Proiect de Activitate Integrata Dlc Ala Gpp 28

11
Proiect de activitate integrata GRADINITA: GPP. Nr.28 Baia Mare GRUPA: mica „Stelutele” EDUCATOARE: Petrovan Monica TEMA: Cand/cum si de ce se intampla? PROIECTUL TEMATIC: ”Lumea animalelor” TEMA SAPTAMANII: ”Ursul” TEMA ACTIVITATII: ”Bine-ai venit la noi mos Martin” TIPUL ACTIVITATII: predare-invatare FORMA DE REALIZARE: activitate integrata ADP+ALA+ADE ADP: Intalnirea de dimineata: ”Buna dimineata ursuletilor!” ALA: Arta: pestisori: dactilo-pictura Joc de masa: borcanul cu miere - puzzle Constructii: Adapost pentru urs ADE: DLC – Ursul pacalit de vulpe – povestirea educatoarei SCOPUL ACTIVITATII: - exersarea capacitatii de-a audia o poveste si de-a retine personajele povestirii - formarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica a copiilor OBIECTIVE OPERATIONALE: DLC - sa asculte cu atentie povestea Ursul pacalit de vulpe

Transcript of Proiect de Activitate Integrata Dlc Ala Gpp 28

Page 1: Proiect de Activitate Integrata Dlc Ala Gpp 28

Proiect de activitate integrata

GRADINITA: GPP. Nr.28 Baia MareGRUPA: mica „Stelutele”EDUCATOARE: Petrovan MonicaTEMA: Cand/cum si de ce se intampla?PROIECTUL TEMATIC: ”Lumea animalelor”TEMA SAPTAMANII: ”Ursul”TEMA ACTIVITATII: ”Bine-ai venit la noi mos Martin”TIPUL ACTIVITATII: predare-invatareFORMA DE REALIZARE: activitate integrata ADP+ALA+ADE

ADP: Intalnirea de dimineata: ”Buna dimineata ursuletilor!”

ALA: Arta: pestisori: dactilo-pictura Joc de masa: borcanul cu miere - puzzle

Constructii: Adapost pentru urs

ADE: DLC – Ursul pacalit de vulpe – povestirea educatoarei

SCOPUL ACTIVITATII:- exersarea capacitatii de-a audia o poveste si de-a retine personajele povestirii- formarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica a

copiilor

OBIECTIVE OPERATIONALE:

DLC - sa asculte cu atentie povestea Ursul pacalit de vulpe - sa denumeasca personajele povestii

ALA - sa-si exerseze muschii mici ai mainii in deprinderea de-a picta - sa se exprime in propozitii simple- sa reconstituie intregul din bucati fara sprijinul adultului- sa participe activ la activitate- sa asambleze elemente (rotodiscuri) in realizarea unei teme- sa execute miscarile sugerate de cantec

Page 2: Proiect de Activitate Integrata Dlc Ala Gpp 28

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, povestirea, observarea,

Material didactic: macheta reprezentata de povestea ” Ursul pacalit de vulpe” , puzzle, rotodiscuri, 4 macheta care reprezinta ”padurea” cosulete confectionate din carton, pestisori din hartie, recipiente pentu acuarele, tempera, lavete umede, servetele uscate, medalioane cu ursuleti, masti (urs) , servetele colorate, CD.

RESURSE TEMPORARE: o zi

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Ghid pentru proiecte tematice, activitati integrate pentru prescolari, Editura Didactic Publishing House, Bucuresti 2008

Ghid de bune practici in invatamantul prescolar / coord.: Delia Ardelean, Marcela Pop, Editura Universitatii de Nord , Baia Mare 2010

Page 3: Proiect de Activitate Integrata Dlc Ala Gpp 28

Scenariul zilei

Dupa intrarea copiilor in sala de grupa se va realiza intalnirea de dimineata, iar meteorologul zilei va stabili starea vremii. Captarea atentiei se va realiza prin aparitia lui ”Mos Martin” ( o colega costumata) la noi in grupa, pe care il poftim bucurosi inauntru. Insa observam ca Mos Martin este suparat, are lacrimi pe fata, iar copiii sunt nerabdatori sa cunoasca motivul pentru care el a venit la noi, si cine i-a pricinuit atata tristete. ” Eu sunt foarte trist copii, deoarece sunt singur, m-am ratacit si nu stiu unde sunt prietenii mei. Nu mai am nici casuta, deoarece peste barlogul meua cazut o stanca si sunt atat de suparat si de necajit….si am o poveste tare trista…si o rog pe d-na educatoaresa v-o povesteasca…”Le propun copiilor sa fim noi prietenii lui Mos Martin si sa ascultam povestea lui. Voi continua activitatea la DLC spunandu-le copiilor povestirea ”Ursul pacalit de vulpe” avand ca suport o macheta. Voi manipula personajele concomitent cu povestirea. Dupa incheierea povestirii copiii ii vor intona lui Mos Martin cantecul ”Lacul animalelor” , ca sa il mai inveselim putin. (tranzitia)”Copii va multumesc , mi-a placut cantecul vostru. Dar din pacate eu sunt tot suparat, pentru ca vulpea m-a pacalit, am ramas fara coada si nu am prins nici un peste…mi-e asa foame…iar la faptul ca nu mai am barlog unde sa dorm, ma intristeaza foarte tare” Incerc sa il linistesc pe Mos Martin, deoarece el se afla intr-o grupa de copii harnici ,care se ofera bucurosi sa-l ajute. Astfel le prezint copiilor cele trei centre deschise: ARTA, JOC DE MASA SI CONSTRUCTII. La sectorul ARTA copiii picteaza pesti utilizand tehnica dactilo-pictura, la sectorul JOC DE MASA rezolva puzzle-ul ”borcanul cu miere” , iar la sectorul CONSTRUCTII construiesc barlog pentru urs. Copiii isi aleg centrul in care lucreaza in functie de culoarea medalionului primit. Explic sarcinile de lucru de la fiecare centru, iar la sectorul ARTA efectuam exercitiile de incalzire a musculaturii mici a mainii. Copiii au posibilitatea sa se deplaseze de la un centru la altul , dupa ce si-au indeplinit sarcina initiala. Evaluarea se realizeaza cu ajutorul lui Mos Martin. Le multumeste copiiilor pentru : pestisori, barlog si mai ales pentru borcanele cu miere, iar pentru munca lor copiii primesc recompense. ( masca de urs) Ii felicit si eu pentru ajutorul oferit lui Mos Martin. Si deoarece Mos Marin este bucuros, i-a trecut si de foame , el are chef de joaca. Le propun copiiilor sa-l invitam sa se joace cu noi. Vom incheia activitatea intr-o atmosfera vesela prin desfasurarea jocului distactiv ” Ursul doarme„ (ALA II) (Anexa 2)

Page 4: Proiect de Activitate Integrata Dlc Ala Gpp 28

DEMERSUL DIDACTIC

SECVENŢA DIDACTICĂ

CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGIIDIDACTICE

EVALUAREINSTRUMENTE, INDICATORI

1.MOMENT ORGANIZATORIC

Pregatirea climatului psiho-afectiv, aranjarea mobilierului, pregatirea materialului necesar pentru desfasurarea activitatii.

2.CAPTAREA ATENŢIEI

Intalnirea de diminetaCalendarul naturiiCaptarea atenţiei se va realiza cu ajutorul unui personaj ”Mos Martin” care a venit la noi in grupa.

Surpriza

ConversaţiaExplicatia

Un copil completeaza calendarul naturii

Toti copiii sunt impresionati de aparitia ursului

3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

4 .PREZENTAREA NOULUI CONTINUT DIRIJAREA INVATARII

Mos Martin ne comunica faptul pentru care a venit la noi. E suparat pentru ca s-a ratacit, nu are prieteni si casuta lui a fost distrusa de o stanca.Le propun copiilor sa ascultam povestea lui Mos Martin care se numeste „Ursul pacalit de vulpe”

Expun povestea copiilor cu ajutorul machetei, manipuland personajele pe parcursul povestirii ”Ursul pacalit de vulpe”. Explic cuvintele si expresiile necunoscute: boi, cojoc,” mai pune-ti pofta-n cui”, cumatra.Dupa incheierea povestirii le propun copiilor sa-l mai inveselim pe urs si intonam cantecul „Lacul animalelor”, efectuand miscarile sugerate de text. ( astfel se realizeaza tranzitia) Dar pentru ca Mos Martin este tot suparat , incerc sa-l linistesc , deoarece el se afla intr-o grupa de copii harnici care se ofera bucurosi sa-l ajute. Astfel le prezint copiilor centrele de lucru : la sectorul ARTAcopiii picteaza pesti, utilizand tehnica dactilo-pictura, la sectorul CONSTRUCTII: construiesc adapost pentru urs, iar la sectorul JOC DE MASA rezolva puzzle-ul ”borcanul cu miere”Copiii isi aleg centrul de activitate in functie de culoarea medalionului primit.Explic copiilor sarcinile de lucru de la fiecare centru, iar la sectorul ARTA efectuam

ConversaţiaExplicaţia

Povestirea

Conversatia

Explicatia

Conversatia

Explicatia

Majoritatea copiilor vor sa asculte povestea lui Mos Martin

75% dintre copii asculta povestirea

Majoritatea sunt interesati de macheta si de personajele povestirii

60% dinte copii canta si efectueaza miscarile sugerate de text

Toti copiii sunt interesati de

Page 5: Proiect de Activitate Integrata Dlc Ala Gpp 28

5. EVALUAREA

6. INCHEIEREA ACTIVITATII

exercitiile de incalzire a musculaturii mici a mainii: Ploua ploua neincetat

Varful degetelor batNoi deloc nu obosimDegetele le-ncalzim

Pestisorii sa-i pictam Lui Mos Martin sa ii dam.

Pe parcursul activitatii ofer indicatii si sprijin copiilor daca este necesar. Copiii isi continua munca pe centre, avand posibilitatea de-a se deplasa de la un centru la altul, dupa ce si-au indeplinitit sarcina initiala.

. Evaluarea se realizeaza cu ajutorul lui Mos Martin. Le multumeste copiiilor pentru : pestisori, barlog si mai ales pentru borcanele cu miere. Ii felicit si eu pentru ajutorul oferit lui oaspetelui nostru. Evaluarea activitatii se realizeaza si prin cateva intrebari referitoare la povestirea audiata: Pentru cine am construit adapost?Cum se numeste casuta ursului?De de am pictat pestisori?Ce mai mananca ursul? Ce surpriza i-am pregatit noi? Cine la pacalit pe urs?Cum s-a numit povestea pe care a-ti audiat-o azi? Care sunt personajele povestirii?Pentru munca lor copiii primesc recompense. ( masca de urs)

Si pentru ca Mos Martin este bucuros, fiindca a primit multe daruri din partea copiiilor, i-a trecut si de foame si are chef de joaca. Le propun copiilor sa-l invitam sa se joace impreuna cu noi. Activitatea se incheie intr-o atmosfera vesela prin desfasurarea jocului distractiv ”Ursul doarme” (Anexa 2)

Conversatia

Explicatia

Explicatia

Conversatia

Explicatia

Conversatia

Conversatia

Explicatia

materialele prezente la fiecare centru

Toti copiii efectueaza exercitiile de incalzire a musculaturii mici a maini

80% dintre copii rezolva sarcinile date de educatoare

Majoritatea copiiilor solicitati dau raspunsuri corecte

Cel putin 65 % dintre copii vor retine titlul povestirii

75% dintre copii ii multumsc ursului pentru recompensa

Majoritatea copiilor participa la jocul distractiv

Page 6: Proiect de Activitate Integrata Dlc Ala Gpp 28

Exercitul

Munca individuala

ConversatiaExplicatiaTurul galeriei

Ce forma de evaluare folosesti ?

-daca asculta povestea expusa de educatoare –aceasta e o conditie a ta nu o evaluare !

Evaluarea comportamentului copiilor

-daca isi indeplinesc

Page 7: Proiect de Activitate Integrata Dlc Ala Gpp 28

Jocul Conversatia Explicatia

sarcinile la centrele de activitate

Frontala

Evaluarea produselor realizate de copii

Prin analiza raspunsurilor copiilor

-daca au retinut titlul, actiunile personajelor

Prin analiza comportamentului copiilor

Page 8: Proiect de Activitate Integrata Dlc Ala Gpp 28