Proiect de Activitate

10
PROIECT DE ACTIVITATE Grădiniţa:NR.15-Târgovişte Grupa:Mică-,,Pisicuţele,, EDUCATOARE:Pahonţu Gheorghiţa Data:19.05.2014 Tema anuală de studiu:,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?,, Tema activităţii:,,Călătorie în lumea poveştilor,, Forma de realizare:-activitate integrată ADE(DLC +DEC)+ALA I+ALA II Tipul activităţii:-consolidare şi verificare de cunoştinţe şi deprnderi Componenta activităţii: ADP-Rutinele-Întâlnirea de dimineaţă:,,Poveştile ne învaţă lucruri bune pentru viaţă,, (dezvoltarea abilităţilor de comunicare), Salutul.Prezenţa.Calendarul naturii. Ne pregătim pentru activităţi. Sosirea copiilor la grădiniţă-deprinderi de igienă şi autoservire. Tranziţii.Joc cu text şi cînt:,,Scufiţa Roşie,,

description

jjj

Transcript of Proiect de Activitate

Page 1: Proiect de Activitate

PROIECT DE ACTIVITATE

Grădiniţa:NR.15-Târgovişte

Grupa:Mică-,,Pisicuţele,,

EDUCATOARE:Pahonţu Gheorghiţa

Data:19.05.2014

Tema anuală de studiu:,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?,,

Tema activităţii:,,Călătorie în lumea poveştilor,,

Forma de realizare:-activitate integrată ADE(DLC +DEC)+ALA I+ALA II

Tipul activităţii:-consolidare şi verificare de cunoştinţe şi deprnderi

Componenta activităţii:

ADP-Rutinele-Întâlnirea de dimineaţă:,,Poveştile ne învaţă lucruri bune pentru viaţă,, (dezvoltarea abilităţilor de comunicare),

Salutul.Prezenţa.Calendarul naturii.

Ne pregătim pentru activităţi.

Sosirea copiilor la grădiniţă-deprinderi de igienă şi autoservire.

Tranziţii.Joc cu text şi cînt:,,Scufiţa Roşie,,

,,Castelul,,

ALA I *Ştiinţă:joc exerciţiu-,,Cărticica personajelor,,-gruparea personajelor după fapta lor(+,-)

*Joc de rol-,,De-a gospodinele,,-o ajutăm pe Scufiţa Roşie să facă cozonaci pentru bunica;

*Construcţii:,,Căsuţa bunicii/lupului,,-aşezare prin alăturare,suprapunere şi îmbinarea culorilor;

Page 2: Proiect de Activitate

*Manipulative:Puzzle-,,Prietenii Scufiţei Roşii,,-îmbinarea pieselor.

Page 3: Proiect de Activitate

ALA II

*Joc de mişcare:,,Câte unul pe cărare,,-mers cu ocolire şi păşire peste obstacole;

*Joc de atenţie:,,Acvariul,,-,,Scufuţa Roşie pune întrebări legate de tema zilei,copiii răspund.

*Euritmie pe melodia:,,În lumea basmelor,,-dans

ADE: Domeniul limbă şi comunicare-Joc didactic:,,Recunoaşte personajul,,(-recunoaşterea personajelor din poveştile învăţate)

Domeniul estetic şi creativ(educaţie artistico-plastică)

Tema plastică:punctul(tehnica-dactilopictură)

Subiectul:-,,Decorăm rochiţa Scufiţei,,

Scopul:-Consolidarea şi verificarea cunoştinţelor copiilor cu privire la personajele din poveştile cunoscute;

-Consolidarea deprinderii de a realiza o temă plastică prin tehnica dactilopicturii.

Obiective-La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:

-să recunoască după imagini,ţinută,replici sau umbră personajele din poveşti cunoscute,denuminind atât personajul cât şi povestea din care face parte;

-să identifice personajele din poveşti,făcând diferenţa dintre personajele pozitive şi cele negative;

-să participe la activitatea atât în calitate de vorbitor cât şi de auditor;

-să denumească materialele puse la dispoziţie;

-să aplice culoarea ,cu degetul, pe silueta pusă la dispoziţie;

-să păstreze acurateţea suportului de lucru(siluetele);

-să compună în mod original şi personal spaţiul plastic

Joc didactic,,Recunoaşte personajul,,

Sarcina didactică :

*Identificarea personajelor şi a poveştilor,pe baza imaginilor prezentate;

Page 4: Proiect de Activitate

*Analizarea personajelor pe baza comportamentului acestora;

*Gruparea personajelor după faptele lor.

Regulile jocului:

Copiii denumesc titlul poveştilor şi personajele recunoscute după ţinută,replici sau umbră,analizează comportamentul fiecărui personaj şi identifică personajele pozitive şi pe cele negative.

Elemente de joc:

-surpriza,aşteptare,trăistuţă,imagini din poveşti,casetofon,cercuri.

Strategii didactice:

1. Metode şi procedee:-conversaţia,explicaţia,observaţia,expunerea,exerciţiul,învăţarea prin descoperire,jocul didactic,tehnica comunicării, rotative,problematizarea,metoda,,Bula Dublă,, , ,,Acvariul,, , ,,Turul galeriilor,,.

2. Mijloace de învăţământ:

ADP:calendarul naturii, pozele copiilor, imagini din poveşti cunoscute,

ADE:-casetofon,trăistuţă,paletă,imagini din poveşti,panou,lipici,carton,tempera,siluete din carton alb,şeveţele umede.

ALA:cărţi,lipici,jetoane,cocă,stafide,pensule,forme,tăvi,şorţuri,bonete,şeveţele umede,cuburi colorate,cuburi din lemn,copaci din plastic,puzzle,copaci din poliester.

Forma de organizare:

-frontal,în perechi,în grup,individual.

Bibliografie: Curriculum pentru învăţământul preşcolar MECT 2008;

Revista învăţământilui preşcolar,ed. Arlequim,nr.3-4/2013;

Metode interactive de grup,,Editura Arves,Buc.2010.

Page 5: Proiect de Activitate

SCENARIUL ZILEI

Rutină şi tranziţie:,,Ne pregătim pentru activităţi,,.

Rutină:Întâlnirea de dimineaţă.Salutul între copii se va realiza utilizând tehnica comunicării rotative.Salut copiii spunând:,,Dimineaţa a venit,

Toţi copiii au sosit,

În cerc să ne adunăm,

Cu toţi să ne salutăm!,,

Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii,fiecare salutându-şi colegul din partea dreaptă.

Prezenţa este realizată în manieră interactivă,copiii fiind solicitaţi să îşi aşeze fotografia pe panoul în formă de floare.Atenţia copiilor este îndreptată spre ,,Calendarul naturii,, ,verbalizând acţiunea:,,Suntem în anotimpul primăvara,luna mai,, , ,,Astăzi este miercuri, a treia zi a săptămânii.,,

Împărtăşirea cu ceilalţi:tema de discuţie va fi,,Poveştile ne învaţă lucruri bune pentru viaţă,,.

Noutatea zilel: La uşă se aude un zgomot.Deschid uşa şi în clasă intră Scufiţa Roşie, însă nu aşa cum o ştiu copiii, veselă,vioaie;ci dimpotrivă, foarte supărată.Neascultarea sfaturilor mamei sale a costat-o, iar Scufiţa ne roagă,,să-i venim în ajutor. Coşul dat de mama sa pentru bunica este gol.În pădure,în timp ce culegea flori, lupul i-a mâncat cozonacul şi nu mai are ce să-i ducă bunicuţei,de aceea trebuie să o ajutăm să-i umplem coşul.Dragi copii,astăzi vom merge într-o călătorie alături de personajele din poveşti,atât de îndrăgite de voi.La braţul nostru va fi Scufiţa Roşie.Ca s-o înveselim pe Scufiţă îi vom cânta un cântecel.

Tranziţii:joc cu text şi cânt,,Scufiţa Roşie

Copiii vor fi conduşi spre spaţiul special destinat activităţii de limbă şi comunicare,unde vom desfăşura jocul didactic,,Recunoaşte personajul,,(recunoaşterea personajelor din poveştile învăţate).În realizarea jocului didactic ,copiii vor pătrunde în lumea minunată a poveştilor.Fiecare răspuns corect va fi răsplătit cu o recompensă(emoticoane vesele).

Scufiţa ne roagă să găsim trăistuţa în care sunt ascunşi prietenii,dar şi cei care i-au făcut rău. Va trebui să-i recunoaşteţi după haine,umbre sau replici,să-i grupaţi după faptele lor,analizându-le comportamentul.Folosesc siluete din poveştile:,,Scufiţa Roşie,, şi ,,Capra cu tri iezi,, , dar şi din alte poveşti cunoscute de ei.Prima probă se va desfăşura astfel:copiii vor trebui să caute prin clasă,prin căsuţă,trăistuţa fermecată şi să descopere ce se află în ea.Se trece la proba a doua, recunoaşterea personajelor după ţinuta vestimentară şi umbra

Page 6: Proiect de Activitate

acestora.A treia probă constă în analizarea comportamentului fiecărui personaj,şi-l vom raporta la normele morale cunoscute de noi(bunătate,dreptate,prietenie,curaj).Gruparea personajelor după faptele lor, în pozitive(bune) şi negative(rele),este a patra probă.

Rutină şi tranziţie:Copiii formează o coloană,trenul personajelor şi părăsesc sala de clasă ,pentru a merge la toaletă şi pentru a se spăla pe mâini şi a bea apă.

Tranziţie:,,Castelul,,

După desfăşurarea jocului didactic frontal,se trece la centre.Se face intuirea materialelor pregătite la fiecare centru şi fiecare copil îşi alege unde doreşte să lucreze.

La centrul ARTĂ, se va desfăşura al doilea ADE-Educaţie plastică,toţi copiii vor trece prin acest centru.Tema plastică :punctul (tehnica-dactilopictură),iar subiectul,,Decorăm rochiţa Scufiţei,,.

La centrul ŞTIINŢĂ-veţi realiza,,Cărticica personajelor,,.Veţi alege grupa personajelor pozitive şi grupa personajelor negative din poveştile cunoscute.Personajelor pozitive le veţi atribui culoarea roşie,ce reprezintă bunătate,dreptate,prietenie;iar celor negative,le veţi atribui culoarea albastră ce reprezintă neascultarea,răutatea,minciuna,laşitatea.

La centrul JOC DE ROL:veţi interpreta rolul gospodinelor.Veţi avea de făcut din cocă,cozonaci pentru bunica. Vă rog să respectaţi regulile de igienă în timpul desfăşurării activităţii.

La centrul CONSTRUCŢII:veţi construi,,Căsuţa bunicuţei,,,mai mare şi mai solidă ca astfel lupul să nu mai poată intra,însă eu vă rog să o construiţi şi pe cea a lupului pentru a nu-l mai lăsa să umble liber prin pădure.

La centrul MANIPULATIVE:veţi descoperi,,Prietenii Scufiţei Roşii,, ,doar dacă veţi îmbina corect piesele de puzzle.

După finalizarea activităţilor în centre,vom trece să observăm ce au realizat.Copiii vor prezenta produsele realizate în fiecare centru.Pentru că au îndeplinit sarcinile propuse la începutul activităţii,copiii vor fi conduşi la ultima probă,unde se vor desfăşura jocurile şi activităţile didactice alese(ALA II).

Drumul prin pădure,până la căsuţa bunicuţei este periculos şi nesigur, de aceea Scufiţa ne roagă să-l parcurgem împreună.

Joc de mişcare:,,CÂTE UNUL PE CĂRARE,,

Călătoria noastră ,în lumea poveştilor,se apropie de sfârşit,dar ea se va sfârşi numai atunci când vom desfăşura jocul de atenţie:,,Acvariul,,-unde Scufiţa pune întrebări legate de tema zilei şi copiii răspund. Vom fi cu toţii împreună- ne vom bucura şi veseli pentru tot ce am realizat astăzi, pe melodia cântecului,,În lumea basmelor,,-dans.