Proiect de Lectie 8 Martie
-
Author
tuser-natalia-simona -
Category
Documents
-
view
1.645 -
download
0
Embed Size (px)
description
Transcript of Proiect de Lectie 8 Martie

PROIECT DE LECTIE
Data – 8.03.2012Şcoala :Grup Școlar BiledClasa – a II-a AInvatator: Borlovan Natalia Simona Aria curriculară: - limba si comunicare
- matematica si stiinte- arte- tehnologii
Subiectul: 8 Martie – Ziua MameiTipul lecţiei: activitate transcurricularaDurata: 50 minuteSCOPUL ATIVITĂȚII:
Dezvoltarea dragostei şi a respectului pentru mama, fiinţa cea mai dragă ; Dezvoltarea deprinderilor de a pregăti şi organiza o seară dedicată mămicilor.
Obiective operaţionale :
● să recunoască aspecte de timp, spaţiu, personaje, trăsături specifice anotimpului primăvara;
● să citească corect, adoptând intonaţia impusă de semnele de punctuaţie;
● să rezolve sarcinile de lucru ;
● să cunoască anotimpurile şi caracteristicile lor;
● să răspundă corect la întrebările date;
● să scrie corect şi lizibil, , pe fişele de lucru şi pe flipchart;

● manifestarea spiritului de iniţiativă şi cooperare în cadrul grupului;
● să participe activ şi afectiv în desfăşurarea activităţilor
Metode şi procedee: conversaţia , observarea sistematica, explicaţia,brainstormingexerciţiul,problematizarea, munca în echipă,
Forme de organizare : concurs pe echipe Mijloace de învăţământ: planşe, tabla, ,fişe de lucruBibliografie : 1. Curriculum naţional 2004
2. Şerdean, Ioan, - Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar

Momentele lectiei
Continutul lectiei Metode si procedee
Mijloace Forme de organizare
Evaluare
1.Moment organizatoric
- Se creează condiţiile psihologice şi organizatorice necesare unei bune desfăşurări a lecţiei
Conversaţia Frontal
2.Captarea atenției
- Se impart copiii în 4 echipe, în funcție de culoarea extrasă dintr-un plic.
- Fiecare echipă va avea la grupa lui o mapă cu material de lucru.
-conversația Cartonașe colorate
Pe echipe
3.Anunţareasubiectului şi a
obiectivelor
Se prezintă obiectivele lectiei concurs.
Părinții vor reprezenta juriul
Echipele vor fi puncate după îndeplinirea fiecărei sarcini .
explicaţia
conversaţia Foaie de observație
4.Dirijarea
activității
Sarcina 1
Găsesc răspunsul ghicitorilor
Ziua se mareste,
Zapada se topeste,
Gradina a-nflorit,
Problematizare -fișe de lucru evaluare continuă

Cine a sosit?
Voinicel cu haina alba,
Iese primul din zapada,
Si vesteste-n toata tara,
Ca soseste primavara.
Se întorc din nou în țară
Le e dor de primăvară
Cine iese primăvara
De sub dalba plăpumioară?
Zăpada s-a topit ,
Iarba a-nverzit,
Cine a venit?
Se verifică modalitatea de rezolvare a sarcinii și se notează echipele.
Munca în echipe
-conversația
Pe echipă
Frontal
evaluare continuă

Câte un reprezentant al fiecărei echipe răspunde la câte o ghicitoare
Sarcina 2
Completează rebusul
Se verifică modalitatea de rezolvare a sarcinii și se notează echipele.
Câte un reprezentant al fiecărei echipe răspunde la întrebările rebusului.
Prin completarea rebusului se obține de la A la B cuvântul -Primăvară.
Se discută despre semnele primăverii , lunile acestui anotimp etc.
Se cântă cântecul „Vine , vine primăvara”
Sarcina 3
Pe fișa echipei ( carton ) se scriu pe flori decupate sărbătorile specifice anotimpului primăvara. Florile se vor lipi pe carton .Se punctează maxim echipa care găsește 5 sărbători specifice anotimpului.( 1Martie , 8 Martie , Paștele ,Floriile , 1 Aprilie etc.)
Se verifică modalitatea de rezolvare a sarcinii și se notează echipele
-explicația
-munca în echipe
-conversația
-explicația
munca în echipă
problematizare
exercițiul
-fișe de lucru
cântec
carton
flori
Pe echipe
Pe echipe

Sarcina 4
Realizează corespondența unor imagini ce se lipesc pe foaia echipei ( pui-mamă).
Se verifică modalitatea de rezolvare a sarcinii și se notează echipele.
Se poartă discuții referitoare la faptul că fiecare ființă are o mamă.
Se discută de ceea ce face o mama.
Sarcina 5
Fiecare grupa are de citit câte o poezie despre mamă. Poeziile se citesc și se comentează.
Se verifică modalitatea de rezolvare a sarcinii și se notează echipele.
Sarcina 6 se va rezolva frontal folosind metoda brainstormingului.
Cerinte:
● Ce face mama pentru voi ?
● Cum ar trebui să ne comportăm față de mama ?
● Găsiți însușiri ale mamei !
-conversația
Problematizare
Munca în echipă
Citirea în lanț
Conversația
braistorming
imagini
Carton
carioci
Pe echipe
Frontal
frontal

inimioare
Încheierea lecţiei
Se fac aprecieri generale şi individuale asupra comportamentului şi asupra participării elevilor la lecţie.
Sunt notaţi elevii care au participat activ la lecţie.
Se vor cânta două cântecele dedicate mamei.
Elevii vor oferi felicitări și cadouri mamelor.
conversaţia
Cântece
Felicitări
cadour
frontală şi individuală
colectiv
observarea sistematică a elevilor

ANEXA 1

ANEXA 2
Fisa de evaluare
I. Grupa: LALELELE
1. Alegeti cuvantul potrivit:
pere noi
clasă dulci
cornuri curată
papuci rumene
2. Corectati greselile din propozitia urmatoare:Nea marcel este vecinul meu.
Fisa de evaluare
II. Grupa: GHIOCEII
1. Gasiti un cuvânt cu aclaşi înteles cu cel al cuvantului subliniat:Eu stau cu prietenul meu la masă.

1. Completaţi propozitia:Mama a cumpărat:.................................,...............................,...................... .
Fisa de evaluare
III. Grupa : ALBĂSTRELELE
1. Formulaţi o întrebare potrivită pentru propozitia de mai jos:
Cecilia este sora Mariei.
2. Înlocuiţi cuvântul subliniat cu altul cu înţeles opus:
Portocalele sunt acre.
Fisa de evaluare
IV. Grupa: NARCISELE
1. Completaţi propoziţia cu un cuvânt potrivit:
Lucian ......................... la sora lui.
1. Tăiaţi forma greşită a cuvântului: Mama coc / coace colăcei.

Fisa de evaluare
V. Grupa: VIORELELE
1. Alcătuiţi o propoziţie folosind cuvântul ,, mama”.
2. Gâsiţi cuvinte noi pornind de la cuvintele date: sac - ...............................; poc- ......................................
masă- ..............................; iată-......................................

ANEXA 3
ARITMOGRAF
C O P I L
R E C E
V I O L E T A
M A M A
L A L E A
V I C A

T A R E
V E R D
M A R T I E
1. Ce esti tu pentru parintii tai?
2. Care este cuvantul cu sens opus cuvantului ,,cald” ?
3. Nume de fata si nume de floare.
4. Fiinta cea mai draga.
5. Floare de primavara .
6. Nume de fata care incepe cu litera ,,V”
7. Daca nu este moale, este…………
8. Culoarea primaverii
9. Luna cu care incepe primavara
