proiect de lectie citire.scriere. comunicare

11
PROIECT DIDACTIC DATA: 16.05.2014 CLASA: a VII-a A PROFESOR: Popescu Alexandra ARIA CURRICULARĂ: ,,Limbă și comunicare” DISCIPLINA: Citire.Scriere.Comunicare NR.ORE/SĂPTĂMÂNĂ: 5 ore UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Comunicarea orală (verbală) și nonverbală SUBIECTUL LECŢIEI: Animalele din gospodărie TIPUL LECŢIEI: Lecție mixtă TEXT SUPORT: Cartea cu cărticele,, Viața la fermă”(Tony Wolf) ,,Vocile fermei” (S. Petrescu, A. Sevastian) DURATĂ: 45 min SCOPUL LECȚIEI: Formarea şi exersarea abilităţii de receptare și comunicare a mesajului oral OBIECTIVE DE REFERINŢĂ Formarea abilităţilor prelexice şi pregrafice: abilităţi de observare, discriminare, identificare, operare, perceperea relaţiilor spaţiale; Formarea şi exersarea vocabularului specific mediului ambiant; OBIECTIVE OPERAŢIONALE Cognitive: 1

description

inspectie def

Transcript of proiect de lectie citire.scriere. comunicare

Page 1: proiect de lectie citire.scriere. comunicare

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16.05.2014

CLASA: a VII-a A

PROFESOR: Popescu Alexandra

ARIA CURRICULARĂ: ,,Limbă și comunicare”

DISCIPLINA: Citire.Scriere.Comunicare

NR.ORE/SĂPTĂMÂNĂ: 5 ore

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Comunicarea orală (verbală) și nonverbală

SUBIECTUL LECŢIEI: Animalele din gospodărie

TIPUL LECŢIEI: Lecție mixtă

TEXT SUPORT: Cartea cu cărticele,, Viața la fermă”(Tony Wolf)

,,Vocile fermei” (S. Petrescu, A. Sevastian)

DURATĂ: 45 min

SCOPUL LECȚIEI: Formarea şi exersarea abilităţii de receptare și comunicare a

mesajului oral

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ

Formarea abilităţilor prelexice şi pregrafice: abilităţi de observare, discriminare,

identificare, operare, perceperea relaţiilor spaţiale;

Formarea şi exersarea vocabularului specific mediului ambiant;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

Cognitive:

O1: Să cunoască animalele care trăiesc în gospodărie;

O2: Să recunoască și să indice jucăriile din plastic reprezentând animale: vaca, calul,

câinele, puiul, porcul;

O3: Să asocieze animelele din gospodărie cu puii acestora și să cunoască denumirea

corespunzătoare;

O4: Să asculte o scurtă lectură;

O5: Să asocieze animalele domestice cu hrana pe care acestea o consumă;

O6: Să asocieze animalele cu sunetele emise.

1

Page 2: proiect de lectie citire.scriere. comunicare

Afectiv-volitive:

O7: Să manifeste interes pentru cunoașterea viețuitoarelor din mediul înconjurător;

O8: Să arate inițiativă în rezolvarea cerințelor profesorului.

Motrice:

O9: Să adopte o poziție corectă în bancă;

O10: Să realizeze o coordonare motorie adecvată activităţii desfăşurate: priveşte-indică,

ascultă-priveşte .

RESURSE

1. Procedurale:

- instructajul verbal

- explicația

- demonstrația

- exemplul

- exercițiul

- lectura

- jocul

2. Materiale:

- computer

- boxe

- cântec

- animale de plastic (jucării)

- Cartea cu cărticele ,,Viața la țară”

- ,,Vocile fermei”

- joc puzzle ,,Să învățăm animalele domestice”

- joc didactic ,,Cine este mama mea?”

- stickere zâmbitare

- recompensă

3. Forme de organizare:

- frontal

2

Page 3: proiect de lectie citire.scriere. comunicare

- individual

3

Page 4: proiect de lectie citire.scriere. comunicare

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele instruirii şi

dozarea timpului

Obiective

operaţionale

Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare

Metode şi

procedee

Mijloace Forme de

organizare

Moment

organizatoric

3 min.

Pregătirea celor necesare în vederea

desfăşurării în condiţii optime a lecţiei.

Așezarea elevilor în bănci, stabilirea

liniştii şi disciplinei în vederea

începerii lecţiei.

Instructajul

verbal

Frontal Observarea

sistematică

Captarea atenției

3 min.

O6,O7, O9 Elevii ascultă un cântecel despre

animale.

Computer

Boxe

Cântec

Frontal Observarea

sistematică

Anunțarea temei și a

obiectivelor

2 min.

O7 Profesorul anunță titlul

lecției-,,Animalele din gospodărie” și îl

notează pe tablă ,precum și obiectivele

urmărite pe parcursul acesteia și

amintește elevilor că dacă lucrează cu

atenție vor primi câte un sticker

zâmbitor. Atunci când acumulează

Explicația Frontal Observarea

sistematică

4

Page 5: proiect de lectie citire.scriere. comunicare

cinci stickere primesc recompensa.

Dirijarea invățării

17 min

O1, O2, O3,

O4 , O7, O11

1. Profesorul arată elevilor câteva

animale din plastic (3D) pe care le

întâlnim intr-o gospodărie: vacă, cal,

câine, găină, capră. Fiecare animal este

asociat cu sunetul pe care îl emite.

Profesorul notează pe tablă numele

fiecărui animal prezentat și explică

elevilor denumirile puilor acestor

animale (vițel, mânz, cățeluș, pui, ied)

și modul de hranire al animalului.

Fiecare elev arată un animal 3D.

2. Profesorul prezintă elevilor

elementele din cartea cu cărticele

(,,Viața la fermă), cerând fiecărui elev

să extragă câte o cărticică despre vaci,

cai și găini. Fiecare cărticică este

lecturată.

Elevii care lucrează bine sunt răsplătiți

cu stickere și încurajați.

Explicația

Demonstrația

Exemplul

Exercițiul

Lectura

Explicația

Animale din

plastic

(jucării)

,,Vocile

fermei”

Cartea cu

cărticele ,,Via

ța la fermă”

Frontal

Individual

Frontal

Observarea

sistematică

Evaluare

orală

individuală

5

Page 6: proiect de lectie citire.scriere. comunicare

Obținerea

performanței

9 min

O2, O5 Elevii primesc piesele unui puzzle cu

animale și hrană. Împreună cu

profesorul descoperă modul de hrănire

al fiecărui animal și asociază cele două

părți ale puzzelului. Elevii care arată

interes pentru activitate primesc sticker

zâmbitor.

Demonstrația

Explicația

Exercițiul

Joc P

puzzle ,,Să

învățăm

animalele

domestice”

Frontal

Individual

Evaluare

orală

Evaluare

9 min

O1, O3 Profesorul prezintă câteva imagini cu

animalele întâlnite în gospodărie și cu

puii acestora și formulează cerința, apoi

exemplifică:,,Potrivește puiul din

fiecare specie cu părintele său. Învață-

le denumirea!”.

Este premiat cu un sticker zâmbitor

interesul elevilor pentru activitate.

Exercițiul

Joc

didactic ,,Cin

e este mama

mea?”

Stickere

zâmbitoare

Individual Evaluare

orală

Asigurarea retenției

și a transferului

O7, O8 Voi face aprecieri generale,apoi

individuale asupra modului în care

Explicația Stickere fețe

zâmbitoare

Frontal

6

Page 7: proiect de lectie citire.scriere. comunicare

3 min elevii au participat la lecție.Elevii care

au acumulat cinci fețe zâmbitoare vor fi

aplaudați și vor primi recompensa.

Recompensa

BIBLIOGRAFIE

7

Page 8: proiect de lectie citire.scriere. comunicare

1. Georgeta Corință, Metodica predării și învățării limbii și literaturii române, Editura Umbria,Baia Mare, 1993;

2. Parfene Constantin,Compozițiile in școală, E.D.P., București, 1990;

3. Ion Șerdean, Didactica limbii si literaturii române în învățământul primar, Editura Corint, București, 2007;

4. Tony Wolf, Cartea cu cărticele ,,Viața la fermă”, Editura Crișan, Deva, 2008;

5. S. Petrescu, A. Sevastian, Vocile fermei, Editura Crișan, Deva, 2012.

8