PROIECT

7
PROIECT DE ACTIVITATE Grupa: Nivel I- grupa mijlocie Denumirea activitatii: Activitate integrata Tema activitatii:Punguta cu doi bani de Ion Creanga Tipul de activitate: mixta Mijloce de realizare: povestire, mototolire Scopul: -Cultivarea sensibilitatii artistice prin audierea unor creatii in proza din literatura pentru copii, specifice varstei; -Dezvoltarea capacitatilor de comunicare verbala; -Imbogatirea si activizarea vocabularului cu cuvinte noi: vezetiu,hasnaua cu galbeni, boier,soarba,jaratec,cireada,tantos.. - Educarea atentiei,a spiritului de observatie si a gandirii logice; -Dezvoltarea dragostei si respectului fata de munca, a simtului si gustului estetic. Obiective operationale: Cognitive - sa asculte cu atentie povestea spusa de educatoare; - sa urmareasca succesiunea evenimentelor; - sa denumeasca personajele care apar in povestire;

Transcript of PROIECT

Page 1: PROIECT

PROIECT       DE     ACTIVITATE

 

Grupa: Nivel I- grupa mijlocie

Denumirea activitatii: Activitate integrata

Tema activitatii:Punguta cu doi bani de Ion Creanga

Tipul de activitate: mixta

Mijloce de realizare: povestire, mototolire

Scopul: -Cultivarea sensibilitatii artistice prin audierea unor creatii in proza din literatura  pentru copii, specifice varstei;

-Dezvoltarea capacitatilor de comunicare verbala;

-Imbogatirea si activizarea vocabularului cu cuvinte noi: vezetiu,hasnaua cu galbeni, boier,soarba,jaratec,cireada,tantos..

- Educarea atentiei,a spiritului de observatie si a gandirii logice;

-Dezvoltarea dragostei si respectului fata de munca, a simtului si gustului estetic.

Obiective operationale:

        Cognitive

- sa asculte cu atentie povestea spusa de educatoare;

- sa urmareasca succesiunea evenimentelor;

     - sa denumeasca personajele care apar in povestire;

      -sa aprecieze trasaturile pozitive ale caracterului personajelor: modestia, harnicia, bunatatea;

     -sa sesizee trasaturile negative ale unor personaje: rautatea, lacomia, viclenia;

     - sa reconstituie partile componente ale  cocosului;

        -sa intoneze corect,expresiv,omogen cantecul ;

Page 2: PROIECT

- sa se exprime in propozitii corecte;

        Psiho - motorii

- sa-si dezvolte aparatul fono-articular in pronuntarea corecta a cuvintelor;

        - sa-si coordoneze miscarile in utilizarea materialului ilustrativ;

        -sa mototoleasca hartia creponata  realizand boabe pentru cocos;

Afectiv- emotionale:

        -sa pastreze ordinea si disciplina pe tot parcursul activitatii;

- sa-si exprime placerea si interesul pentru activitate prin participarea activa;

       - sa aprecieze insusirile pozitive ale personajelor din poveste;

Forma de organizare : frontal, grupuri mici, individual.

Metode si procedee: conversatia, povestirea, explicatia, exercitiul, problematizarea;panza de paianjen.

Mijloace didactice: carte cu lectura, planse model, cosulete, hartie creponata, cocosul, gaina, mosul, baba- imagini pentru reconstituit, buline rosii si albastre, bani- jucarie  realizati din hartie glasata galbena pentru recompensa, ghem de ata.

Strategii de evaluare: -evaluare orala

                  -evaluare prin probe practice

Material bibliografic:Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, Editura V&I, Bucuresti, 2005; Gradinita mileniului trei- invatamantul maramuresan ,an V, nr.2-2004;Scoala  maramuresana an IV,nr.14-2004.

Durata:20-25 minute

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGIA DIDACTICA

EVALUAREINSTRUMENTE SI INDICATORI

Moment organizatoric

Asigurarea  conditiilor  pentru buna desfasurare a activitatii :

-aerisirea  salii de grupa ;

-aranjarea mobilierului;

- explicatia

Page 3: PROIECT

-pregatirea  materialului didactic necesar;

-intrarea copiilor in sala de grupa.

 Copiii primesc o bulina de culoare rosie

sau albastra.In functie de culoarea primita

isi ocupa  locul pe covor. Captarea atentiei

Prezentarea unei carti de povesti sub forma de surpriza.

expunerea Comportamen-

tul copiilor

Carte de povestiReactualizarea cunostintelor

anterioare

- Ce povesti  cunoasteti?....Scufita Rosie, Capra cu trei iezi, etc

conversatia oral

Anuntarea temei

 -se  face direct;

Astazi, dragi copii, am sa va spun  o poveste foarte frumoasa care se numeste ,,Punguta  cu doi bani''.

- 1-2 copii repeta titlul povestii;

 expunerea Comportamen-tul copiilor

oral

 Dirijarea invatarii

   Povestea va fi expusa cu mare atentie la inflexiunile vocii, in functie de personajele din poveste.

    Se prezinta copiilor  plansele concomitent cu textul ilustrand momentele principale din poveste.

  ,,  Era odata o baba si un mosneag. Baba avea o gaina, si mosneagul un cucos; gaina babei se oua de cate doua ori pe fiecare zi si baba manca o multime de oua; iar mosneagului nu-i da nici unul.

..   

Cucosul, cum scapa din manile mosneagului, fugi de-acasa si umbla pe drumuri, bezmetec.

 Povestirea,explicatia

PlanseComportamen-

tul copiilor

Page 4: PROIECT

Atunci baba se duce in poiata, gabuieste gaina, o apuca de coada si o ia la bataie, de-ti venea sa-i plangi de mila!

Mosneagul insa era foarte bogat; el si-a facut case mari si gradini frumoase si traia foarte bine; pe baba, de mila, a pus-o gainarita''

Obtinerea performantei

Educatoarea da unui copil un ghem de ata.Copilul care a primit ghemul raspunde la o intrebare pusa de educatoare si spune prenumele copilului  care primeste mai departe ghemul.Acesta raspunde la intrebare si jocul poate continua

Ce avea  mosul?(un  cocos)

Dar  baba?(o gaina)

Ce  s-a  intamplat cu cocosul?(a fost batut si trimis )

Ce a gasit cocosul  pe drum?(punguta)

Cine i- a luat punguta?(vezetiul)

Ce s-a intamplat cu cocosul?

(l-a aruncat in fantana, cuptor, tarcul cu vite, hasnaua cu bani )

.

-copiii intoneaza  cantecul: Vulpea  cat e de sireata;

- cer copiilor  sa mototoleasca boabe  pentru cocos;

Copiii vor lua  loc la mese.

Se  va lucra in echipe de 2- 3 copii.

Fiecare echipa are pe masa un plic cu imaginea in bucati a unui personaj din

Panza de paianjen

 conversatia

exercitiul

explicatia

demonst.

Raspunsurile copiilor

Interpretarea copiilor

Proba practica

Page 5: PROIECT

povestea prezentata.

-cer copiilor sa reconstituie imaginea  primita;

 Asigurarea retentiei

Ce poveste ati ascultat?(....Punguta  cu doi bani)

conversatia oral

 Evaluareaactivitatii

- se fac aprecieri asupra raspunsurilor si comportamentului;

- se evidentiaza copii care au raspuns corect;

- se ofera copiilor stimulente;

conversatia Evaluare verbala

Stimulente