Proiect de Lectie c.s

10

Click here to load reader

description

plan

Transcript of Proiect de Lectie c.s

Page 1: Proiect de Lectie c.s

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

DATA: 21. III. 2012

CLASA: a VIII-a A

PROPUNĂTOR: Radu (Dădărlad) Daniela

PROFESOR METODIST :

PROFESOR DE PRACTICĂ:

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Citire- scriere- comunicare

SUBIECTUL: Primăvara de Vasile Alecsandri

TIPUL LECŢIEI: transmitere de noi cunoștințe

OBIECTIVE CADRU:

1.Formarea, exersarea si dezvoltarea abilitatilor de receptare a mesajului oral;

2.Formarea, exersarea si dezvoltarea abilitatilor de exprimare orala si comunicare

independenta;

3.Automatizarea si dezvoltarea abilitatilor de citire corecta, in ritm propriu a cuvintelor,

propozitiilor, textelor scurte;

4.Perfectionarea abilitatilor de scriere corecta si lizibila de silabe, cuvinte, propozitii, texte

scurte

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ: 2.2 formularea de răspunsuri legate de situațiile de viață, întâmplări, texte citite,

3.4. dezvoltarea abilității de citire corectă, expresivă, în ritm propriu, cu respectarea semnelor

de punctuație,

4.2-exersarea scrierii corecte, lizibile şi conştiente a cuvintelor, propoziţiilor simple şi

dezvoltate, a textelor scurte

Page 2: Proiect de Lectie c.s

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- să citească corect, expresiv(după model) şi conştient textul ,

O2- să formuleze corect răspunsuri la întrebări, plecând de la textul citit,

O3- să desprindă mesajul din textul citit,

RESURSE:

a. METODOLOGICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicație, observaţia, demonstraţia, exercițiu

b. Mijloace și materiale: manualul, calculator, video-proiector, fișe

c. TEMPORALE: 50 minute

d. BIBLIOGRAFICE:

- Piţilă, T., Mihăilescu, C. (2005 )- Limba şi literatura română, cls. a III-a, Ed

Aramis, Bucureşti,

-Iordăchescu, C. (2005) - Să dezlegăm tainele textelor literare, Editura Carminis,

Piteşti,

Page 3: Proiect de Lectie c.s

Momentele lecţiei Timp Ob Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode.

Procedee

Mijloace.

Materiale

Evaluare

1. Moment

organizatoric

2’ Se asigură un climat de ordine şi

disciplină necesar desfăşurării în bune

condiţii a lecţiei.

Elevii se pregătesc pentru oră. Conversația Observare

asupra

comportamen

tului elevilor

2. Captarea atenţiei

2’ Se va realiza prin intermediul unor ghicitori: Voinicel cu haină albă,

Iese primul din zăpadă

Si vesteşte –n toată ţara

Că soseşte ................?

(primăvara)

Copiii ascultă si deduc că este

vorba despre anotimpul primăvara . Conversaţia

Aprecieri verbale

3. Enunţarea

obiectivelor

1’ Astăzi vom intra în lumea minunată a

primăverii și vom învăţa o poezie .

Se va prezenta titlul poeziei

,, Primăvara “ şi autorul V.Alecsandri.

Elevii ascultă. Conversație

4. Dirijarea învăţării 30’

O1

Voi citi model poezia concomitent cu

derularea unor imagini ce oglindesc

Elevii urmăresc imaginile și ascultă

poezia.

Prezentare

Power Point

Page 4: Proiect de Lectie c.s

O2

O3

versurile poeziei.

Voi solicita elevii să citească apoi cu

voce tare câte o strofă din poezie, în

ritmul lor propriu(pe litere, pe silabe).

Voi explica înţelesul cuvintelor

necunoscute de elevi.

Voi cere elevilor să formuleze

propoziţii cu ajutorul cuvintelor.

Discut împreună cu elevii conţinutul

lecţiei, solicitându-i să răspundă oral

la următoarele întrebări :

-Despre ce anotimp vorbește poetul?

-Care sunt vestitorii primăverii?

Menţionez că vestitorii primăverii fac

parte din lumea plantelor ( ,,copac

înflorit,, câmp înverzit,, ), a insectelor

( ,,albină,, ,,fluturi,,), păsărilor

( ,, cucul,, ,, rândunica,,sturzul,,)

-Cine dă viață dumbravei?

-Cum este întâmpinată primavara?

Elevii citesc câte o strofă din

poezie.

Elevii formulează propoziții cu

ajutorul cuvintelor explicate.

Elevii răspund la întrebări.

Observaţia

Explicaţia

Conversație

Calculator

Manual

Observare

asupra

comporta-

mentului

elevilor

Page 5: Proiect de Lectie c.s

Voi cere elevilor să scrie la tablă

răspunsul la întrebări.

Elevii vor scrie la tablă și pe caiet

răspunsul la întrebări.

4. Fixarea

cunoștințelor

12’ Elevii primesc o fișă de lucru

individuală CADRANELE în care li se

solicită:

-să încercuiască corect anotimpul

descris în poezie,

-să identifice corect păsările și

insectele ce apar în poezie ;

-să sublinieze expresiile care indică

semnele primăverii;

-să stabilească starea resimțită după

citirea poeziei.

Elevii completează conform

cerințelor precizate pe fișa de

lucru.

Conversație

Exercițiu

Fișă de

lucru analiza

nivelului de

rezolvare a

sarcinilor

individuale

8 . Aprecieri finale

3’ Fac aprecieri asupra comportamentului

elevilor în timpul orei.

Elevii sunt bucuroși.

Conversație

individuală

PRIMĂVARA VASILE ALECSANDRI

Page 6: Proiect de Lectie c.s

1.În poezie este prezentat anotimpul:

Vara Primăvara Iarna Toamna

2.Subliniază expresiile care indică sosirea primăverii:

Zboară fluturii Se coc fructele A sosit rândunica Au înflorit pomii Bate vânt rece

3.Încercuiește păsările și insectele din poezia citită:

4. Ce ai simțit după ce ai citit poezia?

Veselie Tristețe Bucurie