Proiect de Lectie de Proba

6
Scoala: Colegiul Tehnic “Anghel Saligny” Data: 05.11.2010 Clasa: a X-a C Durata: 50 min Disciplina: Matematica Mediul de instruire: clasa Profesor: Dumitru Marius-Daniel PROIECT DE LECTIE TITLUL LECTIEI: Reper cartezian in plan 1. Necesitatea studierii temei Asigura elevilor cunoasterea notiunilor de baza pentru studierea geometriei in anii urmatori. 2. Structura logica a continutului Aplicatii Reper cartezian in plan 4.Aria si perimetrul unui triunghi cu varfuri de 3.Mijlocul unui 2. Centrul de greutate al unui triunghi 1.Distanta dintre doua puncte 5.Aplic

description

pedagogie

Transcript of Proiect de Lectie de Proba

Page 1: Proiect de Lectie de Proba

Scoala: Colegiul Tehnic “Anghel Saligny” Data: 05.11.2010Clasa: a X-a C Durata: 50 minDisciplina: Matematica Mediul de instruire: clasaProfesor: Dumitru Marius-Daniel

PROIECT DE LECTIE

TITLUL LECTIEI: Reper cartezian in plan

1. Necesitatea studierii temei

Asigura elevilor cunoasterea notiunilor de baza pentru studierea geometriei in anii urmatori.

2. Structura logica a continutului

Aplicatii

Reper cartezian in plan

4.Aria si perimetrul unui triunghi cu varfuri de coordonate cunoscute

3.Mijlocul unui segment2. Centrul de greutate al unui triunghi

1.Distanta dintre doua puncte

5.Aplicatii

Page 2: Proiect de Lectie de Proba

3. Contextul in care se realizeaza lectia

Experienta anterioara de invatare a elevilor

Cuvinte cheie Resurse materiale

Romana Engleza Franceza

Elevii sunt familiarizati cu TEOREMA LUI PITAGORA, FORMULA LUI HERON, COORDONATE CARTEZIENE

coordonateaxadistantaarie

coordinatesaxisdistancearea

coordonnéeaxedistancerégion

-manual-culegere-fisa de lucru-creion-radiera-caiet-rigla

4. Obiective operationale

Nr.ob.

Capacitatea care urmeaza a se dezvolta prin invatare.

Comportamentul prin care e urmarita formarea capacitatii.

Conditii de probare a comportamentului.

Criterii de realizare (limita pentru nota 5)

1.Deprinderea elevului de a calcula distanta

dintre doua puncte in plan.

Identifica ecuatia si parametrii acesteia, apoi calculeaza distanta

dintre puncte.Fisa de lucru 100%

Page 3: Proiect de Lectie de Proba

2.Deprinderea elevului de a realiza desene si a

reprezenta o dreapta in plan, avand doua puncte de coordonate date.

Identifica parametrii ecuatiei , identifica coordonatele carteziene,

traseaza un reper cartezian si reprezinta in plan o dreapta avand

coordonate cunoscute.

Fisa de lucru 90%

5. Strategia didactica

TimpEtape de instruire Arii de

continutMetoda de

invatareMijloace de

invatareForma de organizare a activitatii

Profesor Elev Professor Elev

2’

Secventa introductivaConversatie introductiva

frontal colectivPrezenta, observatii si recomandari unde este

cazul

Raspunde, isi insuseste observatiile si recomandarile date de profesor

8’

Verificarea si reactualizarea cunostintelor din lectiile anterioare

Conversatie frontal colectivAdreseaza intrebari despre pregatirea

anterioara si cunostintele assimilate in ora trecuta

Participa la verificarea cunostintelor raspunzand la intrebari

5’

Captarea atentieiExpunereExplicatie frontal colectivComunica titlul lectiei si il

scrie pe table, comunica obiectivele operationale

Noteaza in caiet titlul lectiei si retine obiectivele operationale

7’Feedback

ExpunereConversatie

frontal colectivReprezinta o dreapta in plan de coordinate date

Participa avand cunostinte anterioare si noteaza in caiet

15’ Transmiterea noilor informatii1

ExpunereExplicatieAplicatie

Fisa de lucruManual

Culegerefrontal colectivDistanta dintre doua

puncteNoteaza in caiete si participa la

conversatie

Centrul de greutate al unui triunghi

Noteaza in caiete si participa la conversatie 2

ExpunereExplicatieAplicatie

Fisa de lucruManual

Culegerefrontal colectiv

Mijlocul unui segment Noteaza in caiete si participa la conversatie

3 ExpunereExplicatie

Fisa de lucruManual

frontal colectiv

Page 4: Proiect de Lectie de Proba

Aplicatie CulegereAria si perimetrul unui triunghi cu varfurile de

coordonate date

Noteaza in caiete si participa la conversatie 4

ExpunereExplicatieAplicatie

Fisa de lucruManual

Culegerefrontal colectiv

2’Secventa finala

5 Proba de evaluare Fisa de evaluare frontal individualAprecierea lectieiTema

Asculta concluziile finale si noteaza tema in caiete

6. Proba de evaluare

Nr. ob. Continutul itemului Timp acordat (minute)

Punctaj

Maxim Minim

1.I1. Raspundeti la urmatoarea intrebare:

o Cum se defineste un reper cartezian? 1 1 1

2.

I2. Completati spatiile punctate cu raspunsul correct:

o Distanta dintre doua puncte este egala cu ……………

o Formula pentru aflarea mijlocului unui segment (AB), A(x1,y1)si B(x2,y2):………………………….

o Centrul de greutate al uni triunghi se gaseste la intersectia……..……..

1 1 0

3. 1 1.5 0,75

4. 1 1.5 0

5.

I3. Calculati si incercuiti raspunsul corect:

o Distanta dintre A(8,4) si B(11,8) este:

a) 3 b) 1 c) 5

o Este M(3,18) mijlocul segmentului [AB], A(2,28), B(6,8)?

DA NU

2 1.5 0,75

6. 3 2.5 1,50

Page 5: Proiect de Lectie de Proba

Din oficiu 1 1

Total 9 10 5