PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ · Web viewSe continua activitatea schimbandu-se grupele ( grupa...
Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ · Web viewSe continua activitatea schimbandu-se grupele ( grupa...
EDUCATOARE : STAN ALINA TOADER NICOLETA DANIELA DINU DIANA
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATANIVEL IIEducatoare: Stan Alina, Toader Nicoleta Daniela, Dinu DianaGPP Nr. 9 BuzăuTEMA ANUALA DE STUDIU - „Când, cum şi de ce se intâmplă?” SUBTEMA: „Toamna cea bogata”TEMA ACTIVITATII: „ O zi de toamnă ” COMPONENTA ACTIVITATII INTEGRATEADP - întâlnirea de dimineata, salutul – Buna dimineata, prietene!”, identificarea zilei- „Ieri a fost ..., azi este...””; Impartaşirea cu ceilalti - „ De acasă până la grădiniţă”, prezenţa copiilor, noutatea zilei- prezentarea sub forma de surpriza a prepelitei, orarul zilei „ Azi ne vom juca..”, mesajul zilei - „Copile, sa asculti de mamica!” JOCURI SI ACTIVITATI ALESE - Stiinţă - jocul „Fructele si legumele povestesc”
- Joc de rol „De- a gospodinele”- punem muraturi pentru iarnă- Joc de mişcare „Cartoful la concurs”
ADE: DLC - Educarea limbajului, lectura educatoarei „ Puiul” de Alexandru I.
Brătescu Voineşti DOS - Activitate practica „Tablou de toamna” - macheta
EVALUAREA ZILEI - Jocul „Culegătorul şi fructele”
TIPUL DE ACTIVITATE: predare-invăţareLOCUL DESFASURARII: sala de grupăSCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Imbogatirea cunoştinţelor despre toamnă, formarea unor deprinderi practice de lucru
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să asculte cu atenţie povestirea spusă de educatoare;- să urmărească succesiunea evenimentelor;
- să denumească personajele care apar în povestire; - să formuleze intrebari şi să răspundă la întrebări. - să taie şi să lipească corect pe baza explicaţiilor date de educatoare - să organizeze spaţiul dat cat mai estetic
STRATEGII DIDACTICE:a) metode şi procedee: 1. lectura, conversaţia, explicaţia, explozia stelară 2. exerciţiul, explicaţia, conversaţia examinatoare, problematizarea,
„Schimbă perechea!”, „Acvariu”, „Obiectele povestesc”b) mijloace de învăţământ:
ALA – fructe , legume, borcane
DLC - planşe, jetoane cu fructe si legume, steluţeDOS - crenguţe, spice, fulgi, aracet , cocă , frunze
c) forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual.BIBLIOGRAFIE- M.E.C. Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa de copii, Ed V& Integral,
Bucureşti, - Stanciu Mihai – Didactica postmodernă, Editura Ştefan cel Mare, Suceava, 2003- Breben S, Gongea E, Ruiu G, Fulga M – Metode interactive de grup, Ed. ARVES - Mateiaş A. - Pedagogie pentru învăţământul preprimar, E.D.P,RA. , Bucureşti, 2003DURATA: pe parcursul unei zile
SCENARIUL DIDACTIC:
EVENIMENTUL DIDACTIC
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE,
INSTRUMENTE ŞI
INDICATORIDesfăşurarea jocurilor si activităţilor la alegere
Moment organizatoric
Jocuri si activitati alese Se primesc copiii in sala de grupă şi sunt consultaţi cu privire la ceea ce ar dori sa se joace, deschizan- du-se cele 2 centre: - Stiinţă - jocul „Fructele si legumele povestesc”
- Joc de rol „De- a gospodinele”- punem muraturi pentru iarnă
Se asigură condiţiile pentru buna desfăşurare a activităţilor pe domenii experenţiale:- aerisirea sălii de grupă ;- aranjarea scăunelelor în semicerc, a măsuţelor pentru lucru - pregătirea materialului didactic necesar;- intrarea copiilor în sala de grupă pe melodia « Iepuraşii »- Constituirea celor 2 grupe de copii prin prinderea în pieptul lor a legumelor si fructelor de culori diferite.
Observarea comportamen- tuluiCorectarea ţinutei
Întâlnirea de dimineaţăADP
Salutul: „Bună dimineaţa prietene1” Identificarea zilei- „Ieri a fost ..., azi este...””; Impartaşirea cu ceilalti - „ De acasă până la
grădiniţă”, Prezenţa copiilor, Noutatea zilei - Prezentarea prepelitei Orarul zilei „ Azi ne vom juca...”, Mesajul zilei - „Copile, să a sculti de mămica!”
joc
discuţii
joc
Relationare in cadrul grupului prin actiune si comunicare.
Captarea Motivarea ludică a activităţii
atenţiei Impartirea copiilor in 2 grupe dupa simbolul prins in piept ( grupa „fructelor” şi grupa „ legumelor)
Enunţarea temei şi a obiectivelor
Astăzi, dragi copii, grupei „Fructelor” am să le spun o poveste care se numeşte ,,Puiul” scrisă de Alexandru I. Brătescu Voineşti, iar grupa „Legumelor” o sa relizeze o machetă de toamna Voi trebuie să fiţi atenţi şi să adresaţi întrebări referitoare la conţinutul povestirii, sa lucrati in echipa si liniste macheta de toamna
Prezentarea conţinutului noii învăţări Dirijarea învăţării
1 Explic si demonstrez tehnica de lucru a machetei ( taiere , lipire, asamblare ) 2. Povestirea va fi expusă respectând intonaţia
adecvată şi explicând cuvintele în context prepeliţă, lăstar, cofeturi, miriste, lulea, hereţi, amurg, pârloage, crâmpeie,vedenii, carâmb;
Explicaţia, demonstratia,exerciţiul povestirea expunerea,conversaţia
Obţinerea performanţei
1. Prezint imagini ce reprezintă aspecte din povestire si las copiii din grupa „Fructelor” sa le aseze in ordine cronologica 2. Verific modul de realizare a elementelor machete de catre copiii din grupa „Legumelor” si dau exlicatiile necesare pentru finalizare.
3 Analizez cu copiii din grupa fructelor imaginile si scot in evidenta aspectele educative.
4 Verific finalizarea machetei de catre copiii din grupa „Legumelor”
conversaţia Răspunsurile copiilorRelationare in cadrul grupului prin actiune si comunicare.
Evaluareaactivităţii
Grupa „Legumelor” care a realizat macheta vine cu ea si o aseaza in mijlocul grupei „Fructelor” iar acestia recunosc elementele din povestirea ascultata de ei. Se împart copiii în 5 grupe , după culoarea legumelor si fructelor prinse în piept Copiii se aşează în jurul steluţelor de aceeaşi culoare cu cea din piept şi formulează, consultându-se în grup, întrebări cu: Ce ?, Cine ?, Când ?, De ce ? sau Unde ?)
Explozia stelara
Se face evaluarea în funcţie de numărul steluţelor primite
Se aşează copiii în semicerc, se adresează întrebări şi se răspunde la întrebări, pe rând. Pentru fiecare întrebare şi răspuns bun se acordă echipei o steluţă, care se aşeză lângă steaua în jurul căreia s-a aşezat grupul Se stabileşte grupul câştigător pe baza numărării steluţelor
Aşigurarea retenţiei şi transferului
Se propune copiilor să deseneze în altă activitate aspecte din povestire
explicaţia
Tranziţia Jocul „ Schimbă floarea !/Schimbă gradinarul!”Fetele („florile”) stau aşezate in cerc, iar băieţii („gradinariii”) in spatele lor, La comanda „Schimbă floarea!” băieţii trec la floarea urmatoare , iar la comanda „Schimbă gradinarul !” fetele iau locul băieţilor. Se continua activitatea schimbandu-se grupele( grupa fructelor va imbogati macheta de toamna, iar grupa legumelor va continua povestea gasind un alt sfarsit povestirii
jocRelationare in cadrul grupului prin actiune si comunicare.
Jocuri si activitati recreative
In continuare se desfăşoară jocul de mişcare „Cartoful la concurs”
Copiii sunt aşezaţi într-un cerc mic, şi-şi transferă cât de repede este posibil, un cartoful de la unul la altul, pe muzică. Atunci când muzica este întreruptă, cel din stânga celui care a rămas cu cartoful trebuie să strige: „cartoful, cartoful este la…, apoi se impart copiii in 2 grupe , iar catoful
joc
Relationare in cadrul grupului prin actiune si comunicare.
trebuie dus de la un copil la altul pe cap fara sa l scape. Se reia, odată cu începerea muzicii. Castiga echipa care nu scapa cartoful pe jos”
Încheierea activităţiiEvaluarea întregii activităţi integrate pe parcursul unei zile
Jocul „Culegătorii şi fructele”Fetele, reprezentând „fructele”, se aşează în cerc, iar băieţii, reprezentând „culegatoriii”, se aşează în spatele lor , formând perechi. Fiecare “fruct” trebuie să spună ce a învăţat la grădiniţă, iar „culegătorul” îl urmăreşte dacă ceea ce spune este adevărat, apoi fiecare „culegator” spune ceva despre „fructul lui ” lui in continuare se schimba rolurile
Tehnica acvariu
Aprecieri ale copiilor despre colegii lor