Proiect de Lectie Clasa a x A

9
Proiect de lectie Unitatea de invatamant : G.S.I.M Bilteni Profesor : Baltaretu Simona Aurelia Data : 18.03. 2010 Disciplina : Educatie Antreprenoriala Clasa : a X a A Unitatea de invatare : Risc si reusita in afaceri Titlul lectiei : Reusita in afaceri Tipul Lectiei : Recapitulare, consolidarea cunostiintelor . Metode de predare : conversatia, dezbaterea, problematizarea, joc de rol. Mijloace de invatamant : - Delia Gerorgescu, Elena Hangan, Florentina Dumitras, Valentina Capota, « Educatie Antreprenoriala », Editura Niculescu, Bucuresti, 2002 ; - Revista « Forbes – 500 miliardari - 2009» ; 1

description

proiect antreprenoriala

Transcript of Proiect de Lectie Clasa a x A

Proiect de lectie

Proiect de lectieUnitatea de invatamant : G.S.I.M Bilteni

Profesor: Baltaretu Simona Aurelia

Data: 18.03. 2010Disciplina: Educatie Antreprenoriala

Clasa: a X a A

Unitatea de invatare: Risc si reusita in afaceri

Titlul lectiei: Reusita in afaceri

Tipul Lectiei: Recapitulare, consolidarea cunostiintelor .

Metode de predare: conversatia, dezbaterea, problematizarea, joc de rol.

Mijloace de invatamant:

Delia Gerorgescu, Elena Hangan, Florentina Dumitras, Valentina Capota, Educatie Antreprenoriala, Editura Niculescu, Bucuresti, 2002; Revista Forbes 500 miliardari - 2009;

Planse oameni de afaceri

Forme de organizare: activitate frontala cu clasa.

Capacitati didactice: grupa are un efectiv de 35 de elevi, impartiti pe 7 grupe, toti apti de invatare.

Obiective:

sa cunoasca notiunea de: Piata, Plan de afaceri, Calitati ale intreprinzatorului, Reusita in afaceri;

sa utilizeze notiunile pentru a putea executa un Plan de Afaceri tinand cont de elementele structurale ale acestuia;

sa prezinte, fiecare grupa, un model de reusita in afaceri si sa identifice factorii care au dus la reusita si profit.

Secventele

lectieiScopul

predarii Activitatea profesorului Activitatea elevuluiResurse si

metodeEvaluare

OrganizareaclaseiDezvoltarealucrului in

echipeDistribuie fise de lucru cu obiectivele de urmarit pentru fiecare grupaIsi organizeaza materialele primite in vederea studierii lorFisa de lucru5 minute

Reactualizarea cunostiintelorLegarea teoriei de preacticaElevii vor fi anuntati ca in aceasta lectie vor consolida cunostintele referitoare la Reusita in afaceri (Piata, Plan de Afaceri, Calitati ale intreprinzatorului de succes) si vor realiza diferite activitati care sa le formeze deprinderi pentru a reusi intr-o activitate economica.Elevii vor nota in caiete planul lectiei de recapitulare.Caiete de lucru, Dialog frontal3 minuteOrala

Dirijarea invatariiLegarea teoriei de preacticaPrin intrebari frontale se realizeaza reactualizarea cunostintelor privind: definirea conceptelor de Piata, Marketing (mixul de Marketing), nevoi, consummator, intreprinzator si calitati ale acestuia.Distribuie o fisa de autoevaluare si da indicatii privind rezolvarea acesteia.Va trece la Planul de afaceri si prin intrebari frontale se realizeaza reactualizarea cunostintelor privind Planul de afaceri: definitie, elemente structurale, importanta.Elevii definesc notiunile si realizeaza o harta mentala (tabla)Elevii rezolva fisa de autoevaluare si sesizeaza import5anta acesteia. Ei vor corecta fisa de autoevaluare si constientizeaza eventualele lipsuri sau confuzii pe care le au referitor la subiectul discutat.Elevii definesc notiunile folosind tabla, pentru ca mai apoi, fiecare grupa, prezinta cate un element structural al Planului de afaceri creat de ei.Conversatie, dezbatere, tabla, creta7 minute

Fisa de autoevaluare

Conversatie

5 minute

Conversatie, dezbatere

Lectura Planului de afaceri

10 minuteOralaObservarea sistematica a comportamentului elevilorAutoevaluare orala

Orala

Feed-backTema pentru acasaVa solicita fiecarei grupe sa prezinte un Model de Reusita in afaceri si sa identifice factorii care au dus la reusita si profit.Solicita unui elev cu dominanta practica sa aranjeze pe o plansa toate modelele de reusita in afaceri citite anterior in ordinea Cifrei de afaceri pe care au inregistrat-o in anul 2009.

Prin conversatie se vor clarifica eventualele lipsuri / confuzii si se vor puncta concluziile acestui capitol. Nu exista un lift care sa te

urce spre success.

Trebuie sa folosesti scarile

treapta cu treapta .

Joe Girard.

Elevii prezinta modelul ales, pentru ca mai apoi sa prezinte la tabla factorii de reusita.La final. Elevii din grupele ramase vor corecta, daca este nevoie, modul in care au fost aranjate imaginile pe plansa.Elevii realizeaza sinteza cunostintelor si ofera o serie de concluzii deprinse pana acum:

O analiza corecta a pietei incepe intodeauna cu identificarea nevoilor si dorintelor consumatorilor.Intreprinzatorul trebuie sa detina un gust moderat al riscului si sa pretuiasca faptul ca omul este cel mai important activ al firmei.

Planul de afaceri este carte de vizita a intreprinzatorului. Cu ajutorul lui se pot deschide multe cai de dezvoltare a afacerii.

Pentru a reusi in afaceri totul trebuie facut bine de prima data si de fiecare data.

Elevii vor realiza un minieseu (2 pagini) in care sa comenteze aceasta fraza.

Conversatie, dezbatere, tabla, creta

Imagini cu modelele alese 13 minDialog

Tabla

2 min

2 minute

1 minutOralaOrala

Observarea sistematica

PAGE 1