Proiect de Activitate

13

Click here to load reader

Transcript of Proiect de Activitate

Page 1: Proiect de Activitate

PROIECT DE ACTIVITATEINTEGRATÃ

GRÃDINIŢA CU POGRAM NORMAL VĂDENIDATA: 21.03.2011NIVEL: IEDUCATOARE: Florea LuminitaTEMA ANUALÃ: “Când, cum şi de ce se întâmplã?”TEMA SÃPTÃMÂNII: “Buchetul Zânei Primăvară”TEMA ACTIVITÃŢII: “În așteptarea primăverii”TIPUL ACTIVITÃŢII: Consolidare şi verificareFORMA DE REALIZARE: Activitate integratã de o ziMODELUL INTEGRĂRII: ALA + ADE( DȘ+DOS)TIPUL ACTIVITĂȚII: Sistematizarea și consolidarea cunoștințelor

CATEGORII DE ACTIVITÃŢI:

I. ACTIVITÃŢI DE DEZVOLTARE PERSONALÃ (ADP)

1. Întâlnirea de dimineaţã, salutul, calendarul naturii, prezenţa;2. Rutine: gustarea, ne pregãtim pentru activitãţi;3. Tranziţii: cântecul “În pădure pe cărare”, cântecul “Vine, vine primãvara”,

exerciţii de înviorare.

II. ACTIVITÃŢI LIBER ALESE (ALA1)

1. Artã: “Flori de primăvară“–Mic album al florilor de primăvară2. Bibliotecă: Calendarul Primăverii-joc de masă și grafisme3. Joc de rol: “De-a cofetarii”.

III. ACTIVITÃŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)

1. Domeniul Știintă (DȘ) +Domeniul Om și Societate (DOS)

Tema:” Rochița primăverii”Mijloc de realizare: exerciții cu material mărunt+lipire

1

Page 2: Proiect de Activitate

IV.ACTIVITĂȚI RECREATIVE (ALA2)Joc de mișcare :  « Coșulețul rupt”Joc :”Buchețele, buchețele”Dans tematic :”Dansul florilor”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

I. Activitãţi liber alese (ALA):1. Bibliotecã: -să reîntregească imagini de primăvară și să le lipească pe un suport dat;-să unească punctele pentru a obține floricelele și rama calendarului;2. Artã: - sã denumeascã imaginile pe care le vor colora;- sã coloreze prin hașurare imaginile;- sã lucreze curat şi îngrijit.3. Joc de rol:- sã întindă pasta de zahăr cu ajutorul sucitoarelor;- sã taie pasta de zahăr cu ajutorul formelor pentru fursecuri;- sã uilizeze corect instrumentele primite;

4. Jocul de mişcare:- sã respecte regulile jocului;- sã manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipã, de competiţie, fair-play.

II. Activitãţi pe domenii experienţiale (ADE):1. Domeniul Științe(DȘ):- sã sorteze jetoanele după criteriul formei și al culorii;-să numere în concentrul 1-3-sa decoreze rochița zânei dupa cerinte ghioceii in partea de jos ,lalelele la mijlocul rochiței șmd;2. Domeniul om și societate (DOS): - sã denumeascã materialele şi instrumentele de lucru necesare activității practice;- sã utilizeze corect materialele de lucru;- sã respecte poziţia corectã a corpului faţã de suportul de lucru, pentru o bunã coordonare oculo-motorie;- sã realizeze o lucrare esteticã;- sã lucreze cu plãcere în vederea realizãrii unei lucrãri originale;

2

Page 3: Proiect de Activitate

- sã evalueze lucrarea în raport cu criterii dinainte stabilite (acurateţea lucrãrii, respectarea culorilor, aspectul estetic).

STRATEGII DIDACTICE:a) Metode şi procedee : mâna oarbă, conversaţia, explicaţia, demonstraţia,

exerciţiul, problematizarea, turul galeriei, jocul;b) Mijloace de învãţãmânt : medalioane cu flori,puzzle cu imagini de

primăvară jetoane,creioane colorate,floare mare cu 6 petale, carioca, pasta de zahăr, ornamente pentru prăjituri, șorțulețe, platouri, sucitoare ,rochiță, lipici, recompense de la zână;

c) Forme de oganizare : Frontal, pe grupuri, individual;d) Forme de evaluare : chestionare orală, aprecieri

verbale,aplauze,recompense,autoevaluarea, acțional practică.DURATA: O ziLOCUL DESFÃŞURÃRII: Sala de grupã

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Dumitrana, Magdalena,“Educarea limbajului în învãţãmântul

preşcolar”, Vol.I, Editura Compania, Bucureşti, 1999; Ezechil Liliana, Pãişi Lãzãrescu Mihaela, “Laborator preşcolar”,

Editura V&Integral, Bucureşti, 2002; “Ghid pentru proiecte tematice. Activitãţi integrate pentru preşcolari”,

Editura Didacticã şi Pedagogicã, Bucureşti, 2008; “Revista Învãţãmântului Preşcolar 1-2/2010”, Editura Arlequin.

3

Page 4: Proiect de Activitate

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debuteazã cu Întâlnirea de dimineaţã, în cadrul cãreia educatoarea şi copiii, aşezati în semicerc, se salutã şi se prezintã. Îi voi saluta pe copii în funcţie de ecusoanele pe care le au în piept (ghiocel,narcisă, lalea): În continuare se discutã despre cum este vremea în ziua respectivã şi despre data în care ne aflãm în vederea aşezãrii jetoanelor corespunzãtoare la Calendarul naturii.Elementul surpriză va fi primirea unei scrisori de la Zâna Primăvară care ne spune că astăzi ne va face o vizită întrucât copiii își doresc foarte mult să o întâlnească pe aceasta. Prezint copiilor, în termeni accesibili, sarcinile pe care le vor desfãşura în aceastã zi, precizând pe scurt sarcinile ce le vor îndeplini în cadrul activitãţilor. Copiii descoperã centrele pregãtite şi sarcinile de lucru şi merg la centru prin metoda mâna oarbă. La centrul “Bibliotecã” vor realiza un frumos calendar prin rezolvarea unor puzzle-uri. La “Artã” vor colora imagini cu flori de primăvară. La centrul “Joc de rol” copiii vor pregati prăjiturele de asemenea și pentru zâna primăvară. Din pasta de zahar ei vor pregăti prajiturelele, vor intinde pasta cu ajutorul sucitoarelor apoi le vor decora cu ornamente pentru prăjituri. Dupã ce sarcinile de la sectoare vor fi îndeplinite, copiii împreunã cu educatoarea vor trece pe la toate centrele pentru a vedea şi aprecia rezultatele activitãţii.Tranziţie: se interpreteazã cântecul “Căte unul pe cărare”.Rutinã: copiii se pregãtesc pentru a servi gustarea. Dupã servirea gustãrii, cei mici se vor aşeza pe scăunelele dispuse în semicerc pentru că în continuare vor avea loc activitãţile pe domenii experienţiale. La domeniul Stiinte(DȘ) se va lucra cu materialul mărunt. Haideți copii să le sortăm ca să putem decora rochița pentru zână.Rostogolind un cub colorat diferit pe fiecare față (roșu, galben, alb, mov, albastru,) vom căuta floricele asemănătoare ca și culoare in funcție de culoarea care a rămas în partea superioară a cubului.Apoi le vor așeza pe petala unei flori căutând culoarea potrivită. Tranziţie: copiii vor interpreta cântecelul “Vine, vine primãvara”.

4

Page 5: Proiect de Activitate

La domeniul om și societate (DOS) copiii vor decora rochița primăverii cu floricelele sortate.

Înainte de începerea efectivã a lucrului, se realizeazã câteva exerciţii de încãlzire a muşchilor mici ai mâinii.După decorarea rochiței se aud bătăi în ușă. Zâna primăvara sosește. Copiii îi dăruiesc rochița și îi arată lucrările din ziua respectivă.Toţi copiii vor fi recompensaţi cu câte un buchet de ghiocei de către Zână. La sfârşitul zilei, voi face aprecieri generale şi individuale, referitoare la gradul de implicare al copiilor în activitãţi, precum şi la comportamentul avut pe parcursul desfãşurãrii acestora.

5

Page 6: Proiect de Activitate

DEMERS DIDACTIC

Evenimente didactice

Conţinutul instructiv-educativ al activitãţiiStrategii didactice

Evaluarea

1.Moment

organizatoric

Asigurarea condiţiilor necesare unei bune desfãşurãri a activitãţii:

- pregãtirea materialului didactic;- aranjarea mobilierului pe sectoare;

2.Captarea atenţiei

Captarea atenţiei se va realiza prin apariția scrisorii de la Zâna primăvară. Ea ne anunță că astăzi ne va vizita.

Conversaţia

Elementul surprizã

Observarea comportamentului copiilor

3.Anunţarea temei şi a

obiectivelor

Se anunţã tema activitãţii în termeni accesibili şi se prezintã pe scurt sarcinile pe care le vor avea copiii de îndeplinit: “- Dragi copii, haideți să îi arătăm Zânei cât de harnici și pricepuți suntem noi și așa cum vizita ei ne face nouă o mare bucurie hai sa îi pregătim și noi niște bucurii.”

Conversaţia

Explicaţia Observarea comportamentului copiilor

4.Dirijarea învãţãrii

Copiii vor vizita cele trei centre de activitate, li se va explica ce au de fãcut la fiecare centru şi în funcţie de medalion se vor grupa pentru a începe activitatea.La centrul “Bibliotecã” vor realiza un frumos calendar

Mâna oarbăExplicaţia

Exerciţiul Observarea curentã

6

Page 7: Proiect de Activitate

prin rezolvarea unor puzzleuri. La “Artã” vor colora imagini cu flori de primăvară și vom realiza un mic al florilor de primăvară. La centrul “Joc de rol” copiii vor pregăti prăjiturele pentru și Zâna primăvară. Din pastă de zahar vor intinde pasta cu ajutorul sucitoarelor apoi le vor decora cu ornamente pentru prăjituri.În continuare vom decora o rochiță pentru zâna priimăvară.Dar mai întâi trebuie să sortăm floricelele pe care le vom așeza pe ea .Copiii vor avea de rezolvat mai multe sarcini.Folosind un cub cu fețele de diferite culori, copiii vor sorta după criteriul culorii și al formei.Copilul care va rostogoli cubul va căuta un jeton asemănator culorii de pe fața superioară a cubului.Jetonul ales il va așeza pe petala unei flori căutând culoarea potrivită.După ce toți copiii au rostogolit cubul se va trece la aranjarea jetoanelor după criteriul formei.Copiii vor aranja doar florile formând grupa narciselor, lalelelor și a ghioceilor.Rãspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze, iar când răspunsul este greșit copiii vor bate din piciorușe.

Conversaţia

Explicaţia

Demonstraţia

Exercițiul

Observarea curentãEvaluarea oralã

Observarea comportamentului copiilor

7

Page 8: Proiect de Activitate

5.Obţinerea

performanţei

Folosind floricelele sortate anterior decorăm rochița astfel:Așează in partea de jos a rochiei ghioceii.Așează la mijloc lalelele galbene.Așează sus, la baza gâtului lalelele roșii.Așează pe mâneca stângă 2 narcise galbene Așează pe mâneca dreapta 2 narcise albe .Așează pe spatele rochiei florile mov și albastre.După terminarea rochiței Zâna sosește.Ea este bucuroasă să vadă lucrările lor și surprizele(rochița și prăjiturile) pregătite . Drept recompensã, cei mici vor primi buchețele de ghiocei.

Exerciţiul Acțional practică

7.Încheierea activitãţii

În încheiere, se fac aprecieri generale şi individuale referitoare la gradul de implicare al copiilor în activitãţile desfãşurate pe parcursul zilei, precum şi la comportamentul avut în timpul derulãrii acestora. Toate lucrările vor fi așezate pe o masuță și la panou..

Conversaţia

Surpriza

Activități liber alese II

8

Page 9: Proiect de Activitate

Joc de mișcare  Coșulețul rupt: Copiii au în piept medalioanele de la întâlnirea de dimineață.Astfel ei sunt împărțiți în ghiocei, narcise și flori. Copiii sunt asezati în semicerc iar un copil se plimbă prin fața lor și spune Eu merg la florarie sa cumpăr niște narcise albe, ghiocei ….. La un moment dat coșul se rupe și toți copiii vor trebui să ocupe un scaun. Un copil va rămane fără scaun și jocul se repetă.Se urmărește viteza de reacție cît și respectarea regulilor jocului.Joc de mișcare : Buchețele buchețele: Copiii sunt asezați pe scăunele în semicerc. La semnalul meu Buchețele câte 2 copiii trebuie să se grupeze câte 2.Se pot schimba regulile jocului cerand copiilor sa se grupeze altfel :Buchetel de lalele !Buchetel de narcise galbene !

Dans tematic : Dansul florilor

9