Proiect de Lectie Pedagogie

7
Prof. dr. Constanța CHELARU Specialitatea: PEDAGOGIE PROIECT DE LECȚIE DATA: 17 mai 2012 CLASA: a X- a B, specializarea ÎNVĂȚĂTOR/EDUCATOARE DISCIPLINA: Teoria și practica instruirii și evaluării UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Evaluarea școlară SUBIECTUL LECȚIEI: Mijloacele de învățământ verificare; Evaluarea – concept, dimensiuni, funcții predare/învățare TIPUL LECȚIEI: Mixt OBIECTIVE DE REFERINȚĂ: 1. Identificarea problematicii evaluării în educație; definirea noțiunii de evaluare; 2. Caracterizarea funcțiilor evaluării și argumentarea rolului lor în practica evaluării r OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Experiențele de învățare proiectate pentru această lecție, vor facilita manife comportamente observabile: O1. Să identifice termeni corelați conceptului de evaluare;

Transcript of Proiect de Lectie Pedagogie

Prof. dr. Constana CHELARU Specialitatea: PEDAGOGIE PROIECT DE LECIE DATA: 17 mai 2012 CLASA: a X-a B, specializarea NVTOR/EDUCATOARE DISCIPLINA: Teoria i practica instruirii i evalurii UNITATEA DE NVARE: Evaluarea colar SUBIECTUL LECIEI: Mijloacele de nvmnt verificare; Evaluarea concept, dimensiuni, funcii predare/nvare TIPUL LECIEI: Mixt OBIECTIVE DE REFERIN: 1. Identificarea problematicii evalurii n educaie; definirea noiunii de evaluare; 2. Caracterizarea funciilor evalurii i argumentarea rolului lor n practica evalurii rezultatelor colare. OBIECTIVE OPERAIONALE: Experienele de nvare proiectate pentru aceast lecie, vor facilita manifestarea la elevi a urmtoarelor comportamente observabile: O1. S identifice termeni corelai conceptului de evaluare;

O2. S defineasc noiunile de evaluare colar, msurare, apreciere, decizie; O3. S analizeze semnificaia conceptului de evaluare prin raportare la urmtoarele dimensiuni: sistem de nvmnt, proces de nvmnt; O4. S denumeasc funciile evalurii colare avnd la dispoziie suportul de curs i texte care descriu situaii de evaluare colar; O5. S argumenteze importana evalurii n raport cu predarea i nvare, prin prisma funciilor acesteia; O6. S formuleze aprecieri referitoare la urmtoarele aspecte: rspunsurile proprii la ora de pedagogie, mijloacele de nvmnt utilizate n cadrul leciei de ctre profesor, o secven didactic dintr-o activitate practic din nvmntul precolar, prezentat la videoproiector, activitatea celorlali colegi n cadul leciei; STRATEGIA DIDACTIC: A. METODE I PROCEDEE DIDACTICE: conversaia de verificare, conversaia euristic, explicaia, metoda ciorchinelui, exerciiul, problematizarea, lectura explicativ; B. MIJLOACE DE NVMNT, MATERIALE I MIJLOACE TEHNICE: suport de curs, fie cu texte ce descriu situaii de evaluare colar, prezentare n format PowerPoint cu obiectivele leciei i elementele eseniale de coninut, video-proiector, flip-chart, markere, etichete colorate, activitate din nvmntul precolar filmat i prezentat la video-proiector; C. FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual

METODE, TEHNICI I INSTRUMENTE DE EVALUARE: observarea sistematic a comportamentului elevilor pe parcursul leciei, verificarea oral curent, aprecierea verbal, autoaprecierea, interaprecierea, autonotarea controlat, fie de evaluare, turul galeriei. RESURSE: a. Temporale: 50 min. b. Oficiale: Programe colare pentru disciplinele pedagogice i psihologice, document aprobat prin Ordin al Ministrului nr. 4875/06.11.2002 c. Bibliografice: - Cristea, Sorin, 1998, Dicionar de termeni pedagogici, EDP, Bucureti - Cuco, Constantin, 2002, Pedagogie, Polirom, Iai - Landsheere, G. De, 1975, Evaluarea continu a elevilor i examenele, Manual de docimologie, EDP, Bucureti - Nicola, Ioan, 1996, Tratat de pedagogie colar, EDP, Bucureti - Radu, Ioan, 1981, Teorie i practic n evaluarea eficienei nvmntului, EDP, Bucureti

ETAPELE LECIEIMOMENT ORGANIZATORIC VERIFICAREA LECIEI ANTERIOARE I A TEMEI SCRISE

DOZARE OBIECTIV TIMP OPERA.1min. -

CONINUTURI/ACIUNI ORGANIZATORICE- verificarea prezenei elevilor - crearea unei atmosfere detensionate, propice nvrii - este verificat lecia Mijloacele de nvmnt, avndu-se n vedere urmtoarele aspecte: definiie, caracteristici, clasificare, motivaia utilizrii, responsabiliti ale cadrului didactic n raport cu mijloacele de nvmnt

EXPERIENE DE NVARE PROPUSE ELEVILOR- pregtirea materialelor pentru lecie - definesc conceptul de mijloace de nvmnt; - prezint elementele distinctive ale mijloacelor de nvmnt; - clasific i exemplific tipuri de mijloace de nvmnt; - argumenteaz rolul cadrului didactic n raport cu utilizarea eficient a mijloacelor de nvmnt - denumesc componentele procesului de nvmnt studiate; - identific motivaia studiului acestor componente; - descoper modalitatea prin care putem aprecia eficiena procesului de nvmnt activitatea de evaluare Contientizeaz subiectul i obiectivele leciei noi.

STRATEGII DE PREDARE/ NVAREConversaia frontal Conversaia de examinare Frontal Suport de curs Tema pentru acas

MODALITI DE EVALUAREObservare sistematic a comportamentului Verificare oral curent Calitatea temei pentru acas Autonotare controlat

12 min.

-

DISCUII INTRODUCTIVE

3 min.

ANUNAREA SUBIECTULUI LECIEI

2 min.

Se reactualizeaz componentele procesului de nvmnt studiate pn n acest moment: activitile de predare i nvare, principiile didactice, obiectivele educaionale, coninuturile nvmntului, metodele de nvmnt, mijloacele de nvmnt i formele de organizare a nvrii. Se noteaz titlul noii uniti de nvare pe tabl i pe caiete:

Conversaia euristic

Problematizarea

Calitatea i rapiditatea corelaiilor stabilite ntre cunotinele asimilate Aprecierea verbal

Conversaia Expunerea

Observare sistematic a

NOI I A OBIECTIVELOR OPERAIONALE

O2

EVALUAREA COLAR , se prezint structura acesteia i se indic elementele de coninut ce vor fi dezbtute n aceast lecie: Evaluarea colar - CONCEPT I FUNCII Sunt prezentate obiectivele urmrite (la videoproiector). Se solicit elevilor s explice motivul prezentrii obiectivelor urmrite.

DIRIJAREA NVRII

17 min.

O1 O2

- definirea conceptului de evaluare

O2

- definirea conceptelor de msurare, apreciere, decizie

Explic de ce este necesar anunarea obiectivelor la nceputul unei lecii noi: determin participarea contient a elevilor la lecie, asigur o bun dozare a eforturilor de nvare, sunt cele mai importante criterii de evaluare a activitii comune a profesorului i elevilor, sunt repere pentru pregtirea individual a leciei, acas. Realizeaz un ciorchine conceptual pornind de la conceptul de evaluare 4 grupe de lucru, 3 min.elaborare, 2 min. prezentare, 1 min. interapreciere; scop identificarea noiunilor corelate evalurii. Noteaz definiia evalurii colare pe caiete. Completeaz schema leciei cu noiunile corelate evalurii colare. - indic aspectele specifice sistemului i procesului de nvmnt ce pot fi evaluate i explic modul n care pot fi valorificate

Problematizarea Videoproiector Obiectivele leciei PPT

comportamentului Calitatea rspunsurilor Aprecierea verbal Interaprecierea

Conversaia Exerciiu pe grupe Coli A2, markere Etichete colorate Turul galeriei Explicaia Conversaia Frontal Coninutul esenial al leciei PPT Videoproiector Explicaia Conversaia Frontal

Observarea conduitei n activitatea de grup Interaprecierea Aprecierea verbal

O3 O5

- realizarea distinciei dintre evaluarea de sistem i evaluarea de proces: se reactualizeaz definiia conceptelor de sistem de nvmnt i proces de nvmnt

Observare sistematic a comportamentului Calitatea rspunsurilor Aprecierea verbal

informaiile obinute - identificarea i explicarea funciilor evalurii Se scriu pe tabl i pe caiete funciile evalurii i explicarea sintetic a acestora. Primesc fie cu texte ce descriu situaii de evaluare i au sarcina de a explica rolul, importana tipului de evaluare identificat. Explic relaia dintre predare, nvare i evaluare. Rspund la ntrebrile profesorului: Ce nelegem prin evaluare colar? Care sunt cele dou dimensiuni ale evalurii? Care sunt funciile evalurii? Numesc mijloacele de nvmnt utilizate n lecia de pedagogie. Formuleaz observaii referitoare la modul de apreciere a activitii precolarilor prezentat n activitatea nregistrat la practica pedagogic. Analizeaz activitatea desfurat i apreciaz gradul de realizare a obiectivelor propuse la nceputul leciei. Activitate pe grupe Explicaia Exerciiul Conversaia Fie de lucru Observarea conduitei n activitatea de grup Interaprecierea Aprecierea verbal Calitatea rspunsurilor Corectitudinea rspunsurilor Aprecierea verbal

O4 O5

ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI

10 min.

O2 O3 O4

Sunt reluate ideile de baz prezentate n lecie: definiia evalurii colare, nivelurile la care se realizeaz evaluarea i funciile evalurii.

Conversaia de fixare

O5 O6

ANALIZA I APRECIEREA ACTIVITII DESFURATE

3 min.

O6

Sarcini de lucru individuale: a. Identificai mijloacele de nvmnt utilizate n aceast lecie. b. Formulai aprecieri referitoare la modul n care, n secvena urmtoare, dna educatoare realizeaz aprecierea activitii copiilor. Sunt reluate obiectivele formulate la nceputul leciei i este analizat gradul lor de realizare. Sunt formulate aprecieri

Explicaia Conversaia Frontal Exerciiul Individual Fie de evaluare

Corectitudinea rspunsurilor Pertinena observaiilor Aprecierea verbal

Conversaia Explicaia

Aprecierea verbal

RECOMANDRI I SARCINI DE LUCRU PENTRU ACAS

2 min.

referitoare la activitatea elevilor pe baza urmtoarelor criterii: calitatea rspunsurilor, gradul de implicare voluntar n lecie, modul de colaborare n activitile de grup, coordonarea ateniei ctre sarcinile de lucru, solicitarea explicaiilor suplimentare. nvarea leciei prin utilizarea caietului de notie, suportului de curs i dicionarului. Formularea rspunsului la ntrebarea: Ce funcii ndeplinete evaluarea elevilor prin intermediul tezei?

Contientizeaz aprecierile formulate de profesor i i exprim opinia n legtur cu acestea.

Noteaz tema pentru acas.

Explicaia

Observarea sistematic a comportamentului elevilor Aprecierea verbal