Proiect de Activitat 1.Dreptunghiul

12
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data : 19.03.2015 Propunător : Carmen Mureşan Unitatea: Grădiniţa Specială Cluj-Napoca Domeniul de activitate: Stimulare cognitivă Subiectul activităţii: Forme geometrice DREPTUNGHIUL Tipul activităţii: consolidare de cunoştinţe Durata activităţii: 20 minute Scopul: Consolidarea cunoştinţelor de clasificare şi comparare pe baza recunoaşterii asemănărilor şi deosebirilor între grupe de obiecte, respectiv între obiectele din aceeaşi grupă. OBIECTEVE OPERAŢIONALE: Identificarea perceptivă, trierea şi gruparea formelor cunoscute; Să recunoască atributele formei prezentate Să asocieze piesele identice; Să grupeze piese confom solicitărilor exprimate; Să precizeze criteriul în funcţie de care obiectele seamănă, dar nu sunt la fel Să sorteze jetoanele în funcţie de criteriile cerute de propunătoare STRATEGII DIDACTICE: METODE SI PROCEDEE: - conversaţia, povestirea, exercitiul, demonstraţia, problematizarea; MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE: - jucării diverse, recompense; FORME DE REALIZARE: individual METODE DE EVALUARE: verificarea orală, aprecieri verbale, observarea comportamentului nonverbal 1

description

forme geometrice

Transcript of Proiect de Activitat 1.Dreptunghiul

Page 1: Proiect de Activitat 1.Dreptunghiul

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data : 19.03.2015Propunător : Carmen MureşanUnitatea: Grădiniţa Specială Cluj-NapocaDomeniul de activitate: Stimulare cognitivăSubiectul activităţii: Forme geometrice –DREPTUNGHIULTipul activităţii: consolidare de cunoştinţeDurata activităţii: 20 minute

Scopul: Consolidarea cunoştinţelor de clasificare şi comparare pe baza recunoaşterii asemănărilor şi deosebirilor între grupe de obiecte, respectiv între obiectele din aceeaşi grupă.

OBIECTEVE OPERAŢIONALE: Identificarea perceptivă, trierea şi gruparea formelor cunoscute; Să recunoască atributele formei prezentate Să asocieze piesele identice; Să grupeze piese confom solicitărilor exprimate; Să precizeze criteriul în funcţie de care obiectele seamănă, dar nu sunt la fel Să sorteze jetoanele în funcţie de criteriile cerute de propunătoare

STRATEGII DIDACTICE:METODE SI PROCEDEE:

- conversaţia, povestirea, exercitiul, demonstraţia, problematizarea;MATERIALE SI MIJLOACE DIDACTICE:

- jucării diverse, recompense;FORME DE REALIZARE: individualMETODE DE EVALUARE: verificarea orală, aprecieri verbale, observarea comportamentului nonverbal

1

Page 2: Proiect de Activitat 1.Dreptunghiul

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

NR.NR.

CRTCRT

ETAPELE

ACTIVITATII

CONTINUTUL ACTIVITATII STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1. Moment

organizatoric

Amenajerea spaţiul educaţional,

Pregatirea materialului didactic

Intrarea copiilor în sală

Pregătirea climatului psiho-

afectiv necesar desfăşurării

activităţii

Conversatia

Observarea

comportamentului

nonverbal

2.2. Reactualizarea cunoştinţelor

- Activităţi individuale şi pe grupe de nivel vizând: -Aranjarea în perechi a formelor geometrice la tabla magnetică;

-Trierea şi gruparea formelor cunoscute şi solicitarea denumirii corecte sau actualizarea asemănării cu obiectele cunoscute (minge,acoperiş,geam,uşă);

Se consideră reuşită :

Piese magnetice de aceeaşi culoare şi dimensiune având forma: rotund , pătrat, cerc şi dreptunghi.

3. Captarea atenţiei Se realizeaza prin prezentarea

unei cutii surpriză cu diferite

forme geometrice magentice

ConversatiaSe consideră reuşită : Captarea atenţiei copilului

4. Anunţarea temei

şi a obiectivelor

Astazi vom pleca într-o excursie, însoţiţi de Pătrătel, şi vom vorbi despre „Formele geometrice- dreptunghi !”

Explicatia Se consideră reuşită : copiii repetă titlul

activităţii integrate

5. Dirijarea

învăţării

- Activităţi individuale şi pe grupe de nivel vizând:

Prezentarea formei-dreptunghi-şi denumirea repetată a formei respective de câte ori este aşezată pe tabla magnetică;Identificarea acţională a formelor dreptunghiulare şi aşezarea lor în incastre;Aşezarea dreptunghiurilor peste formele din hârtie colorată apoi

Frontal

Brainstorming

Explicatia

Demonstratia

Se consideră reuşită : -Planşe cu incastre şi forme colorate(con-fecţionate după modelul Montessori)

-Planşe pentru exercţii

2

Page 3: Proiect de Activitat 1.Dreptunghiul

peste conturul desenat;

Discriminarea formelor dreptunghiulare desenate pe planşe alături de alte forme: cercuri, triunghiuri şi pătrate de aceleaşi dimensiuni apoi de dimensiuni diferite;

Recunoaşterea dreptungiurilor desenate pe un fond perceptual complex în care intervin şi variabilele culoare, dimensiune şi poziţie spaţială;

Gruparea de forme geometrice:dintr-un set de12 piese magnetice se va cere separarea dreptunghiurilor de celelalte forme geometrice;

Prezentarea unei planşe pe care sunt desenate mai multe forme geomertice cu solicitarea de a tăia printr-o linie ,,tot ce NU este dreptunghi.Prezentarea unei planşe-stimul care permite asocierea formei pătrate cu geamul unei căsuţe;asocierea formei dreptungiulare cu uşa căsuţei apoi cu forma unui plic.Reconstituirea pătratului şi dreptungiului din beţişoare după model prin suprapunere sau/şi juxtapunere;

Desenare pe contur vag sau cu suport de puncte la colţuri; copierea dreptunghiului pe suport de hârtie sau pe rama de sticlă.

-Planşă-stimul cu piese detaşabile -Planşa constituind stimul perceptual complex

Cutie cu piese de forme diferite;

planşa cu forme desenate

-Beţişoare pentru demonstraţie şi exerciţiu

Desen cu contur vagFişa de lucruRama de sticlă,cariocaCD-uri pentru învăţarea formelor;Cărţi pentru copii cu piese auto-colante

3

Page 4: Proiect de Activitat 1.Dreptunghiul

Jocuri exercitiu cu forme diferite.Jocuri la calculator pentru discriminarea formei de studiat dintr-un stimul perceptual complex.Completarea cărtilor de exerciţu cu piese mobile sau cu autocolante.

Jocuri didactice la alegere

(domino, mozaic construcţii din

forme geometrice).

6. Obţinerea

performanţei,

asigurarea

retenţiei şi a

transferului

Pătrăţel mai are o rugăminte pentru copil, pentru a întelege despre ce au vorbit copiii, să îl mai lămurească cu câteva lucruri 1. Identificarea obiectelor care sunt la fel 2. folosind materialele din cutie să refacă imaginea (anexa)

Exercitiul

pe grupuri mici

Se consideră reuşită : Repetarea corectă a regulilor de către copii

Fixarea

cunostintelor si

aprecierea

activitatii copiilor

- Activităţi individuale şi pe grupe de nivel vizând:

- Selectarea dreptunghiurilor dintr-o serie de forme decupate şi lipirea lor pe locul potrivit unor uşi;-Completarea unui model de mozaic cu piese de diferite forme sau realizarea unor progresii cu aceste forme;Jocuri cu piese colorate de diferite fome.

Aprecieri verbale

individuale si frontale

Fişa de lucru pentru demonstraţie şi exerciţiu

-Piese din lemn sau laminate-Mozaic

7. Incheierea

activitatii

Rezultatele activităţii sunt evaluate sub aspectele: corectitudinii, esteticii şi al rapidităţii execuţiei, dar indiferent de situaţie se va recurge la întărire pozitivă sau recompensă (timbru,bulină roşie lipită pe un dreptunghi ).

-Material pentru recompensă

Aprecieri individuale

4

Page 5: Proiect de Activitat 1.Dreptunghiul

ANEXA

5

Page 6: Proiect de Activitat 1.Dreptunghiul

6

Page 7: Proiect de Activitat 1.Dreptunghiul

7

Page 8: Proiect de Activitat 1.Dreptunghiul

8

Page 9: Proiect de Activitat 1.Dreptunghiul

9

Page 10: Proiect de Activitat 1.Dreptunghiul

10