Proiect de Lectie Clasa _ a-VIII-A Biologie-Ecologie Clasificarea Ecosistemelor

download Proiect de Lectie Clasa _ a-VIII-A Biologie-Ecologie Clasificarea Ecosistemelor

of 3

Transcript of Proiect de Lectie Clasa _ a-VIII-A Biologie-Ecologie Clasificarea Ecosistemelor

  • 03.12.2013 Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor

    www.scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-aVIIIa42827.php 1/3

    Cautare selecteaza

    0

    DOCUMENTE SIMILARE

    MUNCA SUPLIMENTARA - MATEMATICA

    MOTIVATIA IN ACTIVITATEA DE INVATARE

    PROIECT DE LECTIE CLASA: a II-a Educatie

    tehnologica Colaje cu flori si fluturi

    PEDAGOGIE TEST GRILA

    Schimbare si dezvoltare organizationala

    Strategia de evaluare interna a calitatii Grup

    ScolarAnghel Saligny

    UNIVERSITATEA TEHNICA DE CONSTRUCTII

    BUCURESTI

    Orientari actuale in didactica

    Comunicarea didactica

    Coltul biologic animal amenajare in cadrul

    laboratorului de biologie

    TERMENI importanti pentru acestdocument

    : proiect didactic la biologie clasa 8 : caiet de evaluare

    la biologie clasa 8 : proiect de lectie ecosistemul :

    ecosistemul acvatic proiect didactic :

    Username / Parola inexistente

    Login Register

    Home Documente Upload Resurse Alte limbi

    CATEGORII DOCUMENTE

    Afaceri

    Calculatoare

    Casa masina

    Didacticapedagogie

    Diverse

    Educatie

    Finante

    Geografie

    Istorie & politica

    Legislatie

    Limba

    Management

    Sanatate

    Tehnologie

    Gradinita

    Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor

    didactica pedagogie

    + Font mai mare | - Font mai mic

    Proiect de lectie

    Data : 02.11.2007

    Clasa : a-VIII-a

    Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

    Obiectul: Biologie-Ecologie

    Unitatea de invatare:Plantele si animalele din diferite medii de viata.

    Subiectul: Clasificarea ecosistemelor

    Scopul lectie:cunoasterea de catre elevi a principalelor particularitati structurale ale

    ecosistemului in vederea formarii la acestia a unor notiuni cu caracter operational, necasar

    intelegerii modului de viata.

    Obiective de referinta: 1.1;4.2

    Obiective operationale :

    -sa descrie corect componentele structurale ale ecosistemului;

    -sa demonstreze rolul acestuia in viata nostra;

    -sa indice elementele structurale ecosistemului si rolul acestora in viata noastra

    -sa identifice elementele de biotop si biocenoza dintr-un ecosistem.

    -sa clasifica corect ecosistemele.

    Tipul lectiei: comunicare de noi cunostinte

    Demersul didactic:

    a. Resurse procedurale:-conversatia;

    -observatia;

    -modelarea;

    -demonstratia.

    b. Resurse materiale:

    -pentru fiecare elev: fisa de lucru si manual;

    -pentru fiecare grupa: planse vacumate

    c. Forma de organizare: frontal si pe grupe

    Evaluare: formativa prin chestionare orala

    Locul desfasurarii: laboratorul de biologie

    Bibliografie:

    1. Aurora Mihail, Gheorghe Mohan Biologie Manual pentru clasa a VIII, Editura All 2005.

    2. Ion Iordache., Ulpia Maria Leu, Ion Constantin- Metodica predarii-invatarii biologiei,

    Editura Solaris, Iasi 2004;

    3. Viorel Lazar, Mariana Nicolae-Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves,

    2007;

    4. Tudor Virginia si colab. Metodica predarii biologiei la clasele V-VIII, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1979.

    DESFASURAREA LECTIEI

    ETAPELE

    LECTIEI

    ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

    Organizarea

    clasei.

    -Pregatesc materialul didactic.

    -Notez in catalog elevii absenti si verific daca

    sunt conditii optime pentru desfasurarea

    lectiei.

    -Isi pregatesc cartile si caietele.

    Anunul a fostsuprimat. Anulai

    Vom face tot posibilulpentru ca pe viitor safim anunuri mairelevante pentru dvs.

    Ajutai-ne s afimanunuri mai buneactualiznd setrilepentru anunuri.

  • 03.12.2013 Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor

    www.scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-aVIIIa42827.php 2/3

    Verificarea

    cunostintelor.

    Prin chestionare orala verific

    lectiaOrganizarea spatiala a mediului

    Pun intrebari de tipul:

    -Ce este ecosistemul?

    -Care este strucutura ecosistemului?

    -Ce fel de ecosistem este acvariul?

    -Ce cuprinde bitopul acvariului?

    -Din ce este format substratul acvariului?

    -Din ce este formata biocenoza acvariului ?

    Raspund la intrebari:

    -Ecosistemul este unitatea ecologica complexa, care

    cuprinde biotopul si bocenoza.

    -Structura ecosistemul este data de strucuta bitopului

    si strucutra biocenozei.

    -Acvariul este un ecosistem acvatic artificial.

    -Biotopul acvariului cuprinde : substratul si factorii de

    mediu.

    -Substratul acvariului este format din: nisip, pietris si

    apa.

    -Biocenoza acvariului este formata din organisme

    microsopice si macrospoice.

    Captarea

    atentiei si

    reactualizarea

    cunostintelor.

    -Cu ajutorul plansei prezint elevilor imagini cu

    alcatuirea si clasificarea ecosistemelori si a

    componentelor acestora si ii incurajez sa

    spuna ce observa.

    -Urmaresc imaginile si identifica in ele componentele

    ecosistemelor si clasificarea lor.

    Anuntarea temei

    si a obiectivelor.

    -Anunt si scriu pe tabla tema lectiei si prezint

    obiectivele pe care elevii trebuie sa le

    cunoasca la terminarea lectiei.

    -Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele.

    Dirijarea

    invatarii.

    -Solicit elevilor sa observa plansele si sa

    descrie ceea ce vad.

    -Completez schema lectiei.

    -Urmaresc explicatiile si raspund la intrebari.

    -Elevii recunosc componentele ecosistemului;

    -Completeaza schema lectiei.

    Obtinerea

    performantei

    elevilor.

    -Inventariez principalele informatii si observatii

    ceran elevilor sa dea raspunsuri rapide, clare,

    concrete.

    -Raspund la intrebari observand plansele, atlasele,

    imaginile din manual si materialul

    Evaluarea

    performantei.

    -Prin chestionare orala pe tot parcursul orei.

    Sunt notati elevii care au dat raspunsuri

    deosebite ce necesita gandirea logica.

    -Se gandesc si raspund la intrebarile adresate de

    profesor.

    SCHEMA LECTIEI

    CLASIFICAREA ECOSISTEMELOR

    Ecosistemele naturale = fara interventia omului; pot fi terestre sau acvatice.

    In Romania escosistemele naturale terestre cele mai reprezentative sunt: padurile, pajistile si tufarisurile.

    Ecosistemele de padure cuprind:

    -ec. Padurilor de molid (1200-1900m altitudine);

    -ec. Padurilor de fag (800-1200m);

    -ec. Padurilor de stejar (sub 800m);

    -ec. Padurilor de zavoi (in luncile raurilor).

    Ecosistemele de tufarisuri:

    -ec. de tufarisuri alpine (peste 1900m);

    -ec. de tufarisuri subalpine (1700-1900m);

    -ec. de tufarisuri din zona de podisuri si campie.

    Ecosistemele de pajiste= se clafifica in functie de ierburile dominante:

  • 03.12.2013 Proiect de lectie Clasa : a-VIII-a Biologie-Ecologie Clasificarea ecosistemelor

    www.scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-aVIIIa42827.php 3/3

    Ecosistemele de pajiste= se clafifica in functie de ierburile dominante:

    1.pajiste alpina (parusca si coarna);

    2.pajiste subalpina (paiusul spepic si colilia).

    Ecosistemele subterane-o categorie aparte de ec. terestre; sunt reprezentate de pesteri si grote.

    Ecosistemele acvatice cuprind : lacurile, baltile, mlastinile, apele curgatoare, Delta Dunarii, Marea Neagra.

    Biocenozele cele mai variate si mai bogate in specii se intalnesc in ecosistemele de apa dulce. Ecosistemele cu apa calda se mai numesc si

    termale.Un astfel dse ecositem este lacul din zona Bailor Felix langa Oradea.

    Ecosistemele antropizate =create de om sau care prezinta grade diferite de dependenta fata de om.Ele pot fi terestre sau acvatice.

    Ec. terestre antropizante:

    - agroecositemele (culturi de cereale, legumicole, vitivole, pomicole);

    - ecosistemele asezarilor umane (case, orase).

    Ec. acvatice antropizante:

    - lacurile de acumulare;

    - iazurile;

    - helesteele piscicole;bazinele de epurare a apei,etc.

    DISTRIBUIE DOCUMENTUL

    Vizualizari: 1979

    Importanta:

    Comenteaza documentul:Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea

    comenta

    Creaza cont nou

    Distribuie URL http://w w w .scrigroup.com/didactica-pedagogie/Proiect-de-lectie-Clasa-

    aVIIIa42827.php

    Adauga cod HTML in site

    Proiect de lectie Clasa : a-VIII-

    a Biologie-Ecologie Clasif icarea ecosistemelor

    Termeni si conditii de utilizare | Contact SCRIGROUP 2013. All rights reserved