Proiect de Lectie Fizica

10
Colegiul National “Jean Monnet” Ploiesti Nume profesor: Tudose Margareta Nume elev: Calin Mirela Elena Proiect de lectie

description

pr

Transcript of Proiect de Lectie Fizica

Page 1: Proiect de Lectie Fizica

Colegiul National “Jean Monnet” Ploiesti

Nume profesor: Tudose Margareta

Nume elev: Calin Mirela Elena

Clasa: a XI-a P2

An scolar: 2013-2014

Proiect de lectie

Stiinte ale naturii

Page 2: Proiect de Lectie Fizica

DATA:20.02.2013

CLASA: a IV-a A

OBIECTUL: Stiinte ale naturii

TEMA: Masa corpurilor. Cantarire

SCOPUL : consolidarea deprinderii de a folosi o balanta sau un cantar si de a identifica masa corpurilor cu ajutorul acestora.

TIPUL LECTIEI: consolidare

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1: sa enumere cunostintele dobandite avand in vedere conceptul de volum.O2 :sa identifice titlul lectiei cu ajutorul povestii prezentate de propunator.O3:sa enumere componentele unei balanteO4 :sa efectueze cantarirea unui obiect cu ajutorul balanteiO5 :sa efectueze exercitiile date corectO6 :sa compare masa corpurilor

Strategii didactice

METODE SI PROCEDEE : conversatia, explicatia, demonstratia, observatia, experimentul, munca independenta

MIJLOACE DE INVATAMANT :

Fise de lucru  Balanta Obiectele de cantarit

Page 3: Proiect de Lectie Fizica

Colegiul National “Jean Monnet” Ploiesti

Momentele lectiei Obective operationale

Continut esentializat Metode si procedee

Observatii

Moment organizatoric

Se creaza conditiile optime pentru desfasurarea lectiei. Se pregateste materialul didactic folosit pentru desfasurarea lectiei.

Verificarea cunostintelor anterioare

O1 Se pune un set de intrebari avand in vedere lectia desfasurata anterior.- Ce lectie ati avut de pregatit?- Ce fel de corpuri intalnim in natura?-Care este unitatea de masura a lichidelor?-Precizati care sunt multiplii si submultiplii litrului?-Cat spatiu ocupa o carte in comparatie cu un creion?

conversatia

Anuntarea temei si a obiectivelor urmarite

O2 Anuntarea temei se va face printr-o poveste introductive numita:“Invatam sa cantarim”. Copii trebuie sa identifice titlul lectiei dupa ce asculta povestea.

Povestirea

Desfasurarea lectiei

O3 Copii pentru a invata despre cantarire vom reactualiza lista elementelor component a balantei. Dupa ce ne vom reaminti elementele unei balante si modul de in care

Conversatia

Page 4: Proiect de Lectie Fizica

putem cantari un obiect cu ajutorul unei balante. Se vor prezenta elementele unei balante. Dup aceea se va face o cantarire de catrepropunator. Se va organiza grupe a cate doi elevi ce vor efectua cantarirea obiectelor primate de la propunator si se vor nota rezultatele.

Demonstratia

Experimentul

Obtinerea

performantei

O4 Un elev va veni in fata clasei

pentru a cantari un obiect dat.

Pentru a se efectua verificarea

un alt elev va veni si va cantari

din nou acelasi obiect pentru a

se observa rezultatele. In cazul

in care rezultatul nu este

aceleasi antarirea se va face de

catre propunator pentru a se

gasi rezultatul corect.

Experimentul

Feed-back O5 Elevilor li se va oferi o fisa de lucru pentru a evidentia cunostintele dobandite despre balanta.

Exercitiul

Asigurarea transferului de cunostinte

O6 Se vor comunica rezultate cantaririi obiectelor date de catre propunator fiecarei grupe. Se vor face comparatii avand in vedere greutatea

Conversatia

Page 5: Proiect de Lectie Fizica

Colegiul National “Jean Monnet” Ploiesti

obiectelor cantarite.Incheierea activitatii

Se fac aprecieri asupra modului cum s-au comportat si au lucrat elevii pe parcursul orei, fiind evidentiati si notati elevii care au fost activi pe parcursul lectiei.

Page 6: Proiect de Lectie Fizica

Anexe

Page 7: Proiect de Lectie Fizica

Colegiul National “Jean Monnet” Ploiesti

Fisa de lucru

1. Care este unitatea de masura pentru lichide ?

2. Care sunt elementele unei balante ?

3. Ordonează etapele efectuării unei cântăriri: [_] aşezarea greutăţilor pentru stabilirea masei corpului; [_] reechilibrarea balanţei; [_] aşezarea corpului (obiectului) pe taler; [_] însumarea maselor înscrise pe greutăţi; [_] echilibrarea balanţei.

4. Care este diferenta dintre masa si greutate ?

5.Masa carui corp este mai mare:

a) A unui balon plin cu aer sau a unui balon plin cu apa?b) A unei masini de jucarie facute din plastic sau a uneia facute din

metal?c) A unei biciclete sau a unei motociclete?d) A unui kilogram de rosi sau a unui kilogram de cirese?

6.Stiind ca densitatea unui corp este de 2 kg/m3, iar volumul acestuia este de 1m3.

Calculati masa corpului.

Fisa

Page 8: Proiect de Lectie Fizica

Grupa I, III

Corp cantarit Masa (m)1. Guma de sters2. Penar3. Creta

Grupa II, IV

Corp de cantarit Masa (m)1. Corp din plastic

2. Corp din metal

3. Caiet