Proiect de Activitate Integrata Aventuri in Lumea Povestilor
Proiect de Activitate Integrata
-
Upload
puha-adina -
Category
Documents
-
view
78 -
download
0
description
Transcript of Proiect de Activitate Integrata
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT
COALA CU CLASELE I-VIII NR. 2 SEBEGRDINIA CU P.P. NR.3 SEBEPROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT
CU SANDA LA GRDININIVEL I
EDUCATOARE:
GODICIU ILEANA - MARIAACTIVITATE INTEGRATDATA: 17.10.2011
EDUCATOARE: MACOVEI COSTEA VIORELA;NIVELUL ITEMA ANUAL DE STUDIU: CINE SUNT/SUNTEM?
TEMA PROIECTULUI : EU I LUMEA MEASUBTEMA: GRDINIA MEA IUBITFORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRAT TIPUL ACTIVITII: mixt ADP + ADE (DEC + DS) + ALA;SUBIECTUL: CU SANDA LA GRDINI!
SCOPUL ACTIVITII : mbogirea i sistematizarea cunotinelor dobndite anterior despre grdini; cunoaterea si respectarea normelor de comportare civilizat n societate;
intonarea corecta,expresiva si omogena,in grup,a cntecelor,respectnd poziia corect, tonul,semnalul de nceput si respiraia in cnt,de asemenea,s aib n vedere asocierea micrilor sugerate de text.
Formarea deprinderilor de interpretare a cntecelor n tempoul adecvat, conform coninutului de idei i sentimente exprimate de text i melodie.
Efectuarea unor operaii simple de lucru cu material pus la dispoziie;
Formarea capacitii de exprimare prin muzic;ACTIVITI DE NVAREADP: Rutine: ntlnirea de diminea, Salutul, calendarul naturii, masa; Povestea educatoarei: Sanda la grdini;- Tranziii: Jocuri distractive de atenie i de micare: Trenuleul; Ghicete cine te-a strigat; Doboar turnuleul; Obiective:
O1 s asculte cu atenie povestea educatoarei; O2 s observe imaginile din poveste, precum i sala de grdini; O3 s completeze calendarul naturii;
O4 s participe la activitile de rutin; O5 s asculte regulile jocurilor distractive; O6 s respecte regulile jocurilor i partenerii de joc; Strategii didactice:
Metode didactice: jocul distractiv, explicaia, demonstraia, conversaia; Material didactic: imagini din povestea Sanda la grdini, cuburile de la ADE, calendarul naturii;
ALA:
BIBLIOTECA: Forma de activitate: activitate la sectoare; Tipul activitii: Citire de imagini; Tema: La grdini;
Obiective: O1 s denumeasc imaginea de pe jeton;
O2 s enune o propoziie simpl pe baza imaginii;
O3 s respecte regulile de conversaie n grup; Metode didactice: conversaia, explicaia, demonstraia;
Material didactic: jetoane cu imagini reprezentnd obiecte din grdini; ART: Forma de activitate: activitate la sectoare; Tipul activitii: aplicaie; Tema: Mingea cu buline; Obiective: O1 s intuiasc materialul necesar activitii;
O2 s aplice buline autocolante pe minge;
O3 s pstreze un aspect ngrijit al lucrrii; Metode didactice: explicaia, demonstraia, aplicaia, turul galeriei; Material didactic: mingi de plastic, buline autocolante;
CONSTRUCII: Forma de activitate: activitate la sectoare; Tipul de activitate: joc de construcii; Tema:Grdinia; Obiective: O1 s denumeasc materialul necesar activitii;
O2 s mbine piesele combino, realiznd construcii originale;
O3 s respecte regulile i partenerii din grup;
Metode didactice: conversaia, explicaia, demonstraia, jocul de construcie, turul galeriei; Material didactic: piese Combino;
ADE:
Forma de activitate: Activitate interdisciplinar: DS + DEC (DS: Cunoaterea mediului, DEC: Educaie muzical);
Tipul de activitate: joc didactic; Tema: Grdinia mea iubit; Scop: formarea i sistematizarea, prin metode precum observarea i cntecul, a cunotinelor copiiilor despre mediul n care vor desfura activitile n continuare - grdinia. Obiective operaionale: O1 s denumeasc, pe baza observrii directe, imaginile de pe cub i obiectele din sala de grup;
O2 s descrie diferitele obiecte care se afl in sala de grup;
O3 s enune ntr-o propoziie simpl, utilitatea obiectelor;
O4 s asculte interpretarea model a cntecului;
O5 s interpreteze exerciiile de nclzire a vocii, precum i cntecul;
O6 s interpreteze expresiv i corect din punct de vedere intonaional i ritmic cntecul Grdinia; O7 s respecte poziia corect de cnt n vederea realizrii respiraiei costodiafragmatice i a unei emisii corespunztoare a sunetelor; O8 s participe cu interes la activitate; Strategii didactice:
Metode didactice: conversaia, explicaia, demonstraia, metoda cubului, observaia, jocul didactic, ctecul; Material didactic: o ppu Sanda, cuburi cu imagini;
SCENARIUL ZILEI Ziua va debuta cu ntlnirea de diminea: La grdini am venit,
M bucur c v-am gsit!
Bun dimineaa dragi pitici,
M bucur c suntei aici!
Azi diminea, cnd am venit la grdini, m-am ntlnit cu o feti. Am ntrebat-o cum se numete i mi-a zis c numele ei este Sanda. Voi o cunoatei pe Sanda?Astzi o s v spun povestea ei! n continuare, educatoarea relateaz, pe scurt, povestea Sanda la grdini, ajutndu-se de suportul ilustrativ.
Unde merge Sanda n fiecare zi, copii?
Ea merge la grdini!
Ce anotimp era n poveste?
Era toamna! se face trecerea la momentul Calendarului Naturii;
Dup calendarul naturii educatoarea anun copiii c astzi se vor juca la grdini cteva jocuri: Trenuleul, Doboar cuburile i Ghicete cine te-a strigat!, vor cnta un cntecel i vor avea o surpriz de la Sanda.
Se face apoi trecerea la activitatea pe sectoare:
Dragi copii, ce jucrii avea Sanda la grdini?
La grdini erau ppuele, ursulei...
Dar noi, ce jucrii avem la grdini? - Se realizeaz observarea slii de grup, a mobilierului, a jucriilor. Apoi educatoarea i ndrum spre sectoare: Copilai minunai,
Fuga, fuga alergai
Spre sectoare v-ndreptai.
i bine voi s lucrai
Se realizeaz intuirea materialului de la sectoare, se specific tema sectorului i sarcinile de realizat. Pentru a-i mprii la sectoare, educatoarea le mparte jetoane cu imagini (primite de la Sanda).Evaluarea sectoarelor se va realiza prin metoda turul galeriei.
Activitatea pe centre se termin prin tranziia:
Rndul iute s-l formm
i cumini s ateptmPe mnue ne splm
Este timpul s mncmRutine: Astzi mi-a plcut! ( deprinderea de a ne spla pe mini)
Servim micul dejun( deprinderi de autoservire)Se face n continuare trecerea la activitile pe domenii expereniale:
Cioc! Cioc! Ce se aude? Bate cineva la u. Ore cine este?
Intr o ppu Dragi copii, ea este Sanda, fetia din poveste i ne spune c a venit la noi ca s ne nvee un joc i un cntecel frumos! se realizeaz activitatea interdisciplinar Grdinia. Copiii vor nva un cntecel: Grdinia i vor juca un joc, bazat pe metoda cubului, prin care se va realiza observarea grupei, dar i fixarea povetii Sanda la grdini.
La sfritul zilei, copiii particip, mpreun cu Sanda, la jocuri distractive:
Trenuleul, Doboar turnuleul i Ghicete cine te-a strigat!.Activitatea se ncheie cu recapitularea activitilor desfurate.