Proiect de Activitate Didactica

5
Proiect de activitate didactica Gradinita Voinesti-Leresti Propunator:Luminita Bulgaru ACTIVITATEA:Activitate interdisciplinara TEMA: Iarna FORMA DE REALIZARE:Cunoasterea mediului,educarea limbajului,educatie muzicala TIPUL ACTIVITATII:Consolidare de cunostinte SCOPUL ACTIVITATII:Evaluarea cunostintelor dobandite de copii referitoare la anotimpul iarna OBIECTIVE OPERATIONALE: 1. cognitive: sa precizeze anotimpurile anului sa enumere lunile anotimpului iarna sa descrie fenomene specifice anotimpului iarna sa arate influentele iernii asupra naturi(viata plantelor si a animalelor) sa spuna activitatile desfasurate de om in acest anotimp(matura zapada,hraneste animalele domestice si salbatice,pregateste sarbatorile de iarna) 2.psiho-motori: 1 sa manuiasca materialele puse la dispozitie 2 sa execute miscarile sugerate de textile catecelor si poeziilor 3.afective: 1 sa aprecieze frumosul din natura 2 sa manifeste emotii fata de jocurile,ierni,sarbatorile iernii,datini si obiceiuri de iarna 3 sa se implice afectiv in activitate METODE SI PROCEDEE:observatia,explicatia,conversatia,invatarea prin descoperire ,problematizarea MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:calculator,Cd-uri,ecusoane BIBLIOGRAFIE: Programa activitatilor instructive educative in gradinita de copii,Bucuresti l.Ezechil,M.P.Lazarescu,"Laborator prescolar" Ed V&Integral,Bucuresti,2001

description

ok

Transcript of Proiect de Activitate Didactica

Page 1: Proiect de Activitate Didactica

Proiect de activitate didactica

Gradinita Voinesti-Leresti

Propunator:Luminita Bulgaru

ACTIVITATEA:Activitate interdisciplinara

TEMA: Iarna

FORMA DE REALIZARE:Cunoasterea mediului,educarea limbajului,educatie muzicala

TIPUL ACTIVITATII:Consolidare de cunostinte

SCOPUL ACTIVITATII:Evaluarea cunostintelor dobandite de copii referitoare la anotimpul iarna

 

OBIECTIVE OPERATIONALE:

1.      cognitive:

sa precizeze anotimpurile anului

sa enumere lunile anotimpului iarna

sa descrie fenomene specifice anotimpului iarna

sa arate influentele iernii asupra naturi(viata plantelor si a animalelor)

sa spuna activitatile desfasurate de om in acest anotimp(matura zapada,hraneste animalele domestice si salbatice,pregateste sarbatorile de iarna)

2.psiho-motori:

1        sa manuiasca materialele puse la dispozitie

2        sa execute miscarile sugerate de textile catecelor si poeziilor

3.afective:

1        sa aprecieze frumosul din natura

2        sa manifeste emotii fata de jocurile,ierni,sarbatorile iernii,datini si obiceiuri de iarna

3        sa se implice afectiv in activitate

METODE SI PROCEDEE:observatia,explicatia,conversatia,invatarea prin descoperire ,problematizarea

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:calculator,Cd-uri,ecusoane

 BIBLIOGRAFIE:

Programa activitatilor instructive educative in gradinita de copii,Bucuresti

l.Ezechil,M.P.Lazarescu,"Laborator prescolar" Ed V&Integral,Bucuresti,2001

"Proiecte  tematice orientate",Ed.Tehno-Art,Oradea 2003

DESFASURAREA ACTIVITATII

Page 2: Proiect de Activitate Didactica

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

Moment organizatoric

Se pregateste materialul si copiii pentru activitate.

Instructajul Frontala

Captarea

atentiei

Se prezinta o fetita a carei imbracaminte sugereaza aspecte caracteristice anotimpului.Se cere copiilor sa o recunoasca si sa o numeasca precum sis a cante un cantecel despre anotimpul pe care -l sugereaza.

Observare Frontala

Anuntarea

temei

Se anunta tema. Conversatia Frontala

Desfasurarea activitatii

Cunoastere

Mediului

Educarea limbajului

Educatie muzicala

Se va derula convorbirea dupa urmatorul plan de intrebari:

1.In ce anotimp ne aflam?

2.Care sunt anotimpurile anului?

3.Care anotimp a fost inaintea iernii?

4.Care urmeaza?

5.Care sunt semnele iernii?

6.Ce se va intampla cu pamantul?

7.Cum sunt imbracati oamenii?

Incontinuare se arata pentru exemplificare copiilor imagini representative pentru ceea ce se discuta continuand dialogul.

 IARNA IN OGRADA

1. Ce reprezinta  imaginea?

2.Ce este ograda?

3.Ce fac oameni in ograda?

4.Ce fac animalele domestice din

Conversatia

Observare

Explicatie

Invatarea prin descoperire

Problematizare

Problematizare

Exercitiul

 

                             

      Frontala

                  

Page 3: Proiect de Activitate Didactica

ograda?

4.Ce obiect folosesc la indepartarea zapezii din ograda?

IARNA IN PADURE

1.Ce reprezinta imaginea?

2.Ce se-ntimpla cu copacii iarna?

3Ce fac animalele iarna in padure?

 JOCURILE COPIILOR IARNA

1.Ce vedeti in imagine?

2.Care sunt jocurile copiilor iarna?

3.Unde au voie copiii sa se joace?

OBICEIURILE DE IARNA

1.Care sunt obiceiurile de iarna,povestiti pe scurt ce stiti despre fiecare obicei:

Sosirea lui Mos Nicolae

Buna dimineata la Mos Ajun

Mos Craciun

Impodobirea bradului

Steaua

Plugusorul

Capra

Voi cere copiilor sa precizeze cu ce sunet incepe cuvantul iarna

Ii voi ruga sad ea exemple si de alte

Page 4: Proiect de Activitate Didactica

cuvinte care incep cu sunetul"I".

Se cere copiilor sa alcatuiasca o propozitie (sau mai multe)cu cuvantul iarna.

Vom canta cantece despre iarna ,saniuta,un colind si despre Mos Craciun.

 

                              Retentia si transferul

Subliniem ca iarna este anotimpul odihnei vegetatiei si a sarbatorilor de iarna si al cadourilor cativa copii vor recita poezi despre iarna

Recita individuala

Incheierea activitatii

Educatoarea face aprecieri asupra desfasurarii activitatii si imparte recompensele -ecusoane cu imagini de iarna.

Conversatia Frontala