PROIECT
-
Upload
valy-drugan -
Category
Documents
-
view
8 -
download
0
Transcript of PROIECT
PROIECT DE ACTIVITATEDATA: 14.05.2012 NIVEL: I (GRUPA MIJLOCIE)
GRDINIA NR. 2 PISCUEDUCATOARE: Drugan Vasilica
TEMA ANUAL: "Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?"
TEMA PROIECTULUI: Magia povetilor
DOMENII DE ACTIVITATE: DLC, DOS
FORMA DE REALIZARE : activitate integrat
TIPUL ACTIVITII: consolidare i sistematizare de cunotine
DURATA: 90 minute
ALA I
"Colorm imagini din poveti"- fi "Csua piticilor"- piese lego Prjituri pentru pitici -modelaj
ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE
DLC: "n lumea povetilor"- joc didactic
DOS: "Decorm mti pentru carnaval"- aplicaie
ACTIVITI PE CENTRE DE INTERES
Art: "Decorm mti pentru carnaval"- aplicaie
Bibliotec: "Cufrul fermecat"- grafismeJoc de mas: "Ajut ursul s ajung n povestea lui"-labirint
"Povestea preferat"- puzzle
ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL
ntlnirea de diminea: Bun dimineaa piticule/ursuleule! Tranziii: Cntec Noi suntem piticii
Elemente ludice corespunztoare temei.Rutine: M joc cu prietenii mei, Apa i Spunul- exersarea unor deprinderi de
igien
Locul de joac este curat, M pregtesc pentru activiti
ALA II Recunoate cntecul joc muzical tafeta piticilor i a ursuleilor joc distractivOBIECTIVE DE REFERIN:
DLC:
S-i mbogeasc vocabularul activ i pasiv pe baza experienei, activitii personale i/sau a relaiilor cu ceilali i simultan s utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.
S audieze cu atenie un text, s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a neles.
DOS: S cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice.
S identifice, s proiecteze i s gseasc ct mai multe soluii pentru realizarea temei propuse n cadrul activitilor practice.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
DLC: "n lumea povetilor"- joc didactic
O1 - s recunoasc poveti dup imagini i scurte fragmente;O2 - s identifice personaje din poveti pe baza unor fragmente din coninutul
acestora i a unor ghicitori;O3 s recunoasc obiecte din poveti;
O4 s alctuiasc propoziii cu cuvinte date;O5 - s se exprime corect, coerent i logic n enunuri;
O6 - s respecte regulile jocului;
DOS: "Decorm mti pentru carnaval"- aplicaieO1 - s denumeasc materialele de lucru;O2 - s lipeasc decoraiile pe masc;
O3 - s pstreze acurateea suportului de lucru;
O4 - s manifeste spirit cooperant.
CENTRE DE INTERES:
ART:
O1 - s denumeasc materialele de lucru;
O2 - s lipeasc decoraiile pe masc;
O3 - s pstreze acurateea suportului de lucru;
O4 - s manifeste spirit cooperant.
BIBLIOTEC:
O1 s scrie semnele grafice dup model;
O2 s coloreze cufrul n diferite culori;
JOC DE MAS:
O1 - s reconstituie din pri ntregul, n succesiunea logic a imaginii;
O2 - s gseasc drumul cel mai bun.STRATEGIA DIDACTIC:
Metode i procedee: exerciiul, conversaia, povestirea, jocul didactic, explicaia, observaia, demonstraia instructajul verbal, aprecierea verbal Materiale didactice: plastilin, piese lego, fie de lucru, fie labirint, puzzle, urs de plu, imagini din poveti, ecusoane, coule cu obiecte din poveti, "baghet magic", panou, stelue din hrtie, mti, paiete, accesorii pentru decorat, lipici, panou pentru realizarea unei expoziii, casetofon, CD cu cntece;
Forme de organizare: frontal, individual pe grupe.
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru invatamantul prescolar (3 - 6/7 ani),M.E.C.T 2008;
Mitu, F., Antonovici, ., "Jocuri didactic integrate pentru nvmntul precolar", Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2005;
Culea, L., Sesovici, A., Grama, F., Pletea, M., Ionescu, D., Anghel, N., "Activitatea integrat din grdini",Didactica Publishing House, Bucureti, 2008; -Preda, V., Pletea, M., Grama, F., Coco, A., Oprea D., Clin, M., "Ghid pentru proiecte tematice abordare n manier integrat a activitilor din grdini", Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2005; Orientari metodice privind aplicarea programei
activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii, Ed. Scoala Galateana, 2006;
"N LUMEA POVETILOR"
JOC DIDACTIC
SARCINA DIDCATIC: recunoaterea unor imagini i personaje din poveti; REGULILE JOCULUI: - copiii denumesc titlul povetilor i personajele recunoscute dup imagini, ghicitori, fragmente din poveti, alctuiesc propoziii.- ctig echipa care acumuleaz mai multe stelue (pentru fiecare rspuns corect se acord o stelu);
ELEMENTE DE JOC: aplauze, "bagheta fermecat";SCENARIU ZILEI
Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea, n care copii au posibilitatea de a-i mprti ideile, de a-i manifesta starea de spirit de bun dispoziie. Educatoarea le zmbete transmindu-le cldur i ncurajare prin toate formele de comunicare.
Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toi copii, prin extinderea unei formule specifice Bun dimineaa piticule/ursuleule!. Salutul se face n cerc, de la stnga la dreapta.
mprtirea cu ceilali se va realiza printr-un schimb de impresii, aducerea n prim-plan a experienelor proprii, preri despre o ntmplare, un eveniment trite recent. Acest moment solicit ntreaga grup i contribuie la realizarea unei intercunoatere, la exprimarea liber n faa celorlali, nvnd s asculte i s-i exprime tririle.
Activitatea de grup va fi reprezentat de o poezioar preferat de copii legat de un personaj din poveste Zicerea de diminea.
Captarea ateniei Le este prezentat copiilor ursuleul Martinel. Acesta, printr-un bilet, i roag s l ajute s gseasc povestea din care s-a rtcit.
n continuare se va desfura jocul didactic din cadrul Domeniului Limb i Comunicare : n lumea povetilor.
nc de la nceputul zilei copiii poart n piept un jeton cu pitici sau ursulei, la semnalul meu, toi copiii care au pitici trec pe scunelele din partea dreapt, iar copiii care au n piept jetoane cu ursulei, trec n partea stng.
Dup ce s-au aezat pe scunele, fiecare la echipa lui, sunt explicate regulile de joc.
VARIANTA I
Se alege o imagine i se denumete povestea din care aceasta face parte. Se enumer personajele din poveste("Ursul pclit de vulpe", "Alb ca Zpada i cei ape pitici", "Pungua cu doi bani", "Scufia Roie").
VARIANTA A II-A
Se audiaz scurte fragmente din poveti i se precizeaz titlul acestora:
"Apoi iese i de acolo, el tie cum i pe unde, se duce la fereastra boierului i iar ncepe:
Cucurigu! boieri mari,
Dai pungua cu doi bani! "
"Trei iezi cucuiei!
Ua mamei descuiei,
C mama v-aduce vou
Drob de sare n spinare..."VARIANTA A III-A
Se recunosc personaje din poveti dup versuri care le evideniaz trsturile:
"tii eu am avut o coad
Lung, mare i stufoas
i o mai aveam i astzi
Dac nu m lcomeam
S prind mult pete din balt
Precum vulpea m-a-nvat
De-asta am un nod n coad
i sunt tare suprat. ""Farfurii, cecue, oale
Stau acum frumos pe raft.
i hinue i ptuuri
Astzi le-a aerisit,
Iar piticii pot s vin,
Totul este pregtit.
S vedem dac ghicii
Despre cine am vorbit! "
"Sunt vesela feti
Ce am roie scufi.
La bunica am plecat
Cu couleu-ncrcat."
"Cred c m cunoatei bine.
Pe iezi i pe Scufi i-am mncat,
Dar vntorul iscusit
Mi-a i venit de hac."
VARIANTA A IV-A
Se alege dintr-un coule cte un obiect pe care l-au ntlnit n poveti. Se denumete i se precizeaz titlul povetii (mrgica din "Pungua cu 2 bani", mrul din "Alb ca Zpada i cei 7 pitici", pungua cu 2 bani din povestea cu acelai nume, scufia din povestea "Scufia Roie").
VARIANTA A V-A
Se va alctui cte o propoziie cu urmtoarele cuvinte: mrgic, mr, pungu cu doi bani, scufi.
Tranzitia.
Cntec: "Noi suntem piticii"
CENTRE DE INTERESLa ART copiii decoreaz mti pentru carnaval prin lipirea decoraiilor.
Copiii denumesc materialele pe care le-au primit pe msue, apoi sunt ntrebai dac tiu la ce urmeaz s le foloseasc.
Se demonstreaz modul de lucru, apoi educatoarea le reamintete copiilor c trebuie s pstreze lucrarea curat.
Copiii i nclzesc minile prin cteva exerciii.
Se acord sprijin copiilor care au nevoie de acest lucru i se dau indicaii privitoare la modul de realizare a lucrrii.
La BIBLIOTEC copiii vor scrie semne grafice dup model, apoi vor colora cufrul.
La JOC DE MAS copiii au de reconstituit un puzzle-uri, reprezentnd imagini din poveti i de rezolvat un labirint n care ursul trebuie s gseasc drumul cel bun pentru a ajunge n povestea sa.
EVALUAREA ACTIVITII
Se va aprecia modul n care copiii au participat la activitate i vor avea parte de o mare surpriz. Va fi organizat o expoziie de lucrri.
DESFURAREA ACTIVITII
ETAPELE
LECIEIOB
OPCONINUT INFORMAIONAL AL ACTIVITIISTRATEGIA DIDACTICAEVALUARE
Activitatea educatoareiActivitatea copiilorMetode i procedeeMateriale didacticeForme de organizare
1. Moment organizatoricSe pregtesc materialele necesare desfurrii activitii.
Copiii se aaz n semicerc.conversaia
frontal
2. Captarea atenieiLe este prezentat copiilor ursuleul Martinel. Acesta, printr-un bilet, i roag s l ajute s gseasc povestea din care s-a rtcit.
Copiii sunt ateni i recepioneaz cele spuse de educatoare.conversaia
observaiaurs de plu
bilet
frontal
3. Anunarea temei i a obiectivelor operaionaleUrsuleul le spune copiilor c l pot ajuta desfurnd jocul "n lumea povetilor". Astfel, el va afla o mulime de lucruri despre poveti de la copii i i va aminti n ce poveste trebuie s se ntoarc.Copiii sunt ateni i recepioneaz cele spuse de educatoare.conversaiaexplicaia
urs de plu
biletfrontal
4. Desfurarea jocului
O1O1
O2
O3
O6
O3
O6
O3
O6
O7
O4
Se explic i se demonstreaz modul de desfurare a jocului "n lumea povetilor".
Copiii vor lucra n echipe: cea a piticilor i cea a ursuleilor, n funcie de ecusoanele primite de copii n timpul ntlnirii de diminea.
Ei trebuie s recunoasc poveti i personaje din poveti dup imagini, ghicitori, fragmente din poveti.
Fiecare rspuns corect va fi recompensat cu o stelu.
La sfritul jocului vor fi numrate steluele i va fi declarat ctigtoare echipa care a acumulat mai multe stelue.
Se execut un joc de prob pentru a-i familiariza pe copii cu modul de desfurare a acestuia. Un copil vine i alege o imagine i precizeaz titlul povetii din care aceasta face parte. Totodat, povestete pe scurt povestea sau un fragment din coninutul acesteia.
Vor rspunde copiii atini de "bagheta fermecat", la auzul versurilor: "Bagheta fermecat
l (o) va atinge ndat pe...".
VARIANTA I
Se alege o imagine i se denumete povestea din care aceasta face parte. Se enumer personajele din poveste ("Ursul pclit de vulpe", "Alb ca Zpada", "Pungua cu doi bani", "Scufia Roie").
VARIANTA A II-A
Se audiaz scurte fragmente din poveti i se precizeaz titlul acestora:
"Apoi iese i de acolo, el tie cum i pe unde, se duce la fereastra boierului i iar ncepe:
Cucurigu! boieri mari,
Dai pungua cu doi bani! "
"Trei iezi cucuiei!
Ua mamei descuiei,
C mama v-aduce vou
Drob de sare n spinare...".
VARIANTA A III-A
Se recunosc personaje din poveti dup versuri care le evideniaz trsturile:
"tii eu am avut o coad
Lung, mare i stufoas
i o mai aveam i astzi
Dac nu m lcomeam
S prind mult pete din balt
Precum vulpea m-a-nvat
De-asta am un nod n coad
i sunt tare suprat. ""Farfurii, cecue, oale
Stau acum frumos pe raft.
i hinue i ptuuri
Astzi le-a aerisit,
Iar piticii pot s vin,
Totul este pregtit.
S vedem dac ghicii
Despre cine am vorbit! "
"Sunt vesela feti
Ce am roie scufi.
La bunica am plecat
Cu couleu-ncrcat."
"Cred c m cunoatei bine.
Pe iezi i pe Scufi i-am mncat,
Dar vntorul iscusit
Mi-a i venit de hac."
VARIANTA A IV-A
Se alege dintr-un coule cte un obiect pe care l-au ntlnit n poveti. Se denumete i se precizeaz titlul povetii (mrgica din "Pungua cu 2 bani", mrul din "Alb ca Zpada i cei 7 pitici", pungua cu 2 bani din povestea cu acelai nume, scufia roie din povestea "Scufia Roie").Copiii sunt ateni i recepioneaz cele spuse de educatoare.
Copiii se aaz pe scunele n funcie de ce jeton au n piept.
Precolarii ascult, contienzez i repet regulile jocului.
Copiii execut jocul de prob.
Copiii aleg o imagine i denumesc povestea. Enumer personajele din poveste.Copiii audiaz scurte fragmente din poveti i precizeaz titlul acestora.
Copiii recunosc personaje din poveti dup versuri care le evideniaz trsturile.
Copiii aleg dintr-un coule cte un obiect pe care l-au ntlnit n poveti. l denumesc i precizeaz titlul povetii.demonstraia
explicaia
conversaia
conversaia
jocul
exerciiulpovestirea
observaiaconversaia
jocul
exerciiul
conversaia
jocul
exerciiulobservaiaecusoane
stelue
imagini din poveti
bagheta fermecat
panou
imagini din poveti
bagheta fermecat
bagheta fermecat
coule cu obiecte din povetifrontal
frontal
pe grupe
individual
frontal
pe grupe
individual
frontal
pe grupe
individualaprecieri verbale
aprecieri verbale
aprecieri verbale
aprecieri verbale
5. Obinerea performane-lorO5VARIANTA A V-A
Se va alctui cte o propoziie cu urmtoarele cuvinte: mrgic, mr, pungu cu doi bani, scufi.
Copiii vor alctui propoziii.exerciiul
jocul
conversaia
mrgicmar
pungu
scufi
6.Asigurarea reteniei i a feedback-ului
O1
O2
O3
O4
O5
O6
Tranzitia.
Cntec: "Noi suntem piticii"
La sectorul ART copiii decoreaz mti pentru carnaval prin lipirea decoraiilor.
Copiii denumesc materialele pe care le-au primit pe msue, apoi sunt ntrebai dac tiu la ce urmeaz s le foloseasc.
Se demonstreaz modul de lucru, apoi educatoarea le reamintete copiilor c trebuie s pstreze lucrarea curat.
Copiii i nclzesc minile prin cteva exerciii.
Se acord sprijin copiilor care au nevoie de acest lucru i se dau indicaii privitoare la modul de realizare a lucrrii.
La sectorul BIBLIOTEC copiii vor scrie semne grafice dup model, apoi vor colora cufrul.
La sectorul JOC DE MAS copiii au de reconstituit un puzzle-uri, reprezentnd imagini din poveti i de rezolvat un labirint n care ursul trebuie s gseasc drumul cel bun pentru a ajunge n povestea sa.Copii recepioneaz cele spuse de educatoare.
Copiii realizeaz lucrarea.Copiii scriu semnele grafice apoi coloreaz cufrul.Copiii rezolv labirintul i puzzle-ul.
exerciiul
conversaia
demonstraia
jocul
exerciiul
instructaj verbal
explicaiamatidecoraii
lipici
beioarefi cu semne graficepuzzle-uri
fi cu labirintfrontal
individual
pe grupe
aprecieri verbale
aprecieri verbale
7. Evaluarea cunotinelor
O1O6
O7
Se va aprecia modul n care copiii au participat la activitate.
- Cine a sosit n vizita la noi astazi?
- Despre ce poveti am discutat noi astzi?
- Cu ce personaje din poveste ne-am ntlnit?
- Din ce poveste a venit ursuleul?...ursuleul Martinel
...Alba ca Zpada i cei apte pitici.
Pungua cu doi bani
Ursul pclit de vulpe
Scufia Roie
Capra cu trei iezi
...Alba ca Zpada
Scufia Roie
Cei apte pitici
Ursul
Vulpea
Lupul
Iezii
Cocoul
...Ursul pclit de vulpeaprecierea verbal
conversaiaursuefrontal
individual
aprecieri verbale
8. ncheierea activitiiActivitatea se ncheie prin jocuri distractive(tafeta piticilor i a ursuleilor) i jocuri muzicale (Recunoate cntecul).Copiii se execut jocurile.joculcostumefrontal
individualaprecierea verbal