Proiect de Lectie Constitutia

10
Proiect de lecţie Unitatea de învăţământ: Liceul Greco-Catolic "Timotei Cipariu", Bucureşti Data: 12. 12. 2011 Clasa: a VII-a A Profesor: Moisă Lucia Student propunător: Ghiţă Giorgiana Disciplina: Cultură civică Tema: Constituţiile epocii moderne; Istoria constituţionalismului în România; Constituţia României (1991). Tipul lecţiei: predare-învăţare Locul de desfăşurare: în sala de clasă Obiective operationale: O1: să utilizeze în exprimarea opiniilor termenii civici specifici; O2: să definească conceptele noi: constituţie , stat de drept , referendum , constituţionalism , Adunare Constituantă , procedură de revizuire ; O3: să aprecieze cu exactitate istoria constituţionalismului în România ; O4: să înţeleagă etapele elaborării Constituţiei României.

description

Proiect de lectie

Transcript of Proiect de Lectie Constitutia

Page 1: Proiect de Lectie Constitutia

Proiect de lecţie

Unitatea de învăţământ: Liceul Greco-Catolic "Timotei Cipariu", Bucureşti

Data: 12. 12. 2011

Clasa: a VII-a A

Profesor: Moisă Lucia

Student propunător: Ghiţă Giorgiana

Disciplina: Cultură civică

Tema: Constituţiile epocii moderne;

Istoria constituţionalismului în România;

Constituţia României (1991).

Tipul lecţiei: predare-învăţare

Locul de desfăşurare: în sala de clasă

Obiective operationale:

O1: să utilizeze în exprimarea opiniilor termenii civici specifici;

O2: să definească conceptele noi: constituţie, stat de drept, referendum,

constituţionalism, Adunare Constituantă, procedură de revizuire;

O3: să aprecieze cu exactitate istoria constituţionalismului în România ;

O4: să înţeleagă etapele elaborării Constituţiei României.

Strategii didactice:

- exerciţiul, conversaţia euristică, explicaţia, lucrul în echipă, observaţia, ciorchinele,

învăţarea prin descoperire, problematizarea.

Mijloace de învâţământ:

- fişe de lucru, manualul, tabla, creta.

Material bibliografic:

Georgescu, Dakmara, Ştefănescu, Doina-Olga, Manual pentru clasa a VII a. Cultură

civică, Editura Humanitas Educational, Bucureşti, 2008.

Nedelcu, Elena, Morar, Ecaterina, Manual pentru clasa a VII a. Cultură civică,

Editura All, Bucureşti, 1999.

Page 2: Proiect de Lectie Constitutia

Activitatea desfăşurată

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activităţile

elevilor

Strategii

didactice

Timp

(min)

1.Moment

organizatoric

Organizarea clasei

şi notarea absenţilor.

Elevii îşi

pregătesc caietele

şi cărţile.

2

2. Captarea

atenţiei

Captarea atenţiei se va realiza prin

metoda demonstraţiei- elevii vor

primi fotografii cu ajutorul cărora

vor descoperi noul conţinul al

lecţiei ce urmează a fi predată.

Elevii

interpretează

conţinutul

pozelor.

Învăţarea prin

descoperire

2

3. Prezentarea

noului

conţinut şi al

sarcinilor de

învăţare

Se anunţă oral noul titlu al

lecţiei:"Constituţiile epocii

moderne".

Se notează titlul lecţiei la tablă.

Elevii notează

titlul lecţiei în

caiete.

Conversaţia 1

4.Dirijarea

învăţării

Împreună cu elevii se defineşte

conceptul nou:

Constituţia = legea fundamentală a

unui stat care stabileşte modul de

organizare şi funcţionare a

puterilor în stat, raportul dintre

puterile statului, drepturile,

libertăţile şi îndatoririle

cetăţeneşti.

Profesorul întreabă elevii dacă

înţeleg contextul definiţiei şi le

adresează o întrebare: " Ştiţi care

sunt puterile în stat?"

Puterea executivă( Preşedintele şi

Guvernul);

Elevii notează în

caiete definiţia

noului concept.

Elevii răspund la

întrebarea

adresată de

profesor iar în

cazul în care nu

cunosc conţinul

Explicaţia

Conversaţia

Evaluarea orală

35

Page 3: Proiect de Lectie Constitutia

Puterea legislativă( Parlamentul

care este format din Camera

Deputaţilor şi Senatul);

Puterea judecătorească

( Instanţelejudecătoreşti

judecătorii, tribunale, curţi de apel,

Curtea Supremă de justiţie).

Profesorul defineşte un nou

concept " stat de drept" = stat în

care nimeni nu este mai presus de

lege şi în care sunt realizate

drepturile şi libertăţile cetăţeneşti.

Constituţia poate fi scrisă, ca în

România, Franţa sau America şi

nescrisă, cum este în Marea

Britanie, Israel sau în Noua

Zeelandă. Constituţiile nescrise au

la bază reguli centrate pe cutumă.

Profesorul întreabă elevii dacă

cunosc semificaţia acestui concept.

" Cutumă" = tradiţii, obiceiuri

perpetuate de-a lungul timpului.

1787- Prima Constituţie scrisă

din lume: Constituţia SUA;

1791- Prima Constituţie scrisă

din Europa: Constituţia Franţei.

Profesoara notează pe tablă

următorul subtitlu al lecţiei: "

Istoria Constituţionalismului în

România".

Profesorul adresează elevilor o

întrebării, îşi

notează în caiete .

Elevii notează în

caiete noul

concept.

Elevii noteză în

caiete semificaţia

noului concept.

Elevii notează în

caiete noul

subtitlu.

Explicaţia

Explicaţia

Conversaţia

Expunerea

Page 4: Proiect de Lectie Constitutia

întrebare: " Dacă constituţia este

legea fundamentală în stat, atunci ,

constituţionalismul ce reprezintă?"

" Constituţionalism" = sistemul

politic bazat pe constituţie.

1831- Regulamentele organice;

1864- Statul Dezvoltator al

Convenţiei de la Paris;

1866- Prima Constituţie adoptată

în România.

Alte Constituţii:

1923, 1938, 1948, 1952, 1965.

Profesorul anunţă titlul noulul

subtitlu al lecţiei: " Constituţia

României din 1991".

Profesorul explică faptul că

prăbuşirea regimului totalitar

comunist a creat premisele

elaborării unei noi Constituţii.

- Decembrie 1989- FSN;

- Februarie 1990- Consiliul

Provizoriu de Uniune

Naţională;

- Martie 1990- decretul-lege;

- 20 Mai 1990- primele alegeri

libere.

Constituţia României a fost

elaborată de o putere constituantă

alcatuită democratic prin alegeri

Elevii deduc

înţelesul

termenului.

Elevii notează în

caiete noul

concept.

Elevii notează în

caiete istoricul

constituţionalism

ului .

Elevii notează în

caiete noul

subtitlu al lecţiei.

Elevii notează

etapele elaborării

noii constituţii.

Problematizarea

Explicaţia

Expunerea

Expunerea

Conversaţia

euristică

Explicaţia

Expunerea

Explicarea

Page 5: Proiect de Lectie Constitutia

generale. Constituţia României a

fost supusă Referendumului

naţional.după votul oferit de

popor.

Profesorul explică termenii noi:

"Adunare Constituantă" =

Parlamentul României;

"referendum" = Procedură a

democraţiei prin care

conducerea unei ţări se adresează

poporului pentru a-l consulta în

probleme majore. În cadrul

referendumului, cetăţenii se

exprimã cu da sau nu.

" procedură de revizuire" =

reexaminarea constituţiei cu

scopul de a modifica anumite

prevederi legale.

Prezenta Constituţie a României

a fost revizuită în 2003, prin

referendum.

Elevii notează

conceptele noi

Expunerea

Conversaţia

5.Fixarea

cunoştinţelor

şi asigurarea

feed-back-ului

Profesorul propune elevilor

exerciţiul 3 pagina 38 pentru a

verifica dacă au înţeles conţinutul

lecţiei.

Profesorul întreabă elevii dacă au

nelămuriri cu privire la lecţia

predată.

Elevii împartiti pe

grupe lucrează

exerciţiul pentru

verificarea

cunoştinţelor.

Lucrul în

echipă-

conversaţia

5

6. Încheierea Se vor face aprecieri asupra lecţiei Conversaţia 5

Page 6: Proiect de Lectie Constitutia

activităţii şi

tema pentru

acasă

şi vor fi notaţi elevii care s-au

implicat în procesul educativ.

Temă pentru acasă –exerciţiul 3

pagina 34.