PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

20
PROIECT DE ACTIVITATE CU CONTINUT INTEGRAT PE O ZI “ZAMBET SI CULOARE DE LA VARA ARZATOARE” EDUCATOARE : FILIP IOANA Nivel: I- GRUPA URSULETILOR Tema anuala: “Cand, cum si de ce se intampla?” Tema saptamanii: “Vara ne asteapta” Tema zilei: “Zambet si culoare de la vara arzatoareTipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostinte si deprinderi Mijloc de realizare: Activitate integrata pe o zi Scop: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator; stimularea creativitatii, participarea si implicarea activa a copiilor in activitatile zilei Activitati de invatare: ADP: - Intalnirea de dimineata: o salutul: copiii vor fi asezati in cerc si se va face salutul prin recitarea poeziei: “Dimineata a sosit La gradinita am venit

description

proiect

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

PROIECT DE ACTIVITATE CU CONTINUT INTEGRAT PE O ZI

“ZAMBET SI CULOARE DE LA VARA ARZATOARE”

EDUCATOARE : FILIP IOANA

Nivel: I- GRUPA URSULETILOR

Tema anuala: “Cand, cum si de ce se intampla?”

Tema saptamanii: “Vara ne asteapta”

Tema zilei: “Zambet si culoare de la vara arzatoare”

Tipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostinte si deprinderi

Mijloc de realizare: Activitate integrata pe o zi

Scop: Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator; stimularea creativitatii, participarea si implicarea activa a copiilor in activitatile zilei

Activitati de invatare:

ADP:

- Intalnirea de dimineata:o salutul: copiii vor fi asezati in cerc si se va face salutul prin recitarea poeziei:

“Dimineata a sosit La gradinita am venitIn cerc sa ne adunamCu toti sa ne salutamA inceput o noua zi-Buna dimineata, copii! -Buna dimineata, doamna educatoare!”

o prezenta: in momentul intrarii in sala de grupa fiecare copil isi aseaza fotografia in dreptul “prezentilor” la panou; un copil numara fetele, iar altul numara baietii; se constata cine absenteaza. Se pot folosi versurile:

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

“ Dupa ce ne-am adunatSi frumos ne-am salutatColegii ne-am intalnitCine oare n-a venit ? “

o calendarul naturii: cu ajutorul intrebarilor ( “In ce anotimp suntem?” , “In ce luna suntem?” , “Cum este vremea astazi?” etc.) se completeaza calendarul naturii.

o noutatea zilei: educatoarea anunta copiii ca activitatile de astazi se va desfasura sub forma unui concurs cu tema: “ Cand se intampla? ” . Pentru aceasta ei au de rezolvat mai multe sarcini pe tot parcursul zilei. Se anunta obiectivele zilei:

vom lucra pe centre de activitati vom participa la un joc concurs vom realiza un tablou de vara la final muzica si recompense

Intalnirea de dimineata se v-a incheia cu o poezie spusa in cor:“ In fiecare dimineataS-avem gandul bun pe fataCatre soare sa privimIubire sa daruimDe gand rau sa ne ferimSa adunam doar bucurieSi in lume s-o raspandimSi atunci orisice copilIn fiecare dimineataAre gandul bun pe fata”

ALA 1:

1. Arta: “Coronite pentru cele patru zane” – activitate practica2. Joc de rol: “La florarie3. Biblioteca: -“Cum ne putem petrece vacanta mare ?” – citire de imagini

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

ADE: (DS)

1. Joc didactic (DS: cunoasterea mediului )

“Cand se intampla?”

2. DEC (Pictura)“Campul cu maci”

ALA 2:

Joc cu text si cant: “La padure”

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

Activitatea didactica pentru secventa ALA:

Centre de interes deschise:

1. Arta: “Coronite pentru cele patru zane” – activitate practica2. Joc de rol: “La florarie”3. Biblioteca: -“Cum ne putem petrece vacanta mare ?” – citire de imagini

Scopul: - cultivarea sensibilitatii copiilor in jocurile si activitatile alese, a intereselor si a deprinderilor de cooperare intre partenerii de joc;

-stabilirea de relatii in vederea realizarii continuturilor si rolurilor asumate in joc

-stimularea intercomunicarii libere intre copii

1. Arta: “Coronite pentru cele patru zane”

Obiective operationale: -sa decoreze 4 coronite, cate una pentru zana fiecarui anotimp, cu elemente specifice acestora (ghiocei pentru Zana Primavara, cirese si spice de grau pentru Zana Vara, frunze galbene-maro pentru Zana Toamna si fulgi de zapada pentru Zana Iarna)

Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, exercitiul, lucrul individual (colorare, indoire, lipire, asamblare)

Material didactic: cirese si codite decupate, frunze, fulgi de zapada, ghiocei (toate din carton)

Sarcina de lucru: copiii vor colora frunzele in culorile toamnei si fulgii de zapada in blue; vor indoi clopotelul ghiocelului si il vor lipi de codita; alti copii vor lipi ciresele de codite. Cu toate aceste elemente vor fi decorate cele 4 coronite.

2.Joc de rol: “La florarie”

Obiective operationale:

- sa participe la joc impartindu-si echilibrat rolurile- sa interactioneze cu materialele puse in joc- sa utilizeze formulele de politete specifice jocului

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, dialogul, jocul

Material didactic: vase cu flori, un spatiu amenajat ca intr-o florarie, hartie de ambalaj, bani de jucarie

Sarcina de lucru: copiii au amenajat cu ajutorul educatoarei “o florarie”. Un copil este vanzatorul, iar ceilalti cumparatori care au nevoie de cate un buchet de flori pentru diferite ocazii. “Vanzatorul” le ofera florile pe care le impacheteaza; “cumparatorii platesc, multumesc si ies din florarie

3.Biblioteca: Citire de imagini “Cum ne putem petrece vacanta mare?”

Obiective operationale:

- sa descrie in propozitii, imagini ce reprezinta modalitatile de petrecere a timpului liber in vacanta mare

Metode si procedee: explicatia, conversatia,, exercitiul

Material didactic: 4 imagini ce reprezinta modalitati de petrecere a vacantei mari

Sarcina de lucru: copiii vor privi cu atentie imaginile de la sectorul “Biblioteca”, le vor descrie in cateva propozitii si isi vor manifesta dorinta spre una sau mai multe destinatii de vacanta, motivand alegerea.

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

Proiect de activitate pentru secventa ADE:

Tema anuala: “Cand, cum si de ce se intampla?”

Tema saptamanii: “Vara ne asteapta”

Tema zilei: “Zambet si culoare de la vara arzatoare”

Domeniul experiential: Domeniul stiinta – cunoasterea mediului

Mijloc de realizare: Joc didactic “Cand se intampla?”

Tipul activitatii: consolidare si verificare de cunostinte

Scopul activitatii:

- verificarea cunostintelor copiilor cu privire la cele 4 anotimpuri - dezvoltarea atentiei voluntare- cultivarea independentei in actiune, a increderii in fortele proprii

Obiective operationale:

- sa descrie elementele de pe jetoane si sa le aseze in dreptul anotimpului potrivit.Obiectivul este realizat daca toti copiii descriu cel putin imaginea de pe un jeton

- sa raspunda la ghicitori cu privire la elemente ale anotimpurilor;Obiectivul este realizat daca toti copiii au raspuns la cel putin o ghicitoare

- sa sesizeze greselile facute intentionat de catre educatoare prin amestecarea unor jetoane sau inversarea coronitelor celor 4 zaneObiectivul este realizat daca toti copiii au sesizat cel putin o greseala

Metode si procedee: observatia, explicatia, conversatia, jocul,problematizarea , exercitiul, descrierea, demonstratia

Materiale didactice: 4 tablouri reprezentant cele 4 anotimpuri, 4 papusi reprezentand zanele anotimpurilor, jetoane cu elemente ale anotimpurilor, jetoane cu raspunsuri la ghicitori, coronitele lucrate de copii in activitatea de dimineata, ecusoane; recompense

Evaluare: aprecieri verbale, aplauze, recompense

Sarcini didactice = sarcini specifice fiecarei probe (variante a jocului):

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

- descrierea si interpretarea ilustratiei, raportarea acesteia la anotimpul potrivit; - aflarea raspunsurilor la ghicitori;- identificarea greselilor

Reguli de joc:

- Varianta I: copiii din fiecare echipa vor alege pe rand cate o imagine cu elemente caracteristice anotimpurilor , vor recunoaste si descrie elemente , fenomene, ale anotimpurilor :toamna, iarna, primavara si vor aseza jetoanele in dreptul fiecarui anotimp

- Varianta II : copiii vor raspunde la ghicitorile propuse si totodata copilul care are si imaginea cu raspunsul corect va ridica jetonul respectiv.

- Varianta III : copiii vor sesiza (descoperii) greselile facute intentionat de educatoare si vor corecta , verbalizandIndicatii : Grupa de copiii va fi impartita in doua echipe ( grupa albinutelor si grupa fluturasilor), in mijlocul lor aflandu-se o masa pe care se afla toate materialele necesare desfasurarii jocului. Cele doua echipe vor fi solicitate in mod succesiv in rezolvarea sarcinilor, iar raspunsurile corecte vor fi notate corespunzator.

Elemente de joc : surpriza , ghicirea, aplauzele, manuirea materialelor, miscarea, inchiderea/deschiderea ochilor

Durata : 30 minute

Bibliografie: -Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani, MECT, 2008- Florica Mitu , Stefania Antonovici, “Jocuri didactice integrate pentru invatamantul prescolar” , Editura Humanitas, 2005-Revista invatamantului prescola nr. 3-4 / 2009, Editura Arlequin,

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

ETAPELE ACTIVITATII

CONTINUTUL ACTIVITATII STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Moment organizatoric

- Aerisirea salii de grupa- Aranjarea mobilierului si a materialului

demonstrativ si distributiv.- Introducerea copiilor in sala de grupa

Masutele sunt aranjate pe doua randuri , fiecare rand avand insemnul de pe ecusoanele copiilor ( albinute si fluturasi)

Captarea atentiei

Copiilor le sunt descoperite cele 4 papusi reprezentand zanele anotimpurilor.

ObservatiaExplicatiaConversatia

Anuntarea temei si a obiectivelor

Educatoarea anunta titul jocului “Cand se intampla?”.Pe rand , fiecare copil va avea de rezolvat mai multe sarcini de joc, raspunzand la intrebarea“Cand se intampla?”

ConversatiaExplicatia

Reactualizarea cunostintelor

Inainte de inceperea jocului, copiii sunt invitati sa le arate “zanelor” cat de multe lucruri stiu ei despre anotimpuri.Vor fi adresate copiilor intrebari precum:

- In ce anotimp suntem? - Dupa ce ne dam seama?- Care sunt celelate anotimpuri?- Prin ce se caracterizeaza fiecare?

ConversatiaExercitiul

Apreciere orala

Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Educatoarea va imparti grupa in doua echipe cu ajutorul ecusoanelor .Urmeaza explicarea jocului si enuntarea sarcinilor ce le au de rezolvat copiii.Se va descoperii panoul cu cele 4 anotimpuri si masuta unde se afla jetoanele cu imagini. Jocul de proba. Se executa cu cate un copil din fiecare echipa pentru fixarea regulilor.

Explicatia Aprecieri verbale

Aprecieri stimulative

Executarea jocului de catre copii.In timpul executarii jocului, educatoarea va urmarii realizarea obiectivelor propuse si va sprijini pas cu pas derularea acestuia. Pe tot parcursul jocului educatoarea face

Explicatia Aprecieri verbale

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

Asigurarea retentiei si a transferului

solicitarea :”Cand se intampla”Raspunsurile corecte vor fi aplaudate si apreciate cu cate o “floricica vesela”.

Jocul propriu zis : educatoarea numeste alternativ copii de la ambele echipe pentru a rezolva sarcinile. Pe masa din fata sunt jetoane care reprezinta elemente sau caracteristici ale anotimpurilor. Dupa stabilirea ordini fiecarui anotimp , asa cum au fost parcurse, copiii vor veni pe rand, vor alege un jeton si vor prezenta ce au pe el. Acesta va fi asezat in dreptul anotimpului potrivit , motivandu-se alegerea facuta.(“ Am asezat imaginea cu ghiocelul la anotimpul primavara pentru ca este prima floare de primavara”).Complicarea joculuiVarianta I: Fiecare copil,alternativ de la o grupa la alta,trebuie sa raspunda la o ghicitoare, sa identifice jetonul ce ilustreaza imaginea raspunsului corect si sa il ridice.Educatoarea poate sa puna si cate o intrebare legata de raspunsul dat. De exemplu daca raspunsul este “randunica” poate intreba ceva despre pasarile calatoare.Varianta II : consta in asezarea gresita a unor jetoane. Copiii trebuie sa observe greseala si sa reaseze jetonul la locul initial. La fel se poate proceda si cu coronitele celor 4 zane : se pot amesteca intre ele, copiii urmand a le reface corect.

ExplicatiaDemonstratiaJocul

ExplicatiaDemonstratiaJocul

Explicatia DemonstratiaJocul

Aprecieri verbaleIncurajari

Aprecieri stimulative

Evaluarea performantelor

Incheierea activitatii

Se va realiza prin numararea recompenselor (flori vesele si anuntarea echipei castigatoare)

Se fac aprecieri generale asupra modului de desfasurare al activitatii si asupra modului de comportare al copiilor

Conversatia

Stimulente

Proiect de activitate pentru secventa ADE - DEC

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

Tema anuala: “Cand, cum si de ce se intampla?”

Tema saptamanii: “Vara ne asteapta”

Tema zilei: “Zambet si culoare de la vara arzatoare”

Domeniul experiential: Domeniul estetic si creativ

Tema plastica: linia si pata picturala

Tipul activitatii: consolidare de priceperi si deprinderi

Subiectul: “Campul cu maci”

SCOPUL ACTIVITATII: -consolidarea cunostintelor legate de unele elemente de limbaj plastic si

tehnici de realizare practică a acestora;

- dezvoltarea capacitătii de a realiza o compoziţie plastica după o tema data si un subiect

adecvat;

- stimularea posibilitatilor de exprimare plastica libera si spontana;

OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili :

o sa organizeze o compoziţie plastica cu subiectul „Campul cu maci” unitara,

echilibrata si expresiva pe baza indicaţiilor date;

o sa folosească culori semnificative acestui subiect, obtinand tonuri si nuanţe ale

acestora pe baza explicaţiilor primite, pentru a realiza armonia cromatica a

lucrării;

o sa evalueze si autoevalueze lucrările pe baza următoarelor criterii: respectarea subiectului, gradul de finalizare, creativitate, originalitate;

METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.

MATERIAL DIDACTIC: planşe demonstrative, imagini de vara, panou pentru expunerea planselor, pensule, acuarele, farfurii de carton

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

BIBLIOGRAFIE:

- M. Cristea, Nitescu V., Panait D.H, Stanescu E. - «Ghid metodic de educaţie plastica », Ed. Petrion, Bucureti, 2001

- G. Botez, D. Solovastru - « Atlas cu elemente de limbaj plastic – îndrumător pentru educatoare », Ed. Aramis, 2007

- L. Culea, coord. - „Aplicarea noului curriculum pentru educaţie timpurie” Ed. Diana,

Bucureşti, 2009

ETAPELE ACTIVITATII

CONTINUTUL ACTIVITATII STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Moment organizatoric

Pregatirea salii de grupa si a materialelor necesare desfasurarii activitatii.

Captarea atentiei

- se discuta cu copiii despre anotimpul vara- sunt prezentate câteva imagini de vara ce

vor fi analizaţi împreuna cu preşcolarii din punctul de vedere al alcătuirii si al culorilor pe care le au

Conversatia

Anuntarea temei si a obiectivelor

Copiii vor fi anuntati ca vor picta un tablou de vara intitulat: “Campul cu maci”Se vor purta discutii pe baza modelului realizat pentru activitate: despre culorile folosite si despre tehnica de realizare (folosirea liniilor si a petelor de culoare)

ConversatiaExplicatia

Desfasurarea activitatii

- se fac exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii

- se trece la lucrul individual; copiii vor realiza tabloul pe forme rotunde (farfurii de carton)

- in timpul lucrului, copiii vor fi permanent indrumati de către educatoare

ExplicatiaDemonstratiaExercitiulMunca in ehipa

Evaluareacontinua

Evaluarea performantelor

- se va realiza la panou o expoziţie cu lucrările copiilor

- lucrările vor fi analizate cu ajutorul educatoarei pe baza criteriilor de evaluare :

Evaluare prin produsele activitatii

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

- respectarea subiectului- gradul de finalizare- creativitate- originalitate

Incheierea activitatii

- se fac aprecieri referitoare la modul in care s-a desfăsurat activitatea

ConversatiaAnaliza

Evaluare finala

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

Activitate didactica pentru secventa ALA 2:

Categoria de activitate: jocuri si activitati alese

Mijloc de realizare: jocuri cu text si cant - repetare

Tema activitatii: “In padure”

Scop: dezvoltarea creativitatii si expresivitatii in comunicare

Obiective operatioanele:

- sa interpreteze melodia si rolurile asumate prin joc- sa execute miscarile sugerate de textul cantecului

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, jocul

Loc de desfasurare: sala de grupa

Durata: 10 minute

Desfasurarea jocului.

Copiii merg in cerc, executand gesturile sugerate de versuri:

- “Cand am fost noi la padure “ – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Am cules si fragi si mure” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Uite asa, uite asa” – copiii se apleaca si imita culesul fructelor

- “Si-am vazut un iepuras” - mers in cerc

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Sarea sprinten dragalas” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Uite asa, uite asa” – copiii imita saritura iepurasului

- “Erau multe pasarele” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Ne-ntreceam in zbor cu ele” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Uite asa, uite asa” – copiii imita zborul pasarelelor

- “Si-am vazut o broasca mica” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Tot asa sarea de mica” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Uite asa, uite asa” – copiii imita saritura broscutei

- “Tot felul de fluturei” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Ne tineam toti dupa ei” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Uite asa, uite asa” – copiii imita prinsul fluturasilor

- “In padure ciupercute” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

Page 15: PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA PE O ZI vara.doc

- “Si mai mari si mai micute” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Uite asa, uite asa” – copiii ridica bratele sus-jos

- “Ce-a mai fost vom spune maine” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Acum ramaneti cu bine” – mers in cerc

- “La la la la la” – batai din palme

- “Uite asa, uite asa” – copiii isi iau la revedere

Incheiere activitatii: Educatoarea face aprecieri asupra modului de desfasurare a jocului cu text si cant, precum si a intregii activitati din aceasta zi.

Copiii se vor autoevalua astfel: fiecare va alege dintr-un cosulet, bulinuta care crede ca I se potriveste: rosie pentru “foarte bine” ; verde pentru “bine”; albastra pentru “suficient”, apoi a aseaza la panoul cu prezenta, in dreptul fotografiei fiecaruia.