Proiect de lecţie de educatie fizica

7
Proiect de lecţie Nr.1 Data : 22.03.2012 Clasa: a II-a A Şcoala speciala cu clasele I – IV Cluj-Napoca Profesor: Benedek (Szekely) Erika Olivia Aria curriculară: Educaţie fizică şi sport Disciplina: Educaţie fizică Conţinutul învăţării : Mers şi variante de mers Joc dinamic Tipul lecţiei :Exersare de competenţe Obiective de referinţă : să aplice în activităţile practice depriderile motrice da bază şi pe cele aplicativ – utilitare ; ● să manifeste iniţiativă în colaborarea cu colegii pe parcursul activităţilor practice ; Obiective operaţionale : cognitiv-formative : - să enumere regulile jocului desfăşurat ; psiho-motorii : -să execute corect tipurile de exerciţii indicate; -să consolideze actele motrice ; -să execute corect extensii şi ridicări. afectiv-atitudinale : -să educe spiritul de echipă, prin participarea cât mai activă la îndeplinirea sarcinilor ; - să respecte indicaţiile pentru a-şi îmbunătăţi performanţa ; Strategia didactică : resurse procedurale : explicaţia,demonstraţia, exerciţiul resurse materiale : mingi forme de organizare : frontală 1

Transcript of Proiect de lecţie de educatie fizica

Page 1: Proiect de lecţie de educatie fizica

Proiect de lecţieNr.1

Data : 22.03.2012

Clasa: a II-a A

Şcoala speciala cu clasele I – IV Cluj-Napoca

Profesor: Benedek (Szekely) Erika Olivia

Aria curriculară: Educaţie fizică şi sport

Disciplina: Educaţie fizică

Conţinutul învăţării : ♦Mers şi variante de mers ♦Joc dinamic Tipul lecţiei :Exersare de competenţe

Obiective de referinţă : ● să aplice în activităţile practice depriderile motrice da bază şi pe cele aplicativ – utilitare ; ● să manifeste iniţiativă în colaborarea cu colegii pe parcursul activităţilor practice ;

Obiective operaţionale : ♦ cognitiv-formative : - să enumere regulile jocului desfăşurat ; ♦psiho-motorii : -să execute corect tipurile de exerciţii indicate; -să consolideze actele motrice ; -să execute corect extensii şi ridicări. ♦afectiv-atitudinale : -să educe spiritul de echipă, prin participarea cât mai activă la îndeplinirea sarcinilor ; - să respecte indicaţiile pentru a-şi îmbunătăţi performanţa ;Strategia didactică :

♦resurse procedurale : explicaţia,demonstraţia, exerciţiul

♦resurse materiale : mingi

♦forme de organizare : ♦frontală ♦independentă :●pe grupe ●individual

Modalităţi de evaluare : continuă (formativă) ;

Locul de desfăşurare : terenul de sport ;

Durata :45 min

1

Page 2: Proiect de lecţie de educatie fizica

Bibliografie :

♦M.E.C.T.-« Programa şcolară, clasele I şi a II-a », Bucureşti, 2004 ;♦Teodorescu Doina –”Exerciţii de educaţie fizică şi ştafete pentru clasele I – IV,”Ed. Gheorghe Cârţu Alexandru, 1994;♦Ioan Cerghit – ”Perfecţionarea lecţiei în şcoala modernă”♦Conf. univ.dr. Ioan Feşnic- suport de curs

Conţinutul informativ :

1. Exerciţii de captare a atenţiei ;2. Exerciţii complexe de efort şi formaţie ;3. Exerciţii pentru prelungirea analitică a aparatului locomotor ;4. Mers şi variante de mers ;5. Jocuri dinamice .

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Eta

pele

lecţ

iei

Conţinut-mijloace de realizare-

Doz

are

Formaţiide lucru

Indicaţii metodice

Org

aniz

area

co

lect

ivul

ui

1. Alinierea.

2. Anunţarea temelor.

3. Dialog privind importanţa educaţiei fizice în păstrarea sănătăţii.

4. Reguli de igienă personală privind lecţiile de educaţie fizică.

3’ ♀♀♀♀♀♀ ”În linie pe un rând, adunarea !”

”Vă aliniaţi !””Drepţi !”

”Bună ziua !””Pe loc repaus !”

2

Page 3: Proiect de lecţie de educatie fizica

Pre

găti

rea

orga

nism

ului

pen

tru

efor

t şi i

nflu

enţa

rea

sele

ctiv

ă a

apar

atul

ui lo

com

otor

– Exerciţii de captare a atenţiei :

A. întoarceri, mers obişnuit,

B.variante de alergare : alergare obişnuită, alergare cu genunchii la piept, alergare cu călcâiele la şezut ;

C. exerciţii pentru prelungirea analitică a aparatului locomotor :

1) Exerciţii pentru cap şi gât : a) flexii şi extensii : T1 flexii ;T2 extensii b) T1- T2 –răsucirea capului spre stânga, revenire la poziţia iniţială ; T3 – T4, răsucirea capului spre dreapta, revenire la poziţia iniţială.

2) Exerciţii pentru braţe :a) arcuiri de braţe :

T1- T2-braţul stâng, sus arcuire ; -braţul drept, jos arcuire ;

T3 – T4- braţul stâng, jos arcuire ; -braţul drept, sus arcuire ;

b) forfecări de braţe : -cu braţele încrucişate.

3) Exerciţii pentru trunchi :a) T1- T2 –îndoirea trunchiului spre stânga ; T3 – T4 - îndoirea trunchiului spre dreapta.b) T1- T2-răsucire spre stânga ;

1’

2’

2’

4x4

4x4

4x4

4x4

4x4

4x4

”Privirea urmăreşte braţele !”

”Pieptul în faţă !””Genunchii sus,ne lăsăm

uşor pe spate !””Călcâiele ating

şezutul !”

“Cu picioarele departate, mainile in sold lasam

capul in fata dupa care in spate”

“Rasucim capul spre stanga, inapoi in fata, spre dreapta, inapoi in

fata”Ramanem cu picioarele

departate, privirea in fata, bratul stang sus

bratul drept jos, arcuire, ducem cat putem in

spate, de 4 ori schimbam bratul drept sus, bratul stang jos, arcuire de

patru ori”“Bratele intinse in fata

facem ca si foarfeca de 4 ori bratul stang sus, de 4

ori bratul drept”

“Cu bratele in sold ne indoim in partea stanga de 4 ori apoi in partea dreapta”“Stam drepti, privirea in fata, ne rasucim trunchiul catre stanga de 4 ori apoi

3

Page 4: Proiect de lecţie de educatie fizica

Dir

ijar

ea e

xers

ării

de

com

pete

nţe

♦Exerciţii complexe de efort şi formaţie :a) mers obişnuit ;b) mers pe vârfuri cu braţele întinse ;c) mers pe călcâie, cu mâinile la spate ;d) mers ghemuit.

♦Jocuri dinamice : -”Statuile”- Elevii merg, cât mai variat pe terenul de educaţie fizică şi execută diferite mişcări, fiecare după imaginaţia sa. La semnalul meu, ei rămân nemişcaţi, în poziţia în care au fost surprinşi.

-Se face un cerc in care copiii stau apropiati unii langa altii. Unul dintre jucatori are o minge. Liderul jocului spune ca mingea este fierbinte. Mingea trece din mana in mana in jurul cercului. De fiecare data se intoarce la lider, acesta spune ca mingea are o calitate diferita si trebuie sa treaca din mana in mana intr-un mod adecvat; ea este grea, murdara de noroi, lipicioasa si asa mai departe.

3 ture

10’

10’

”Mers de voie ! ””Mers pe vârfuri ! ”

-//-”Mers ghemuit ! ”

« Urmează căpitanul ! » (Se lucrează în perechi, pe două rânduri, cu distanţa de 2-3 m între rânduri.)

”La comanda mea ramaneti nemiscati ca si statuile!

”Toata lumea in jurul meu formeaza un cerc (se alege un lider dintre cei cu un grad de intelegere mai ridicat) se da mingea din mana in mana; cand ajunge mingea la “x” el zice cum e mingea (grea, murdara, de foc, lipicioasa, moale)si voi trebuie sa o dati mai departe ca si cum ati avea in mana o astfel de minge(gra, murdara, de foc, lipicioasa, moale)

4

Page 5: Proiect de lecţie de educatie fizica

Rea

duce

rea

la v

al.

de r

epau

s a

func

ţiei

or

gani

smul

ui

♦Plimbare cu ochii închişi, prinşi de mână, în lanţ, conduşi de învăţător.

2’ Mers de voie !

Înch

eier

ea

acti

vită

ţii 1) Alinierea ;

2) Aprecieri verbale asupra activităţii ;3) Salutul.

2-3’ ”În linie câte unul, adunarea ! ”

”Lecţia s-a terminat ! ”Bună ziua !

5