Proiect de Lectie Lb. Rom

6
PROIECT DE LECŢIE DATA : 24 aprilie 2013 ŞCOALA: Gimnazială Nigoteşti CLASA: I PROPUNĂTOR: înv. GRIGORAŞ CRISTINA UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Povestea literelor continuă ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română română SUBIECTUL LECŢIEI: Litera „G” mare de tipar. Litera „G” mare de mână TIPUL ACTIVITĂŢII: predare-învăţare SCOPUL: Formarea priceperii şi deprinderii de a citi şi de a scrie cuvinte şi propoziţii care conţin litera „G” mare. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 - să recunoască poziţia sunetului [g] într-un cuvânt dat; O 2 - să asocieze sunetul [g] cu literele “G” de tipar şi de mână; O 3 - să citească corect silabe, cuvinte, propoziţii care conţin litera nouă; O 4 - să formuleze propoziţii interogative sau enunţiative; O 5 - să scrie corect litera “ G“ de mână, izolat şi în cuvinte, enumerând elementele grafice; O 6 - să formeze cuvinte cu ajutorul literelor din alfabetar. SRATEGII DIDACTICE: o METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca cu manualul, ciorchinele; o RESURSE MATERIALE: manual, auxiliar, planşă cu litera G de tipar şi de mână, calculator, prezentare ppt;

Transcript of Proiect de Lectie Lb. Rom

Page 1: Proiect de Lectie Lb. Rom

PROIECT DE LECŢIE

DATA : 24 aprilie 2013ŞCOALA: Gimnazială NigoteştiCLASA: IPROPUNĂTOR: înv. GRIGORAŞ CRISTINAUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Povestea literelor continuăARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareDISCIPLINA: Limba şi literatura română românăSUBIECTUL LECŢIEI: Litera „G” mare de tipar. Litera „G” mare de mânăTIPUL ACTIVITĂŢII: predare-învăţareSCOPUL: Formarea priceperii şi deprinderii de a citi şi de a scrie cuvinte şi propoziţii care conţin litera „G” mare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 - să recunoască poziţia sunetului [g] într-un cuvânt dat;

O2 - să asocieze sunetul [g] cu literele “G” de tipar şi de mână; O3 - să citească corect silabe, cuvinte, propoziţii care conţin litera nouă; O4 - să formuleze propoziţii interogative sau enunţiative; O5 - să scrie corect litera “ G“ de mână, izolat şi în cuvinte, enumerând elementele grafice; O6 - să formeze cuvinte cu ajutorul literelor din alfabetar.

SRATEGII DIDACTICE:o METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, exerciţiul,

munca cu manualul, ciorchinele;o RESURSE MATERIALE: manual, auxiliar, planşă cu litera G de tipar şi de mână,

calculator, prezentare ppt;o FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;o FORME DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor,

aprecieri verbale, analiza produselor activităţii;o RESURSE TEMPORALE: 45 minute

BIBLIOGRAFIE: *** , Programa şcolară la clasele I şi a II-a, Bucureşti 2004 “Să dezlegăm tainele abecedarului” , Editura Carminis, Piteşti 2007 “Abecedar- manual pentru clasa I” – autori Cleopatra Mihăilescu, Tudora

Piţilă, Bucureşti, Editura Aramis, 2004

Page 2: Proiect de Lectie Lb. Rom

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢIIETAPELELECŢIEI/

DOZAREA

OB. OP.

CONŢINUTURI

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAREMetode şi procedee

Resurse materiale

Forme de organizare

1.Moment organizatoric

1 min

Verific existenţa materialelor necesare . Asigur un climat optim pentru desfăşurarea lecţiei. Frontal

2.Reactualizarea cunoştinţelor

13 min

O3 -verificarea temei scrise;- se citeşte lecţia din manual în lanţ, selectiv şi integral. - se adresează elevilor întrebări de tipul: Despre cine se vorbeşte în text? Ce se spune despre cei doi copii? Despre cine povesteşte Bogdan? Ce a pierdut gâscanul? Ştiţi finalul poveştii? Pe cine a pus gâscanul să-i caute papucii?

ConversaţiaMunca cu manualul

Manualul FrontalCapacitatea elevilor de a citi corect, în ritm propriu, de a înţelege mesajul textului

3.Captarea atenţiei

4 min

O1

O2

- se prezintă elevilor picturi realizate de pictorul Nicolae Grigorescu într-o prezentare ppt-se analizează cuvântul Grigorescu (ce sunet se aude la început, cu ce litera se va scrie acest cuvânt)

ConversaţiaObservaţia

Calculator, prezentare

ppt

Frontal Capacitatea elevilor de a observa diferite tablouri

3.Anunţareatemei şi a

obiectivelor1 min

-se anunţă elevii că în această oră de limba română, dacă vor fi atenţi, vor afla informaţii despre pictorul- autor al lucrărilor prezentate,vor învăţa să citească şi să scrie litera „G” mare de mână, apoi silabe,cuvinte şi propoziţii care încep cu aceasta .

4. Dirijarea învǎţǎrii15 min

O3

O4

O5

-se prezintă planşa cu litera ,,G” de tipar, se analizează elementele componente, se observă asemănările cu altă literă (C);-se citesc literele şi coloanele de cuvinte din manual;-se alcătuiesc propoziţii cu aceste cuvinte; -se prezintă planşa cu litera G de mână; -se insistă pe elementele grafice care compun litera „ G” mare de mână; -voi scrie litera model la tablă, iar elevii în aer, în podul palmei, pe bancă; -se reaminteşte poziţia corectă în timpul scrisului; -se scrie litera în auxiliar, se corectează la nevoie;-voi demonstra la tablă legarea altor litere de litera G, prin scrierea cuvintelor: Grigore, Gabriel;

ConversaţiaObservaţia

Explicaţia

Demonstraţia

ExerciţiulDemonstraţiaExplicaţia

Planşa cu litera G de

tiparManualul

Planşa cu litera G de

mână

Auxiliar

Frontal

Individual

Capacitatea elevilor de a observa litera de tipar

Capacitatea elevilor de a observa litera de mână

Capacitatea elevilor de a scrie litera şi cuvinte

Page 3: Proiect de Lectie Lb. Rom

-se scriu şi cuvinte în auxiliar folosind tehnici diferite: copiere, transcriere

5. Obţinerea performanţei

10 min

O6

O5

-cu ajutorul literelor din alfabetar, elevii vor forma diferite cuvinte care încep cu litera G, pe care apoi le vor scrie formând un ciorchine

G

ExercitiulCiorchineleConversaţia

Alfabetar Tabla Foaie flipchart

FrontalCapacitatea elevilor de a forma şi a

scrie cuvinte care încep cu

,,G”

6. Încheierealecţiei1 min

Fac aprecieri generale şi individuale asupra participării elevilor la lecţie, precum şi asupra comportamentului lor pe parcursul orei.

Explicaţia

Page 4: Proiect de Lectie Lb. Rom