Download - Proiect de Lectie 8 Martie

Transcript
Page 1: Proiect de Lectie 8 Martie

PROIECT DE LECTIE

Data – 8.03.2012Şcoala :Grup Școlar BiledClasa – a II-a AInvatator: Borlovan Natalia Simona Aria curriculară: - limba si comunicare

- matematica si stiinte- arte- tehnologii

Subiectul: 8 Martie – Ziua MameiTipul lecţiei: activitate transcurricularaDurata: 50 minuteSCOPUL ATIVITĂȚII:

Dezvoltarea dragostei şi a respectului pentru mama, fiinţa cea mai dragă ; Dezvoltarea deprinderilor de a pregăti şi organiza o seară dedicată mămicilor.

Obiective operaţionale :

● să recunoască aspecte de timp, spaţiu, personaje, trăsături specifice anotimpului primăvara;

● să citească corect, adoptând intonaţia impusă de semnele de punctuaţie;

● să rezolve sarcinile de lucru ;

● să cunoască anotimpurile şi caracteristicile lor;

● să răspundă corect la întrebările date;

● să scrie corect şi lizibil, , pe fişele de lucru şi pe flipchart;

Page 2: Proiect de Lectie 8 Martie

● manifestarea spiritului de iniţiativă şi cooperare în cadrul grupului;

● să participe activ şi afectiv în desfăşurarea activităţilor

Metode şi procedee: conversaţia , observarea sistematica, explicaţia,brainstormingexerciţiul,problematizarea, munca în echipă,

Forme de organizare : concurs pe echipe Mijloace de învăţământ: planşe, tabla, ,fişe de lucruBibliografie : 1. Curriculum naţional 2004

2. Şerdean, Ioan, - Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar

Page 3: Proiect de Lectie 8 Martie

Momentele lectiei

Continutul lectiei Metode si procedee

Mijloace Forme de organizare

Evaluare

1.Moment organizatoric

- Se creează condiţiile psihologice şi organizatorice necesare unei bune desfăşurări a lecţiei

Conversaţia Frontal

2.Captarea atenției

- Se impart copiii în 4 echipe, în funcție de culoarea extrasă dintr-un plic.

- Fiecare echipă va avea la grupa lui o mapă cu material de lucru.

-conversația Cartonașe colorate

Pe echipe

3.Anunţareasubiectului şi a

obiectivelor

Se prezintă obiectivele lectiei concurs.

Părinții vor reprezenta juriul

Echipele vor fi puncate după îndeplinirea fiecărei sarcini .

explicaţia

conversaţia Foaie de observație

4.Dirijarea

activității

Sarcina 1

Găsesc răspunsul ghicitorilor

Ziua se mareste,

Zapada se topeste,

Gradina a-nflorit,

Problematizare -fișe de lucru evaluare continuă

Page 4: Proiect de Lectie 8 Martie

Cine a sosit?

Voinicel cu haina alba,

Iese primul din zapada,

Si vesteste-n toata tara,

Ca soseste primavara.

Se întorc din nou în țară

Le e dor de primăvară

Cine iese primăvara

De sub dalba plăpumioară?

Zăpada s-a topit ,

Iarba a-nverzit,

Cine a venit?

Se verifică modalitatea de rezolvare a sarcinii și se notează echipele.

Munca în echipe

-conversația

Pe echipă

Frontal

evaluare continuă

Page 5: Proiect de Lectie 8 Martie

Câte un reprezentant al fiecărei echipe răspunde la câte o ghicitoare

Sarcina 2

Completează rebusul

Se verifică modalitatea de rezolvare a sarcinii și se notează echipele.

Câte un reprezentant al fiecărei echipe răspunde la întrebările rebusului.

Prin completarea rebusului se obține de la A la B cuvântul -Primăvară.

Se discută despre semnele primăverii , lunile acestui anotimp etc.

Se cântă cântecul „Vine , vine primăvara”

Sarcina 3

Pe fișa echipei ( carton ) se scriu pe flori decupate sărbătorile specifice anotimpului primăvara. Florile se vor lipi pe carton .Se punctează maxim echipa care găsește 5 sărbători specifice anotimpului.( 1Martie , 8 Martie , Paștele ,Floriile , 1 Aprilie etc.)

Se verifică modalitatea de rezolvare a sarcinii și se notează echipele

-explicația

-munca în echipe

-conversația

-explicația

munca în echipă

problematizare

exercițiul

-fișe de lucru

cântec

carton

flori

Pe echipe

Pe echipe

Page 6: Proiect de Lectie 8 Martie

Sarcina 4

Realizează corespondența unor imagini ce se lipesc pe foaia echipei ( pui-mamă).

Se verifică modalitatea de rezolvare a sarcinii și se notează echipele.

Se poartă discuții referitoare la faptul că fiecare ființă are o mamă.

Se discută de ceea ce face o mama.

Sarcina 5

Fiecare grupa are de citit câte o poezie despre mamă. Poeziile se citesc și se comentează.

Se verifică modalitatea de rezolvare a sarcinii și se notează echipele.

Sarcina 6 se va rezolva frontal folosind metoda brainstormingului.

Cerinte:

● Ce face mama pentru voi ?

● Cum ar trebui să ne comportăm față de mama ?

● Găsiți însușiri ale mamei !

-conversația

Problematizare

Munca în echipă

Citirea în lanț

Conversația

braistorming

imagini

Carton

carioci

Pe echipe

Frontal

frontal

Page 7: Proiect de Lectie 8 Martie

inimioare

Încheierea lecţiei

Se fac aprecieri generale şi individuale asupra comportamentului şi asupra participării elevilor la lecţie.

Sunt notaţi elevii care au participat activ la lecţie.

Se vor cânta două cântecele dedicate mamei.

Elevii vor oferi felicitări și cadouri mamelor.

conversaţia

Cântece

Felicitări

cadour

frontală şi individuală

colectiv

observarea sistematică a elevilor

Page 8: Proiect de Lectie 8 Martie

ANEXA 1

Page 9: Proiect de Lectie 8 Martie

ANEXA 2

Fisa de evaluare

I. Grupa: LALELELE

1. Alegeti cuvantul potrivit:

pere noi

clasă dulci

cornuri curată

papuci rumene

2. Corectati greselile din propozitia urmatoare:Nea marcel este vecinul meu.

Fisa de evaluare

II. Grupa: GHIOCEII

1. Gasiti un cuvânt cu aclaşi înteles cu cel al cuvantului subliniat:Eu stau cu prietenul meu la masă.

Page 10: Proiect de Lectie 8 Martie

1. Completaţi propozitia:Mama a cumpărat:.................................,...............................,...................... .

Fisa de evaluare

III. Grupa : ALBĂSTRELELE

1. Formulaţi o întrebare potrivită pentru propozitia de mai jos:

Cecilia este sora Mariei.

2. Înlocuiţi cuvântul subliniat cu altul cu înţeles opus:

Portocalele sunt acre.

Fisa de evaluare

IV. Grupa: NARCISELE

1. Completaţi propoziţia cu un cuvânt potrivit:

Lucian ......................... la sora lui.

1. Tăiaţi forma greşită a cuvântului: Mama coc / coace colăcei.

Page 11: Proiect de Lectie 8 Martie

Fisa de evaluare

V. Grupa: VIORELELE

1. Alcătuiţi o propoziţie folosind cuvântul ,, mama”.

2. Gâsiţi cuvinte noi pornind de la cuvintele date: sac - ...............................; poc- ......................................

masă- ..............................; iată-......................................

Page 12: Proiect de Lectie 8 Martie

ANEXA 3

ARITMOGRAF

C O P I L

R E C E

V I O L E T A

M A M A

L A L E A

V I C A

Page 13: Proiect de Lectie 8 Martie

T A R E

V E R D

M A R T I E

1. Ce esti tu pentru parintii tai?

2. Care este cuvantul cu sens opus cuvantului ,,cald” ?

3. Nume de fata si nume de floare.

4. Fiinta cea mai draga.

5. Floare de primavara .

6. Nume de fata care incepe cu litera ,,V”

7. Daca nu este moale, este…………

8. Culoarea primaverii

9. Luna cu care incepe primavara

Page 14: Proiect de Lectie 8 Martie