Proiect de Lectie-CLASA III

9
PROIECT DE LECŢIE Data:18.06.2013 Clasa a III-a Propunator:Scutelnic Maria Obiectul: Matematica Subiectul lecţiei:Adunarea cu trecere peste ordinul zecilor Tipul lectiei: de consolidare Pozitia lectiei in modul :Adunam rezervand si scadem imprumutind Subcompetente: · Efectuarea adunarii în concentrul 0-1000, cu trecere peste ordin; · Aflarea unor numere necunoscute in exercitii; · Sǎ rezolve probleme care presupun operaţii de adunare. Obiective operaţionale: a) cognitive: - sa rezolve corect si rapid exercitii de adunare in concentrul 0-1000;

Transcript of Proiect de Lectie-CLASA III

Page 1: Proiect de Lectie-CLASA III

PROIECT DE LECŢIE

Data:18.06.2013

Clasa a III-a

Propunator:Scutelnic Maria

Obiectul: Matematica

Subiectul lecţiei:Adunarea cu trecere peste ordinul zecilor

Tipul lectiei: de consolidare

Pozitia lectiei in modul :Adunam rezervand si scadem imprumutind

Subcompetente:

· Efectuarea adunarii în concentrul 0-1000, cu trecere peste ordin;

· Aflarea unor numere necunoscute in exercitii;

· Sǎ rezolve probleme care presupun operaţii de adunare.

Obiective operaţionale: a) cognitive:

- sa rezolve corect si rapid exercitii de adunare in concentrul 0-1000;- sǎ rezolve ecuatii;- sa rezolve probleme cu date numerice ce presupun doua operatii;- sa elaboreze scheme pentru figura pe scurt datele si pasii de rezolvare a unei

probleme;- sa coopereze in grup pentru a crea probleme, utilizind tehnici variate.

b)afective:

- sa manifeste un comportament adecvat in relatiile cu colegii dintr-o echipa de lucru in cadrul

activitatilor practice de rezolvare a sarcinilor propuse- sa manifeste interes si curiozitate pentru aflarea unor exercitii si probleme.

Page 2: Proiect de Lectie-CLASA III

Forme de organizare

a) a continuturilor:modulara,integratoare

b) a activitatii:frontala,individuala.in grupuri mici

Tipuri de interactiuni:profesor- elev,elev- profesor,elev-elev

Tipuri,forme,strategii si instrumente de evaluare:formativa,sumativa,orala

si scrisa,autoevaluarea

Resurse:

a) pedagogice(metode si procedee):conversatia,exercitiul,algoritmi-

zarea,cubul,explicatia,jocul didactic

b) materiale:fise de lucru individuale si pe grupe.

c)bibliografice: - Curriculum modernizat- L. Ursu, I. Lupu, I. Iasinski, Matematica, cl. III- Calugarita, Matematica distractiva cl. I-IV- L. Catruna, N. Dan, Jocul cuvintelor, cl. III, Chisinau, 2010Forme de organizare

a) a continuturilor:modulara,integratoareb) a activitatii:frontala,individuala.in grupuri mici

Tipuri de interactiuni:profesor- elev,elev- profesor,elev-elevTipuri,forme,strategii si instrumente de evaluare:formativa,sumativa,oralasi scrisa,autoevaluareaResurse:

a) pedagogice(metode si procedee):conversatia,exercitiul,algoritmi-zarea,cubul,explicatia,jocul didactic

b) materiale:fise de lucru individuale si pe grupe.

c)bibliografice: specifice disciplinei:manual de matematica,clasa alla editura Euristica,autori:Viorica Paraiala,Dumitru Paraiala

Module de formare din cadrul proiectului.Dezvoltarea profe-

Page 3: Proiect de Lectie-CLASA III

sionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat. Predarea-invatarea interactiva centrata pe elev; Evaluarea continua la clasa; Cunoasterea elevului; Folosirea TIC in procesul de predare-invatare Valori comportamentale si reducerea violentei in scoala; Managementul institutional de proiect.

d)temporale: 45 minute

Page 4: Proiect de Lectie-CLASA III

Momentele lecţiei

Activitatea învǎţǎtorului Activitatea elevilor Strategia didacticǎ Modalitǎţi de evaluare

Moment organizatoric

Cer elevilor sǎ-şi pregǎteascǎ manualele, culegerile şi cele necesare bunei desfǎşurǎri a lectiei. Distribui fişele de lucru.

Se pregǎtesc . Conversaţia introductivǎ

Observarea

Captarea atentiei Completǎm rebusul:1.Rezultatul adunǎrii se numeşte…………..2. Sumǎ sau ………………….3. Numerele care se adunǎ se numesc………4. Zece unitǎti formeazǎ ……………..5. Semnul care aratǎ operaţia de scǎdere este ……….6. Suma este rezultatul operaţiei de …………………7. Numǎrul 387 are 3 sute, 8 zeci şi 7………………..8. Rezultatul şcǎderii se numeşte ……………………..9. Numerele de douǎ cifre sunt formate din unitǎţi şi …10. 10 zeci formeazǎ o……………

Se verificǎ tema de acasǎ.

1…..sumǎ.2. …total.3. …..termeni.4. ….o zece.5. …..minus.6. …….adunare.7. …..unitǎţi.8. ……..diferenţǎ.9. ……..zeci.10. ……..sutǎDescoperǎ cuvântul cheie ,,Matematicǎ” pe verticalǎ.Citesc tema.

Conversaţia Aprecierea verbalǎ

Enunţarea obiectivelor

Vom continua sǎ rezolvǎm exerciţii şi probleme pentru ca fiecare dintre voi sǎ efectueze adunǎri cu trecere peste ordin şi sǎ rezolve corect probleme.

Ascultǎ cu atenţie. Conversaţia

Reactualizarea cunoştintelor însuşite anterior

Prezint elevilor un cub pe ale cărui feţe sunt scrise sarcinile de mai jos (I-VI). Anunţ regula ,,jocului”. Împart clasa în 6 grupe omogene, fiecare dintre ele examinând tema din perspectiva cerinţei de pe una din fetele cubului. După ce ajung la un consens, reprezentantul grupului impărtăşeşte părerea şi celorlalte grupe. Afişez forma finală pe tablă.

Ascultǎ cu atenţie. Exerciţii orale

Page 5: Proiect de Lectie-CLASA III

I.Exerciţii de calcul oral:-exercitii de adunare cu trecere peste ordin-exerciţii în lanţ-aflaţi suma numerelor…..-mǎriţi numǎrul 7 cu………..II. Elevii, împǎrţiţi în patru grupe, vor rezolva la tablǎ jocul ,,Cine urcǎ mai repede şi corect muntele?”

III. Jocul ,,Iepuraşii trebuie hrǎniţi”

IV.Rezolvǎ pe colimari de hârtie exerciţiile:a+275=378 b+218=432 974+s =990V. Problemǎ: Într-o livadǎ s-au plantat 327 meri, cu 45 mai multi nuci şi 285 gutui. Câţi pomi sunt în livadǎ?VI. Alcǎtuiţi probleme dupǎ exerciţiul dat:

345+152=

Ascultǎ cu atenţie şi rǎspund corect.

Fiecare elev din grupǎ vine la tablǎ şi rezolvǎ un exerciţiu. Ceilalţi rezolvǎ pe fişe.Elevii rezolvǎ operaţia de scǎdere sau adunare scrisǎ pe morcov, apoi ,,hrǎneşte” iepuraşul cu numǎrul corespunzǎtor.Aflǎ necunoscuta.

Rezolvǎ problema.

Compun probleme

Activitate pe grupeCUBUL

-jocul didactic-activitate frontalǎ

-exerciţiul-conversaţia-activitate frontalǎ

-problematizarea-activitate frontalǎ

Chestionarea oralǎ

Fişe de lucru

Aprecierea verbalǎ

Chestionarea oralǎ

Evaluare Clasa este împǎrţitǎ în trei grupe. Fiecare grupǎ primeşte o fişǎ cu mai multe exerciţii. În echipǎ elevii trebuie sǎ rezolve exerciţiile şi sǎ descopere cuvântul cu care va completa un enunţ. Elevii rezolvǎ în echipǎ

Page 6: Proiect de Lectie-CLASA III

Grupa numǎrul 1: A lucra împreunǎ este o PLĂCERE .Grupa numǎrul 2:A rǎmâne împreunǎ este un CÂŞTIG.Grupa numǎrul 3: Împreunǎ formǎm o ECHIPĂ.Pe fişǎ sunt scrise urmǎtoarele exerciţii:757+183= 292+364=338+520= 175+236=145+287= 328+176=Desemnǎm impreuna echipa câştigǎtoare şi fac aprecieri asupra desfǎşurǎrii lecţiei.

exerciţiile şi descoperǎ cuvântul. Completeazǎ enunţul şi afişeaza planşa la tablǎ.

Activitate pe grupe

Capcane logice:Iar acum va propun probleme pentru cei isteti si ageri:

- Trei prieteni au facut impreuna o plimbara de 3km. Ce distanta a parcurs fiecare?

- Un bloc are inaltimea de 20 m, pe acoperisul blocului a fost instalata o antena de 3m. Ce inaltime are blocul?

- Pe poteca din padure au plecat sa adune mure, cinci baieti si trei fetite cu galeti si cosulete, de un urs s-au speriat, patru-n vale au plecat, Socotiti daca veti sti citi la mure vor mai fi?

Dragii mei, toata lectia am lucrat, obiectivele le-am realizat, eu doar vreau sa va doresc mult succes!

Fiecare a parcurs 3km.Blocul are inaltimea de 20m.

5+3-4=4 copii

Activitate frontala

Conversatia

Tema pentru acasa:Obligatoriu problema 3a, pag. 38Pentru cei harnicei – exercitiul 4 pag. 38Concursul pag. 38.

Elevii citesc problema, oral alcatuiesc schema problemei

Activitatea rucsacul:Dragi elevi, ce v-a placut mai mult la lectie veti lua in ghiozdan acasa.

Elevii numesc activitatile care le-au placut mai mult.