proiect de activitate

12
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu program prelungit, nr. 12, Alba-Iulia GRUPA: pregătitoare, „ Piticii ” EDUCATOARE: Moldovan Iulia TEMA: „ Când, cum şi de ce se întâmplă? ” SUBTEMA: „ Zumzet prin grădină ” TEMA ZILEI: „ În lumea insectelor ” DLC: „ După asemnănarea lor ” de Emil Gârleanu - repovestire DEC: „ Insecta necunoscută ”- desen TIPUL DE ACTIVITATE: de consolidare a cunoştinţelor FORMA DE REALIZARE: activitate integrată FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual SCOPUL ACTIVITĂŢII: - consolidarea deprinderii de exprimare orală corectă din punct de vedere gramatical; - dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral; - dezvoltarea creativităţii copiilor prin exersarea şi îmbinarea unor tehnici plastice învăţate; - evaluarea abilităţilor de lucru în echipă.

description

predarea-invatarea reciproca

Transcript of proiect de activitate

Page 1: proiect de activitate

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu program prelungit, nr. 12, Alba-IuliaGRUPA: pregătitoare, „ Piticii ” EDUCATOARE: Moldovan IuliaTEMA: „ Când, cum şi de ce se întâmplă? ”SUBTEMA: „ Zumzet prin grădină ”

TEMA ZILEI: „ În lumea insectelor ”

DLC: „ După asemnănarea lor ” de Emil Gârleanu - repovestire DEC: „ Insecta necunoscută ”- desen

TIPUL DE ACTIVITATE: de consolidare a cunoştinţelorFORMA DE REALIZARE: activitate integratăFORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual

SCOPUL ACTIVITĂŢII: - consolidarea deprinderii de exprimare orală corectă din punct de vedere gramatical;- dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral;- dezvoltarea creativităţii copiilor prin exersarea şi îmbinarea unor tehnici plastice învăţate;- evaluarea abilităţilor de lucru în echipă.

DLC: Educarea limbajului: „ După asemnănarea lor ”- repovestireObiective operaţionale:- să rezume conţinutul povestirii „ După asemănarea lor ” de Emil Gârleanu;- să formuleze întrebări pe baza textului;- să selecteze elementele inedite din povestire, încercând să găsească explicaţii pentru acestea; - să atribuie un alt final întâmplării;

Page 2: proiect de activitate

- să manifeste spirit de echipă.

Material didactic: coroniţe, palete cu întrebari, ecusoane, planşă cu imagine sugestivă din textul studiat

DEC: Educaţie plastică: „ Insecta necunoscută ”- desenObiective operaţionale:- să creeze o insectă nouă prin utilizarea unor tehnici plastice învăţate;- să elaboreze lucrări colective, prin adăugarea a trei elemente la desenul coechipierilor;- să respecte sarcinile date în realizarea lucrării, încadrându-se în intervalul de timp dat;- să analizeze şi să exprime păreri despre lucrarea proprie şi/sau despre lucrările colegilor.

Material didactic: creioane colorate, coli A4, hârtie glasată

Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, metode active „ Tehnica Blazonului ”, „ Predarea- învăţarea reciprocă ”, „ 6/3/5 ”

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - „ Activitatea integrată din grădiniţă ”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008- „ Metode interactive de grup ”, Editura Arves, Craiova, 2008- „ Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3 - 6/7 ani ) ”

Page 3: proiect de activitate

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de grup dintre educatoare şi copii, prin intermediul salutului de dimineaţă,folosindu-se nume de insecte . Noutatea zilei va fi realizată prin prezentarea unui alfabet al insectelor pe care îl vom completa împreună.După completarea calendarului naturii, copiii vor primi o foaie pe care vor avea de desenat insecta care ii reprezinta. ( Tehnica Blazonului )Fiecare preşcolar va prezenta în faţa grupei desenul şi îşi va motiva alegerea. Voi aprecia rezultatele copiilor care au îndeplinit corect sarcina.Prezint copiilor centrele de interes şi explic sarcinile ce trebuie efectuate: la centrul Ştiinţă vom viziona un documentar despre insecte apoi vom discuta pe baza acestuia, iar la centrul Artă vom realiza o lucrare practică cu tema „ Libelula ”. Copiii vor rupe, mototoli şi lipi hârtie creponată în interiorul corpului libelulei. Evaluarea va fi continuă, individuală şi frontală, orală şi prin activităţi practice, lucrările copiilor fiind expuse la centru tematic.Trecerea de la sectoarele de lucru la activităţile de bază se face prin jocul “Dansul insectelor”. Se vor aşeza pe podea dreptunghiuri în care vor fi lipite o mămăruţă, un fluture şi o lăcustă. Copiii vor dansa în interiorul dreptunghiului, respecâtnd tipul de dans dat de insectă: MĂMĂRUŢA- se dansează cu tot corpul;FLUTURE- se dansează doar cu mâinile;LACUSTA- se dansează doar cu picioarele.

Activitatea integrată se va desfăşura pe echipe, fiecare echipă având sarcini diferite de lucru. Se vor consolida cunoştinţele despre povestirea „ După asemănarea lor ” prin exersarea şi dezvoltarea limbajului oral ( metoda Predarea- învăţarea reciprocă ) şi se stimulează creativitate copiilor prin desenarea unei insecte necunoscute. (metoda 6/3/5)

Page 4: proiect de activitate

În vederea relaxării şi pregătirii copiilor pentru ultima etapă a zilei, vom desfăşura în curtea grădiniţei jocul cu cânt „ Albiniţa ”.Ca finalitate a zilei, vom observa cu ajutorul lupei/microscopului insecte prinse în curtea grădiniţei, încercând să surprindem aspectele caracteristice ale acestora. Cu insectele prinse vom forma un insectar al grupei. Demers didactic pentru secvenţa ADE

MOMENTELE ACTIVITĂŢII

CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1.Moment organizatoric

Copiii vor extrage câte un ecuson:

POVESTITORII CURIOŞII SPECIALIŞTII INVENTATORII

În funcţie de acestea, vor forma patru grupuri de lucru.Voi pregăti mesele de lucru, voi dispune materialul şi instrumentele necesare.

-„ mâna oarbă ”

Ecusoane

Page 5: proiect de activitate

2. Captarea atenţiei

Se va face prin intuirea planşei care surprinde un moment reprezentativ din povestirea „ După asemănarea lor ” de Emil Gârleanu.

- conversaţia

Planşe cu imagini din povestire

3.Reactualizarea cunoştinţelor

Se redă pe scurt conţinutul povestirii pe baza imaginilor.- conversaţia

- observaţia

Evaluare orală

Evaluare frontală

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor

„ Astăzi ne vom reaminti despre ce e vorba în povestirea „ După asemănarea lor ” de Emil Gârleanu.De asemenea, vom încerca să formăm şi noi o insectă nouă căreia îi vom găsi şi un nume potrivit.

- conversaţia

- explicaţia

5. Dirijarea învăţării

Voi prezenta fiecărei echipe sarcinile de lucru. După comunicarea sarcinilor, membrii celor patru grupuri vor colabora în vederea rezolvării sarcinilor date.Fiecare echipa va delecta un lider care va primi o coroniţă; acesta va veni în faţa grupei pentru a expune verbal rezolvarea sarcinii. POVESTITORII: vor rezuma conţinutul povestirii

„ După ce a creat toate animalele, Dumnezeu s-a gândit să mai creeze o ultimă vietate. Cum stătea pe o piatră, a zărit o broască, o albină, un fluture şi un păianjen. Le-a întrebat ce vor să primească noua insecta de la ei. Din răutate, broasca i-a dăruit ochii ei, albina

- conversaţia

- explicaţia

- demonstraţia

Coroniţe

Evaluare orală

Page 6: proiect de activitate

aripile, fluturaşul corpul şi păianjenul picioarele lui subţiri. Dumnezeu a suflat în palmă şi şi-a făcut apariţia o insecta minunată: libelula. Celelalte vietăţi şi-au dat seama că au greşit şi au recunoscut că libelula e o insecta frumoasă. ”

CURIOŞII: vor formula întrebări cât mai variate pe baza textului

CE?: „ Ce i-a cerut măgarul lui Dumnezeu? „ Ce i-a dăruit broasca libelulei? ”

DE CE?: „ De ce i-a cerut raţa lui Dumnezeu să creeze gâsca? ” „ De ce au regretat vietăţile purtarea lor răutăcioasă? ”

UNDE?: „ Unde s-a aşezat Dumnezeu? ”

„ Unde şi-a făcut apariţia libelula? ”

CÂND?: „ Când a creat Dumnezeu vietăţile? ” „ Când şi-au recunoscut broasca, albina, fluturele şi păianjenul greşeala? ”

CUM?: „ Cum a creat Dumnezeu libelula? ” „ Cum sunt urechile măgarului? ”

SPECIALIŞTII: vor selecta lucrurile inedite din text sau imagine şi vor găsi explicaţii pentru acestea

„ De ce e apa lină? ” ( Pentru că e multă linişte în jur. ) „ De ce are coroana copacilor formă de floare? ” ( Pentru că Dumnezeu a încercat să-i dea o

Palete cu întrebări

- explicaţia

- problematizarea

- munca în echipă

- problematizarea

Evaluare frontală

Evaluare orală

Page 7: proiect de activitate

formă cât mai frumoasă. ) „ De ce a creat Dumnezeu şoricelul mai mic decât elefantul? ” ( Pentru a se putea ascunde de pisică. )

INVENTATORII: vor găsi un alt final pentru întâmplare. „ Cele cinci vietăţi se împrietenesc şi pleacă împreună să-şi construiască o căsuţă. ” „ Albina, broasca, fluturele şi păianjenul îl roagă pe Dumnezeu să mai creeze o insectă şi îi oferă acesteia doar calităţile lor. ”

Se vor aduce completări răspunsurilor date dacă este cazul.

- conversaţia

- explicaţia

Evaluare frontală

6.Obţinerea performanţei

Pe baza jocului de atenţie „ Bucheţele ”, copii vor fi împărţiţi în echipe de câte şase membrii. Fiecare preşcolar va primi câte o coală A4. Pe aceasta coală va trebui să deseneze trei elemente ce sunt caracteristice unei insecte ( ochi, aripi, picioruşe etc. ) Prin rotirea foii, ceilalţi coechipieri vor desena şi ei alte trei elemente, obţinându-se în final o insectă nouă. Se va insista pe utilizarea unei culori distincte de către fiecare membru al unei echipe, pe desenarea a doar trei elemente de către fiecare copil şi asupra respectării timpului de lucru ( 5 minute ).

-explicaţia

- demonstraţia

Coli A4Evaluare prin activitate practica

Page 8: proiect de activitate

Creioane colorate

Hârtie glasată

7. Evaluarea activităţii

Se vor selecta lucrările reuşite şi se vor face aprecieri asupra acestora. Se vor găsi nume corespunzătoare pentru insectele obţinute.

- conversaţia- explicaţia

Evaluare prin activitate practică

8.Încheierea activităţii

Se fac aprecieri privind activitatea copiilor şi contribuţia lor la reuşita echipei. Se împart autocolante în forma de insecte.

- conversaţiaAutocolante