane, astfel aceasta poate deveni:

Mai vorbăreaţă şi mai sociabilă; Emotivă, nervoasă sau violentă; Confuză şi dezorientată; Incapabilă să meargă sau să vorbească corect.

Efectele consumului de alcool pe termen lungConsumul în cantităţi mari de alcool şi pe o perioadă îndelungată poate duce la boli

grave, chiar fatale. Din moment ce alcoolul este o substanţă toxică, consumul exagerat poate duce la:

Ciroza ficatului Boli cardiace Ulcer Cancer Alimentaţie necorespunzătoare Afecţiuni fatale ale creierului.

Care pot fi efectele consumului de alcool asupra tinerilor? Abuzul de alcool este cauza celor mai multe accidente de maşină în care sunt

implicaţi tinerii. Consumul de alcool, chiar şi în cantităţi moderate creşte mult riscul de a avea

raporturi sexuale neprotejate Onsumul de alcool poate duce la violenţă şi agresivitate.

Posibile semne ale consumului de alcool al adolescenţilor- este în compania unor persoane (colegi, prieteni) care consumă alcool- este mai irascibil, mai agresiv sau dimpotrivă mai retras, mai izolat- are probleme la şcoală – absenţe nemotivate, conflicte cu profesorii- şi-a pierdut interesul pentru activităţile extraşcolare pe care le practica înainte –

sport, desen, muzică, munte- este necomunicativ şi devine iritat când se vorbeşte de alcool

4