Proiect de Lectie RECAPITULARE

6
Proiect didactic Data ׃03.06.2013 Şcoala: Scoala gimnazială “Fănuş Neagu” Clasa: a VIII-a Profesor: Ciolacu Elena Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Subiectul: Recapitulare Tipul lecţiei: Reactualizare şi sistematizare Durata: 50’ Competenţe generale 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată; 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse; 4. Utilizarea corectǎ şi adecvatǎ a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse; Competenţe specifice: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: - să-şi reamintească noţiuni de gramatică, prin completarea unui rebus; - sǎ-şi reaminteascǎ definiţia basmului; - sǎ-şi reaminteascǎ trǎsǎturile basmului;

Transcript of Proiect de Lectie RECAPITULARE

Page 1: Proiect de Lectie RECAPITULARE

Proiect didactic

Data 03.06.2013 ׃Şcoala: Scoala gimnazială “Fănuş Neagu”Clasa: a VIII-aProfesor: Ciolacu Elena Aria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăSubiectul: Recapitulare

Tipul lecţiei: Reactualizare şi sistematizare

Durata: 50’Competenţe generale

2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;4. Utilizarea corectǎ şi adecvatǎ a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;

Competenţe specifice:La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:

- să-şi reamintească noţiuni de gramatică, prin completarea unui rebus;- sǎ-şi reaminteascǎ definiţia basmului; - sǎ-şi reaminteascǎ trǎsǎturile basmului;- sǎ argumenteze cǎ un text la prima vedere aparţine genului epic;- sǎ identifice trǎsǎturile basmului într-un text la prima vedere;- sǎ identifice faptele de limbǎ dintr-un text la prima vedere;

Page 2: Proiect de Lectie RECAPITULARE

Strategia didactică:

a) Metode şi procedee: conversaţia, rebusul, demonstraţia, exerciţiul, brainstorming-ul;b) Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor; cunoştinţele însuşite anterior de către elevi;c) Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală;d) Materiale didactice: fişe de lucru;

Bibliografie:1. Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihǎian, Manual de limba română pentru clasa a VIII-a,

Ed. Humanitas, Bucureşti, 2003.2. Pamfil A., Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45

educaţional, Piteşti, 2006

Desfăşurarea activităţii

Evenimentele Activitatea de învăţare Metode

Page 3: Proiect de Lectie RECAPITULARE

lecţiei şiprocedee

EvaluareActivitatea profesorului Activitatea elevului

Moment organizatoric1’

Profesorul intră în clasă, salută, notează absenţele, împarte materialele necesare lecţiei;

Îşi pregătesc cele necesare lecţiei;

- observaţia

Verificarea temei de casă2’

Verifică tema de casă făcând aprecieri verbale asupra modului în care a fost realizată;

Corectează tema dacă este cazul; Conversaţia observaţia

Captarea atenţiei6’

Împarte elevilor fişe pe care vor gǎsi un rebus care îi va ajuta să descopere titlul lecţiei;(Anexa 1)

Completează rebusul;Scriu răspunsurile pe tablă;

Conversaţiaoralǎ

Anunţarea lecţiei noi şi a obiectivelor

1’

Anunţă lecţia nouă;Scrie titlul pe tablă: RecapitulareAnunţă obiectivele lecţiei;

Scriu titlul în caiete;Rǎspund la întrebǎrile şi la provocǎrile lansate de profesor;

Conversaţia orală

Scrie pe tablǎ cuvântul Basm şi provoacǎ elevii sǎ spunǎ tot ce le vine în minte legat de

Elevii citesc fragmentul de pe fişa de lucru;

Brainstorming

Page 4: Proiect de Lectie RECAPITULARE

Dirijarea învăţării32’

acesta;Împarte elevilor o fişă de lucru pe care vor gǎsi un fragment din Harap-Alb de Ion Creangă. (ANEXA 2)Profesorul cheamă elevii la tablǎ pentru rezolvarea sarcinilor propuse;Asigurǎ buna derulare a activitǎţilor elevilor;

Rǎspund la întrebǎrile profesorului;Rezolvǎ sarcinile primite de pe fişele de lucru;Rǎspund la invitaţiile profesorului de a ieşi la tablǎ;Notează în caiete;

Lectura

Exerciţiul

Conversaţia

Orală

Asigurarea retenţiei şi a feed-back-ului

7’

Împarte elevilor fişe pe care vor gǎsi câteva întrebǎri despre basm (Anexa 3);Invitǎ elevii la tablǎ;

Rezolvǎ sarcinile primite, atât individual, cât şi pe fişele de lucru;

Conversaţia

ExerciţiulOralǎ

Tema pentru acasǎ1’

Tema pentru acasă: elevii trebuie sǎ-şi imagineze un alt final pentru un basm cult studiat;Noteazǎ, în catalog, elevii care s-au afirmat, de-a lungul lecţiei.

Notează tema în caiete;

Conversaţia