Proiect de Lectie Ambalajele
-
Upload
peia-monica-ioana -
Category
Documents
-
view
249 -
download
0
Transcript of Proiect de Lectie Ambalajele
PROIECT DE LECȚIE
Propunător: Peia Monica Ioana
Profesor coordonator :Dudas Aura
Data: 02.05. 2015
Clasa: X-A
Unitatea de învățământ :Colegiul Economic,, Francesco Saverio Nitti"
Aria Curriculară: Om și societate
Disciplina școlară: Protecția consumatorului și a mediului
Titlul lectiei:Definirea ,rolul si și funcțiile ambalajelor
Tipul lecției: Dobândire de noi cunostinte.
Obiective de referinţă:
O - Identificarea clasificării ambalajelor din punct de vedere tehnic si economic
Obiective operaţionale
O1 – Să definească corect ambalajele
O2 – Să prezinte funcțiile ambalajelor
O3 – Să identifice clasificarea ambalajelor
O4 – Să argumenteze importanța rolului ambalajului pentru producator și
consumator
Strategie didactică
Metode : conversația, expunerea, prelegerea, explicația, munca independentă, exerciţiul.
Mijloace: fişe de lucru.
Forme de organizare a clasei: colectivă, individuală, pe grupe.
Tipuri de învăţare: receptiv – reproductiva, operatorie, inteligibila
Forme de organizare: colectivă, individuală, pe grupe.
Nrcrt
Secvenţele lecţiei
T ObOp
Conținutul învățării
Strategii didactice Interacţiunea c.d. – e Evaluare
Metode Mijloace Tipuri de invăţare
Forme de organizare
C G I
1. Organizarea învăţării
2' ConversaţiaD Se pregătește clasa pentru desfășurarea
actului instructiv-educativ.
Aprecieri verbale
2. Captarea atenției
3'
Conversaţia D
Se prezintă clasei următorul fragment: Aprecieri verbale;
3.
4.
Anunţarea obiectivelor şi a subiectului lecţie
Prezentarea noului conținut
3'
10' O1
Ambalajele ,definire ,rol
CF. Stas 5845/1-1986,,Operația ,procedeul sau modul prin care se asigura ,cu ajutorul ambalajului ,protecția temporară a produsului
Explicația
Munca independentă
Explicaţia
Fişa de lucru 1 Rec-repr
D
I
Se anunță titlul lectiei din Unitatea de învățare Definirea ,rolul și funcțiile ambalajelor.Vom nota definiția și functiile ambalajelor
Fiecare elev va primi câte o fișă de lucru independentă, în care trebuie să răspundă cu adevărat sau fals la o serie de afirmații și să completeze spațiile libere (fișa de lucru nr 1).
Aprecieri verbale
Observația curentă;
Aprecieri
4.
Prezentarea noului conținut 10'
10'
O2
03
în decursul manipulării ,transportului ,depozitării,contribuind si la înlesnirea manipularii ,pana la consumarea sau până la expirarea termenului de garanție "
Rolul ambalajului si importanta se reflectaÎn funcțiile acestuia .1)Funcția de conservare și de protecție a produselor si-a caliăților acestora 2)Funcția de înlesnire a manipulării transportului depozitării3)Funcția de promovare a vânzărilor mărfurilor și de informare a consumatorilor
Clasificarea ambalajelor:a) dupa natura materialului ambalaje din hârtie-carton ,sticla,metal,din
Munca
indepedentă
Explicaţia
Exerciţiul
Explicația;Exercițiul
Conversaţia
Fişa de lucru 1
Fişa de lucru 2
Rec-repr
Inteligibilă
I
I
Fiecare elev va primi câte o fișă de lucru independentă, în care trebuie să răspundă cu adevărat sau fals la o serie de afirmații și să completeze spațiile libere (fișa de lucru nr 1).
În continuare elevii sunt împărțiți în grupe de cât 5 persoane. Fiecare grup va primi câte o fișă de lucru, sarcina fiind aceea de a identifica pe baza clasificarii ambalajelor ,tipul de ambalaj
verbale;
Se
completează răspunsurile elevilor;
5.Încheierea activității
'
5'
mase plastice,din material textile,materialecomlexeb) dupa natura produsului ambalat ambalaje pentru produse alimentare,produse industriale,produse periculoasec)dupa tipul ambalajuluid) dupa sistemul de confecționaree)Dupa gradul de rigiditate f)dupa sistemul de închidere g)dupa domeniul de utilizare h)dupa durata de utilizare
Conversaţia D
corespunzător produselor indicate de sageti (de pe fisa de lucru nr 2)
Se enunță o concluzie de încheiere a actului instructiv-educativ;
Observația curentă;
Aprecieri verbale;
Se completează răspunsurile elevilor;
Aprecieri verbale